zocht dit voorstel in de a.s. wintervergade ring der Prov. Staten aan de orde te stellen. Het stoomschip Edam, kapt. Bruinsma, dat gisternacht na aanvaring bij Eddyslone met het Engelsche stoomschip TurJcistan is ge zonken, had eene netto tonnen maat van 2267 tons en werd in 1883 door de Nederlandsche Stoomboot-maatschappij te Fijenoord ge bouwd. Reuter seint omtrent de aanvaring nader uit Plymouth Het aanla! passagiers en manschappen der Edam bedraagt 93. De TurJcistan bleef bij het zinkende schip tot aller gered waren. De kapitein der Edam deelt mede, dat zoc vvel hij als de 2e officier zich op de brug bevonden toen de aanvaring plaats greep en dat hij de uiterste pogingen in het werk stelde om de ramp te vermijden. De correspondent der N. _Zü. Ct. te Londen seint het volgende van gisteren De stoomboot Beresford, van Hartlepool, sleepte hedenmiddag den treiler Vulture, van Brixham, te Plymouth binnen, welks schip per rapporteeit dat hij den voorafgaanden nacht, in den omtrek van den vuurtoren \an Eddystone visschende, noodgefluit hooide. Daar de dikte van den mist hem belette te zien, stoomde hij in de richting van het ge fluit en kwam toen in de nabijheid eener groote stoomboot, welker gezagvoerder hem mededeelde dat zijn stoomschip, de Edam, aan de N. A. S. M. behoorende, onderweg zijnde van New-York naar Amsterdam, om streeks een uur in den nacht was aange varen door het stoomschip TurJcistan, van Londen naar Cardiff varende. Aangezien de Edam blijkbaar in zinkenden toestand ver keerde, verzocht de kapitein den schipper van den treiler zijn passagiers en bemanning over te nemen, hetgeen in volmaakte orde geschiedde, daar de zee zeer kalm was. De TurJcistan bleef op de plaats der aanvaring totdat de overscheping volbracht was. De meeste passagiers, voor het grootste deel tusschendeks, hadden slechts den tyd om hun leven te bergen, daar de Edam spoedig zonk, volgens sommigen slechts een half uur na de aanvaring, ofschoon anderen beweren dat het schip nog een paar uur drijvende bleef. De Turkistan nam eveneens nog eenige passagiers en manschappen over en stoomde met dezen door naar Cardiff, waar zij sedert in beschadigden toestand is aangekomen. Onder de passagiers der Edam moet geen paniek ontstaan zijn ondanks het nachtelijk duister en den geweldigen schok der aan varing, welke de Edam doormidden boorde. Kapitein Bruinsma liet terstond een boot uitzetten, waarin allereerst de vrouwen en kinderen plaats namen. De Edam zonk omstreeks 3 uur heden ochtend. Te Rotlerdam is gisteren uit Indië aange komen het stoomschip Laiuoe met den Ridder der Militaire Willemsorde, Pieter van der Klamp. Aanwezig waron kapitein Bos en andere officieren, met de muziek der Weerbaarheid, eene deputatie van de Kon. Vereeniging van Neèrlandscli-Indische oudstrijders »Je Maiu- tiendrai". Ridder Van der Klamp werd verwelkomd door den overste der mariniers J. B. Yerhey. Namens de afdeeling Rotterdam van het jRoode Kruis" bood kapitein Bos een enve loppe aan. Te Rotterdam had iemand, die zich voor deed als Engelsch geneeskundige, gestoffeerde kamers gehuurd. Eenige dagen nadat hij zijne kamers betrokken had, werd hij verliefd op de zuster zijner hospita. Dadelijk werd over trouwen gesproken. Daar in Engeland alles veel duurder is dan hier te lande, liet hij haar vele zaken koopen. Voor de expeditie van de kofiers zou bij wel zorgen. In Enge land zou het paar trouwen. De familie vond bet aangenamer rechtstreeks met de Har- wichboot van Rotterdam te vertrekken de dokter en een neef der bruid zouden per "poor tot den Hoek-van-HoIland reizen. Daar aangekomen, verzocht hij den neef in het hotel te wachten. Maar toen deze, het wach ten moede, even ging informeeren, bleek hem dat de ander een biljet naar Antwerpeu bad genomen. Toen de boot aan den Hoek- van-Holland kwam, bleef de bruid met hare familie niets anders over, dan aan wal te gaan. Inmiddels is zoowel van den gewaanden bruidegom, als van de koffers, niets meer vernomen. Te Schiebroek ontstond Woensdagavond ongeveer halfacht brand bij den landbouwer M. Ham. Door het krachtig optreden der brandweer kon men den brand tot de woning beperken, die darr ook ruim 9 uur in de ascb lag. De inboedel werd gered. Alles was verzekerd. Te Sliedrecht is de justitie aangekomen,, tot een onderzoek naar het geval van het aan brandwonden overleden kind. