Donderdag 5 September. I' A0. 1895. N°. 8868. N egenenveertigste Jaargang1. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, $uitenlatidsclie Berichten. age,; ntj. met 11). UITGEVER J. 0D;É. lUITSCEIADD. De 25ste verjaardag van den slag bij Sedan werd Maandag alom met groote opgewekt heid gevierd, vooral te Berlijn. Het feest werd door prachtig weder begunstigd en droeg door de feestvierende menigte in de stralen, de versiering en de verlichting der huizen het karakter van een algemeen nationaal feest. Van betoogingen der sociaal-democra ten bemerkte men niets; de minister van binnenlandsche zaken had trouwens alle socia listische vergaderingen, waar de Sedan-dag besproken zou worden, verboden. Dat in de buitenwijken der stad de vlaggen, de bloem slingers en de illuminaties minder talryk waren, is meer het gevolg van het onvermogen der daar wonende bevolking dan van opzette lijke onthouding. Alle groote fabrieken waren gesloten en betalen den arbeiders het voilé loon uit, in vele gevallen zelfs met een extraatje voor de arbeiders die aan den oorlog hebben deelge nomen. Ook de meeste winkels bi' >n gesloten. Te Altona is in tegenwoordigheid van dui zenden een bronzen standbeeld van vorst Bismarck onthuld, opgericht door den handels- faad Selve. De oud-rijkskanselier is afgebeeld in zijn welbekende kurassiersuniform, bloots hoofds. In de eene hand houdt hij een keizer lijke boodschap, de andere rust op het gevest van den degen. Tijdens de plechtigheid werd een telegram van hulde aan den oud-kanse her gezonden. De kanonnengieter Krupp gaf aan elk van de 910 veteranen, die in zijn gieterij werk zaam zijn, 100 Mk. ten geschenke. Te Hannover zyn de ïKriegervereine" in optocht getrokken naar de graven der gevallen Duitsche en Fransche strijders, die door hen versieid zijn. Op het graf der Fransche soldaten werd een krans neergelegd met het opschrift: sVan de Duitsche veteranen aan hunne Fransche kameraden". Keizer Wilhelm heeft ter gelegenheid van het Sedanfeest ook nog een telegram gericht aar. den prins-regent van Beieren. Het luidde »Ik kan niet nalaten, Uwe Kon. Hoogheid te betuigen met welke innige dankbaarheid ik mij herinner, hoe heldhaftig en beslissend het optreden was der Beiersche troepen in den slag van Sedan." De prins-regent ant woordde sDiep getroffen door de hulde die Uwe Majesteit genadiglijk brengt aan het dappere strijden van het Beiersche legerkorps bij Sedan, verzoek ik Uwe Majesteit over tuigd .te zijn dat mijne Beieren ook in de toekomst hun aangeboren dapperheid en trouw niet zullen verloochenen." De rede, door den keizer Maandag na de wapenschouwing ten aanhoore van meest militaire dischgenooten gehouden, wordt door liberale en conservatieve bladen zoo uitgelegd, dat de regeering mitsdien weer op eene nieuwe socialistenwet broedt. Opmerking verdient, dat de centrurnpers zich hoffeljjk maar kortweg tegen zulk eene wet verzet. Zoo verklaart de Qermania, al is zij het in de ziel met elk woord van den keizer eens, dat het toch ware, als de keizer zich van zoo'n persoonlijk ingrijpen onthield. In het algemeen verzet dit hoofdblad der centrumspartij zich tegen eene socialistenwet, waarvoor onder het volk het inzicht ontbreekt. De strijd tegen het socialisme ligt op een ander gebied. Aldus de Germania. Zonder de centrumsparty nu valt er aan geen nieuwe socialistenwet te denken, en ook onder de gematigde liberalen, als zy niet ver naar rechts staan of groote industrieelen zyn, is er over het redenaarsstuk van den keizer weinig geestdrift. F ft A N K R IJ K. De correspondent van de Débats op Mada gascar schrijft, dat de twee voornaamste fouten van de expeditie zijn, dat de rivier booten twee maanden te laat zijn aangekomen en dat men drie a vier millioen voor wagens- Lefebure iieeft besteed. In plaats van goede muilezels te hebben zit men nu met die wa gens, waarvan al 80 pCt. gebroken is, in de maag. Voor die wagens heeft men wegen moeten maken, voor dit werk heeft men sol daten noodig gehad en daarom zijn we nog altijd niet te Tananarive, zegt de correspondent. Ook klaagt deze correspondent over de vaak ellendige ligging der hospitalen. Men heeft in de voorloopige barakken temperaturen van 38° tot 43° opgemerkt. In een hospitaal te Suberbieville warea er bij het schrijven van den brief 7 ziekenop passers bij 470 zieken. Volgens den correspondent van Hava% is de grootste domheid, die de Franschen be gaan hebben, dat zij 14 Januari Majunga gebombardeerd hebben. Daardoor hebben zij alle contact met de Hova's verloren. Te Bayonne hebben den eersten Septem ber des avonds en des nachts ernstige onge regeldheden plaats gehad, n^.r aanleiding van het verbod om een stierengevecht te houden. Niettegenstaande het verbod van den pre fect zijn er in het departement Gard nog verscheiden stierengevechten gehouden. I) L 6 1 Volgens de Soir heeft de regeering giste ren, na eene reeks vergaderingen van mi nisters, besloten het denkbeeld om nu dade lijk den Kongostaat by België in te lijven op te geven. De reden zou voornameiyk in de laatste gebeurtenissen in den Kongostaat liggende opstand aan de Aruwimi en aan de Kassai en het vooruitzicht dat aanstonds eene expeditie zou noodig wezen. In over eenstemming