B in neulandsclic Bericht en. onder aanvoering van een zekeren Rye-Smith, die wraak wilde nemen over het vermoorden van zijn vader. AFRIKA. De correspondent van de Times te Kaapstad seint, dat de berichten, die in Engeland de ronde doen over door de Tmnsvaalsche boeren gepleegde gruwelen, onwaar of zeer over dreven zijn. Wanneer dergelijke gruwelen inderdaad geschied waren, zou de plaatselijke pers, voor zoover zij der regeering van presi dent ICrtiger vijandig gezind is, déze onmid- delijk gebiuikt htbben als een wapen tegen de regeering, maar zelfs die bladen ontkennen, dat in de republiek berichten omtrent derge lijke gruwelen verspreid worden. Te Durban is een groote vergadering ge houden, waarin een resolutie is aangenomen, veroordeelende de regeering van Natal en de afgevaardigden, die van Durban in de eerste plaats, die medegeweikt hebben om het rap port te verwerpen der in de kwestie tusschen het gouvernement en den hoofdingenieur der havenwerken benoemde commissie. In het rappoit was de ingenieur vrijgesproken van al hetgeen hem ten laste was gelegdj behalve op een paar ondergeschikte punten, en de houding der regeering in deze zaak afgekeurd. Een dergelijke meeting is te Pietermaritz- burg gehouden. C H I 5 A. Bij de Bank van Engeland is door het syndicaat voor de Chineesche leening reeds 8 millioen p. st. gedeponeerd als dee! der aan Japan te betalen oorlogsschatting. J A P A H. Naar veizekeid wordt, is de regeering voornemens twee nieuwe zeehavens te bou wen, een te Ominato in Achoori en een andere •aan de Yeiko-baai in den Loochoo-arcliipel. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. G rens verander iny Utrecht enz. Ingediend is een wetsontwerp tot verande- ling van de grens tusschen de gemeente Utrecht eenerzijds en de gemeenten Bilt, Jutplmas, en Oudenrijn anderzijds. Een door een aantal gezinnen bewoonde strook grond totde gemeente De Bilt behoo- rende, wordt aan de gemeente Utrecht toege- t voegd, omdat ze onmiddellijk aansluit aan j een aliengs bebouwde buurt van Utrecht. Het j fort Vossegat wordt daardoor in zijn geheel tot de gemeente Utrecht gebracht. j De onmiddellijke aanleiding tot het ter hand 1 nemen der ontworpen grensveiandering ligt in de uitbreiding der gemeente Utrecht naar de zijde van liet Mervvedekanaal. Utrecht zal aan Oudenrijn en Jutphaas afataan de stuk ken grond aan de westzijde van het kanaal gelegen, en het terrein ten oosten van liet I kanaal tot aan den Vuart«chen Rijn wordt bij Utrecht gevoegd. De wateroppervlakte van het kanaal en van den Vaartschen Rijn wordt daarbij tot bet gebied van Utrecht gebracht. Wetsontwerp recht van successie. Bij de toelichting doet de de minister uit komen, dat een recht van successie van lVr pCt. voor de verkrijgingen in de rechte neder dalende linie, gepaard gaande met de afschaf fing van het registratierecht, eene belangrijke verbeteiing, eene gelijkmatige verdeeling der lasten, doch geenszins eene verhooging van I den druk der belastu g of van de inkomsten der «-chatkist zal zijn. Broeders- en zusterskinderen zullen naar het ontwerp 2 pCt. meer betalen dan broeders en zusters; broeders- en zusterskleinkinderen 2 pCt. meer dan broeders- en zusterskinde ren. Deze opklimming houdt verband met het lecht, dat bij een overgang in de rechte neder- gaande linie zal zijn verschuldigd. Voor echtgenooten zonder kinderen en voor de verkrijgingen in de rechte opgaande linie zal de verhoogin;t der belasting van geringe beteekenis zijn. Zij zal zich het