flerhalingsschool voor Meisjes. Geveilde en TSS onroerende Sira. Letteren, Kunst en Wetenschap. Genieiigcte Perieliten. PE It TELEGRAAF. Armenzorg. Rechtzaken. S t e cl e L1 j k Nieuws. ADVERTENTIES. een- ■oe- irdt gen md oor i al ten 3*.) im ook alleen milde bijdragen het bestuur I0Uden kunnen in staat stellen om nog meer toor de talrijke hulpbehoevende schepseltjes je doen dan nu reeds werd verricht. Het ge volg van deze bespreking was, dat toen meneer, voordat hij zich verwijderde, aan mevrouw een inteekenlijst voorlegde, deze daarop voor gen bedrag van f 100 teekende en hem die gelden tevens ter hand stelde. Een paar dagen later vernam mevrouw evenwel met leed we zen dat men haar had bedrogen, daar bij het bestuur der bedoelde vereeniging van het vorenstaande niets bekend was en ook reeds anderen op gelijke wijze waren misleid ge worden. De gemeente Lichtenvoorde heelt voor {5000 deelgenomen aan het benoodigde kapitaal voor den aanleg van een paarden tram van Lichtenvoorde naar het station LichtenvoordeGroenlo. Thans is het kapitaal volteekend en de aanleg dus verzekerd. Donderdagavond zijn door de laatste stoom tram welke 10.11 van Driebergen naar Renen vertrekt, nabij Darthuizerberg, van den fruit koopman J. v. O. de beide beenen afgereden. De ongelukkige werd naar zijn woonplaats Leersum vervoerddoch was bij aankomst aldaar reeds overleden. Door de weduwe Robbemond, geb. De Vries te Nijmegen is, naar de Telegraaf verneemt, eene aanklacht ingediend betreffende eene mishandeling, haren '11-jarigen zoon Johannes Jacobus aangedaan op de weesinrichting te Neerbosch. De vooi stelling, die de berichtgever van de Tel van de aanleiding tot deze aanklacht geeft, komt op het volgende neer: Genoemde knaap, verpleegde in de weesin richting te Neerbosch, had op Donderdag 5 Sept. j.l. met een anderen verpleegde, Hen drik Korver, 14 jaar oud, eenige appelen uit den boomgaard der inrichting weggenomen. Robbemond werd daarna door twee tuinjon gens der inrichting geslagen, door den een met een stuk hout, door den anlermeteen croquethamer, terwijl hij, door twee jongens bij armen en beenen vastgehouden, in ge strekte houding boven den grond hing. Korver wist te ontsnappen. Dat de klappen nog al bevig geweest zijn, kan hieruit worden opge maakt, dat het Robbemond moeilijk viel te zitten in school, zoodat hij een tijd in het gras is gaan liggen, om eenigszins te bekomen. Den volgenden dag werden Robbemond en Korver op last van den heer D. van 't Linden- hout, zoon van den heer Joh. van 't Linden- hout, naar het cachot gebracht. Korver kreeg enkele lichte slagen met een stok. Zij ver toefden in het cachot van Vrijdagvoormiddag 11 uur ongeveer tot Zaterdag daaraanvolgende hall 12. De surveillant bracht hun ieder een keer 4 sneden roggebrood met water. De weduwe Robbemond, die behalve dien ge noemden zoon nog een zoontje in de wees- inrichting had, heeft beide kinderen thuis gehaald. Blijkens de ofücieele bekendmaking zijn te Velp in de afgeloopen week door dysenterie aangetast 29 personen, terwijl er gedurende dat tijdvak 4 personen aan die ziekte zijn overleden. In de laatste jaren zijn in ons land groote uitgestrektheden dennenbosschen van 40- a 50-jarigen ouderdom gesloopt. Thans heeft een verbazende slooping plaats van het te Beekbergen aan de grens gelegen z.g. Dee- lerwoud van baron Van Heeckeren van Eng- huizen. De hoeveelheid hout met welks ver voer men dagelijks bezig is, voor het grootste deel naar liet station Loerren van den locaal- spoorweg ApeldoornDieren, om verder naar het buitenland te worden verzonden, wekt verbazing. Men zegt