A°. 1895. Zaterdag 21 September. N°. 8880. Feuilleton. Op een dwaalweg. w: Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER j. odé. Baitenlandsclie Berichten. DENEMARKEN. Binneulanclsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. tJKBAC: IS OTE'ilKf KAAI 7 0. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Bij de onthulling van het monument te Wörth worden, met den keizer, keizerin Friedrich, de koning van Wurtemberg, de groothertog van Baden en prins Heinrich verwacht. De keizer heeft alsnog aan eenige Fransche en Deensc'ne zee-oifieieren, die de feesten te Kiel hebben bijgewoond, ridderorden ge schonken. De Pruisische justitie heeft per telegraaf aan die in Tyrol de aanhouding en uitlevering verzocht van vrijheer Von Hammerstein, die zich, zooals Woensdag gemeld is, te Sistrans ophoudt. De anti-semitische ex-hofprediker dr. Stücker publiceert thans de verklaring, dat hij tot liet voorjaar van 1895 baron Von Hammerstein voor een man van eer heeft gehouden. Toen hij van diens vergrijpen hoorde, was hij naar hem toe geijld, om de waarheid te vernemen. Sedert had hij hem als vriend en zielverzorger vermaand, den rechten weg weder in te slaan, en getracht hem te bewegen, zijn politieke positie vrij willig op te geven. Daarentegen staat het vast, dat Von Ham- merstein's vergrijpen reeds in den wintc aan de conservatieve partij bekend waren er. dat hij niettemin hoofdredacteur van de JLreuszeitung bleef en evenmin zijn mandaat nederlegde, maar nog in Mei namens zijne partij een rede hield in den Rijksdag. Eeist in tli is hij, op aandringen van de liberale pers, geschorst als hoofdredacteur van de Krtiiszeitung. De schulden die Von Hammerstein heeft achtergelaten bedragen, volgens mededeeling der Iireuzzeiiung, in waarheid 800,000 mark. Gedurende zijn werkzaamheid als hoofdredac teur van dat blad heeft hij in het geheel 400,000 mark ontvangen, zoodat hij gemid deld per jaar i '20,000 mark verteerde. Volgens de Deutsche Tagesseitg. moet er •weer een bierboycott op til zijn, ditmaal uit gaande van de bierhuishouders en gericht tegen de Rixdorfer Vereinsbrauerei, welker boycotting aanleiding heeft gegeven tot den grooten bierooriog. Genoemde brouwerij heeft zich namelijk verbonden, hare lokalen weer beschikbaar te stellen voor de sociaal-demo craten en slechts kellners aan te nemen uit de sociaal-democratische arbeidersüjsten. De Rixdorfer bierhuishouders hebben nu besloten geen bier meer te nemen van de Vereins brauerei, terwijl de sociaal-democraten drei gen, de tapperijen, die tot dien maatregel medeweiken, op hunne beurt te boycotten. F K A N K R IJ K. De koning van België is Woensdagavond te Parijs aangekomen en zal 8 dagen aldaar blijven Hij heeft een bezoek ontvangen van een officier van het militaire huis van den president der republiek. Aan het déjeuner na de revue te Mirecourt, die schitterend ten einde liep, sprak president Faure zijn voldoening over de manoeuvres uit, welke den wil der natie aantoonen om met haar ideaal van broederschap de eischen van den dringendsten aller plichten te ver eenigen. Frankrijk, vreedzaam en zeker van zijn kracht, stelt met vertrouwen zijn lot in de handen zijner zonen. Het beroep van Edmond Magnier bij het hof van cassatie te Parijs tegen het arrest, dat hem had verwezen naar het hof van assises wegens medeplichtigheid aan liet om- koopen van^ambtenaien, is verworpen. De correspondent van het Berliner Tagollatt op Madagascar, Eugen Wollï, zendt aan zijn blad het volgends telegramsDen 30n Augus tus werd bij Andriba een klein gevecht ge leverd. Op het naderen van de Fransche vooihoede, die tweeduizend man sterk was, gingen de Hova's, die zeven duizend man sterk waren en