Letteren, Kunst en Wetenschap. S PORT. Tijdens het verblijf van de Koninginnen te Assen moest de kleine jongen van een banketbakker aldaar eene fleseh met zuurtjes jn de buurt van het hotel van den commis saris bezorgen. Bij ongeluk viel deze echter ait zijn band. Het kleine ongeval trok dadelijk een aantal menschen met den huilen den jongen als middelpunt. Een oogenblik later kwam een lakei uit het hotel, namens de jonge Koningin die het ongeval van uit het raam van haar kamer gezien had, den jongen een gulden brengen. Dit trekje van beminnelijke goedhartigheid van de jonge Vorstin viel zeer in den smaak van het pu bliek. Te Rolde is j.l. Viijdagavond de heer W. Venekamp, hoofd der school aldaar, op nood lottige wijze om het leven gekomen. Terwijl hij een koe uit de weide haalde, schijnt hij in eene sloot te zijn geraakt, waaruit hij levenloos werd opgehnald. Te Klapperbrug onder de gemeente Vlacht- wedde, alwaar de sluisdeuren vernieuwd worden, is Maandag onder het heien onver wacht het heiblok naar beneden gevallen, waardoor vier werklieden werden gedood. Een felle brand heeft te Hengevelde (O.) de boerenhofstede van den heer D. J, Bielderman in asch gelegd. Slechts het vee is gered, andeis is alles verbs and, ook degebeele oogst. Aheen het huis was verzekerd. Hooibroei is de vermoedelijke oorzaak. In de Krim (volkswijk te Enschede) stormde de vorige week bij het voorbijgaan van den koninklijken stoet een man naar buiten met een roode vlag, schreeuwende: »Leve de Republiek!" Burgemeester Van der Zee sprong uit zijn rijtuig, greep fluks den kerel bij den kraag, wierp hem in huis terug, met aan zegging, dat, als hij zich weer vertoonde, hij hem zou doodschieten. En hij is er de man naar om woord te houden. (22. Nil.) Zondagavond heeft te Amersfoort bij eene oneenigheid zekere v. d. K. aan T. v.D. met een dolk een levensgevaarlijke wond in den buik toegebracht. Zondagavond is door zekere Yan wo nende in het Schoonveld te Vuclit, aldaar een moordaanslag gepleegd op zekeren B. Onder hevige woorden verlieten v. G. en B. het huis ïde Hut" te Vucht (een berucht huis). De ruzie liep zoo hoog, dat v. G. naar huis ging, een geweer haalde en a bout por- tant schootlaatstgenoemde bukte, waardoor het schot over hem heen ging. Gistermorgen is v. G. door marechaussees zwaar geboeid naar Den Bosch getranspor teerd. Verleden jaar werd eene vrouw nabij de gemeente Budel (N.-B.) moeder van een tweeling; thans is zjj moeder geworden van vier zonen. Moeder en kroost zijn welvarend. Te Uillesberg bij Sittard werden gisternacht drie boerenwoningen met schuren, benevens het daarin geboden graan, geheel door brand vernield. Vier varkens kwamen in de vlam men om. Alles was verzekerd. Op verschillende plaatsen van Zeeuwseh Vlaanderen zijn valsehe kwartjes in omloop. On weder. Het onweder van j.l. Zaterdag heeft in vele plaatsen van ons land ongelukken ver oorzaakt. Toen de troepen zich op 7 dezer van Amers foort op marsch begaven naar de manoeuvres, sloeg de bliksem juist achter den regiments commandant der cavalerie in de colonne een wachtmeester en drie huzaren werden op den grond geworpen en lagen, evenals de paarden, bewusteloos ter aardenaar het hospitaal overgebracht, konden drie militairen betrekkelijk spoedig weder naar bun korps terugkeeren. Drie officieren werden eveneens in een sloot geworpen, maar kwamen er zonder letsel af. De gewaai wordingen van een der getroffen militairen wordt als volgt beschrevenHij geraakte plotseling buiten bewustzijn, bad geen pijn gevoeld en kreeg eerst te bed, in het hospitaal