A". 1895 Vrijdag 20 September. IN0. 8879. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt degelijk?, uitgezonderd Dinsdag. UIT G Y EItT J. ODÉ. Waarsc li u w i n g. Buitenlaii tlsclie Berichten. SCHOUW rusland. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.83. - '2.50. 0.10. BVBBACi H OfEllSïBAAf 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. oïer de wateringen en Iieinsïootcn in het Oud- en XTicuw-west- frankeïand. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gezien ait 9 der verordening op liet reinigen en op de gevorderde bieedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Niemv- wcst-frankoland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881 Brengen ter kennis van de eigenaars der lande rijen, huizen en eiven in genoemd Fiankeland, dat op Maandag den 30sten September 1895, des voonniddags ten negen ureeene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendtieid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den lGden September 1895. Burgemeester en wethouders van Schiedam VERSTEEG. üo secretaris VERNËDE. DÜITSCIILAND. Nog voordat keizer "Wilhelm te Dantzig aan land kwam, heeft hij aan keizer Frans Jozef een uitvoerig telegram gezonden, om hem te danken voor zijne benoeming tot generaal der Oostenrijksclie cavalerie, die hij beschouwde als eene onderscheiding niet alleen voor zich, ïinaar ook voor het Duitsche leger, dat met het Ooslenrijksche door onverbreekbare wa penbroederschap verbonden is". De koning van Italië zond aan keizer Wil helm eene telegrafische dankbetuiging voor de ontvangst van den graaf van Turijn, die bij de manoeuvres van Stettin tot majoor in het Duitsche leger is benoemd. Ook dat tele gram werd door keizer Wilhelm aan boord van de Holteneollern beantwoord, De rijkskanselier moet zeer tevreden zijn over zijn verblijf in Rusland. Niet alleen moeten de »kleine misverstanden" van den laatsten tijd zijn uit den weg geruimd, maar zou de czaar hem ook het vooruitzicht heb ben geopend na zijne kroning een bezoek te brengen aan Berlijn, Darmstadt en Coburg. De National Zeitj. verneemt van vertrouw bare zijde dat alle dagbiadberichten over een vermoedelijk aanstaand aftreden van vorst Hohenlolie als rijkskanselier en over diens vermoedelijken opvolger ongegrond zijn. Ook de bewering der Münchener Neuestcn Nachrichten, dat de keizer en vorst Hohenlohe ten aanzien van een bij den Rijksdag in te dienen uitzonderingswet een tegenstrijdig standpunt innemen, verklaart de National Zeitg. volkomen ongegrond. De keizer heeft zich hoegenaamd niet ten gunste eener zoo danige wet uitgesproken. Indien men een bericht van de Neia-Yorh Herald geiooven mag, heeft keizer Wilhelm ten zijner vele begaafdheden welker uitingen echter iu deskundige kringen niet altijd evenveel bijval vonden dezer dagen dienstbaar gemaakt aan het nauwer toehalen der nogal losse banden met Rusland. Dc keizer zou namelijk aan czaar Nikolaas een allegori sche teekening ten geschenke gezonden heb ben, in beeld brengend de gemeenschappelijke tusschenkomst van Duitschland en Rusland in iet verre Oosten; het ontwerp dezer voor stelling, van 's keizers eigen hand afkomstig, werd door den schilder Knackfuss verder uitgewerkt. Stóckers orgaan Das Volk verzekert, dat baron Von Ilammerstein vijf wissels van 40,000 mark op naam van graaf Von Fincken- stein heeft vervalscht. Deze wissels loopen sedert 1890 graat Von Finckenstein vernam het voor eenige weken, en stelde dadelijk den officier van justitie er mede in kennis. Vort Hammerstein bevindt zich op het eogenblik te Sistrans in Tyrol; althans van daar uit heeft hij de brutaliteit gehad een schrijven te zenden aan de Neue Freie Fr esse te "Weenen, waarin hij een gedeelte der tegen hem ingebrachte beschuldigingen bestrijdt. De reeks van onthullingen ovc bedenke lijke toestanden in Duitsche krankzinnigen gestichten is met een opzienbarend geval ver meerde! d. Te Keulen en Andernach zijn in den laatsten tijd tal van personen gehoord over de onwettige opsluiting van