meest doen gevoelen bij de verkrijgingen door ooms en moeien, door verre verwanten en door niet verwante personen. Eindelijk doet de minister opmerken dat, terwijl thans het hoogste recht kan bedragen '10 pCt. 38 opcenten, en bovendien 2 pC't. -4- 38 opcenten, te zamen dus 16.56 pCt,, dat nog verhoogd kan worden door het regi stratierecht op de scheidingen geheven, en ook nog kan stijgen, doordien het recht van overgang met de schulden geen rekening houdt, thans als hoogste bedrag wordt voorgesteld 17.5 pCt. SCHIEDAM, 20 Augustus 1805. Ter gelegenheid van den 15n verjaardag der Koningin zal Zaterdagmorgen te 8 uur op het bordes Van het raadhuis een uitvoe ring van koraalmuziek gegeven worden en des avonds te 6 uur in de Plantage een volks concert plaats hebben. Morgenavond zal de feestdag worden ingeleid door een groote taptoe met fakkellicht, uitgaande van de Groote Markt. Een en ander zal plaats hebben vanwege het muziekkorps der dd. schutterij. Mede ter herinnering aan dezen heuglijken nationalen feestdag zal Schiedams mannen koor ïOrpheus", in samenwerking met de stafmuziek der schutterij, Dinsdagavond in de Officieren-Vereeniging een concert geven. Dank zij het beleidvol optreden van de politie in zake de valsche kwartjes in ons vorig nummer medegedeeld is ook F. W. Vrijdag, zoon van de wed. A. G. Vrijdag (die gisteren in arrest genomen werd) toen hij hedennacht te 12 uur de woning zijner moe der wilde binnengaan, door twee politie-agen- ten gearresteerd, die zich daartoe verdekt hadden opgesteld in een kamertje bij de benedenburen. Bij zijn verhoor door den commissaris van politie bekende Vrijdag zich viermaal met het maken van kwartjes te hebben beziggehou den, er een 60-tal vervaardigd en gedeeltelijk uitgegeven te hebben. Als reden daarvoor gaven moeder en zoon op, dat zij het gedaan hadden om te kunnen leven, daar de zoon geen werk had. Tegen beiden ia een bevel tot voorloopige aanhouding gegevenzij zijn hedennamiddag naar de gevangenis te Rotterdam gebracht. De vergadering van de Tweede Kamer op Dinsdag 10 September is bestemd tot het trekken der afdeelingen en de daaruit voort vloeiende keuze van voorzitter en onder-voor zitters. Den dag daaropvolgende zal het afdeelings- onderzoek van de kieswet aanvangen. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat de gouveineur-generaal van Nederlandse!) Indië, onder nadere kon. goedkeuring, den heer E. A. Rovers, lid van den raad van Neder- landsch-Indië, op zijn verzoek, met ingang van 2 September a.s., eervol van zijne be trekking heeft ontheven en is E. C. baron Sweerts de Landas-Wyborgh, Oost-Indisch hoofdambtenaar met verlof, laatstelijk alge meen secretaris van het gouvernement van Nederlandsch-Indië, benoemd tot lid van den raad van Nederlandse!) Indië. Naar men aan het Vaderland verzekert, heeft een wetsontwerp tot instelling van Kamers van arbeid den Raad van State reeds verlaten. Naar men uit Den Haag aan de Sijrn. Ct. meldt, is bij liet ministerie van koloniën van een agressief optreden te Atjeh niets bekend. AVel loopt het gerucht in militaire kringen, dat generaal DeykerhofT om gezondheidsre denen zal repatriearen en generaal Segov hem te Atjeh vervangen zal. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben het bezwaarschrift van den burgemeester van Appeltern, tegen de toelating van den oud-zouaaf Th. Banken als lid van den raad, gesteld in handen van den raad om be richt en raad. Gebeurt dit meer? vraagt het Sieuias van den Dag. De vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij heeft zich bij adres tot den minister van waterstaat gewend, met verzoek dat van regeeringsvvege zal worden overgegaan tot vergrooting van de haven op Urk en dat dat eiland telegraphiseh oftele- phonisch met den vasten wal worde verbonden. Voorts heeft zij een verzoekschrift gericht tot Haar Majesteit de Koningin-Regentes, waarin de steun «an H. M. vrordt ingeroepen voor de totstandkoming van de zoozeer ge- wenschte vissrnershaven te Oosterend, op Texel. Indertijd is melding gemaakt van een plan tot oprichting van een bond voor Nederland van brandweerkorpsen of bevelvoerenden daarvan. Deze zaak is thans zoover- gevorderd, dat dezer dagen de ontwerpen van statuten en huishoudelijk reglement konden verzonden worden, vergezeld van eene uitnoodiging om op den 18n September te Utrecht eene ver gadering te houden om die ontwerpen te behandelen, en zoo mogelijk den bond op te richten. Men schrijft aan het Vaderland uit Scheve- ningen, dat Maandag door het ruwere weer weder heel wat schelpen waren aangespoeld, die met het zand de zeewering zouden ver sterken, doch dat de schelpenroof maar steeds voortgaat en niet minder dan 120 M3 van dit kostbare materiaal is weggevoerd, terwijl denzelfden dag tot bevestiging der zeewering 40 M3 materieel is aangevoerd. Zoo vor dert men. Dezer dagen bood een schippersjongen bij een goudsmid te Dordrecht een juweelen broche te koop aan. Daar dit voorwerp een vrij aanzienlijke waarde vertegenwoordigde, was de goudsmid, wien de zaak verdacht voorkwam, maar niet dadelijk tot koopen ge neigd. Bij ging met den jongen naar de politie, teneinde tot klaarheid te brengen in hoeverre hij tot den verkoop gerechtigd was. Aangezien de jongen nog meer gouden voorwerpen in zijn bezit had, stelde de politie een nauwkeurig onderzoek in, waaruit al spoedig bleek dat alle voorwerpen te Ant werpen waren ontvreemd, terwijl de jongen aldaar met het schip zijns vaders in een der havens lag. De op den verdachte gevonden voorwer pen werden in beslag genomen en ter be schikking der justitie gesteld. DO.) Met den goedkoopen trein zijn gisteren van de stations EnschedeArnhem—Utrecht en EmmerikArnhem 1277 personen naar Amsterdam vervoerd, waaronder circa 500 uit Arnhem. Dinsdagmiddag hebben de dienstboden van mevrouw Van der Hoeven, Prinsengracht 1011, tusschen Vijzelstraat en Reguliersgraclit te Amsterdam, de ontdekking gedaan, dat eenige dieven in het perceel zija geweest en daar alles hebben doorzocht. De eigenares was voor zes weken de stad uitgegaan, en van deze afwezigheid hebben de dieven ge bruik gemaakt. De politie heeft een onderzoek ingesteld maar men heeft nog niet kunnen uitmaken wat er gestolen is. Kasten en laden waren geopend, en ailes was dooreen gesmeten, niet alleen in de vertrekken van de vrouw des huizes, die institutrice is, maar ook in die van de jonge meisjes, die aan hare zorgen zijn toevertrouwd, maar die nu met vacantie uit waren. (2V. v. d. D.) In 'tFriesche stadje Sloten zal met 1 No vember a.s. eene brigade marechaussee ge vestigd worden. Omtrent den brand te Hoogezand wordt nog gemeld Aan den hevigen wind is het vooral te wijten, dat deze brand zoo groote afmetingen heeft aangenomen. Bovendien vond het ver nielend element ruim voedsel in het lijnzaad, dat zich in den molen van de hl). Ter Borg bevond, en in de oiie in het pakhuis van den heer Rudinh. Als een wonder zijn sommige tusschen de verbrande perceeien gelegen huizen gespaard gebleven. De hitte en de