dat ze een waarde ver tegenwoordigt van pl.ni. f 400,000. Ook in de aan het Deelerwoud grenzende bosiehen van de heeren Del Court van Krimpen zijn uitgestrekte dennenbosschen gesloopt. Door het omvallen van een petroleumtoe- stel vatte Woensdagmiddag te Breda de Wee ding van de dienstbode van den heer H. vlam, waardoor zij zoodanig gebrand werd, dat zij gisternacht is overleden. Een Fransch blad, gehoord hebbende, dat het eiland Schiermonnikoog in eigendom overgegaan was aan een Duitsehen graaf, Yerbindt daar nu aan een plan van de Duit- sche regeering om van dat eiland een station voor de marine te maken. In Duitschland maakt men zich vroolijk over deze zoogenaamde onthullingen. Het Engelsc.be geneeskundige tijdschrift The Lancet waarschuwt voor het gevaar, dat er in gelegen is om verduurzaamde spijzen uit blikjes te eten, zoo die langer dan een dag geopend waren, omdat zich in dat geval spoed"'' gevaarlijke plomaïnen vormen, gelijk een geval van vergiftiging te Wakefield aan toont. Misschien zou liet wenschelijk zijn, dat aan de fabrikanten door de wet de gemak kelijk te vervullen plicht werd opgelegd, om op ieder blikje een duidelijke waarschuwing te bevestigen. Selieveuingen. In eene Donderdagavond gehouden bijeenkomst van concessionarissen voor de vissehershaven alhier is, in overeen stemming met een twintigtal aanwezige in vloedrijke personen van 's-Gravenhage en hier, besloten tot het gezamenlijk teekenen van een akte, waarin verklaard wordt bij het eventueel verleenen van de concessie een naamlooze vennootschap te vormen, welke de zaak verder geheel zal uitvoeren. Concessionarissen verbinden zich van hun nen kant de te verleenen concessie daarin te brengen, zonder berekening van eenige winst. Het adres aan den gemeenteraad om sub sidie met de daarbij behoorende toelichting zijn gereed en zullen binnen enkele dagen aan genoemd college worden toegezonden. De heer P. Haverkorn van Rijsewijk is door den gemeenteraad van Rjtterdarn herbenoemd tot directeur van het Museum Boymans. Het geologisch mineralogisch museum te Leiden wordt Woensdag voor het publiek geopend. Het congres der journalisten te Bordeaux heeft een motie van Bataille aangenomen, waarhij de wsnsch wordt uitgesproken, dat een internatio naal comité alle gegevens zal verzamelen be treffende het inrichten van een cuisus voor pio- fessioneel onderwijs, en haar rapport over dit onderwerp op liet volgend congres aan de orde zal worden gesteld. Dit zal bijeenkomen te Buda-Pest in f806. De heer Chartes Boissevain heeft de hoop uit gesproken, dat in 1808 Nederland aan de beurt zat zijn. De erven Loosjes te Hamlem zullen met 1 Januari 1806 een nieuw tijdsein ift uitgeven. Op de manier van de bekende «Review of Re- views" zullen zij een stlollandsche Revue" geven, die de meest bekende Hollandsehe, Fransche, Engelsche, Duitsche en Ameitkaansclie tijdsrhnf- ten maandelijks zal bespreken en sieviawetl": bovendien zullen er eenige belangrijke hoofd artikelen aan toegevoegd worden, als inaande- lijksch oveuicht van de wereldgeschiedenis; levensschetsen van bekende tijdgenooten kri tiek over nieuwversciienen boeken en politieke karikaturen, enz., enz. De «Hollandsehe Revue" zat geredigeerd worden door den heer Frans Netscher te Rotterdam. De beroemde tooneelspeelster mrs. Langtiy, die voor baar vertrek uit Londen naar het vaste land hare juweelen, op een waarde van 40,000 pond sterling geschat, bij de Union Bank aldaar in bewaring bad gegeven, het gisteren na haar terugkomst die sieraden halen. Zij vernam ech ter dat deze reeds den 24n Augustus waren afgegeven aan een onbekend