S F A H J E. Uit Cuba komen weer jobstijdingen. Tegen Martinez Campos wordt voortdurend geïntri geerd de troepen worden zonder eenige reden her- en derwaarts gezonden. Een vast plan van actie is er niet. "Volgens de Imparcial hebben de Spanjaar den op Cuba een negerin, Jeanne Julietta genaamd, gevangengenomen, die in manskiee- deren de opstandelingen aanvoerde. T E K IJ E. De sultan heeft Vrijdag j.l. eindelijk den Britschen gezant Currie de sedert geruimen tijd telkens op opvallende wijze uitgestelde audiëntie verleend. Men weet dat eenige consulaire ambtenaren te Djeddnh in Mei door Bedoeïenen moord dadig zijn aangevallen. De gezanten van Engeland, Frankrijk en Rusland te Konstan- tinope! hebben thans, namens hunne regee ringen, een in krachtige bewoordingen gestelde nota aan de Porte doen toekomen, waarin het verzoek om schadeloosstelling is herhaald, en een gestreng onderzoek wordt gevraagd, met bestraffing der schuldigen. Van dezen is tot nu to? geen enkele gevonden. De mogendheden moeten van plan zijn de Porte binnenkort mede te deelen, dat zij niet in een schikking over de Armenische kwestie met Turkije kunnen treden. AMERIKA. De publieke opinie in de zuidelijke staten van de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika is zeer gunstig gestemd tegenover de Cubaansche insurgenteD. 21 personen, die aangeklaagd waren van het uitrusten van een expeditie tegen Cuba, werden onder levendige toejuichingen door een jury vrijgesproken. CHINA. Volgens een Dalziel-telegram kwamen den 20n September voor Shanghai bijeen de Biït- sche kruisers Aeolus, Spartan, Rainbow en Caroline, benevens de sloep Daphne, en stoomden deze de Jang-tse-ICiang op, teneinde de bedreigde vreemdelingen in het binnen- I land te beschermen, j De 'Times verneemt uit Hongkong: Op de j jaarüjksche examens te Kanton heeft de kan- seiier Hoeanlampang duizenden exemplaren van eene berijming van keizerlijke decreten rondgedeeld. Daarin worden zekere, niet nader omschreven uitheemsche leerstellingen ongetwijfeld worden christelijke dogma's be doeld allerhevigst veroordeeld. Het volgende wordt o. a. den keizer in den mond gelegd«Een stompzinnig, zwart harig menschenras heeft een aantal sekten gesticht. Zij veronachtzamen het aardsche leven, maar roemen in opstanding der doodcn. Hunne mnrinen en vrouwen wonen bijeen, zonder kuischheid, als wilde beesten. Getrouwe Confucianen behoorden hen neer te schieten als wouduilen, te steem'gen als vleermuizen, hen zonder genade te onthoofden. Br, de keizer, beveel mijnen overheden, dit ongedierte, deze slangen te verdelgen of hen toe te werpen aan de wolven en de tijgers, want geen heil bestaat voor hen. JAPAN. Meer en meer duikt in diplomatieke krin gen het gerucht op, dat Rusland Port-Arthur zal bezetten. Dit land zou dan aan China liet geld voorschieten, dat Japan van China vraagt voor de ontruiming van het schiereiland Liautong. Binnenlandse he Berichten. EERSTE KAME.t DER STATEN-GENERAAL. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets- voorstel-Hartogh wezen vele leden op de groote bezwaren, welke er voor de Eerste Kamer bestaan tegen de van haar door de Tweede Kamer gevraagde medewerking om ten aanzien van zulke omvangrijke onder werpen, als de herziening van een geheel wetboek, voorstellen aan de kroon te doen. Zij stelden op den voorgrond, dat het maken en herzien van een wetboek, uit den aard der zaak van de regeering behoort uit te gaan. Een tweede bezwaar vonden dezelfde leden daarin gelegen, dat de waarborg voor de deugdelijkheid van een wetsvoorstel, die anders gevonden wordt in de verantwoorde lijkheid van de regeering en in het onderzoek bij den Raad van State, hier wordt gemist. Andere leden meenden, dat er wel aan leiding had bestaan voor den voorsteller om gebruik te maken van het recht van initiatief. Door een lid werd de wenschelijkheid betoogd van de instelling eener vaste commissie, wier taak het zou zijn de op ieder gebied nood zakelijke wetten, doch met de staatkunde in geen dadelijk verband staande wetten, te ontwerpen en in de Kamers te verdedigen. Die commissie zou bij verwisseling van mini sterie niet gewijzigd worden. De houding der regeering tegenover het voorstel werd in éene afdeeling volkomen correct geoordeeld. In twee afdeelingen was men van een tegenovergesteld gevoelen. Gevraagd werd of de regeering gehoord de bezwaien der Eerste Kamer van mee ning is, dat eene partieele wijziging van het wetb. v. burg. rechtsv. de voorkeur verdient boven een algeheele herziening zoo ja, moet dan eene partieele wijziging plaats hebben op de wijze als wordt voorgesteld Wat den vorm betreft was men vrij alge meen van meening, dat het verreweg ver kieslijk ware geweest om niet de geheele stof in éen wetsvoorstel neer te leggen. Ofilcieele berichten. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 No vember, benoemd tot kantonrechter te Rot terdam (derde kanton), mr. J. H, Uiterwijk, vroeger substituut-griffier bij de arrondisse- ments-rechtbank, thans rechter-plaatsver- vanger, advocaat en procureur aldaar. Bij kon, besluit van 21 dezer (Stil. 163), opgenomen In de Staatscourant no. 224, is op de voordracht van den minister vanjusti- tie bepaald, dat de wet van 20 Juli 1895 (Stil. 233), houdende wijzigingen der wetten van 9 April 1877 (Stil. 76 en 79) tengevolge van de uitbreiding der gemeente Rotterdam en de regeling der gevolgen daarvan, zal in wer king treden op 1 November a.s. SCHIEDAM, 25 September 1805. Door een voorloopige commissie uit de branders, gist- en spiritusfabrikanten, be staande uit de heeren C. A. Beukers, H. R. M. A. van Geut, J. H. Houtman, Herman Jansen, P. M. J. A. Lagerwey, S. A. Maas, V. van Meerten (te Delft), L. Vrijland en W. A, J. Wittkampf, was dezer dagen aan alle mede fabrikanten een rondschrijven gericht van den volgenden inhoud TH Doel. Verbetering van den toestand der branderijen. Middel. Het eenige middel ter verbetering van den heerschenden ongevvenschten toe stand bestaat in de verhooging van den moutwijnprijs door uitvoer van gedistilleerd, onder die voorwaarden en naar die plaat sen dat: lo. de bestaande uitvoer posiiief in geen enkel opzicht daardoor benadeeld wordt 2o. onder zoodanigen vorm, dat het artikel moutwijn nimmer in handen kome van buï- tenlandsche huizen, die daarmede aan den Nederlandschen uitvoer schade zouden kun nen doen. Uitvoering, lo. Ieder brander moet zich verbinden aan eene Commissie gedurende voorloopig éen jaar te leveren een zeker ge deelte (hoogstens 1/T) van het door hem te fabriceeren gedistilleerd, tot den prijs door die Commissie in verhouding tot de buiten- landsche markten te bepalen. 2o. De leveriDg van dien moutwijn ge schiedt binnen acht dagen na aanzegging van bedoelde Commissie, nadat door loting een rooster zal zijn vastgesteld volgens hetwelk ieders beurt van levering is bepaald. 3o, Bij levering vau dien moutwijn aan door de Commissie aangewezen personen of fabrieken gelden behoudens den prijs alle bepalingen in gebruik bij de leverantie van moutwijn. 4o. Deze moutwijn wordt door genoemde Commissie verkrijgbaar gesteld voor alle deelnemers die volledigen waarborg aanbie den, dat deze moutwijn slechts onder zoo danigen vorm en naar die plaatsen zal wor den uitgevoerd, dat belangen van andere exporteurs daardoor niet geschaad worden. 5o. Verplicht zich zoodanige kooper van dien moutwijn aan de Commissie over te leg gen het bewijs, dat het van dien moutwijn gestookte fabrikaat binnen twee maanden na ontvangst van bedoelden moutwijn werkelijk is uitgeroerd met overlegging tevens van deugdelijke bewijzen waarheen die uitvoer plaats had. 6o. Wordt aan de te benoemen Commissie de bevoegdheid toegekend voor het geval zich geene aanvragen van deelnemers mochten voordoen, dien moutwijn tot den door haar gewenschten vorm te doen verwerken bij door haar te bepalen fabrieken. 7o. Bezit bedoelde Commissie het recht bij besloten water of om andere door Haar als grondig erkende redenen dien moutwijn te entreposeeren in Schiedam, echter tot geen grooter kwantum dan zal bedragen het geza menlijk kwantum der leveringen van acht weken. 8o. Bijaldien in verband met het vorige artikel moutwijn geëntreposeerd zal worden, zorgt de Commissie voor de betaling daarvan aan de afleveraars. 9o. De kosten vallende op het entreposeeren zoo goed als die, welke door de Commissie onvermijdelijk zouden gemaakt K.aeten wor den, komen ten laste der deelnemers, onder dien verstande evenwel, dat per branderij van vier bak nimmer meer dan f 10.(tien gul den) per jaar zal kunnen gevergd worden. lOo. Pinnen drie maanden voor den afloop dezer overeenkomst wordt door deelnemers bepaald of en op welke voorwaarden eene eventueel nieuwe overeenkomst zal getroffen worden. llo. Alle geschillen tusschen deelnemers en de Commissie zullen door arbiters worden beslecht." In verband hiermede was tegen gisteravond eene vergadering belegd in «Musis Sacrum", welke goed bezocht werd. De waarnemende voorzitter, de heer S. A. Maas, opende de vergadering onder dankzeg ging voor de talrijke opkomst, welke hy niet alleen gevvenscht, maar ook nuttig en noodig achtte in 't belang der goede zaak, waarvoor uit Delft, Sappemeer en Zevenbergen sym pathie- en adhaesie-betuigingen waren ont vangen het tua res agitur was hier vol komen van toepassing. Spreker