A0. 1895 Zaterdag 31 Augustus. N°. 8865. egenenveertigst© Jaargang1. Bnitenlandsche Berichten. Bimicnlandsche Bericliten. Verschijnt dagelijks, uiigszonderd Dinsdag, UITGEVER J. OT)E. Abonkementspriis, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2 50. - 0.10. BCRBAB! BOT8R8TKAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. P K A N K R IJ K. De Fransche regeering had uitgebreide land- eoncessies gegeven in Centraal-Afrika en werd daarover erg hard gevallen. Thans heeft de Raad van State geoordeeld dat een van die concessies onwettig was, zoo dat nu waarschijnlijk alle andere concessies aok ingetrokken zullen worden. De algemeene raad van de Beden-Seine heeft met groote meerderheid gestemd tegen een staatsmonopolie voor de fabricage en den verkoop van alcohol, maar den wenscli uitge sproken dat de staat gestreng op de zuivering van den alcohol zal toezien. Indien de vrije rectificatie geen voldoende resultaten geeft, dan zal, meende de raad, de rectificatie uit sluitend door den staat moeten geschieden. In de zaak van de betrekkingen waarin de senator Magnier gestaan heeft tot de ïuider-spoorwegmaatsehappij, is door de Ka mer van verwijzing nog diet definitief bepaald •of Magnier voor de assisen gebracht kon worden. In weerwil van de stienge bewaking waar onder hij stond, is het Magnier toch gelukt, Parijs te verlaten. Hij heeft eerst nog aan jFigaro een brief gezonden, waarin hij ver schillende personen bedreigt met onthullingen. Over de vlucht van Magnier uit Parijs vei telt de Paiijsche correspondent van de TimesHij had een vriend verzocht een wagen voor zijn huis te brengen met eenige manden een van deze werd in huis gebracht, de senator kroop er in, en, als Fahtaff, werd hij met vuil linnen bedekt, een zeer gepast gezelschap voor den senatorals alles waar is wat over zijne betrekking tot de Zuider-spoorwegmaatschappij wordt gezegd. Sommigen beweren, dat hij nog in Parijs verborgen wordt gehouden. Op Corsica heeft om politieke redenen een tweegevecht plaats gehad tusschen den heer Benedetli en dr. Alessandri, waarbij laatst genoemd' gedood werd. D I I S C H L i N D. Keizer Wilhelm heeft bevolen, dat op den Sedan-dag de Beilijnsche schooljeugd, jongens en meisjes, onder geleide van hare onderwij zers en onderwijzeressen, in rijen geschaard zal staan langs den weg, van het gedenktee- Jten van Frederik den Groote af tot het ko ninklijk slot. Dezen weg zal de keizer na den •terugkeer van de parade der garde met de vaandel-compagnie volgen. Niet zooals wij gisteren mededeelden de erfgroothertog, maar de erigroothertogin van Oldenburg, geboren prinses Elisabeth van Pruisen, de tweede dochter van prins Frie- drich Karl, is te Adolfsedc op 38-jarigen leeftijd overleden. Zij laat een 16-jarige doch ter ja. Behalve de keizer van Oostenrijk, de koning van Saksen en de prinsen Leopold en Arnulf van Beieren, zullen ook de kroonprins van Italië en een aantal vreemde officieren de keizermanoeuvres in Pommeren bijwonen. RUSLAND. De vorst van Montenegro heeft van den czaar 30,000 geweren, 15 mi Ui oen patronen, benevens een aantal kanonnen en mitrailleuses en ander krijgstuig ten geschenke ontvangen. Het Russische schip JRostoa heeft de lading uit Kroonstad naar AnUvari overgebracht. De regeering heeft voorloopig afgezien van het plan om eene belasting te heffen van den uitvoer van paarden. ITALIË. Generaal Mirri, de militaire commandant van Sicilië, is onlangs door de regeering terug geroepen, volgens sommigen op zijn verzoek. De redenen die hem of de regeering tot de terugroeping zouden hebben genoopt, worden verschillend opgegeven. Enkele bladen bewe ren dat Crispi hem te Rome heeft ontboden wegens den ernstigen stand van zaken op liet eiland andere meenen dat de generaal er niet langer wou zijn omdat de beloofde her vormingen uitblijven een, ue Don Quisciotte, verzekert dat Mirri de noodzakelijkheid voor zag van eene nieuwe gewelddadige onder drukking van -den reeds broeienden opstand, en dat hij daarmee niet te maken wou hebben. Alle zijn het er over eens dat de terugkeer van Mirri een slecht teeken is. Nu eeist wordt een uitlating verteld van generaal Baratieri vóór zijn vertrek uit Mas- soah. De generaal zeide dat hij, alvorens er gekoloniseerd werd, vrede en rust zou bewer ken in Eritrea. Maar volgens zijn oordeel zou er nooit een duurzame vrede te verkrijgen zijn met Menelik of de Abessinische hoofden (ras) of den kalief; het was een oorlog op leven en dood. Om de regeering daarvan te overtuigen was hij naar Italië vertrokken. SPANJE. In goed onderrichte kringen te Madrid wordt beweerd, dat men een samenzwering op liet spoor is, die ten doel had liet gezag omver te werpen. De opstand in Chovar zou alleen daardoor zijn ontstaan, doordat de bende niet op tijd het bericht had ontvangen dat de beweging, die zich over Andalusië, Catalonië en Valencia te gelijk zou uitstrekken, uitge steld was. Te Alcov is een werkstaking van de wevers ontstaan, welke een ernstig karakter aanneemt. Men wil den gouverneur van Alicante van zijn post ontzet