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct, Een agent van politie werd uitgezonden om voor den commissaris een courant van diens huis te halen. Hij deed dit en liep op den terugweg even een bierhuis binnen waar geen vergunning was, bestelde een glas sterken drank en las onder het genot daar van 's commissaris blad. Een inspecteur van politie ook uitgezonden om een onderzoek in te stellen in eea herberg, loopt bij vergissing liet bierhuis binnen waar de agent gezeten is. Gevolg: dadelijk ontslag van den agent e» bekeuring van den bierhuishouder. Te Hoevelaken, nabjj Amersfoort, is Maan dagavond eene boerderij, midden in het dorp staande, tot den grond toe afgebrand. Alles- was tegen brandschade verzekerd. De oor zaak is onbekend. Het dorp bezit evenmin eene brandweer als eene brandspuit, zoodat hopelooze pogin gen werden aangewend om den brand met- emmers water te blusschen. Hulp uit Amers- fooit aangeboden, werd niet aangenomen. Volgens een mededeeling in het JV. v. d. U. bestaat de mogelijkheid, dat een Nederlander belast wordt met het ontwerpen van een sclou" voor de in 1900 te houden Parijsche- tentoonstelling. De heer J. L. B. Samson, decorateur te Utrecht, is n.I, in de maand Juli, naar aanleiding van een voorloopig onder houd met den heer Henry Gautier, directeur der a.s. wereldtentoonstelling, door den heer Alfred Picard, commissaris-generaal dier expo sitie, uitgenoodigd tot ontvouwing van zijr» denkbeelden, in schrift vervat en ingezonden aan het ministerie van handel en nijverheid der Fransche republiek, over een in beeld gebracht plan. onderzoek gehouden worden over de Indische begrootiug, de leening ten behoeve van Suri name, de grensscheiding van Nieuvver-Amstel, de wijziging der successiebelasting, liet voor- stel-Gerritsen en het ontwerp tot herziening der gebouwde eigendommen. SCHIEDAM, 20 September 1895. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat ten raadliui/e ter inzage is nedergelegd een voordracht ter benoeming van een onderwijzer 2e klasse aari de 2e openbare kostelooze school alhier, op welke voordracht geplaatst zijn I. N. Tak, onderwijzer aan de 2e koste looze school alhierII. G. van der Most, onderwijzer aan de 3e kostelooze school alhier; III. J. G. van Munster, onderwijzer te Rot terdam. Gisteravond te ongeveer 7 uur is de 4- jaiige Theodora Witberg, toen zij de Boter- straut wdde oversteken, door het paard van een voorbijrijdenden tentwagen aangereden. Met een paar ontvellingen aan de armpjes en een bloedneus liep het ongeval af. De eerste bijeenkomst der commissie van rapporteurs over de kieswet is thans bepaald op Dinsdag. Uit Den Haag wordt aan De Orondiuet geschreven, dat de katholieken de conectie- ven aiet tot voorwaarde van aanneming der kieswet schijnen te zuilen maken, maar o. a. zullen vooistellen, den leeftijd voor het uit oefenen van het stemrecht te stellen op 28 jaren. De heer A. E. P. Ledieu Dupaix, den 29 Juli 1.1. benoemd tot cunsul te Rijssel, is in die boedanigheid door de Fransche regeering erkajid. De heer II. Leyba, den 6n Augustus 1894 benoémd tot vice-consul te Coro, is in die hoedanigheid door de regeering van Venezuela erkend. Gisteren ontvingen we bet volgende tele gram uit Batavia sTot procureur-generaal is benoemd mr, II. van Dissel Szn." Uit deze benoeming volgt, dat mr. J. O. Mulock Houwer, eerst sedert 10 Dec. "1894 procureur-generaal Irj het hooggerechtshof en advocaat-fiskaai bij het hoog militair ge rechtshof, is afgetreden. Zijn opvolger