Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kiiiclermode. Gemengde Berichten. VïssGherij. pelijk belang zijner scliuldeischers wenselie- lijk "vvo'. Jt geoordeeld". Art. C, 2de lid, wordt gelezen als volgt: nDe faillietverklaring wordt uitgesproken, indien stimmierlijk blijkt van het bestaan van feiten of omstandigheden, welke aantoonen, dat de schuldenaar in den toestand verkeert dat hij heeft opgehouden te betalen, en, zoo een schuldeischer het verzoek doet ook van het vorderingsrecht van dezen." In art. 198 worden de woorden shad op gehouden te betalen" vervangen door de woorden sin den toestand verkeerde dat hij had opgehouden te betalen," en vervalt de zinsnede en indien de rechtbank dit in het gemeenschappelijk belang der schuldei- schers wenschelijk oordeelt". Door W. Enser, te Kralingen, is van II. M. de Koningin ontvangen f 65, om voor zijn gebrekkig zoontje een wagen te kunnen koopen- De heer C. J. Koolboom, vice-consul te Johannesberg, is op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen. Het Centrum deelt het volgende program ma mede voor de protestmeeting te 's-Her- togenbosch op 22 September: lo. 's Morgens ten 10 ure ont"angst der Zouaven-broederschappen en kath. corporaties binnen 's-Hertogenbosch in het lokaal sde Liedertafei", door den heer J. W. R. van Gulick. president der regelingscommissie. 2o. Toespraak tot de zouaven en corpora ties door den heer J. J. Kuppers, voorzitter van den Algemeen Nederl. Zouaven-Bond". 3o. Protest-uitspraak door den heer Aug. Wils, luitenant der pauselijke zouaven. 4o. Ten 11 ure optocht der Zouaven-broe derschappen en corporaties met banieren naai de Kathedraal. 5o, Ten 11 Va ure, H. Mis, opgedragen ter intentie van Z. 11. den paus. 6o. Opdracht van de pauselijke zouaven aan het H. Hart van Jezus. 7o. Inzegening van het vaandel van de Broederschap van het H. Hart. 8o. Protest-rede door den hoogeerw. heer H. J. A. M. Schaepman. Men herinnert zich het sensatiebericht, dat onlangs door de Fransciie couranten werd verspreid, dat o. a. onze landgenoote freule Tinne niet dood zou zijn. In de brochure, waaruit de Fransche bladen dat bericht hebben geput, werd echter enkel van de kinderen van freule T. gesprokenen niet van de reizigster zelf. De redactie der Dord. Ct. heeft zich daarop gewend tot den schrijver dar brochure zelf en de volgende inlichtingen bekomen »In tegenstelling met de berichten "van sommige (Fransche) bladen heeft de heer Djebari de persoon, die hij als juffrouw Tinne beschouwt, niet gezien, om de afdoende reden, dat zij gestorven is in 1887, lang voordat de schrijver zijn reis naar Soedan deed. M. Djebari heeft slechts een zoon en doch ter van deze dame gezien. Haar dochter is blond de eenige blonde, die de heer Djebari in dat land heeft ontmoet zij scheen hem ongeveer 22 jaar oud. Zij droeg aan haar hals een gouden kettinkje met een kruis, dat eveneens van goud was. Men noemde haar de dochter der Christin, M. Djebari heeft, hoewel hij zich zeer voor deze zaak interesseerde, niet de gelegenheid gehad zijn onderzoekingen ver uit te strekken. De tekst vaD de oanteekeningen, die hij in Soedan gemaakt heeft, is opgenomen in bet werk, waarvan ik u gesproken heb." (Au Bays des Touaregs.) Zooals men ziet, zou dus freule Tinne niet den eersten Augustus 1869 vermoord zijn, maar zou zij eerst 18 jaar later in 1887 ge storven zijn en twee kinderen hebben nage laten. Naar aanleiding van de verschillende be richten uit den laatsten tijd omtrent, het wedervaren van wijlen freule Tinne vernemen wij, dat bij de naaste familie der reizigster, hier en in Engeland, geon twijfel hoegenaamd bestaat of haar dood valt werkelijk in het jaar 1869. 