onder bevel stonden van vier En- gelscher» op de vlucht. De Franschen maak ten een stuk geschut uit een Engelsche fabriek, een grooten voorraad munitie, duizend centenrar rijst en veel anderen mondkost buit. De Hova's legden op hun terugtocht alle dorpen in de asch. Den löden Septem ber brak het Fransche hoofdkwartier van Andriba op, en waarschijnlijk zal het den 30n de hoofdstad Tananarive bereiken. De gezond heidstoestand van de troepen is thans beter, daar het op de hoogvlakte koeler is. Aan boord van de Concordiamoeten op de reis yan Madagascar naar Frankrijk, niet minder dan 43 zieke soldaten zijn bezweken. Aan boord van de Shamrockdie Zondag te Ponton kwam, zouden 41 soldaten gestorven zijn. Weer wordt gevraagd waarom aan die gewonden en zieken de lange reis naar het vaderland niet bespaard wordt en zij niet vervoerd worden naar het eiland Réunion. Gewezen wordt op Engeland, dat in dezen warmen tijd nooit transportschepen door het Suez-kanaal laat komen. Een senator heeft den minister van oorlog kennisgegeven, dat hij plan heeft een interpel latie te houden over de handelwijze der re geering. Prinses Walüemar, geboren Marie van Orleans, dochter van den hertog van Chartres, schonk Dinsdag op het slot Bemstoiff het leven aan een dochter. ITALIË. Engeland zal Zeila, een zeehaven in Soma- liland, op de grens van Eiythrea, aan Italië afstaan en krijgt daarvoor in ruil Kassala, dat Italië giaag weer kwijt wil zijn en waar tan de blijvende bezetting te zwaar wordt voor de Iuüiaansche schatkist. De toevloed naar Rome om er de feesten bij te wonen is enorm. De beide eerste dagen dezer week zijn meer dan 150,000 personen uit de provincie aangekomen. Woensdag trok een groote optocht van 6000 schuttels met 300 vaandels en banieren en negen muziekkorpsen door Rome naar het Pantheon, om een krans te leggen op het graf van Victor Emanuel. Het enthusias- me was groot en algemeen bewonderde men den schilderachtige» optocht, vooral de schoolbataijons en de Garibaldi-mannen met hun roode hemden. Om 11 uur verscheen de koning, die zich o. a. met verscheidene Duitschers onderhield. 's Middags heeft Crispi in tegenwoordig heid des konings het schiet-concours geopend. Tien radicale vereenigingen te Rome trok ken Woensdagavond met vaandels en muziek naar Trastevere, naar het huis waarin in '1867 zestien Garibaldianen door de Fransche troepen werden neergehouwen, en legden daar, onder bijval der menigte, kransen neder. SPANJE. Maarschalk Martinez Campos heeft der regcering ie Madrid gemeld, dat hij niet, ge lijk hij tot dusver meende, in het begin van November kan beginnen krachtig op te treden tegen de opstandelingen op Cuba. In October zullen nog 25,000 man worden gezonden. Campos beschikt dan over meer dan 100,000 man. Een eskadron Spaansche ruiterij heeft de afdeeling van den Cubaanschen aanvoerder Munez, 100 man sterk, achtervolgd en uiteen gejaagd, De oproerlingen hadden vele dooden en gekwetsten. Op '11 September hebben de opstandelingen een trein doen derailieeren nabij Nuovitas en geschoten op de soldaten en de burgers die er in zaten. Van de '15 soldaten werden er 5 gedood en de overigen ontwapendvan de burgers waren er 2 doodelijk getroffen. Volgens bericht uit Havana zijn het Spaan- sche oorlogsschip Sanchez Barcaiztegui en het Spaansche stoomschip Mortera met elkander in aanvaring geweest, waardoor eerstgenoemd is gezonken en het laatste te Havana binnen liep met schade. De admiraal, 3 officieren en 36 man der equipage zijn verdronken. AFRIKA. De sultan van Marokko krijgt thans met Engeland te doen. Het Engelsche schip Virgen de los Angeles heeft te Gibraltar gerappor teerd dat het op 13 kilometer van het eiland Alhucema bij windstilte is overvallen door rifpiraten, die de gansclie lading en de zeilen benevens een bedrag van 600 dollars heb ben meegenomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. A.s. Dinsdag 11 uur is aan de orde het debat over het adres van antwoord op de troonrede. Na afloop daarvan zal het sectie- Roman van Lotuar Brenkendorf. 