Biimciilawdsche lie rich ten. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld Terwijl de Engelsche consul geen moeite heeft geliad om de terechtstelling te bewerken van de Chineezen uit de volksklasse, die deel hadden genomen aan de moorden te Kucheng, is het hem niet gelukt de Chineesche be windhebbers er toe te krijgen, den onder koning en de hooge ambtenaren, die verant woordelijk zijn voor de misdaden, gestreng te straffen. Men denkt, dat de Engelsche regeering zal aandringen op het straffen van de schuldigen, en tot dat doel pressie zal oefenen op de Chineesche regeering. EERSTE KAMKlt DER STAT EN-G EN ERA AL. Zitting van 18 September, 's voorm. 11 uur. Door de afdeeüugen zijn gekozen tot voor zitters de heeren Van Tienhoven, Fransen van de Putte, Viruly, Schimmelpenninck van der Ove en Geertsema, en tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord de heeren Van Tienhoven, Godin de Beaufort, Pijnncker Hordijk, Kist en Van Boneral Fa ure. Het ontwerp-adres van antwoord is gereed en zal terstond in de afdeelingen worden onderzocht. De zitting is geschorst tot 's nam. 3 uur. Zitting van 's middags 3 uur. Het ontwerp-adres van antwoord werd zonder discussie aangenomen. Het luidt uls volgt »De Eerste Kamer der Staten-Generaal acht het een" voorrecht Uwe Majesteit weder om in het midden der volksvertegenwoordi ging te hebben tnogen zien ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. »De mededeelingen van Uwe Majesteit omtrent den nlgemeenen toestand van land en volk en aangaande dien van onze bezit tingen in Oost- en West-Indië vernamen wij met belangstelling en wij waardeeren het dat zee- en landmacht bij vernieuwing in Oost- Indië schitterende bewijzen van moed en volharding hebben gegeven. h Met opgewektheid aanvaarden wij de taak, die wij in dit zittingsjaar zullen te vervullen hebben. sMoge onze arbeid onder Gods zegen strek ken tot bevordering van het heil van ons diet baar Vaderland en ons geliefd Vorsten huis." Het adres van antwoord zal der Koningin- Regentes door de commissie van redactie en den voorzitter worden aangeboden. Ingekomen is een kon. besluit, houdende bcnoemina van den lieer mr. J. G. Gleicli- man tot voorzitter der Tweede Kamer. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '19 September. Na een toespraak van den heer Van der Sehrieck, die de erkentelijkheid der natie vertolkte aan den heer Gleichman voor de vervulling zijner taak, aanvaardde de voor zitter zijne betrekking met de herinnering aan de aanstaande gewichtige werkzaamhe den, bepaaldelijk die van bet kiesrecht, en met aandrang op kortheid en zelfbeperking bij de debatten. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede werd in de afdeelingen onderzocht. Uit de rede van den minister van financiën, uitgesproken bij de aanbieding der stnatsbe- grooting voor 1896, blijkt liet volgende: i De middelen zijn geraamdgewone 1 f 119,761,875.de overige f'11,090,420.1 te zamen f'130,858,295.De uitgaven op i f-138,362,665.43. Het geraamd tekort is dus f7,504,370.43. De gewone middelen zjjn f 2,727,630 hoo ger dan in 1895, de overige middelen f 181,205 lager; deriialve is het totaal der raming f 2,546,425 hooger. De opbrengst der invoerrechten is onge veer fl.4Q0.Ö(J0 hooger te ramen dan de ontvangst in 1894, tengevolge der nieuwe wet. De grondbelasting, de suikeraccijns de zegel- en de successierechten, de domeinen, de posterijen en de loodsgelden zijn hooger uitgetrokken. Tegenover die verboogingen I staan verlagingen, o. a. van den zoutaccijns en van het aandeel van den staat in de win- sten van de Nederlandsche Bank. Als bijdrage uit het Domeinforids is voor 1896 niets uit getrokken. Tegenover de hoogere raming der mid delen staat geen verhooging van uitgaven. Integendeel, voor 1895 zijn dusver toegestaan tot een bedrag van f 138,743,338.90 of f 380,673.07 minder. Het geraamde tekort voor 1895 is thans ongeveer 3'A millioen minder dan verleden jaar. Minder wordt aangevraagd voorhoofdstuk I f 16,750.