persoon, in het bezit van een vaisctie lastgeving. De Japansche geneesheer Kitas.iko, die na zijn terugkeer uit Berlijn te Hong-kohg den pestbacil ontdekte, is nu bezig met liet invoeren van serumtherapie in Japan, alsook met studiën over melaatschheid, welke studiën reeds belangrijke uitkomsten gaven. De Japansche regeeiing heelt hem een aanzienlijke geldelijke ondersteuning gegeven. Naar de Ifeuesle Naehrichicn meldt, stiet gis ternacht op de lijn Freiberg—Oederan een mili taire tiein, welke het 133e regiment infanterie van de manoeuvres naar Zwickau terugbracht, op een goederentrein. "Vijf wagens van den militairen trein en twee goederenwagens werden verbrijzeld. Nog dienzeifden nacht werden 45 eewonden en 8 dooden naar Chemnitz vervoerd. Betteffende dit ongeluk maakt de generale directie der Saksische spoorwegen bekend dat gisteravond omstreeks 9 uur in de nabijheid van Oederan een tiem die het \an de manoeu vres bij Zwickau terugkeerende regiment ver voerde, in botsing kwam met een goederentrein die het station van Oederan zou inrijden. Zeven wagens van den eerslbedoelden trein werden veimorzeld; 13 soldaten vonden den dood, dertig weiden zwaar en 30 licht gekwetst. De hootdconducteur bekwam lichte, een conduc teur ernstige verwondingen. De oorzaak van het onheil ligt waarschijnlijk in liet te vroeg open stellen vart het blok van den weg dat nog door den goederentrein moest worden gepasseerd vóór de personen tiein toegelaten mocht worden. Bismarck vindt, evenals Cato, dat de landbouw het eenige goede vak is. «Ik interesseer me mets meer voor die ondankbare politiek", zeide hij onlangs tot een zijner vele interviewers. Aan denzelfden journalist vertelde hij nog een nieuwe anecdote. Bismarck was onlangs te Kissingen, toen hij in de verte een beeldschoon meisje zag staan. Eensklaps kwam ze nailer en zeide «ik ben Ameiikaansche en wilde hier niet voorbijgaan, zonder u gezien te hebben. Sta mij nu toe dat ik uwe hand kus." Het meisje greep toen naar zijn hand, Bismaick echter, die de zaak anders be- greeji, zeide: «Neen, dat doen we in Duitschland anders." Hij sloeg zijn arm om tiaar taille en gaf haar een flinken zoen op den mond. Ot Bismarck dien dag de politiek ook zoo ondankbaar heeft gevonden Een meikwaaidig luchtverschijnsel wordt uit Annonay (Fs ankrijk) gemeld. In do naburige gemeente Sattliièie is een vuurbol op het huis van zekeren Duvert gevallen. De vuurbol drong de keuken binnen verzengde alles op zijn weg, ging door den schoorsteen naar de boven verdieping en sloeg het dak uiteen. De vrouw en dochter van Dmeit bekwamen ernstige btandwotiden en werden in treurigen toestand naar het hospitaal gebracht. Een kind, dat in de wieg lag te slapen, werd niet gedeerd. Het verschijnsel had plaats bij den helderen hemel en stil weer men hoorde geen slag en de meteoor liet niets dan een sterke zwavellucht achter. Bij' den brand op de stoomboot van Edinburgh naar Londen, heeft de hofmeesteres zich zeer heldhaftig gedragen. Nadat zij dapper liad meegeholpen bij het redden van de vrouwelijke passagiers, snelde zij door de vlammen heen om een kind te redden, dat aan haar zorgen was toevertrouwd. Dat gelukte haar echter niet en zij kwam, gelijk we leeds berichtten, met het kind in de vlammen om. Eene bende van vijf Spaansche struikroovers heeft een stout stuk uitgevoerd. Zij hebben op den weg van Curcaborey naar Lucena alle dili gences van Pricyo aangehouden, bonden de rei zigers, meest boeren, die in laatstgenoemde plaats ter mat kt waren geweest, en plunderden hunne zakken. In eert der wagpns maakten de bandieten niet minder dan 60.000 realen buit. De uitgeplundei de en gebonden t eizigers werden naar een boscbje in de nabijheid gesleept, waar de roovers hen lieten liggen. Den volgenden morgen vond iemand daar niet minder dan 30 aan handen en voeten gebonden personen, waaronder 2 vrouwen. 