hebben, Eeu deputatie der burgers van Alcoy heeft zich naar Madrid begeven, om over den gouverneur te klagen. Wordt deze niet ontslagen, dan bestaat kans op ernstige ongeregeldheden. Een bataljon is uit Cadix en een tweede bataljon uit Valencia naar Cuba vertrokken. Martinez Campos heeft nu besloten zijn hoofdkwartier te Santa Ciara te vestigen. Hij laat overal op Cuba kleine forten constru- eeren en laat groote patrouilles het land door kruisen. De opstand schijnt in de provincie Santa- Clara intusschen grooter afmetingen aan te nemen. Martinez Campos is, zoo wordt uit Havana bericht, onverwacht daar aangekomen, en vervolgens naar "Villeverde, in de provincie Puerto Principe, verl-okken. Te Barcelona is gevat een Russisch onder daan, Iwtinof genaamd, de schrijver van ver scheiden anarchistische geschriften, tegen Rusland gericht. B U L G A R IJ E. De regeering heeft besloten de lichtingen der infanterie van 1893 en der cavalerie, artillerie en genie van 1894 met 31 dezer met onbepaald verlof huiswaarts te zenden, waardoor de sterkte der infanterie met de helft en die der overige wapenen met een s'êrdci wordt verminderd. Ook zijn degrnote manoeuvres voor d: iaar afgelast. De regee ring schijnt zich du^ volkomen meester te achten van den toestand. De overheid heeft reeds 30 personen doen gevangennemen, die betrokken zijn bij de verwoesting van liet Macedonische dorp Dospat. T D R S IJ E. Uit Erzinghan, in Armenië, worden weer nieuwe gruwelen gemeld. In de nabijheid dier stad werd onlangs eeu Turksch kolonel aan gevallen en een onderofficier uit diens gevolg gedood. Er zijn thans Turksche troepen daar heen gezonden, die reeds verscheidene dorpen hebben verwoest, kloosters geplunderd en beestig huishouden onder de bevolking. Deze laatste heeft de hulp der vreemde gezanten te Konstantinopel ingeroepen. Opnieuw zijn verscheidene Armeniërs te Pera gevangengenomen in verband met het vermoorden onlangs van verdachte politie spionnen. AMERIKA. Op bevel van het ministerie van oorlog der Vereenigde Staten is eene nieuwe ster aangebracht in de nationale vlag, beduidende den nieuwen staat Utah, welke echter eerst later tot de unie zal loetreden. Dan eerst zal de unie 45 staten tellen. Uit Washington wordt van 28 dezer gemeld Het staatsdepartement heeft uit Peking be richt ontvangen dat de commissie tot onder zoek van het gebeurde te Szechuen weldra met lmre werkzaamheden zal aanvangen. Verder dat onjuist is, dat de vorige onder koning van Szechuen zou benoemd zijn tot lid der commissie van onderzoek naar de in Kucheng of Szechuen gepleegde moorden. De keizer heeft den onderkoningbevolen te bly ven waar hij is, zoolang het onderzoek naar zijne handelingen duren zal. De Braziliaansche Senaat heeft de wet aan genomen, Waarbij een algemeene amnestie wordt verleend aan de gewezen opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul. J A JP A N. De regeering is met die der Vereenigde Staten van Noord-Amerika in ondet handeling over het leggen van een rechtstreekschen telegraafkabel tusschen Japan en Noord- Amerika. SCHIEDAM, 30 Augustus 1895. Ter gelegenheid van den vetjaardag van H. M. de Koningin zal morgenmiddag ten 4 ure in het exercitieveld door den majoor- commandant eene inspectie over de schutterij gehouden vvoiden. Naar wij vernemen, had de biandersknecht F. van Kampen alhier, met een 9-tal anderen, gezamenlijk enkele loten genomen in de ver loting der Vlaardmgsche liaiddi averij-vei eeni- ging, aan een van welke, zijnde no. 459, paard en tilbury ten deel gevallen is, waar voor hun tevergeefs f COO zou zïjn geboden. Ter gelegenheid van den veijaardag der Koningin zullen weer onderscheidingen wor den toegekend, evenwel in beperkter getal dan vonge jaren. De Indische begiooting over het dienstjaar 1896, welke de minister van koloniën be loofde, vroeger dan gewoonlijk te zullen in dienen, is thans aan de Tweede Kamer ge zonden. De minister van marine beeft, bij zijn be zoek aan 's rijks werf te Amsterdam, ook een proefneming bijgewoond met een auto matisch waterdicht sluitende deur, vervaar digd naar de vinding van den lieer Kloos, ingenieur van de kon. maatschappij »De Schelde" te Vlissingen. De proef moet naar wensch zijn geslaagd. Hr. Ms. fregat Atjeh ligt te Nieuvvediep gereed om den 2n September a.s. naar Oost- Indië te vertrekken. Volgens order van den vice-admiraal, directeur en commandant der marine, moest liet schip Woensdag naar de reede van Texel stoomen, om daar tot den zeildag te vei blij ven. De equipage, met deze order weinig inge nomen, heeft zich langs telegraphischen weg tot de Koningin-Regentes gewend, met ver zoek het schip eerst kort voor den vertrek datum de haven te doen verlaten, opdat de opvarenden in de gelegenheid zullen zijn, den verjaardag der Koningin morgen nog aan wal te vieren. Als een bijzonderheid uit het leven van wijlen den heer John Loudon wordt thans herinnerd, dat de Staatscourant van 28 Octo ber 1862 toen Thorbecke minister van binnenlandsche zaken was mededeelde,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1