—, hoofdstuk IV f 37,458. hoofdstuk VI f 1,003.84. hoofdstuk YIF-v f 169,/63.o0, hoofdstuk VIII (waar tegen over een vermindering der bijdrage voor de voltooiing van bet vestingstelsel, verhoogin- gen staan o. a. voor pensioenen) f 6342. hoofdstuk IX (doordien de uitgaven voor Waterstaat aanzienlijk lager zijn geraamd, waar tegenover eene verhooging o. a. voor posterijen staat) f 79G,105.61, totaal f 1,027,422.95. Meer is aangevraagd voor hoofdstuk II f4773hoofdstuk Hl f 26,300.hoofd stuk V (vooral voor onderwijs) f425 0S6,51'/r, hoofdstuk VIIB (voornamelijk voor kosten van de administratie tier directe belastin gen, van de administratie van bet zegel, de registratie enz) f 177.975.— voor hoofdstuk X f 12,615 36'/-, te zamen f 610,749.88. Dus een totale vermindering van f380,673.07. Het geraamd tekort van f 7,504,370.43, beschouwende mot het oog op de vraag of de middelen toereikend zijn of wel verster king behoeven, brengt de minister daarbij ter sprake de uitgaven voor nieuwe geweren en voor enkele groote werken. AI is, zeifs niet in beginsel, besloten tot de geheele uit gaaf der nieuwe bewapening van 9'/s millioen gulden, zoo mag daarin geen aanleiding ge vonden werden tot de verlaging der f 640,000, de annuïteit voor ailossing eener leening van f 9'/s millioen in 20 jaar. Overigens hand haaft de minister zijn standpunt dat het niet aangaat de uitgaven nu eens wel dan weder niet te rangschikken onder de buitengewone, zoo noodig door leening ta dekken. Daarom worden ook nu wederom de uit gaven van de spoorwegen, de vei betering van den Rotterdamsclien waterweg en de verlegging van den Maasmond onder de even- vernoemde categorie gebracht. Van het totaal der genoemde uitgaven wordt dus afgetrokken f 5,502.980,00ver mindert men met dit bedrag het geraamde tekort van f7,501,370.43, zoo blijft er over f2,001,390.43. Ongeveer 2 millioen zou dus boven de geraamde ontvangsten noodig zijn om de gewone uitgaven te bestrijden. Daar echter hun bedrag gerekend wordt 3 millioen te blyf-m beneden hst bedrag der oorspronkelijke begrootingen, zoo zijn de ontvangsten voldoende te achten tot dekking der uitgaven. En dat zij nog eenige ruimte overlaten, is zeer wenïchelijk in een tijd, waarin nog veel te doen is op liet gebied der rijksbelastingen rijkstollen op land en waterwegen maar waarin ook de regeling van de financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten, onderdeel derge- meente-fmanciën, niet kan worden uitgesteld. Zijn alle tekorten tot en met 189 f gedekt, er zal te zijner tijd te voorzien zijn in de dekking van de tekorten over 1892 (f 20, S03.004.055 Rijnspoorweg-overname) en over 1893 (f 8.118,105.85 Amsterd. kanaal maatschappij) of te zamen f28.221.109.91. Tot dekking is beschikbaar f 13.182.217,50*, waarvan ruim 13 millioen als overschot der leening van 1892het overige ad f 15.038.892.34s zal te zijner tijd uit de op brengst eener nieuwe leening moeten gevon den worden. Wat de oude diensten betreft, blijkt nog dat het dienstjaar 1893 oplevert een tekort van f 8,118,105.83!/9, Het dienstjaar 1894 zal geen tekort, maar zelfs eenig overschot op leveren, tengevolge van ruime opbrengst der middelen eu belangrijke besparing der uit gaven. Voor 1895 zullen de uitgaven, als alle suppletoire aanvragen worden toegestaan, stij gen tot f'136,257,18 U/5. De middelen zouden f128,311,870 bedra gen en bet tekort dus ongeveer 8 millioen. Vertrouwd mag worders dat bet niet onaan zienlijk lager zal zijn, wegens de hoogere opbrengst der invoerrechten enz. SCHIEUAM, 19 September 1895. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Bell-Telephoon-maatscbappij met haar voor stel, om alhier het jaarlijksch abonnemerits- bedrag van zestig tot veeitig gulden terug te brengen, indien er een vijftigtal nieuwe deelnemers toetraden, niet veel succes. Slechts een tiental, dus een vyfde deel 'van liet be- noodigde getal, heeft zich aangemeld. Dit is jammer, zoo voor de geabonneerden als voor de maatschappij. Ieder trachte daarom in zijn kring tot bereiking van het goede doel mede te werken. Onderstaande tabel geeft aan, hoe het met de aansluitingen in plaatsen van gelijke of ongeveer gelijke grootte gesteld is. Onze ge meente maakt daarop geen schitterende figuur. Moge dit anders worden 1 inwoners geabonn. geab. por 1000 imr. Schiedam 25000 58 2.32 Tilburg 35000 163 4.65 Dordrecht 31000 251 7.38 Enschede ■16000 147 9.18 Zutfen 18000 141 7.83 Middelburg •18000 120 6.66 Leeuwarden 31000 160 5.16 Zwolle 27000 172 6.37 Breda 23000 200 8.7 's-Hertogenbovch 28000 158 5.61 Maastricht 33000 224 6.78 HII. MM. de Koninginnen en prinses Pau line van Wurtemberg vertrokken Dinsdag avond precies ten 7[/s ure met den salontrein der II. IJ. S. M. van liet IIoll. spoorstation naar Leiden, tot het bijwonen van een voor dracht over bijzonderheden uit het leven der vogels door dr. R. Bowdler Sharpe in de Gehoorzaal aldaar, bij gelegenheid van het Intern. Zoölogisch Congres. De Vorstinnen waren vergezeld van eeu talrijk gevolg. Zij werden door de menigte hartelijk toegejuicht. Te 7 u. 45 m, arriveerden de Vorstinnen te Leiden. Het gebouw, waar de voordracht gehou den zou worden, was met planten versierd. In de zaal waren voor de Vorstinnen en de prinses fraaie zetels geplaatst en op het voor haar bestemde gedeelte aan de zijde van het tooneel een kostbaar tapijt gelegd, evenais in de receptie-zaal, welke eveneens van kostbare meubelen was voorzien. Nadat iii de antichambre der Gehoorzaal het bestuur van het congres en de heer Bowdler Sharpe aan II tl. MM. waren voorgesteld en de hooge bezoeksters hadden plaats genomen, had in de grootendeels verduisterde zaal en in ademtooze stilte de aangekondigde voordracht plaats. Op een ruim 12 M groot scherm werden met behulp van een skioplicou groote afbeeldingen naar uitmuntend geteekende vogelstudiën gepi ojecteerd, vervaardigd door den Hollandsehen dierenschilder Keulemans. De voordracht zelve muntte uit door zake lijkheid en eenvoudigheid. De spreker werd met de grootste aandacht gevolgd. Aan het eind zijner taak werd de heer Sharpe met een dankbaar handgeklap beloond. Juist een uur nadat zij de zaal hadden be treden, verlieten HH. MM. de zaal, onder liet luid applaus en een door enthousiaste Franschen aangeheven «Vive la Reine!" In de receptie-kamer werden nog enkele oogen- blikken doorgebracht; do bestuursleden en de vreemde gedelegeerden werden door H. M. de Koningin-Regentes op innemende wijze toegesproken. Bij het verlaten van het gebouw werden HH. MM. door bet buitengewoon talrijk toe gestroomde publiek hartelijk toegejuicht. Te 9 u. 35 m. waren HH. MM. weder te 's-Ilage terug. De audiëntie, die H. M. de Koningin- Regentes gistermiddag aan het uitvoerend comité van do adresbeweging voor het ver krijgen van een visschershaven te Scheve- ningen verleende, duurde 20 minuten. De voorzitter der commissie, de Keer Hof stede, leidde de aanbieding van het adres in met een korte loespiaak. Naar aanleiding der aanbieding heeft H. M. vragen gesteld. Eenige daarvan beantwoordde de heer Hofstede, terwijl de beantwoording van de andere, meer betrekking hebbende op de handels- en visscherijbelangen, gegeven werd door den reeder Van de Roovaart, lid der kamer van koophandel. De Regentes heeft zich zeer minzaam jegens de commissie betoond en ten slotte gezegd, dat zij het belang in de meest ernstige over weging zou nemen. H. M. de Koningin-Regentes heeft heden middag ten 2'A ure audiëntie verleend aan de commissie uit de Eerste Kamer der Staten- Generaal, belast met de aanbieding van het antwoord op de troonrede.. De deputatie werd met de gebruikelijke militaire eerbe wijzen ten paleize ontvangen. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft hedenmiddag prins Roland Bonaparte in ge wone audiëntie ontvangen. In welonderrichte kringen verneemt men, dat het ontworpen voorstel betrefïende Kamers van arbeid van den Raad van State bij de regeering terug ontvangen is en dat het naar aanleiding daarvan thans nog een onderwerp van gedachtenwisseling uitmaakt tusschen de ministers van justitie en varr waterstaat, alvorens bij de wetgevende macht te kunnen worden ingediend. In de vergadering van de club der katho lieke leden van de Tweede Kamer, Dinsdag avond gehouden, is het aftredend bestuur herkozen. Voorzitter is mr. L. Haffmans, vice- voorzitter mr. B. M. Bahlmann, secretarie mr. L. P. M. H. baron Michiels van Ver- duynen.(Tijd.) De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden: lo. Marokko besmette verklaren, wegens Aziatische cholera2o, bet aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van art. 8 van de wet van 20 Maart 1877 (Stil no. 35), te bepalen op zeven. (Slctj Gisteren is door den minister van marine het op het etablissement Fijenoord te Rot terdam gebouwde en aldaar liggende oorlogs schip Piet Hein bezichtigd. De minister hield zich geruimen tijd aan boord op. Volgens bericht van Reuter aan Engelsche bladen is de Russische regeering voornemens binnenkort een rechtstreeksche korte ver binding voor passagiers en goederen tot stand te brengen tusschen Londeu en de voor naamste steden, over Queenboro, Vlissingen en Berlijn. Volgens bij de N. A. S. M. ingekomen be richt is bet stoomschip Edam, van New-York naar Amsterdam, in den afgeloopen nacht nabij Eddystone door aanvaring met bet En gelsche stoomschip Turhistan van Swansea gezonken. Passagiers en bemanning zijn gered en door een visschersvaartuig te Plymouth aangebracht. Volgens Lloyd's telegram had de aanvarin"- plaats bij mist. Daardoor ook werd de Tur- Jcisian spoedig uit het oog verloren, zoodat baar schade niet bekend is. Nader seint Reuter De aanvaring had plaats te 1 uur in den nacht, 50 mijlen bezuiden Start Point tijdens dikke mist. De passagiers en equipage opge nomen door visscherssloep Vulture en te Plymouth geland. (N~. It. Ct.) De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft een adres gericht aan de regeering, om te Rotterdam een kantoor voor het droge stempel te openen. Ook is een antwoord ontworpen aan don directeur-generaal der posterijen over het officieele woordenboek voor postlelegrammen. Van den minister van marine is een afwij zend antwoord ingekomen over bet maken van een nieuwen lichttoren, aan don mond van den Nieuwen Waterweg, welk stuk in handen is gesteld van de commissie voorde scheepvaartbelangen. Naar dezelfde commissie is verzonden een adres van de bootwerkersvereeniging »De Ned. vlag", in zake wettelijke maatregelen betreffende het onderzoek van materieel aan boord van vaartuigen, ter voorkoming van ongelukken. Een bewoner van "Waddinxveen is by het wielryden aan den Nieuw-Reewijkschen weg te water geraakt en verdronken. De werkstaking der sigarenmakers, ver leden week bij den heer G. op bet Galge water te Leiden begonnen, blijft nog voort duren. Nog maar 3 van de 24 sigarenmakers zijn aan het werk. Daar de commissarissen van de Hillegom- sclie spaarbank hebben geweigerd den wissel te voldoen, hun gepresenteerd door de inleg gers, is hun bij deurwaarders-exploot protest beteekend. Over de sAmsterdamsche Particuliere Vei lig!) eidsbond" worden volgens de Telegraaf leelijke dingen verteld. Maandagmiddag en 's avonds was er een oploopje voor het huis op de Heerengracht. Een aantal wakers kwa men om hun loon, waarvan de betaling Za terdag door den directeur was uitgesteld. Op de deur stond de mededeeling, dat er geen nachtwakers meer konden worden aangeno men. De directeur was volgens de bewoners weg; vermoedelijk had hij zich zelf sin veiligheid" gebracht. De sociaal-democratische Vrouwenvereeni- ging te Leeuwarden heeft Zondag j.l. eeu propaganda-boottocht gehouden naar Joure en van daar over Sneek terug. In Joure trachtten de propagandisten, ongeveer 200, een wandeling le maken door het dorp, met

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2