liggende, weer besef van hetgeen er met hem was voorge vallen. Toen had hij een sterken zwavelsmaak ia den mond, en stramheid door de leden, doch kon in den middag weer te voet naar zijn kwartier terugkeeren. Te Noordgouwe sloeg de bliksem in de woning van H. A. op het Klooster. Al Het huisraad werd beschadigd, en geen enkele ruit is in het huis heel gebleven. Een paar hoenders werden gedood. De moeder met hare vier kinderen bleven ongedeerd; een kind was eenigen tijd bewusteloos, dor h kwam spoedig bij. In de omstreken van Zevenaar werden tal van hoornen getroffen. Te Spijk bij Lobit werd de boerderij van de Gebr. Stokman door den bliksem getroffen de boerderij is tot den grond toe afgebrand. Yan den inboedel werd weinig gered, tei wijl vier varkens in de vlammen omkwamen. Ook sloeg de bliksem in de groote boerderij van Groen te Sonnega. Het huis is geheel verbrandeen paard en 7 varkens kwamen in de vlammen om. De bewoners hebben zich met moeite gered. Te Wilnis sloeg de bliksem in bij J. C. Rijlaarsdam, in den polder. Hij is den schoor steen in- en de geopende deur uitgegaan. Ofschoon '10 a 12 personen in huis waren, werd niemand gekwetstallen kwamen er met den hevigen schrik af; de schoorsteen is erg gehavend. De een klein half uur huiten Oostburg lig gende landbouwersscliuur van den heer Iz. de Hullu, gemeente Schoondijke, werd eveneens door het hemelvuur getroffen, en is totaal verbrand met het grootste gedeelte van den oogst, benevens drie kalveren en twee veulens. Te Arnemuiden sloeg de bliksem in den toren, waaraan nog al wat schade werd ver oorzaakt. De stukken hout en lood vlogen over de Markt en omliggende gebouwen. Een der stukken vloog nog bij iemand door de ruiten. De toren is geassureerd bij de onder linge brandwaarborgmaatschappij te Middel burg. Te Vlissingen sloeg de bliksem een gat in de Slijkstraat. Bij het hevig onweder van Zaterdagmor gen is te Puttershoek de bliksem geslagen in de woning van den broodbakker Pot alhier. De bakkersleet ling II. v. D, met de overige huisgenoolen, die ongedeerd bleven, in de woonkamer aanwezig, viel getroffen bewus teloos neer. Bijgekomen, bleek dat een zijner oogen en een arm getroffen waren. Aanvan kelijk kon hij uit het oog niets zien, doch het gezichtsvermogen is daarna toch teruggekeerd. In zijn arm, welke hevig is opgezet, heeft hij eige pijn. De dienstbode werd doof, ofschoon niet getroffen. Brand werd niet veroorzaakt. Te Buggenum is Vrijdagavond, door het inslaan van den bliksem, brand ontstaan ten huize van den landbouwer P. S. Het vuur sloeg over op het huis van den heer A. v. V., gemeente-secretaris, dat geheel verwoest werd, met schuur, stallen, inboedel en akkergereedschap. Alles was verzekerd. ScLercningen. In een vergadering van reeders, Vrijdagavond gehouden, is besloten bij eene eventueele leening voor een haven aldaar een deelneming te garandeeren van f200,000. De helft werd staande de verga dering geplaatst, te verstrekken uit de hij de reederijen bestaande assurantiefondsen, het overige gedeelte zal getracht worden te plaat sen bij Jde^burgerij, die bij de haven belang heeft. De verschillende commission uit de vak- vereenigingen van industrieelen en nering doenden hebben Zaterdagavond eene bijeen komst gehad met de financieele commissie uit de reederij, ter bespieking van de deel neming in eene eventueele aandeelen-leening van circa f 100,000 ter verwezenlijking van de haven te Scheveningen. De slotsom is geweest dat besloten werd in dien geest pogingen aan te wenden, waarbij elke commissie zelfstandig onder do