met den kening heeft de regee ring nu besloten aan het land misschien by de opening der Kamers in November haar besluit bekend te maken, het voorstel tot de inlijving tot 1900 uit te stellen om in dien tusschentijd een grondig onderzoek naar den staat van zaken in Kongo moge lijk te maken. Alle officieele stukken, betrekking heb bende op de terechtstelling van Stokes, zyn door het bestuur van den Kongostaat aan den Britschen gezant te Brussel ter hand gesteld, zonder dat de Belgische regeering er vooraf kennis van genomen had. ENGELAND. In het Lageihuis heeft de ondersecretaris van buitenlandsche zaken Curzon gisteren de volgende mededeeling gedaan De verkla ringen van de Porte op het stuk van de hervormingen in Armenië kunnen niet als voldoende worden beschouwd. Het voorge stelde ontwerp van hervormingen wordt niet officieel gesteund door Duitschiand, Oosten rijk en Italië, maar de regeering geloofde, dat die landen er wel mee instemden. Zij hebben, zy het niet officieel, de Porte aan bevolen het ontwerp gunstig te overwegen. Het was voor de regeering nog onmogelijk zich uit te laten over de maatregelen, die noodig konden worden. Het Russische blad ITowotti had geen oificieel karakter. De regeering had geen voorstel gekregen tot eene maritieme demonstratie in de Darda nelles Bij de behandeling van de begrooting voor Indie stelden Mc Lean eene motie voor, waarin het Huis met bezorgdheid de voortdurende ver meerdering verklaarde te zien van den last, die den Indischen belastingschuldigen werd opge legd tengevolge van de inlijving van weinig productief grondgebied.Lord Hamilton, de mi nister voor Indië, bestreed de motie. Ilij zeide, dat Chitral behouden moest worden, aangezien het prijs te geven misschien het prijsgeven van Gilgit met zich voeren en Chitral aan anarchie blootstellen zou. De re geering voerde echter volstrekt geen politiek om de grenzen steeds maar vooruit te schui ven of het Indische rijk zonder peiken te vergrooten. De motie van Mc Lean werd ten slotte met 137 tegen 28 stemmen ver worpen. ZWITSERLAND. Het bestuur der sociaal-democratische partij heeft besloten handteekeningen bijeen te brengen voor een voorstel tot invoering van staatsexploitatie der spoorwegen en propa ganda te maken ten gunste van het lucifers monopolie, waarover in deze maand gestemd moet worden. ITALIË. Generaal Mocenni, de minister van oorlog, heeft voor eenige dagen een anoniem schrijven ontvangen, waarin hem verzocht wordt, den koning af te raden, zich naar Aquila te be geven voor de manoeuvres. »De koning zou daar een tweeden Passanante kunnen vinden", staat er. Men heeft nu opgemerkt, dat zijn rijtuig by zyn intocht in Aquila in het geheel door geen militair escorte werd gevolgd. Echter waren maatregelen genomen voor de veilig heid van de koninklijke personen. Volgens de Tribuna zal de post van gezant te Petersburg eindelijk bezet wordende heer Maffei, gezant te Madrid, moet hiervoor aangewezen zyn. Volgens hetzelfde blad zou Italië thans in Abessynie een grooten slag moeten slaan en dan wel zoo spoedig mogelijk. Hoe langer men de expeditie uitstelt, des te langduriger en kostbaarder zal de oorlog zijn. Te Budrio is de socialist Costa en te Ur- bino de radicaal Budassi tot lid der Kamer gekozen. SPANJE. De Imparcial verneemt uit HavanaEene kolonne van 850 Spanjaarden ontmoette by Ramon de las Yaguas eene bende van Maceo, sterk 3500 man. De stellingen der opstan delingen werden genomen. De opstandelingen hadden 39 dooden en vele gewonden. De Spanjaarden 12 dooden, onder wie een luite nant, en 47 gewonden, onder wie 4 luitenants en 4 kapiteins. Een kolonel werd licht ge wond. De opstandelingen op Cuba hebben de planters bevolen, geen suiker te maken in de aanstaande campagnevoldoen zij niet aan dit bevel, dan zullen de machinerieën vernield worden. Als gevolg van dezen maatregel ver wacht men dat, wanneer het werk op de plantages gestaakt wordt, duizenden werklie den naar de separatisten zullen overloopen. Een rechterlyk ambtenaar te Puerto Prin cipe is ontslagen op vermoeden van mede plichtigheid met de insurgenten. S E E V I E. Koning Alexander is aan een groot gevaar ontsnapt. Hij baadde aan het strand te Biarritz, juist tegenover de villa zyner moeder, in gezelschap van een jongen badknecht, toen beiden door een zware golf naar zee werden gedreven. De koning, die zich flink hield, kwam met groote moeite op het droge, m&ar de badknecht schoot er het leven bij in. Een ander bericht zegt, dat de badknecht door kramp werd overvallen. Alexander schonk de weduwe een belangrijke som. In alle kerken zijn plechtige godsdienst oefeningen gehouden toen de gelukkige red ding van koning Alexander uit het levens gevaar dat hij te Biarritz geloopen heeft, bekend was geworden. Ook werdea tal wan telegrammen met gelukwenschen door de autoriteiten, het diplomatenkorps enz. naar Biarritz afgezonden. AFRIKA. Tusschen de Transvaal eu de Kaapkolonie is weer een nieuw geschil aanhangig. Da j't fl f L t IK BHIEDAMSGHE G 0 U R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal jVaaro per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BVREAVi BOTBEÏTBAAT ff O. Adyertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1