't Is gebleken, dat Djebari, van wien do andere praatjes afkomstig zijn, on vertrouwbaar is. Ilij is een uit Franschen dienst ontslagen persoon. (N.v. d. D.) Te Rotterdam is gisteravond omstreeks 8 uur een 28-jarige juffrouw m de Oude Plan tage door eenige opgeschoten jongens op ruwe wijze aangerand. Terwijl de juffrouw, om hulp roepende, zich trachtte los te rukken, werd haar de japon in flarden gescheurd. Eindelijk verschenen een paar burgers, waarop de aantanders do vlucht namen. De juffrouw heeft op het politiebureau in de Meermans straat van een en ander aangifte gedaan. (JSf. JR. Ct.) Na afloop van een samenkomst die van wege het sLeger des Heils" gistermorgen op een weiland onder Maasland gehouden werd, togen de deelnemers met twee stoom- booten naar Rotterdam, waar des avonds onder de leiding van kolonel Oliplmnt in bet Algemeen Verkooplokaal een demonstratie is gehouden. Omtrent de in ons land te stichten land bouwkolonie, een aanvulsel van de reeds be staande sladskolonién, deelde de kolonel mede, dat men er in geslaagd is voor het koopje van ruim f20,000 in de nabijheid van Ameis- foort een stuk grond, groot 80 hectaren, te koopen. Aaa het hoofd van de aldaar op te richten kolonie zal een officier van het heils leger, een gehuwd man, gesteld worden, terwijl uit de verschillende toevluchten 20 der beste, braafste mannen, die goed kunnen en willen weiken, zullen gezocht en derwaarts gezonden worden. Zij moeten er huizen, schuren en ook een hotel bouwen, ea latei- een model-boerderij oprichten. De kolonel verwacht zeker, dat de plannen gunstigen uitslag zullen hebben, mits men het leger ten minste met geld wil steunen. De gebruikelijke ceremoniën en gezang wisselden verder elkaar af, en het Haagsche muziekkorps van het leger speelde bij tusschen- poozen opwekkende melodieën. De demon stratie was goed bezocht. (N. B. Ct.) Door een belangstellende in het gemeente museum te 's-Hage is ten geschenke gegeven een eigenaardig voorwerp uit den patriotten tijd, verbergende een oranje-vereering. Achter dubbel glas verscholen, vindt men de bustes van Prins Willem V en zijn gemalin, met den oranjeboom en andere oranje-attributen, die alleen zichtbaar worden, indien men liet glas verwarmt, waardoor de was, welke tus- schen de beide glazen zit, smelt en doorzichtig wordt. Zoo oppervlakkig te zien, is het een soort grocisteen van bolronden vorm in antiek lijstje. Het is wel jammer, dat het niet wel mogelijk is om voor elk museum-bezoeker de proef te nemen; men moet 'tgelooven zonder te zien. (Tad.) Gisteravond geraakte aan den Zuidwal te 's-Gravenhage een meisje v. n 10 jaar, dat haar hoed, welke in de gracht was geraakt, daaruit wilde halen, te water. Eenige oogen- blikken daarna werd het lijk van het kind opgehaald en naar het gemeenteziekenhuis gebracht, Woensdagavond omstreeks 9 uur ontstond te Moordrecht brand in het café Unie, De brand sloeg over op de panden van de heeren Bloemink en Van Diest. Alle drie de huizen werden in asch gelegd. Het huis van den heer Post, tegenover de Unie, schoon ook aangetast, bleef gespaard. De brandweer van Gouderak bood krachtdadigen steun. Amsterdam zal ongeveer 2Vs millioen gul den