wees op den allertreurigsten toestand der branderyen en herinnerde aan de vele pogingen, welke tot verbetering daarvan zijn aangewend, o. a. de oprichting der Alcoholfabriek tot geregel- den afvoer van den overtolligen moutwijn, welke pogingen evenwel helaas zeer geringe resultaten hadden opgeleverd. Doch ondanks deze teleurstellingen mocht de moed niet worden opgegeven, daar bij eendrachtige samenwerking het doel wel bereikbaar is. De voorgestelde weg tot verbetering heeft niet de algemeens sympathie der branders; spreker acht daarom deze bijeenkomst de aangewezen gelegenheid voor het te berde brengen van grieven en bezwaren, niettemin vertrouwende dat men welwillendheid zal betrachten. Reeds aanstonds kan hij mede- deelen, dat de heeren volstrekt niet aan een langdurigen proeftijd gebonden worden, daar hiervoor een jaar voldoende zal zijnook kunnen zich geen financieele bezwaren voor doen, daar geld hierbij niet noodig is; de onvermijdelijke kosten zijn zoo gering, dat deze niet eens in aanmerking zullen komen De definitieve commissie zal bestaan uit 7 branders, uit en door de branders gekozen en hare taak zal hoofdzakelijk bestaan in het bepalen van den moutwijnprijs, ter wijl bij 't nemen van maatregelen rekening zal worden gehouden met de leveranties. Nog stelde spreker de uiterst geringe resul taten der gistvennootschappen in 't licht welke te beschouwen zijn als oorzaak van den kwijnenden toestand, daar zij alleen door kunstmiddeltjes het getal der branderijen uitbreidden, zoodat een reactie zich dan ook niet heeft laten wachten. Het doel dezer com missie is, de prijzen op een goede hoogte te houden, daarbij rekening houdend met bui- tenlandsche prijzen; voorts zal zij de grens regelen tusschen de productie en overpro ductie; de betrokken branders zuilen bij loting worden aangewezen. De commissie zal trach ten voor de overproductie een kooper te vin den, die zich belast met de overbrenging naar de buiienlandsche markten. Na deze duidelijke en met overtuiging uit gesproken rede, welke een luid applaus uit lokte, stelde de voorzitter de gelegenheid open om van gedachten te wisselen, bij voor keur de tegenstanders uitnoodigende daarvan gebruik te maken. Die tegenstand bleek al spoedig niet groot te zijn; voornamelijk de heer J. A. J. Nolet kon zich met het plan niet goed vereenigen. Hij meende dat er geen eensgezindheid zou bestaan omtrent den te bepalen pry's, achtte een reactie bijna noodzakelijk en dientengevolge de taak der commissie uiterst moeilijkook twijfelde spreker aan de instemming en medewerking des heeren Van Marken. Toen de heer Nolet,. ondanks de uitvoerige replieken der heeren Maas, Vaa Meerten en C. A. Beukers niet temin bij zijn zienswijze volhardde, werd dit debat weinig vruchtbaar. Het verder debat beperkte zich veeleer tot vragenzoo wilde de heer A. Cool Mz. voldoende zekerheid dat de moutwijn niet door den kooper zal worden misbruiktachtte de heer J. H, C. Kramers de samenstelling der commissie wel wat eenzijdig, omdat daarin noch de spoeling- noch de gistvereeniging vertegenwoordigd is; en meende de heer H. P. van der Drift dat ook de fabrikanten van ruwen spiritus behooren mede te werkenr daar dezen er ook belang bij hebben. Nadat de voorzitter aan al deze heeren geruststellende verklaringen had gegeven,, door n.I. de wenschen der heeren Cool en Van der Drift te bevestigen en den heer Kramers de verzekering te geven dat deze commissie zich steeds met de besturen der spoeling- en gistvereenigingen in contact zal stellen, en nog had medegedeeld dat d» heer Th. C. Melchers zijne instemming met deze beweging had betuigd, verklaarde hij het doel vrijwel bereikt te achten en noodigde hij derhalve de vergadering uit, een lijst te willen teekenen, waarbij men zich tot samen werking verbindt. De inhoud er van luidt aldus «De ondergeteekenden, allen fabrikanten «van moutwjjn of ruwen spiritus, verklaren «hiermede toe te treden als deelnemers tot »de op te richten vereeniging, ten doel heb- bende de verbetering van den toestand der «branderijen, en zulks op den voet en grond- «slag als omschreven en vermeld is in de «hun bekende circulaire van September 1895, «en zich als lieden van eer te verbinden «tot de getrouwe nakoming van de voor- waarden, waarop die vereeniging wordt op- «gericht, zoodanig als die in hoofdzaak op «heden zijn vastgesteld en op de eerste aan- vraag van de benoemde Commissie de voor «het voorschreven doel benoodigde acte te «willen onderteekenen of daartoe volmacht «te verleenen. Schiedam, den 24n September 1895." Op de vraag van den heer Chr. J. Wou-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2