was sedert 7 Maart 1S94 vice-president bij beide hoveu. (A7. v. d. jD.) Ben ik goed ingelicht, zegt de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct,, dan bestaat liet voornemen de pefsoneele belasting reeds in October in openbare discussie te brengen, wat trouwens ook wel ncodig is, zal het nieuwe personeel nog met 1 Januari 1896 in werking kunnen treden. Of dit al of niet gelukt de invoering van 1 Januari 1896 zal zeker wel afhangen van den spoed der behandeling. Dat het echter voor de regeering een 'teleurstelling zou zijn indien de nieuwe belastingwet nog niet met Nieuwjaar in wer king kon treden, geloof ik gaarne. Wat toch is het geval? De voornaamste grondslag van het nieuwe kiesrecht is de personeele belas ting. Alle andere catagorieën zullen zeker te zamen niet de helft zooveel kiezers leveren als het nieuwe peisonee! alleen. Maar hoe zal men begin 1807 kiezer kunnen worden op grond van aanslag en betaling van dat personeel, als het bij de invoering van de lukkigen Hersdorff mij tot aan mijn dood zal bijblijven." ELFDE HOOFDSTUK. Op de Boulevard des Anglais te Nizza wan delde op een fraaien winterdag eene dame langs het strand in zeer elegant maar een weinig grillig toilet en gevolgd door een Bologneesch hondje. Eensklaps bleef de dame staan en uitte een kreet van vroolijke verrassing. Twee in diepen rouw gekleede vrouwen hadden haie opmerk zaamheid gewekt. De jongste droeg den langen weduwensluier. Op deze snelde zij toe en stak haar reeds voor zij haar bereikte de hand toe. jWat eene verrassing!" riep zij. vBedriegt mijn geheugen mij niet Zijt gij het werkelijk, mijne dierbare, mijne eenige Hertha?" Verwonderd keek de jonge vrouw op en toen zij de haar toegestoken hand vatte, geschiedde dit niet met eene geestdrift als de andere aan den dag legde. eAiexandra Zijt gij het?" riep zij. «Dat kieswet nog geen jaar in werking is geweest En nieuwe verkiezingen uit te schrijven op den grondslag van hel nieuwe kiesrecht maar zonder de »sit venia verbo" personeel- kiezers, dat is toch ook bedenkelijkdat zou zijn een geleidelijke uitbreiding van bet kie"- reelit, welke ook de regeering niet zal willen. Nu is het zeer wel mogelijk dat de Tweede Kamer en natuurlijk ook de Eerste met de afdoening van liet personeel tijdig gereed kunnen zijn om de invoering met 1 Jan. 1896 mogelijk te maken, maar een andere vraag is, of de Kamer dat zal willen doen. Niet willen, zult gij misschien antwoorden, en waarom niet? Als het zoo noodig is met het oog op het kiesrecht, dan zou het immers obstructie zijn het niet te willen. Dat lijkt ook inderdaad zoo, maar er komt een smaar" bij. Ik weet volstrekt niet hoe het staat met de kansen van het nieuwe kies recht; ik weet zelfs niet of het in de afdee- lingen gunstig of ongunstig ontvangen is, maar dit weet ik wel, dat de Kamer daar over in vrijheid zal willen beslissen. En dat zal zij niet kunnen, als eerst bij voorbaat bet nieuwe peisoneel zal zijn ingevoerd en in werking getieden. Waut daardoor zou dan tegelijkertijd het oude personeel, de grondslag van het tegenwoordige kiesrecht, zijn verval len. En ook in de politiek is het veikeerd oude schoenen weg te wei pen voordat men nieuwe heeft. Is eenmaal het oude personeel vervallen, dan moet er in 1897 een nieuw kiesrecht komen, dan zou de regeering ge wettigd zijn t- zeggenals gij niet de geheele parlementaire machine tot stilstand wilt doe men, dan zijt gij wel verplicht mijn voorstel aan te 'nemen. Op dit punt staat men dus, zoo ik mij niet vergis, voor een moeilijk di lemma: èf de invoering van het nieuwe per soneel uitstellen en straks te staan voor zeer onvoltallige kiezerslijsten, öf wel de invoering te bespoedigen, maar dan niet meer vrij te zijn bij de beslissing over de kieswet. Wat het beste is, waag ik niet uit te maken, maar ik vermoed, dat er wel iets op gevonden zal ■\vorden om bedoelde moeilijkheden te ontwij ken. When there is a will, there