Binnenlandsclie Berichten. immigratie van arbeiders zonder middelen van bestaan. RUSLAND. Nicolaas II wordt tegenwoordig nog beter bewaakt dan Alexander III. De jonge keizerin moet aan zenuwpijnen lijden, het gevolg van den angst, waarin ze altijd verkeert. Het staat thans vast, dat de nihilisten, nu ze zien dat de nieuwe keizer niets doet, .weer krach tiger gaan optreden. Professor I.eyden heeft verklaard, dat de grootvorst-troonopvolger bepaald een milder klimaat moet gaan opzoeken de zieke zal dus wel spoedig naar den Kaukasus ver trekken. Nnar verzekerd wordt, stelt de regcering al zeer weinig vertrouwen in de bedoelingen van Japan en bereidt zij zich op alle gebeur lijkheden voor. Hot Russische eskader in de Oost-Aziatische wateren zal daarom worden versterkt, terwijl elk vaartuig, dat naar Europa terugkeert, terstond door een ander zal ver vangen worden. Niet onwaarschijnlijk is liet, dat hiermede in verband staat het bericht, dat Rusland en Frankrijk vast besloten zijn 'Japan te dwingen ten spoedigste over te gaan tot de ontruiming van het schiereiland Liautong, onafhankelijk van de belfding door China van de buitenge wone oorlogsschatting. Duitschland zou zich niet langer tegen zoodanigen dwang verzetten en, ter vergoeding voor zijne bemoeiingen in zake liet vredestractaat tusschen China en Japan, van China den afstand verlangen van een kolenstation. Men wil zelfs het langdurig verblijf van den Duitschen rijkskanselier in Rusland hiermede in verband brengen. De minister voor het openbaar verkeer, vorst Chilkof, gaat over enkele dagen naar Siberië om de spoorlijn, die tot Irkutsk vol tooid is, te inspecteeren. Van den czaar heeft hij de opdracht gekregen om met alle moge lijke middelen den aanleg van den Siberischen spoorweg, die loopen zal tot de grenzen van China, te bespoedigen. Het plan voor het graven van een kanaal tusschen de Oostzee en de Zwarte Zee heeft thans een vasten vorm aangenomen. Het ka naal zal beginnen bij Riga en loopen langs den Dwina, den Berezina en den Dnieper naar Cherson aan de Zwarte Zee. Het zal 600 KM. lang, bijna 30 Eng. voeten diep. aan de oppervlakte 200 voet, op den bodem 400 voet breed worden. Voor het graven zul len vijf jaren noodig zijn. De kosten worden geraamd op '200 millioen roebels. Het kanaal zal des nachts electrisch verlicht zijn. OOSTESKU K-U OSGARIJE. Aartshertog Ladislaus, die op jacht gewond werd, doordien zijn geweer afging toen hij naar een wilde kat sloeg, met het gevolg dat het schot hem in de dij trof, is gisteren te Buda-Pest overleden. Ja, als bedrijvigheid in woorden en gebaren bij een zieke een bewijs zijn van wederkcerende gezondheid, dan mocht dit ook voor Van Ilers dorff gelden, want hij hield niet op den dienaar op bijna ievendigen toon allerlei bevelen en wenken mede te deelen in zake de versiering van het vertrek en zijn waakzame blik ging over alles. Eindelijk was alles in de beste orde en met een vriendelijk woord liet Van Ilersdorff den be diende gaan. Afgemat in zijn zetel geleund en de magere, witte handen over het zijden kniedek gevouwen, wachtte hij op het oogenblik, waarin Hertha van Dönningshaus zijne vrouw zou worden, Eene onvoorziene hindernis, het niet op tijd aankomen van een voor de huwelijksvoltrekking benoodigd document, had die langer doen uitstellen, dan het plan geweest was, en schoon ook hunne eerste ontmoeting in Ilersdoiff's hotel nog niet langer dan vier weken geledon was, was elke dag voor den zieke een dag van afwisselonde zorg en boop, van twijfel en vreugde geweest. Hertha was bijna te gelijk met hem aan den ITALIË. De koning en de koningin zijn te Monza aangekomen. De grootmeester van Zr. Ms. Huis wordt te Rome verwacht om schikkin gen te maken voor de feesten van den 20n. Mommsen, die bij deze feesten was genoo- digd, heeft zich om gezondheidsredenen ver ontschuldigd. Het amnestie-decreet zal bij den koning ingediend worden met een memorie van Crispi, waarin wordt uiteengezet, om welke reden de aanvoerders der omwentelings partij van de amnestie zijn uitgesloten. De Abessinische opperpriester Theophilos moet op de markt van Adoewa openlijk ver kondigd hebben in tegenwoordigheid van 4000 personen, dat men niet het oor moet leenen aan de Russische zending, die de Aethiopische leer wil vernietigen. Na deze toespraak zongen de priesters den psalm van den uittocht der Joden uit Egypte, zegt het bericht. Maar het bericht komt uit Rome, over Massowah. De paus heeft de kardinalen verzocht tot na 20 September op het vaticaan te