een jong- mensch van rijke familie in een provinciaal krankzinnigengestichtde jonge man heeft vier jaar opgesloten gezeten, en is na veil vergeefsche pogingen om te ontvluchten, door een zijner bloedverwanten heimelijk ontvoerd. De bevtijde heelt daai na geruimen tijd onder observatie van deskundigen gestaan, waarbij gebleken is, dat hij volkomen normaal is. Een en ander heeft der justitie aanleiding gegeven, een onderzoek in te stellen. F It 1 li E E IJ E. Aan een feestmaal dat door den gemeente raad van Mirecourt gisteren aan den president der republiek werd gegeven, hield deze een lange rede. IIij zeide dat nergens meer dan hier de vaderlandsliefde aan 't licht komt. De hoogste uitdrukking van vadeilandsliefde is dat de eerbiedige herinnering aan't verleden, gevormd door een erfenis van gemeenschap pelijk lijden en roem, samengaat, mét het voortduren van het nationaal streven en mét edele zorg voor de nationale toekomst van de republiek, met de zucht om in de buiten- landsche staatkunde de eeuwenoude tradition van Franktijk te handhaven. In de manoeuvres, die wij hebben bijge woond, zei de president, heeft het leger tucht en moed getoond. Frankrijk kan men trots zien op het werk van vyf-en-twintig jaar. De democratie kan thans in vrede en vrijheid en in stoffelijke en zedelijke welvaart gedijen. De president dronk op het weizijn van de bevol king van de Vogezen. De Russische minister van buitenlandsche zaken, Lobanof, die te Contrexéville vertoeft, zal heden, op uitnoodiging van president Faure, de manoeuvres bij Mirecort bijwonen. Voor de opvolging van den heer Chailemel- Lacour, voorzitter van den Senaat, worden genoemd de senatoren Loubet, Demöie en Bardoux, alle drie oud-ministersde eerste met den meesten nadruk. BELGIË. Abbè Potter is, zooals men weet, evenals zijn christelijk-democratische collega Daens bij den paus geweest, en ook Potter is ge heel gehoorzaam teruggekomen. Toch moet abbé Potter minder harde verwijten gehoord hebben, om dat hij veel bedaarder is en hij zicli veel minder gecompromitteerd heeft dan zijn collega Daens. De werkstakers te Gent hebben een meeting gehouden. Naar den toon, die daar heerschte te oordeelen, behoeft men in den eersten tijd niet te hopen op een toegeven der werk lieden. Uit Brussel wordt gemeld De Patriate heeft luitenant Liebrecht, den secretaris-generaal van binneniandsche zaken bij bet bestuur van den Kongo-staat, laten interviewen. Deze verklaarde, dat de pessi mistische berichten, die over den toestand van den Kongo gepubliceerd zijn, oud nieuws bevatten, dat overdreven en gedramatiseerd was. Thans zou de rust zijn weergekeerd en zouden alle hoofden zich onderworpen hebben. ENGELAND. Lord Sheffield, met een gezelschap toeris ten de Krim bezoekende, heeft naar Londen geseind, dat de overheid van Sebastopol hun plotseling, zonder opgaaf van redenen, had aangezegd, de stad binnen twee uren te ver laten. Lord Sheffield heeft door den Engel- sehen gezant te Petersburg per draad gepro testeerd. De gemeenteraad van Dublin heeft besloten den Cen October in officieel kostuum tegen woordig te zijn bij de demonstratie ter eere van de nagedachtenis van Pamell. De minder heid van den Raad, de unionisten, waien bij dat besluit niet tegenwoordig. Als een bewijs voor de herleving van den handel kan dienen, dat de spoorwegen in het Vereenigd Koninkrijk gedurende het afge- loopen jaar 2,160,000 pd. st. meer hebben opgeieveid dau over 1893, toen de gezamen lijke exploitatie-rekeningen een verlies van 1,437,000 pd. st. aantoonden. De verliezen sedert 1889, te zamen 1,994,000 pd. st. be dragende, zijn dus ruimschoots gedekt. liet blijkt nader, dat de keizer een com missie heeft ingesteld, niet voor de gevan genissen, maar voor de werkinrichtingen. Het besluit, uitgegeven den 13n September, zegt, dat liet 't streven van den keizer is, om liet lot der onbemiddelden te verbeteren floor hun eerlijken ai beid te verschaffen. Het zal de taak der benoemde commissie zijn om de bestaande werkinrichtingen te