A0. 1895. Zondag 1 en IVIaandag 2 September. INI0. S866 Ticeede Blad e u i 11 e t o n. Op een dwaalweg. egenenveertigste ,T a a r g a n gv Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G E Y E R ff O D.É. Bnitenlandsclie Berichten. duitsciiiasd. Roman van Lothar Brenkendorf. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. 8 «J K B A V s B OTKKITKA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De keizer is Donderdag met zijne gemalin uit Kassei le Potsdam teruggekeerd. De keizer heeft aan graat Caprivi het volgende telegram gezonden bij gelegen heid van de herdenking van den slag bij Mars-la-Tour Bij den 25n terugkeer van den dag waarbij de slag bij Mars-la-Tour plaats had, een eeredag voor het tiende legerkorps, herdenk ik gaarne dankbaar uw verdienste lijke werkzaamheid als chef van den gene- ralen staf van dit korps." Om op waardige wijze Munier's laffe be schuldiging te weerleggen, wordt door de Duitsche couranten nog steeds haast ten overvloede materiaal bijgedragen. Het Berliner Tagellatt verwijst nu naar het werk vao generaal Trochu, den gouverneur van Parijs tijdens het beleg. In diens L'Armee francaise en 1879, leest men o. a.: ïAls eenmaal de tijd de schrille eenzijdig heid van de meeningen der Franschen ver zacht heeft, en de Duitsche armee rustiger beoordeeld wordt, dan zal niemand haar meer den lof onthouden, dat zij achting voor den tegenstander aan den dag legde en er een hooge graad van discipline in dat leger heersclUe. Een half millioen gewapende man nen, die in een langdurigen oorlog pijnlijke ontberingen te verduren hadden, hielden zicli in onze steden en dorpen op, zonder ook maar eene vrouw lastig te vallen of oneer biedig te behandelen." »De Franschen schijnen Trochu's werk te hebben vergeten", zegt het Tagellatt. sYVij niet." In verband met de beschuldigingen van generaal Munier verhaalt de Antwerpsche Matindat na den aflocht der Duitsche troe pen uit Metz de bewaarder van een slot, waar Duitsche officieren waien ingekwartierd geweest, tot de ontdekking kwam dat eenige zilveren voorwerpen en andere kostbaarheden verdwenen waren. Onmiddellijk reed hij de troepen-afdeeling na, haalde haar in en deelde zijne bevinding mede aan de officieren, die hij zoo gastvrij had ontvangen. De comman dant liet terstond alle manschappen onder zoeken en vond de vermiste voorwerpen bij twee soldaten, die aan tafel hadden bediend en op staanden voet, in tegenwoordigheid van den ganschen troep, werden doodgescho ten. Voor de beschuldiging van den Franschen generaal bestaat dus allerminst grond. Er heeft zich nu te Bei lijn een comité van officieren gevormd, dat, met toestemming dei- militaire overheden, van den Franschen gene raal Munier nadere ophelderingen zal eischen over zijne beschuldiging van diefstal, inge bracht tegen de Duitsche officieren, die aan den oorlog van 1870 deelnamen. De gouverneurs der Pruisische provinciën hebben eene circulaire ontvangen, uitgaande van de ministers van binnenlandsche zaken, justitie en onderwijs, waarin hun wordt aan bevolen voor elke provincie de vorming van een centraal comité te bevorderen, ten be hoeve van een patronaat over ontslagen ge vangenen. F U A S K li IJ K. De president der republiek is Donderdag te Parijs geweest om daar den koning van Griekenland te kunnen ontvangen. Om zes uur 's avonds is de heer Faure weer naar Havre vertrokken. De minister van binnenlandsche zaken is voornemens om een eind te maken aan het oogluikend toelaten van de stierengevechten in het zuiden van Frankrijk. Hij moet uit drukkelijk last gegeven hebben tot liet sluiten van al de arena's waar die nvermakelijk- heden" worden aangekondigd. De Parijsehe correspondent der Chronicle weet te vertellen, dat de Londensche Lord- Mayor naar Parijs gaat om president Faure en de Fransche regeering te polsen over een samenkomst tusschen koningin Victoria en Faure. Van andere zijde wordt gezegd, dat de Lord-Mayor dezen stap doet zonder mede weten van Salisbury, die nooit zoo'n ver trouwelijke opdracht aan een liberalen burge meester zou geven. "Wij nemen dit bericht onder alle reserve op. Voor de zieke en gewonde soldaten, die van Madagascar terugkeeren naar hun vader land, wordt het sanatorium op het e.i«nd PorquTollos (Hyères) ingericht, op bevel van den n-mister van oorlog. In den gisteren gehouden ministerraad is dcji- den minister van oorlog meegedeeld, dat mevrouw Furlado Heine haar villa te Nice heeft beschikbaar gesteld als sanatorium voor vijftig van Madagascar gekomen officieren. Figaro weet te vertellen, dat Magnier naar het buitenland gevlucht is en daar de rol van Alton zal gaan spelen, daar sommige autoriteiten, die door een proces gecompro mitteerd zouden worden, wel zullen zorgen dat Magnier niet gevat wordt. Cato's schijnen er in Frankrijk niet te zien men hoort althans niet van zelfmoorden uit verdriet over zoo'n verrotten toestand. BELGIË. De Senaat heeft gisteren met 5G tegen 31 ;emmen en 1 onthc ontwerp aangenomen. stemmen en 1 onthouding het schoolwets- De progressistische afgevaardigde Lorand heeft tegen de hervatting der zitting \an de Kamer eene interpellatie aangekondigd over de kwestie van een internationaal scheids gerecht. Hij stelt zich