27. Nadat Hersdorff het laatste gevecht met leven dige kleuren had geschilderd zonder nochtans stil te staan bij den speerstoot, die hem aanleiding gegeven had om zijn krijgsmansloopbaan vaarwel te zeggen, toen hief hij zijn glas op, uitroepende: ïlk acht mij gelukkig, dat het mij vergund was voor de eer van Duitschlands vlag in die verie streken het zwaard te voeren, en ik kan niet nalaten, al is het op vreemden bodem, u, mijne landslieden en wapenbroederen, uit te noodigen een glas te drinken op den bloei en grootheid van het Duit Eensklaps begaf hem de stem het opgeheven glas ontviel aan zijne hand en stortte verbrijzeld op den vloer. Machteloos viel Hersdoiff achter over in zijn stoel, de oogen wijd geopend, met loodkleurige lippen en naar adem hijgend. Ilertha was mot een gil overeind gesprongen evenals de heer Van Fraunstein en de geestelijke, die het dichtste hij zaten. Op een wenk van den laatste schoof de bediende den stoel snel in een zijvertrek, waar de deur achter hen gesloten werd. Als ware hij uit de lucht komen vallen, stond op eens de dokter naast hen. Hij richtte zwijgend een vragenden blik tot Hertha en boog zich over den zieke heen als om te luisteren of hij nog ademde. »Moeten wij hem niet te bed brengen vroeg Hertha bevend. De arts schudde het hoofd. ïWij moeten hem laten waar hij is," sprak hij ernstig. Gij zelf echter, mevrouw, zoudt beter doen u te verwijderen." Hertha zag hem aan en de dokter begreep dion blik. Snikkende liet zij zich naast den stervende neder. De baron ging thans de kamer uit, den dienaar door een wenk gelastende hem te volgen. sKunnen wij hem dan geer.e verlichting aan brengen vroeg de jonge vrouw angstig. Doch nog voor de aits kon antwoorden legde Hersdorff de hand op haar hoofd en onduidelijk, in afge broken woorden klonk het sVerontrustu niet, mijn iieveling het wordta! beter het zal gauw overgaan en dan zullen wij gelukkig zijn Wat hij verder sprak was onverstaanbaar. Tweemaal achtereen haalde hij diep adem, toen voer er eene rilling door zijn geheele lichaam de arts boog zich over hem heen, zooals Hertha meende om nog eens naar zijn adem haling te luisteren, doch inderdaad om den dapperen Er win van Hersdorf! de gebroken oogen toe te drukken. Hij trad terug en dadelijk daarop gevoelde Hertha de hand van den geestelijke op haar schouder, die zich vaderlijk tot haar over- boog. siiet heeft den Almachtige behaagd uw echtge noot van ziekte en leed te verlossen. Troost u, mijne dochter, met de gedachte, dat gij tot het laatste oogenbük uw plichten tegenover hem getrouw vervuld hebt." Hertha richtte zich langzaam op. Geen traan ontvloeide aan haar oog, maar sidderend klaagde zij vDoodEn ik heb niet meer kunnen goed maken, wat ik tegen hem misdreef!" Wel begreep de priester die laatste woorden niet, maar hij trachtte haar ook verder te troos ten en wist haar eindelijk te bewegen aan zijnen arm het vet trek te verlaten. Toen hij na gei'uimen tijd afscheid nam, had hij de voldoening haar door zijn bemoedigende toespraak voor vertwijfe ling bewaard te hebben. Op de trap ontmoette hij graaf Cosadini, die langzaam naar boven klom. sDat was een bruiloftsfeest, waarvan wij lang heugenis zullen hebben, mijnheer de pastoor zeide de attaché, die er geheel verslagen van was. nik geloof, dat het beeld van den onge-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1