ff. 1895. Zondag 8 en Maandag 9 September. N°. 8871. Eerste Blad. Jl 1 N ©genenveertigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. r sse 1 eft i J •i s d, 1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER J. OFÉ. i >5 *3 -6 'V Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke f 1.85. - 2 50. - O.lu. RVRBAV! BOTËSSTItAAiT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regols met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone legel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 7 September 1S95. Het was deze week feest in Duitschland. Den 2den dezer maand was het vijf en twintig aar, dat de reusachtige kapitulatie van een ceheel Fransch leger bij Sedan plaats vond. Koning Wilhelm zijn keizerschap dateert >an Januari 1871 richtte op den 2den September, des middags le halftwee, het volgende telegram aan het Duitsche volk »Een kapitulatie, tengevolge waarvan het geheele Fransche leger binnen Sedan is krijgs gevangen gemaakt, werd zooeven met gene raal Wimpfen gesloten, die in plaats van den «kwetsten maarschalk Mac-Mahon het bevel o voerde. De keizer heeft zich slechts aan mij per soonlijk willen overgeven, wijl hij het kom- mando niet voerde en alles aan de regent- schaps-regeei ing te Parijs overlaat. Over de plaats zijner bestemming zal ik beschikken, zoodra ik hem zol ontmoet hebben in een rendez-vous, dat zoo aanstonds zal plaats hebben. Welk een loop hebben de zaken onder Gods leiding genomen. Wilhelm." De kapitulatie van Sedan was de val van liet keizerrijk, dat op 4 September '70 dooi de republiek werd vervangen. Deze zette den oorlog voort, met de krachtsinspanning der vertwijfeling, maar ze moest eindigen, zich aan de harde voorwaarden te onderwerpen, haar door den overwinnaar opgelegd. Natuurlijk stond Berlijn aan de spits dei- feestvierende steden. Daar was de keizer tegenwoordig; daar werd een schitterende parade gehouden, en o. a. ook een parade- maaltijd van de officieren van het garde-corps, waaraan keizer Wilhelm deelnam; dat deze een toespraak zou houdendaaraan kon wel niemand twijfelen; maar dat die gedu rende de laatste dagen zoovee! pennen en tongen in beweging zon brengen, als het ge val geweest is, daaraan heeft zeker wel niemand gedacht. Een herinnering aan den grooten, zaligen keizer, werd gevolgd door •een andere aan den oorlog en diens gevolgen. sWie heden en gisteren", zoo sprak de keizer, sopzag naar de met eikenloof versierde vaandels, kon dat niet doen zonder een wee moedige ontroering in het hart; want de geest en de taal, die tot ons spreken uit het ruischen van deze deels aan flarden gescheurde veldteekens, spraken tot ons van de gebeurte nissen, die voor 25 jaar voorvielen, van ■het gewichtige uur en den grooten dag, toen het Duitsche rijk weder verrees. Een waardeerend woord voor den vijand volgde nu»Groot was de slag en warm was de druk en geweldig waren de krachten, die in botsing kwamen. Dapper streed de vijand voor zijn lauweren, voor zijn verleden, voor zijn keizer; het dappere Fransche leger streed met den moed der wanhoop." En dan een warm woord tot de Duitsche natie: »voor hun bezitting, hun haard, hun toekomstige eenheid streden de Duitschers. Daarom doet het ons thans zoo innig goed, dat ieder die des keizers ïok draagt of ge dragen heeft, in deze dagen door het volk zoo algemeen wordt geëerd. Een eenige op vlammende dank voor keizer Wilhelm IS Op ons, vooral op de jongeren, rust thans de taak, te behouden wat de keizer heeft ge grondvest! Tot hiertoe zijn de gang en de inhoud der rede voortreffelijk, maar dan volgt er een paragraaf, die niet zonder bedenking is, name lijk deze: sDoch in de hooge, groote feest vreugde mengt zich een toon, die daar waar lijk niet behoort. Een troepje menschen, die niet waard zijn den naam van Duitschers te dragen, waagt 't, het Duitsche volk te schand vlekken en den geheiligden naam van den alom vereerden overleden keizer iu het stof te werpen. Moge het geheele volk de kracht vinden, deze ongehoorde aanvallen af te wij zen Geschiedt dit niet, nu dan, dan roep ik u op, om die schaar van verradeis te weren, om den strijd aan te binden, die ons bevrij den zal van zulke elementen." Aanleiding tot deze krasse woorden hadden vooral gegeven de artikelen in het sociaal democratisch orgaan Tonciirts, Op schim pende wijze hebben de socialisten juist de laatste dagen den ouden keizer besproken, wiens beeld steeds duidelijker en schooner zich vertoont voor het Duitsche volk. Een eenvoudig burger, zegt een Duitsch blad, zou het niet verdragen kunnen, dat men zijn in het graf rustenden grootvader op zulk een wijze beschimpte. En vooral keizer Wil helm moest den geheiligden persoon van zijn grootvader beschermen tegen zulke beleedi- gingen. Zijn oproeping aan het geheele Duitsche volk zal niet vcrgeefseh zijn. Het volk, dat gewond is in zijn heiligste gevoelens, zal zeker zijn welverdiende minachting uitspre ken jegens de mannen, die tegen den grooten leider op zulk een wijze optraden. En ieder liberaal man kan de oproeping des keizers volgen, om zulke ongehoorde aanvallen af te wijzen. Toch hopen alle bladen, dat 