blyven. De katholieke Italiaansche bladen hebben speciale instruction ontvangen, orn de katho lieke bevolking aan te manen een waardige en kalme houding aan te nemen tegenover de feesten en zich te onthouden van betoo gingen. SPANJE. Het blad Dia verzekert, dat de minister van koloniën ontslag heeft genomen. Men doet veel moeite om hem op dit besluit te doen terugkomen. Op Cuba hebben weer een paar schermut selingen plaats gehad, waarin de regeerings- troepen overwinnaar zijn gebleven. Ook wordt bericht van een schitterend feest te Havanna ter eere van de nieuw aan gekomen officieren. PORTUGAL. De verkiezingen zijn bepaald 10 October a.s. Een bericht uit Lorenzo Marquez meldt, dat de Portugeesche zending naar Goengoen- hana mislukt is en do troepen dus tegen den weerspannigen vorst zullen optrekken. AFRIKA. Generaal Booth van het Heilsleger heeft gesproken te Pretoria, Johannesburg enBloem- fontein. Overal trok hij de aandacht. Te Pretoria moet hem door de aanzienlijkste mannen van staat en keilt een feestmaal zijn aangeboden. AUSTRALIË. De uitslag der verkiezingen in de kolonie Nieuw Zuid-Wales D, dat 72 vrijhandelaars en 18 werklieden-afgevaardigden staan tegen over 41 voorstanders van bescherming en 3 wilden, zoodat het waarschijnlijk is, dat nu ook het hoogerhuis in de belastinghervorming za! toestemmen. oever van het Gardameer aangekomen, waar zij zich op oen lieflijk gelegen buitengoed hadden gevestigd. Zij liad alles gedaan wat zij vermocht om hem den tijd te korten, die den met smachtend verlangen bezielden kranke nog van de vervulling zijner hoogste wenschen scheidde. Toch had 2Ïj hem geen kwartier lang een ongestoord samenzijn vergund, want de oude dame, in wier gezelschap zij gereisd had, bleef bestendig in hare nabijheid en was een beletsel voor het ongedwongen ver keer, waarop Ilersdorff als verloofd jonkman aanspraak meende te hebben. Toch had bij zich in dien maatregel moeten schikken, want eens toen hij er Hertha schertsend een verwijt van maakte, had deze op zoo bedaarden maar ba- slisten toon dit verwijt van zich geworpen, dat hij er niet op durfde terugkomen. Toen eindelijk dag en uur voor de plechtigheid waren vastgesteld, toon wies nog het verlangen van den zieke in die mate, dat het bijna in koortsachtig ongeduld overging, al verzekerde hij bij herhaling en met volharding, dat hij zich nooit zoo wel gevoeld had als thans, nu de vervulling van zijn hoogsten wensch aanstaande JAPAN. Volgens gerucht zou de keizer voornemens zijn in den volgenden zomer met zijn eigen jacht een bezoek te brengen aan het Engel- sche hof. Koningin Victoria moet daarvan reeds mededeeiing hebben ontvangen, zoodat binnenkort een officieele uïtnoodiging tot bezoek zal worden afgezonden. SCHIEDAM, 7 September 1805. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de heer B. II. de Waal, consul-generaal der Neder landen te Kaapstad, aan zijn departement voor belanghebbenden te spreken zal zijn op Dinsdag 10 en Woensdag 11 September a.s., des voormiddags van 10—12 uren. De uitkomsten der statistiek van den in-, uit- en doorvoer over 1894 ten opzichte van de handelsbeweging in bet algemeen zijn de volgende: algemeene invoer 17,028,651,779 kilograminvoer tot verbruik f 1,460,839,516; algemeene uitvoer f 10,512,250,994kilogram; uitvoer uit het vrije verkeer f 1,114,739,317; doorvoer met overlading 727,850,327 kilogr.; doorvoer zonder overlading 2,793,498,4S1 kilogram. Uit de cijfers over 1894, vergeleken met die ovet 1893 blijkt, dat de algemeene invoer is vermeerderd met bijna 7.64 pCt., de invoer tot verbruik met bijna 3.70 pCt., de algemeene utvoer met bijna 9.81 pCt., de doorvoer met overlading met ruim 4.44 pCt., en de doorvoer zonder overlading met bijna 5.43 pCt., daaren- tegon is de uitvoer uit het vrije verkeer ver minderd met bijna 0.17 pCt. Vanwege het Italiaansche gezantschap wordt verzocht het volgende ter kennis van liet Nederlandsch publiek te brengen. Ingevolge art. 41 der wet van 8 Augustus '1895, no. 486, zullen al de biljetten van de Bank van Rome, die niet voor het einde van December van het loopend jaar 1895 bij de Bank van Italië te Rome zijn inge wisseld, als verjaard worden beschouwd. De houders van genoemde biljetten zullen die ook ter inwisseling kunnen aanbieden bij de succursalen van de Italiaansche Bank, die, voor rekening der houders, de biljetten naar den zetel der Bank te Rome zullen opzenden. Volgens de jongste opgaven zou de waarde der van Lombok afkomstige gelden en kost baarheden ^waarop de