ten koste leggen aan de stichting van een nieuw Entrepotdok in de Stadsriellanden. Te Amsterdam had Dinsdag een vergade ring van aannemers plaats, belegd met het doel om een Nederlandsehen aannemersbond op te richten. De vergadering besloot tot oprichting van een algemeenen bond. Er werd een commissie benoemd om de statuten te ontwerpen. Het doel van den bond is o. a. om verandering te krijgen in de algemeene voorwaarden en tot opheffing te komen \an de grieven die de aannemers hebben. Het plan is in overweging om op het ten toonstellingsterrein te Amsterdam een herha ling te geven van de opvoering der Germaan- sche rechtspleging in den Balleikuil. De leider van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Oliphant, zal den 2!n dezer naar Finland vertrekken, om daar het van 25 tot 29 September te houden Finselie congres te leiden en een nieuwe zaal te openen. Woensdagnacht is in de boerenhuizinge van J. v. d. Weg te Boer (Fr.) door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Een gedeelte van den inboedel is gered. Een twintigtal kippen zijn in de vlammen omge komen. Te Zwo'le is een algemeene vergadering gehouden vin desVereenigiug van kommiezen bij 's rijks jelastingen in Nederland". Uit het jaarveislag bleek, dat de vereeniging vooruit gaat en thans 22 afdeelingen met 179S leden telt. Het aftredend bestuur werd herkozen. De volgende jaarvergadering zal te Utrecht gehouden worden. Ten aanzien van de vier wegens de demon stratie te Hengelo ontslagen werklieden zeg gen de lieeren Gebr. Stork Co. in een ingezonden stuk in de W. B. Ct. Van hen is er slechts een bij de demonstratie op liet Stationsplein tegenwoordig geweest, ter wijl hij en twee anderen daarna naar het huis met de roode vlag zijn getrokken, en de vierde een sergeant-milicien om zijne verstand houding met den hoofdaanlegger, achterna ge bleken, ontslagen is. Da drie eeisten hebben ons hun leedwezen over den begarien misslag betuigdwij meenden echter na de herhaalde waarschuwing, die wij tot hen gericht hadden, niet op ons besluit te moeten terugkomen. Wij stellen er vooral prijs op, deze verklaiing te geven, daar wij niet op het personeel onzer fabriek een blaam willen laten rusten, die het ailei minst vei dient. De veehouder G. van Vliet, te Snelrewaard, die door het hollen van zijn paard met zijn rijtuig in de Voorgracht te Montfoort ge raakte en daarbij zeif onder den wagen terecht kwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Een droevig ongeluk viel Woensdag aan de Hooge Zwaluwe voor. De 15-jarige v. d. Brandt werd bij het binnenrijden van een wagen met hooi, waarop hij gezeten was, door een losliggenden balk van de hooipers, die naar beneden viel, getroffen en op de plaats gedood. Toen trein 75 der staatsspoorwegen, van Rotterdam naar Venlo, Woensdagavond dicht bij Breda het blokhuis aan het kruispunt voorbijreed, werd er plotseling op den post wagen geschoten. De postconducteur, die druk aan het werk was, week ontsteld achteruit, daar de glasscherven rakelings langs zijn ge zicht vlogen. Hij bleef echter ongedeerd. Te Vaesrade-Nuth (L.) zijn Dinsdag drie huizen met den inboedel door brand vernield, Te Baekhoven, gem. Susteren (L.), kwam Woensdag het 7-jarig dochtertje van W. W,, dat met andere kinderen in het veld aan het vuurtje stoken was, met de vlammen in aanraking en bekwam zoodanige brandwonden, dat zij na korten tijd daaraan overleed. Te Venraai is de landbouwer