steunen en de oprichting van nieuwe te bevorderen. Naar men weet, staat de commissie onder bescherming van de keizerin. Op haar aan drang, heet het, zal ook de reorganisatie der Russische armenzorg woiden ter hand ge nomen. OOSTENRU £-11 O N G A R IJ E. De koning en koningin van Rumenië zijn Dinsdag te Weenen aangekomen en wisselden bezoeken met keizer Frans Jozef. Koning Ivarel zal ook een onderhoud hebben met graaf Goluchowski, de minister van buiten landsche zaken. De nederlaag van de liberalen in Weenen is een voldongen feit. Bij de gemeenteraads verkiezingen van het derde kiezerskorps heb ben de antisemieten, door de roomsche gees telijkheid gesteund, in alle wijken de over- winning behaaldzes-en-zeventig zetels zijn hun ten deel gevallen. Al kiezen de twee overige kiezerskorpsen niets dan liberalen, dan nog hebben de antisemieten een meer derheid van twaalf stemmen in den raad. De laatste mandaten, die in handen van de libe ralen waren, die van de Leopoldstadt, zijn door de christelijk-sociaie partij veroverd. De meerderheden van de antisemieten moeten zeer groot zijn. De liberalen zijn diep neerslachtig. Weenen gaat een bangen tijd tegemoet. Volgens de Neue Frei Presse zal liet eerste punt van het programma van het te voi men kabinet-Badeni zijn hetafloen der begrooting, en zal onmiddellijk daarna de kiecrechthervor- mirig worden ter hand genomen, welke liet kabinet-Taaffe evenmin als liet coalitie- ministerie Windischgiiitz heeft kunnen tot stand brengen. Te Weenen is Zondag een socialistische vergadering gehouden tot het maken van propaganda voor het algemeen stemrecht. Dr. Adler verkiaaide, dat graaf Badeni zich ver gist, wanneer hij meent, te Weenen op dezelfde wijze als te Lemberg te kunnen regeeren. De spreker roerde ook keizer Wil- helm's redevoering bij het parade-diner op den Sedandag aan en eindigde met den uit- ioep: Doelt die internationale Hotte! ITALIË. De koning en de koningin zijn Dinsdag te Rome aangekomen om aan de feesten van 20 dezer deel te nemen. Zij werden hartelijk toegejuicht, zoo zelfs, dat de koninklijke familie nog na 10 uur 's avonds op het balcon van het paleis moest komen. S 1» A N J E. Campos moet een brief hebben geschreven aan Canovas, waai in hij eikent dat de tegen- wooidige Cubaansche campagne van heel wat meer ernst is dan de vorige opstand. AMERIKA. De Braziliannsche regeeiing heeft bij den Senaat een voorstel ingediend om het verlaten eiland Trinidad, dat, naar beweerd werd, door Engeland in bezit was genomen, te koloni- seeren. AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad heeft afwijzend beschikt op memories, viagende dat alle per sonen, die zich gedurende de Vrijheidsoorlog hebben schuldig gemaakt aan vijandige daden, niet zullen worden toegelaten lid van den Volksraad of Uitvoerenden Raad te zijn of ambten zullen bekleedenen dat geen perso nen, die den eed van getrouwheid aan een vreemde mogendheid hebben afgelegd, inzon derheid tijdens den Vrijheidsoorlog, Volksraads leden of leden van den Uitvoerenden Raad kunnen zijn. De Eerste Raad der Z.-A. republiek heeft geweigerd den aanleg van takiijnen naar Zeerust en Lijdenburg te bekiachtigen, maai den aanleg van een van Ermelo door Caro lina naar een punt van den Delagoabaai- spoorvveg goedgekeurd, de lijn te worden gebouwd zonder waarborg van kapitaal of renten door de regeering, die echter beheer over de lijn zal behouden. De Nederlandsche Spoorwegmaatschappij heeft den spoorweg van Charlestown naar Standorton onder hare administratie genomen. CHINA. Uit Hongkong wordt bericht, dat een zeven tal Chineezen, die beschouwd worden als de aanstokers en hoofdbedrijvers der onlangste Kucheng gepleegde christen-moorden, aldaar Dinsdag, in tegenwoordigheid der vreemde consuls, zijn ter dood gebracht. Aanvankelijk gelogenstraft wordt hierdoor het telegram aan de Times uit Shanghai, waarin het geheele onderzoek een wassen neus werd genoemd, dat zonder eenigen ernst werd geleid.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1