kosten van den oorlog voor een deel zijn te verhalen) gesteld kun nen worden op 17 ton, daaronder 4Va ton als oorlogsschatting ons in handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer onze ker, vooral wat de vermoedelijke waarde der preciosa betreft, aangezien een aan bil- was. En als de aanvallen van zijn hartkwaal zich vaker dan anders vertoonden en gepaard gingen met pijnlijk gewrichtsrheumatisme, dan ver zekerde hij »Dat vervloekte plantengif wil mij het bloed nog eenmaal in gisting brengen, voor het zijn buit loslaat. Ik gevoel echter duidelijk dat mijn gestel veel beter bestand is tegen dien aanval dan indertijd, toen er koortsen bij kwamen, die mijne krachten sloopten." In den afgeloopen nacht had hij zijn dienaar geen enkele maal gewekt en onder het toilet maken had hij alles gedaan om een frisch en krachtig voorkomen te verkrijgen. Hij meende misschien zelf wel, dat hij veel beter was en dat de afmatting na het kleeden een gevolg was van al de inspanning, en een gezonde ook wel had kunnen overkomen. Haastig richtte hij zich op, toen hij na een kort kloppen do deur achter zich hoorde open gaan. De vroolijke verrassing op zijn gezicht maakte echter plaats «oor teleurstelling toen hij in den blonden heer, die sans g^nc was binnen getreden, den dokter herkende. lijke eischen beantwoordende deskundige taxatie in Indië niet uitvoerbaar is. Het list in de bedoeling der Indische regeerir;; alle preciosa herwaarts te zenden, met uitzonde ring van een klein aantal ter bewaring aan het sBataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen" af te stane voorwerpen en om van de geldswaarden in Indië alleen aan te houden de voer de circulatie ge schikte geldstukken en eenige eveneens voor het museum van genoemd genootschap be stemde munten. De definitieve afdoening van deze aangelegenheid, bij de behandeling waarvan ook met de belangen der Ned. musea wordt rekening gehouden, wachtte op de beëindiging van een met de directie van het »Bataviaasch Genootschap" gevoerd wordend overleg. 5)Van bevoegde zijde" merkt men aan Ds Besidentie-Bode op, dat de benoeming van generaal Vetter tot legercommandant in Indië geheel ten onrechte de aanwijzing wordt gezien eener verandering in onze gedragslijn tegenover Atjeh. De legereommandant heeft zich met de te volgen taktiek niet in te laten. Op hem rust alleen de taak, toe te zien dat de noodige troepen er zijn en behoorlijk worden uitgerust. Ten hoogste heeft hij een adviseerde stem bij den opperbevelhebber van zee- en land macht in Ned. Indië, den gouverneur-gene raal. De commandant op Atjeh heeft geen bevelen van hem af te wachten. Aan hen, die een weinig op de hoogte zijn van de ver standhouding tusschen generaal Deijekerholf en generaal Vetter, moest dit volgens het blad trouwens zeer onwaarschijnlijk in de ooren klinken. Gedep. Staten van Gelderland beschik kend op het bezwaarschrift van den burge meester van Appeltern tegen de toelating van den oud-zouaaf Th. Banken als lid van den gemeenteraad hebben het besluit van den raad van 13 Aug. j.l., waarbij tot toelating van genoemden Banken besloten was, ge handhaafd. Het eenige, door den burgemeester aange voerde argument, sdat het in Appeltern van algemeene bekendheid is, dat Th. Banken indertijd als zouaaf in vreemden krijgsdienst is geweest" wordt door Ged. Staten geen vol doend bewijs geacht, dat genoemde persoon ïich zonder toestemming des Ifonings in vreemden krijgsdienst heeft begeven en daar door zijn Nederlanderschap zou hebben ver loren. Door de politie te Zaandam is op de stoom boot Alkmaar Paokot zekere J. v. B., woon achtig te Amsterdam, gearresteerd, die zich had schuldig gemaakt aan het uitgeven van valsch geld. Een valsche gulden werd nog in zijn bezit gevonden. sGij komt vandaag extra vroeg, mijnheer de dokter," zei hij, na diens groet niet zeer vriende lijk beantwoord te hebben. rWas het werkelijk zoo noodig om mij op den dag van mijn huwelijk er aan te herinneren, dat ik geen etmaal zonder geneeskundige hulp kan 7" Do bezoeker toonde zich in het minst niet gebelgd over die ontvangst. Lachend'reikte hij zijn patiënt de hand en scheen zonder opzet diens magere vingers wat lang vast te houden en ongemerkt den wijsvinger een oogenblik op zijn pols te leggen, terwijl hij sprak ïNoodig was het juist niet, maar daar ik bier toch voorbijkwam en ik op een later uur zeker geheel te onpas zou komen, kon ik niet nalaten u even goeden morgen te wenschen." lYordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6