voor de regeering te vragen of zij geneigd is in de eerste plaats met Nederland en Zwitserland een overeen komst aan te gaan, waai bij bepaald wordt, dat onderlinge geschillen tusschen deze staten door een scheidsgerecht beslist zullen worden. De minister van buitenlandsche zaken heeft beloofd tijdens de parlementaire vacantie de zaak in overweging te nemen. EK |e I i I D. De koningin is Donderdag van Osborne le Balmoral aangekomen, waar zij tot het laatst van November blijft. In de zitting van het Hoogerhuis zeide lord Salisbury gisteren dat in China en Frankrijk een stemming heerscht om de eischen en rechten van Engeland op de beide oevers van de Mekong te gering te schatten. Hij had evenwel onderhandelingen met Frank rijk aangeknoopt, van den meest vriendschap pelijke') geest bezield, en hij hoopte op een uilkomst, welke beide regeeringen zou be vredigen. In het Lagerhuis deelde Curzon mede dat de regeering besloten heeft een spoorweg aan te leggen van Mombaza tot Oeganda teneinde de hulpbronnen te exploiteeren van Oeganda, van de bovenwateren van den Nijl en van de landstreek aan het Victoriameer. Indien Engeland de lijn slechts over de helft van den weg had aangelegd, zou Duitschland haal verder aangevuld hebben tot aan het meer. Volgens de Standard zal het Parlement reeds den 7n September verdaagd worden. Lord Lansdowne heeft in dejaarvergadering van den Engelschen landbouwersbond ver- 22. En zoo werd het haar mogelijk bij hare laatste schikkingen om het huis te verlaten, dat haar sedert de laatste maanden bijna tot een vader huis geworden was, zich veel kalmer voor te doen dan zij het een half uur geleden vermocht had, Werner scheen de dienstboden reeds ge waarschuwd te hebben. Het kamermeisje kwam ongeroepen haie diensten bij het inp.:kken aanbiedenzij had gehoord dat de freule voor «enigen tijd op reis ging. Geen van de lieden had het minste vermoeden, dat het hier eene scheiding voor immer gold, en als Hertha's gemoed niet bevangen ware geweest door bitteren argwaan, zou zij zeker haren vroegeren verloofde dankbaar geweest zijn voor de Kiesche wijze, waarop hij haar haren uittocht uit dit huis vergemakkelijkt had. Om den schijn te bewaren reed zij met een koffer in de richting van liet station, doch onderweg gaf zij den voerman last naar het huis van de majoorsweduvve Van Schwind te rijden, Deze vrouw was eene oude bekende der familiezij vei huurde kamers aan dames van hoogeren stand en Hertha wist dat zij, zonder in nadere ver klaring te treden, gereedelijk zou worden opge nomen. De oude dame zette wel een verwonderd gezicht, doch onthield zich werkelijk van eenige navraag, toen zij bespeurde dat Hertba daarvan niet gediend was. Zij stond haar het beste vertrekje af, waarover zij te beschikken had. Daar zette Hertha zich aan het raam en peinsde uren lang over den laatsten, beslissenden stap, die haar nog te doen stond. Haar moed en standvastigheid hadden een zwaren strijd te voeren met haar hart, dat ten prooi was aan allerlei tegenstrijdige aandoeningen. Het moei lijkste kwam nog aan. Dan, als zij den zieke, aan wien zij hare jeugd en hare toekomst ten offer wilde brengen, tegentrad, dan vreesde zij dat de moed harer overtuiging haar zou begeven. En toch, zij meende de ontmoeting geen dag te mogen uitstellen. Zonderling was het, dat zij er geen oogenbhk aan dacht, dat Hersdorff haar grootsche offer niet zou willen aanvaarden. Toen na langen, bangen strijd het besluit bij haar vaststond, dat zij zich zelve ten zoenoffer wilde stellen van een begaan onrecht, toen twijfelde zij ook niet meer aan de mogelijkheid der vol voering zij vergat dat zij bij den man, wien het gold, eene zoo groote mate van zelfzucht onderstelde, dat het aanbod van het heldhaftig offer bijna eene beleediging kon heeten. Hoe goed overtuigd, dat er van een terugkeer op hare stappen geen sprake kon zijn, had Hertha misschien nog uren lang kunnen zitten peinzen en weifelen, had niet eene toevallige omstandig heid aan alle weifeling een einde gemaakt. Onder het spelen van een doodenmarsch van Chopin trok een begrafenisstoet door de straat. Eene compagnie soldaten marcheerde achter de militaire muziek aan, officieren hepen aan beide zijden van de lijkkoets en op de met bioemen vei sierde kist lagen helm en degen van den overledene. Hertha schrikte bij dit gezicht zoo hevig, dat zij roerloos bleef toezien, tot de stoet uit het gezicht verdween maar schoon overtuigd dat het onmogelijk Erwin van Hensdotff kon zijn, dien men daar ten giave droeg, kreeg zij er toch den indruk door, dat het nu met haar weifelen uit moest zijn, dewijl elke dag verzuim haar buiten staat zou kunnen stellen haar plicht ten uitvoer te brengen. En niet enkel was die begrafenis voor haar eer e ernstige waarschuwing, maar ook een troost. Hertha beminde de muziek. Dienmaisch van Chopin had zij tallooze malen zelve gespeeld, maar nog nooit had hij zooveel indiuk op haar gemaakt als nu. Maakte die sombere inleiding, die als het klokgebrom van een kerkhof u tegen- klonk, een smartelijken, dieptreurigen indruk, troostend, verheffend zelfs werkte de melodie, die plotseling als engelengezang tusschen de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5