's-GRAVEA'HAGE, 21 September. De heer P. C. Verschoof!", adjunct-inspec teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Schiedam, is verplaatst naar Maastricht. De heer J. Elsinga, ontvanger te 's-IIeeren- berg, is benoemd tot adjunct-inspecteur dei- directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Schiedam. Loosdrecht is dit jaar ai bijzonder gelukkig met het ontvangen van legaten en schenkingen. Behalve al de reeds medegedoelde sommen is thans nog aan de diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Oud-Loosdrecht mededeeling gedaan van de schenking van een legaat afkomstig ut den boedel van wijlen den beer en mevrouw Van de Poli, bedragende circa een ton gouds. Er is n.l. beschikbaar gesteld ter verdeeling onder de armen der Hervormde gemeente eene jaarlijksche rente ten bedrage van drie duizend gulden. De rechtbank te Haarlem deed Dondeidag uitspraak in de zaak van den 19-jatigen verver D. C. Bosch aldaar, tegen wien voor f4 dagen eene gevangenisstraf van 5 jaren werd geeischt, ter zake dat hij op 27 Juli, na een twist, den timmerman J. Henneman op den grond tegen de straatsteenen heeft geworpen, met zooveel kracht, dat de getroffene eenige uren Inter, tPii gevolge eener schedelbreuk, overleed. Hij weid veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. De arrond.-reclitbank te Alkmaar heeft I. F. S., te Helder, thans in hechtenis, wegens bedrei ging met brandstichting, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Almelo behandelde Dinsdag de zaak tegen J. v. Voorst, te Enschede, die verdacht wordt, den lln Augustus 1.1. II. J. Hermeling met een srherp voorwerp een steek in de linkerzijde te hebben toegebracht, waaraan deze is ovei leden. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van C jaar. Verkocht: 21 September. Notaris: H. W. M. Roelants. Een huis met open grond en erve aan do Yisschersstraat, no. 16, gioot 52 centiaren, in veiling f500, daarvoor verkocht. Een buis, open plaatsje en erve, aan do Laan, no. 48, groot 48 centiaren, in veiling f 640, verkocht voor f 730. Twee huizen en erve, in den Bokkinghang, no. 32/2 en 32/4, te zamen groot 37 centiaren, in veiling I f150, II f150, gecombineerd ver kocht voor f340. BURGERLIJKE S T A N D. Geboren x 20 Sept. Johannes Wilhelmus Maria, zoon van T. Groenendaaf en F. G. Meulman, H'eerenpad. Overleden: 20 Sept. Abraham Landsber gen, oud i maand, Botterdamsche drjlc. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen ge liefden Vader, Aanbehuwd-, Groot- en Over grootvader, den Heer PIETER VAN RHIJN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam Schiedam, W. DE PATER— 21 September 1893. Van Riijjx. C. DE PATER. Allen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van den IJeer ANTONIUS THEODORES VAN DIJK, in leven commissionnair, gewoond hebbende te Schiedam en aldaar overleden den 1 in Augustus 1895, wordt verzocht daarvan op- gave of betaling te doen ten kantore van den Notaris W. J. A. ROLDANUS aldaar, vóór den lOn ©ctober e.k. MEISJES boven 12 Jaar, die de HEK- IIAJLIKGSSCHOOli willen bezoeken, moeten zich aanmelden op Vrijdag 27 September, 's avonds van 7S uren, in een der Schoollokalen achter het Postkantoor. Na dien tijd worden geen leerlingen meer aangenomen. P. VAN VLAARDINGEN, Hoofd der School.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3