is a way. Onder het ^„chrift: »Nog een staartje van de zaak der gewerenknoeiery", schrijft de Limb. Koer.: sNaar wij vernemen, was de lieer P. Fiére te Maastricht door liet syndicaat, dat zich gevormd had tot oprich ting eener Nederlandsche wapenfabriek, aan gewezen als chef van fabucatie. De heer Fiére zal thans langs rechterlijken wegschade- vergoeding vorderen van hem, die eigendun kelijk last gegeven heeft, het aan den minis ter van oorlog gedaan aanbod tot levering van 52,000 Manlicher-geweren en karabijnen klein kaliber in te trekken. En zulks, zonder dat zelfs éeu der te Maastricht woonachtige syndicaatsleden in dit besluit gekend weid. Bij deze proceduie zal het dan tevens wel blijken, wie de persoon is geweest, of wie de personen zijn geweest, die ten slotte de levering der geweren den Oostenrijker in handen hebben gespeeld. Bij Gedeputeerde Staten van Friesland ia door het lid der Provinciale Staten den heer H. van Zinderen Bakker een voorstel met memorie van toelichting ingediend ter opne ming van bepalingen van minimum-loon en maximah-n werktijd in de bestekken van werken, die door of vanwege de provincie worden uitgevoerd. De voorsteller heeft ver mag inderdaad eene onverwachte ontmoeting heeten. Naar ik hoop, alleen voor uw genoegen te Nizza nVoor mijn genoegen, maar ook voor ontspan ning," hernam Alexandra, terwijl zij gezamenlijk verder schreden. >De artsen rieden mij den winter in de Riviera door la brengen, daarmijno gezondheid onder de beslommeringen, waarin mijn proces mij wikkelde, een weing geleden had." tUw proces? Dat is u toch geen ernst? Hoe zoudt gij er toe hebben kunnen komen een proces to voeren «Het is maar al te waar, mijn schat! Want hoeveel de vrijheid een mensch waard is, het behoort nu juist niet lot de vermakelijkheden des levens een scheidingsproces te moeten voeren." »Iloe? Gij hebt u van uw echtgenoot laten scheiden? Maar dit is immers onmogelijk! Wat had de goede Bruno Flemming u dan misdaan V' »0, ik zou denken, dat gij u daarover niet zoo zoudt behoeven te verwondoren. Maar ik weet niet, lieve Hertha Alexandra wierp een veelzeggenden blik op de begeleidster der jonge dame, en toen zij uit de woorden, waarmede Hertha haar hierop juf frouw Van Holler voorstelde, had kunnen opmaken, dat deze slechts de juffrouw van gezelschap van Hertha was, verzocht zij haar een uurtje alleen te mogen spreken. »Ik weet, dat wat er na uw vei trek uit het akelige nest daarginds gebeurd is, u niet meer hindeit," praatte zij vei der, maar misschien dat gij in het een en ander, wat ik te vertellen weet, nog belangstelt. In e'.K geval is het voor mij eene ware uitkomst, wat met u te kunnen praten, want in de paar dagen dat ik hier ben heb ik nog geen enkele kennismaking kunnen annknoopen en begin ik mij ai knapjes te ver velen." Dit laatste argument was het zeker niet, het welk Hertha bewoog aan haar verzoek gehoor te geven en de gezelschapsdame met een paar beleefde woorden te laten gaan. De gebeurtenissen, die in het »nest" daarginds waren gepasseerd, schenen haar veel meer te interesseeren dan Alexandra verondeisteld had want pas hadden de beide dames zich neergezet in bet kleine boudoir, dat de laatste nevens een slaap- en kleedkamer in het eerste hotel te Nizza had afgehuurd, of Hertha vroeg sGij zeidet, dat ik de redenen voor uwen ge- wichtigen stap licht kon bevroeden; zoudt gij zeo goed willen zijn mij daarbij een weinig te gemoet te komen Alexandra stak eene cigarette aan en glim lachend antwoordde zij uMaar denkt gij dan, gekje, dat ik niet evengoed als een ander begreep, waarom gij uwe betrekking tot den armen Wer ner zoo onverwacht gingt afbreken En dacht gij dat ik u dat niet durfde nadoen, ofschoon mijne betrekking tot de familie iets nauwer was Thans, nu dat alles lang voorbij is, behoeven wij toch waarachtig tegenover elkaar geen come- die te spelen." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2