verschillende vereemgingen en neringdoenden zal werkzaam zijn om inschrijvingen tot gezegd bedrag te vei krijgen, terwijl later over de aandeelsgewij/.e toewijzing zal worden beslist. Gisteren reeds vergadeulen tot dit doel 1 de neringdoenden te Scheveningen. j I Amsterdam. Ook professor Fabius heeft 1 voor het wethouderschap bedankt, omdat bij geen middel weet te vinden om dit ambt met het hoogieeraarschap der viije univeisi- teit te vereenigen. j Het too. De Koning, de koningin en de prinses van VYurtemberg zijn gisteren met groot gevolg om 5 uur 14 aan de Paleislaan 1 aangekomen. Onze Koninginnen waren van j het paleis te voet naar het perron gegaan, waar zich ook autoriteiten en gevolg bevon- den. De begroeting was hartelijk. Er was S zeer veel publiek. In rijtuigen ging de stoet paleiswaarts. Bij het betreden der bassecour werd de YYurtembergsche vlag naast de onze gehesclien. Apeldoorn. Zaterdagavond, precies te 40.51, arriveerden de Koninginnen per extra trein aan het station het Loo. Ter begroeting waren aanwezig de heeren J. A. van Steyn, intendantjhr. mr, J. II. van Haersma de With, jagermeesterdr. Vlaanderen, hofarts, en mr. J. A. van Hasselt, burgemeester van Apeldoorn. IIH. MM. begroetten deze heeren minzaam en onderhielden zich eenigen tijd met hen. Tntusschen waren tal van bouquetten uit den salonwagen in het rijtuig der Koninginnen gebracht, en toen IIH. MM. zouden instijgen, gaf II. M. de Regentes last de kap van het gesloten rijtuig neer te laten. Niettegenstaande het late uur was een tab ijle publiek aanwezig, dat enkele malen door een hoera! toonde verheugd te zijn 1111. MM. weder hier te zien. De trein was van Zwolle begeleid door de heeren A. E. J. Bekkers, inspecteur der II. IJ. S. M.Matthijscen. ingenieur van ti actie, en mr. D. Eeltjes, districts-inspecteur. Ter bewaking der overwegen waren langs de lijn Hattem— Apeldoorn 06 spoorwachters aangewezen. Hooge-Zivalnwe. De commissie tot onder steuning der hulpbehoevenden tengevolge van den biand op 28 Aug. j.l. alhier, onder vindt de meest mogelijke medewerking en welwillendheid van de maatschappij tot exploi tatie der staatsspoorwegen. Werd onmiddellijk na den brand vergun ning gegeven eenige dakloozen in de goederen loods op te nemen, thans is door den directeur- generaal vergunning verleend een gedeelte van het terrein, tussehen de goederenloods en wachtpost 7, in gebruik te nemen tot opstelling eener loods, om dakloozen van wo ning te voorzien. De heeren Van Beuningen, inspecteur, en Van Nahuijs, opzichter bij de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, waren gisteren op het terrein, om de noodige aan wijzing te doen. Hengelo. Een twintigtal arbeiders, die, bij het passeeren van den koninklijken trein, door fluiten een betooging hielden tegen de Vorstinnen, zijn door de fabrikanten onmid dellijk uit hun dienst ontslagen. Zondag j.l. had op Hermes" veld te Schie dam een ciichetmatch plaats tussehen de Rot- terdarosche cricket-bond en de S. C. F, C. ïHermes". Laatstgenoemde, dat het eerst begon te batten, maakte 70 runs, waarop Rotterdam antwoordde met 6 tuns. Daar het dus moer dan 00 luns achter was, moest het nog eenmaal in en behaalde 9 iuns, alzoo tllermes" ovei winnaar latende met innings en 55 runs. Zondag is te Rotterdam de internationale zeilwedstrijd gehouden doui de roei- en zeilvoi- eemging »De Maas" aldaar Gevat en weid van Rotteidam naar lIoek-\an-üo!land on teiug, een Ü3an van 30 Eng. zeemijlen. De salonboot van de firma Fop Smit en Co. was geiesei teerd voor de leden om den wedsuijd te