's keizers dreigende woorden tegen do sociaal-democra ten, geen aanleiding zullen geven voor de indiening van een Umsturz-ontwerp of eeu uitzonderings-ontwerp. Ieder burger, die nog een vonkje van liberalisme in zich heeft, zou dien eisch met alle middelen moeten afwijzen Misschien is de opmerking van een ander blad juist, dat de keizer eigenlijk de beteeke- nis van de personen en van hun uitingen overschat heeft, hun te veel eer heeft be wezen, door over hen te spreken". Naai de berichten toch der laatste dagen heeft het Duitsche volk op waardige wijze feest gevierd. In Frankrijk schijnt men aan de herden king van den 25sten verjaardag van de vesti ging der republiek geen aandacht te hebben geschonken. Men is er in het zuiden des lands zeer opgewonden over het verbod tot het houden van stierengevechten door de lands: egeering, terwijl het volk die juist wil, en vervolgens onthaalt het blad Matin zijn lezers over de meeningen, die in Duitschland heerschende zijn, omtrent de toekomst van het rijksland Elzas-Lotharingen. De oud-kolo nel Von Egidy is van meening, dat er een streven in het rijksland merkbaar is naar zelfbestuur. "Voor de aan Frankrijk ontnomen gewesten, zou dat zelfbestuur beduiden sElzas voor de Elzassers". liet schouwspel van een Elzas-Lotha ringen, dat zich zelf bestuurt, zonder toe zicht of inmenging van wie dan ook zou, denkt de heer Yen Egidy, met een goed oog worden aangezien door Frank rijk, dat vrienden zou vinden in de oude landgenooten, die dan meesters zullen ge worden zijn over hun lot. Voor den heer Von Egidy is de keizer de man die, de ge beurtenissen vooruitloopend, met éen daad het geluk der beide grootste beschaafde natiën van hot Westen kan en zal verzekeren, en terzelfder tijd den vrede in Europa zal handhaven. Nog kan de keizer dit niet doen, maai' de dag zal komen, waarop hij het initiatief zal nemen voor een daad van be- viediging en verzoening. En dan zal deze geheel in overeenstemming zijn met de open bare meening. De Matin vreest dat de heer Von Egidy zijn wenschen voor waarheden aanziet. En wat het onlangs door de Matin mede gedeelde gesprek met den Elzasser pastoor Guerber aangaat, die meende, dat het rijks land zich met den bestaanden toestand heeft verzoendjuist in deze dagen komt een groep Elzassers met een brief aan Le Matindien ze echter niet onderteekenen, om te verklaren ïDe Elzassers blijven steeds Frankrijk toe- beliooren. Aan hun nakomelingen zullen ze hun wenschen en verwachtingen overdragen De geest van wraak blijkt dus nog steeds rond te waren. SCHIEDAM, 7 September 1895. Blijkens den uitslag van den in Augustus gehouden wedstrijd door het korps Koninklijke Schepschutters te Rotterdam is in den wed strijd voor buitengewone leden, afstand 300 Meter, staande uit de vrije iiand door den heer A. H. van der Most alhier de 25e me daille behaald met 52 punten. Blijkens achterstaande advertentie zal de afdeeling Schiedam van het uLeger des Heils" a.s. Donderdag een boottocht onder nemen naar Maassluis, welke tocht zal wor den opgeluisterd door een tweetal flinke muziekkorpsen. Door den min, van oorlog is, op verzoek van een der betrokken kerkbesturen, bepaald, dat aan Israelietische militairen der land macht, die niet aan de strengere tucht bij liet algemeen depot van discipline onder worpen zijn en die hun eerlaug invallende godsdienstige feesten te hunnent wenschen te vieren, daartoe gelegenheid zal worden gegeven door vrijstelling van dienst of het verleenen van vei lofaan hen, wier ouders of betrekkingen in hun garnizoensplaats wo nen, vrijstelling van dienst voor het Nieuw jaarsfeest van en met IS tot en met 21 Sept. a.s.voor den Grooten Verzoendag van en met 27 tot en met 28 Sept. a.s.; voor het Loofhuttenfeest van en met 2 tot en met 12 Oct. a.s.aan de overige milit. zal een verlof verleend worden tan en met Woensdag 18 Sept. a.s. tot en met Zondag 13 Oct. d.a.v. Het Handelsblad ontving het volgende telegram Naar wij met leedwezen vernemen is de heer Kioesen, assistent-resident van Groot- Atjeh de rechterhand van generaal Deijker- hoff, wat de tegenwoordige politiek aldaar betreft door ziekte gedwongen met vei lof te gaan. Hij vertiekt 8 October a.s. met de Fransche mail van Singapore over Marseille. Vanwege 's rijks waterstaat is in het licht gegeven een verslag over den stormvloed in December van het jaar 1894, die vooral de Zuid- en Noordholiandsclie kust zoo teisterde. Uit een ingezonden stuk van den heer P. Frère in De Maasbode blijkt, dat de pogingen, om te Maastricht een fabriek op te richten voor de vervaardiging der nieuwe geweren, afgestuit zijn op den erich van den minister van oorlog, dat de fabriek meer dan honderd geweren daags zou afleveren. Het door een consortium bijeengebrachte kapitaal voor de oprichting bleek daarvoor niet groot genoeg. Volgens het Wiener Fremdenblatt is de Nederlandsche regeering onlangs weer met deOesterreichischeWaflenfabriks-Gesellschaft te Steyr, in onderhandeling getreden over het leveren van 50,000 klein-kaliber Mann- licher-geweren. Het blad voegt er bij dat

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1