vonkenregen, waren zóo hevig dat de scheep vaart door het Winsehoterdiep geruimen tijd gestremd is geweest. Naar men verneemt was alles, wat verbrand is, verzekerd. Zestien brandspuiten deden al het mogelijke om den brand te beperken en gelukkig ging de wind wat liggen, waardoor het werk van de brand weer werd vergemakkelijkt. Natuurlijk waren geheel Hoogezand en Sappemeer op de plaats des onlieiis aanwezig. De scheepvaart HoogezandStadskanaal is gesloten wegens de schade aan de klapbru<?. Veertig schepen liggen aldaar te wachten/ 21 gezinnen zijn dakloos. Zeventien, meest flinke huizen, zijn verwoest. Een door het bestuur der spaarbank te Amersfoort gedaan voorste!, om f 14,000 aan de overwinst te onttrekken en voor den bouw van arbeiderswoningen te bestemmen, is door het nutsdepartement verworpen. Een treurig ongeval wekt te Nes a/d. Am- stel algemeene deelneming. De vrouw van S. L. had in het academisch ziekenhuis te Lei den een operatie ondergaan en was by het wederzien van haar gezin zóo verblijd, dat zich teekenen van krankzinnigheid vertoon den. Maandagochtend heeft zij in stilte haar woning verlaten, en des namiddags werd haar lijk uit den Amstel opgehaald en bij haar bedroefden man en vier jeugdige kinderea thuis gebracht. Betreffende den brand te Hooge-Zwaiuwe, reeds in ons vorig nummer vermeld, deelt de Dord. Ct. de volgende bijzonderheden mede: De geweldige brand, die gisteren in de woning van den heer Visser aan de straat tusschen het station en de protestantsche kerk uitbrak, nam door den sterken wind al spoedig zoodanig in hevigheid toe, dat niet alieen de aangrenzende woningen, maar ook die aan de overzijde van den weg werden aangetast. Vooral de rieten dakbedekkingen boden aan de vlammen gretig voedsel. Alleen aan dein dat opzicht gunstige richting van den wind is het te danken dat de protestantsche en katholieke kerk gespaard bleven. Hartver scheurend, zoo verklaarde ons een ooggetuiger waren de jammerkreten van vrouwen en kinderen, die door het vuur uit hunne wo ningen werden verdreven en slechts iets van hun inboedel konden redden. Eene kraam vrouw moest uit hare woning worden ge dragen en enkele huizen verder in veiligheid gebracht, maar steeds verder grepen de vlam men om zicli heen, zoodat de vrouw tot tweemalen toe moest worden verhuisd. Met inspanning van alle krachten trachtte de brandweer het vuur te bedwingen, maar te vergeefs een der spuiten moest zelfs aan haar lot worden overgelaten en werd door den vijand, dien ze zoo moedig was te lijf gegaan, verteerd. Uit de naburige gemeenten Made en Wagenberg snelde de brandweer te hulp. Vooral de burgemeester van Made weerde zicli daarbij flink boven op het dak van een huis gezeten, hielp hij aan het blus- schingswerk en deelde hij zijne bevelen uit. Toen onze berichtgever de plaats des onheils moest verlaten, scheen het vuur gestuit te worden door een steenen gebouw met pannen gedekt; een veertigtal huizen en schuren, waaronder ook het hulppostkantoor, lagen toen reeds in de asch. Een later ontvangen telegram meldt ons dat twee derden der gemeente vernield is. De oorzaak van den brand is alsnog onbe kend volgens gerucht waren de meeste ge bouwen en inboedels verzekerd. Te Rozenüaal is gisteren uit de haven op gehaald het lijk van den sedert Maandag ver misten straatmaker A. Koevoets. Het is nog onzeker of men hier met een ongeluk dan wel met een misdrijf te doen heeft. J. v. D. te Helmond, de man, die in den

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2