Th. C. van het hooi op den dorschvloer gevallen en heeft daardoor een der halswervels gebroken. Zijn toestand is hopeloos. In verband met het vinden van hei lijk van C. IC., uit Sittard, die in 1888 te Saef- felen (Pruisen) om het leven kwam, zijn te Saeffelen twee personen gearresteerd. De familieleden van C. IC. hebben het lijk te Echt aan de kleeding herkend. Amsterdam. Mr. W. F. van Leeuwen heeft de benoeming tot weihouder aange nomen. Ermelo. In de idiotenstichting Heeren Loo, alhier, worden thans negentig patiënten verzorgd. De inlichting ondergaat eene belangrijke uitbreiding door den bouw van een nieuwe school, waacliiüiiehtmg, ziekenzalen, centrale keuken enz. Dr. J. P. Kuenen, consei\ator aan het phy- sisch kabinet te Leide i, is benoemd tot lioog- leeiaar in de evpeumenteelo natuuikunde aan het urnversitycollege 'e Dundee (Schotland). {L. D.) Te Leiden heeft zich een commissie gevormd om de ophanden znnie 40jaiige ambtsvervul ling van den heer II. Witte, hortulanus van 's Rijks Acadermelum, aldaar, waardig te her denken. In April 1890 zal te Johannesburg inTians- vaal eene internationale mjveiheidstentoonstelhng wolden gehouden. Deze tentoonstelling zal onge veer zes weken duiPii en gevolgd worden door tentoonstellingen in Natal en den Oranje-Vrijstaat. Fractlsclie handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed. voor Eïames en Hinderen. Onder Redactie van ALIDA VERHOOP. (UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam.) I SI 11 O U O: 15 gravures met beschrijving, voorstellende No. 1. Koite mantel voor meisjes van 1213 jaar. No. 2. Korte mantel voor babies onder de 3 jaar. No. 3. Gymnastiek-costuum. No. 4. Buis van het gymnastiek costuuui voor jongens van 1012 jaar. No. 5. Vest voor jongens van 57 jaar. No. 6, Ondergoed voor kinderen. No. 7. Lange blouse met pantaïon voor knapen van 24 jaar. No. 8. Babyjurken. No. 9. Blouse met schuine sluiting voor knapen van 45 jaar. No. 10. Lange mantel 'or meines van 45 jaar. No. 11. Wandelcostuum van gespikkeld ciepon. No. 12. Wielnjders-costuum. No. 13. Amazone-toilet. No. 14. Pelerine van fluweel. No. 15. Nachtjakje met vieikant stuk. Bencht. Abonnementen. Voldane aan vragen. Feuilleton. Correspondentie. Raadgevingen. Advertentien. Op het gehucht Spitalmatte in de Berner Alpen is Woensdag een ijsmassa van de Alteis- gletschei neergevallen, Een uitgestrektheid van bijna twee mijlen in de boven Gemmi-pas, tusschen Frutigen in het kanton Bern en J.enk in het kanton Wallis, is bedolven. Men vreest dat tien menschen zijn omgekomen, ook 200 stuks vee gingen verloren. De pas is gedeeltelijk versperd. Uit Louisville wordt gemeld, dat daar een wagen met 60 pond buskruit is ontploft, die op weg was naar een heuvel in de nabijheid tot het lossen van een salvo, ter gelegenheid van een militair feest. Zes soldaten werden daarbij ge dood en velen gewond. Bij een dynamiet-ontploffing in Speckts Feriy, in den Amerikaanschen staat Jowa, zijn vijf personen omgekomen en drie gewond. VLAARDINGEN. Statistiek der baring- visscherij tot en met 11 dezer: Aangebiacht door 463 loggers en 324 bommen208,248 ton. Op gelijk tijdstip: in 1894 door 551 loggers en 363 bommen242,540 in 1893 door 547 loggers en 406 bommen253,841 in 1892 door jagerij en 617 loggers en 571 bommen318,932 n Prijzen 12 Sept.: f 12V's, in 1894 f10, in 1893 f 10 en in 1892 f8,50 gemiddeld.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3