volgen. De uitslag was de volgende: I. Scherpe eti Ctnterboaid vaaituigon, boven 20 vvedstnjd tonnen. Niet gezeild. II. Dito va,iituigt n, van 10 tot 20 W. T deelnemers. Piijs; Magnolia van mr. J, L la Verge, te Rotterdam, piemie. Zuirver van E. Kol, te Amsteidam. III. Dito vaai tuigen van S tot 12 W. T. 2 deelnemeis. Prijs Luioline van P. Uoeis, te Antwerpen. IV. Dito vaartuigen van 0 tot S W. T. 2 deelnemers. Pnjs Rival van G. v. d. Pot, te Rotterdam. V. Dito vaai tuigen in 4 tot 0 \V. T. 4 deelneaieis. Piijs Mitsco'le van baion Van Pal- land van Neerrijnen premie Hollandtti van »De Maas". VI. Dito vaai tuigen van 2.6 tot 4 W. T. 4 deelnemeis. Prijs kouelle van Albeit Gns.i, te Antwerpen, premie de Mveutv van \V. J v. Vollenhoven, te Rotterdam. VII. Dito vaat tuigen tot en met 2 0 W, T. 8 deelnemeis. Pnjs Cila van 11. Geefv, te Ant werpen; piemie I'hoenu: van J. de Jong Jr., te Lekkeikeik. Extra pnjs voor afd. 1 0 behaald dnnr Magnolia VIII. Jachten, boc-ieis, botters boven 8 W.T. 3 Deelnemers. Pnjs. Elisabeth van P. Altink Jr., Amsterdam Pi enne Duma, van J. F. Hoffmann, te Rotterdam. IX. Dito vaartuigen boven 5 tot 8 W. F., 3 deelnemeis. Prijs Spennr, van C. Juujeus, te Amsterdam; piemie Albatros van D. bhs P Lzn., te Mtddelhaims» X. Dito vaai tuigen boven 3 tot 5 W. T. 3 deelnemers. Pnjs Agomsma, van Joh. Smit, te Slikkerveer; piemie Elisabeth van C Ilooy- ltaas, te Rotterdam. liet besluit van dezen feestdag was oen ge zellige maaltijd in den Doelen, waai vooitseen militair concert weid gegeven, besloten door een haai vuurwerk. Zondagmiddag te halfdiie is te Koog n,d. Zaan de nationale koifvvedstnjd vanwege den nXedet- landsche Kolfbond" ter vieung van zijn 10-jaiig bestaan, aangevangen. De vvedstnjd weid geopend met oen welkomst groet van den vnomttet der kolfclnb «Zaanstreek", dt. C. W, V renden bei g In zijn keiuige impro visatie dankte inj allen, die du club tot bet houden van den vvedstnjd lil staat gesteld hadden. Hij heette de aanwezigen hailelijk welkom, in het bijzonder den heer Fei f. lid van Ged. Staten, vvaarn. commissaiis der Koningin, den bui go- meester, de hoofubestuiiiders en de leden van den bond, en deed met vet trouwen een beroep op de kolfbioeders, om gezelligheid den boventoon te doen honden, en zoodoende het doei, om het feest tc doen slagen, geheel te bereiken. Daarna nam de voorzitter van den Nodei- landschen kolfbond, de heer II. F. van Th iet, van Haarlem, het wooid. •Met eene herinnering aan het 40 jarig be staan van den bond, weid een overzicht van het doorleefde tijdvak gegeven en herinnerd oan den vvedstnjd te Scheveningen gehouden, bij gelegenheid van de sport-tentoonstelling, waarbij voor het eeist medailles door de Koninginnen geschonken weiden, zooals ook weer dit jaar het geval is, bronzen medailles, bestemd tot eereprijzen voor de twee clubs, wier korpskol vers samen het grootst aantal punten slaan. In de rede werden haitehjke nenschen geuit vooi- den bloei van het echt nationale spel en hulde gebracht aan de club ^Zaanstreek" voor haar goede regeling van het feest. Daarna ving de wedstrijd aan, waarvoor zich 490 deelnemers hadden aangemeld, uit Schie dam 9. De uitslag deelen wij nader mede. Gisteren en ook heden was voor de deelnemers aan den vvedstnjd een stoomboot beschikbaar, tot het maken van tochtjes langs de Zaan. De Deutsche Med. IVochenschrift bevat een verslag over den stand der proefnemingen van Behring en Ransom ter bereiding van het oplos bare choleragif en liet specifieke nntitoxine.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3