111 10. II Boek- en Steendrnkwerken. Piaraaaeero Wi ffl. EaïBaswaaij ea Zonen, In en buiten de stad, met volgen? e laatste eischen des tijds ingerichte meubelwagens. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Stede lijk Nieuws. ABYERTENTIE^ ZUIVER Ibereid volgens het aloude recept. DE. I. H00YKAAS. Ondergeteekende lioudt zich aanbevolen voor de levering van in verschillende liniaturen en banden, alsmede voor alle soorten van aan, dan zal ook de muur van bazalt zoo hoog zijn opgetrokken, dat hij den stormvloed zeer goed kan trotseeren. De muur, die ge heel uit bazalt en beton wordt opgetrokken, vertoont by doorsnede aan de zeezijde een hollen boogvorm. Mario Soebach's sKünstierheim", voor onbe middelde tooneelveteranen, te Weimar, is nu geheel voltooid. Het moet nog gemeubileerd worden. Waarschijnlijk wordt het den 6en October geopend. Voorioopig zijn er negen bewoners, maar er is plaats voor 14 of 15. Ter gelegenheid van de Huygens-tentoonstel- iing, in 189G te 's-Gravenhaga te houden, zal verschijnen een sGadachtenisboek der Huygen- sen", met portretten, afbeeldingen en facsimile's. De stedelijke bouwcommissie te Berlijn heeft besloten alle wegen, die nieuw plaveisel behoe ven, te voorzien van asphaitbestrating. Steenen zullen voortaan slechts gebruikt worden waar een aanmerkelijke stijging van den weg of een druk goederenverkeer dit plaveisel gewenscht maken. Te Niederberg, bij Ehrenbreitstein, heeft men de overblijfselen ontdekt van een Romeinsche sterkte. Er is nog slechts een gedeelte van de muren uitgegraven maar het blijkt toch reeds, dat het een buitengewoon groote en belangrijke steikte is geweest. Men vond er al een aantal oudheden, munten uit het jaar 210, brokken van beelden, enz. De diefstal van Mevr. Langtry's juweelen is gemakkelijk gemaakt door een verklaring, welke zij schreef ten gunste van Pears' zeep, en waar mee de fabrikant reclame maakte. Zoo werd baar handschrift algemeen bekend, en had de dief een mode! voor de valsche order tot teruggave. Voor het eerst werd dezer dagen te Londen en in geheel Engeland gebruik gemaakt van anthropometrische opgaven ten dienste der justitie, en wel ter herkenning van een man, die wegens diefstal terechtstond. Hij werd als roeidivist herkend en kreeg 18 maanden. Als een staaltje hoe duur de bouwgrond in sommige deelen van Londen is, kan dienen dat dozer dagen een perceel, groot 57 ML, in de Lombnrdstreet in de City, verkocht is voor f 040,000, dat is ruim f 16,000 per M2. Ver leden week hoeft eene naamiooze vennootschap aan de Kroon den koop voorgeslagen van een terrein in do wijk Pall Mali, teneinde de daar gelegen huizon af te breken en te vervangen door een schouwburg. De koop is echter afga- sprongon omdat G miüioen gulden per acre (4040 viork. meters) gevraagd werd. liet record van dronkenschap moet zeker toe gekend worden aan eene oude vrouw, die dezer dagen te Londen wegens dronkenschap voor de 277e maal veroordeeld werd. Er zijn in Engeland, helaas, nog andere veel- drinkende vrouwen. Zoo verschenen onlangs op éen dag voor oen rechter te Londen vier vrouwen, die te zanten niet minder dan 400 vonnissen wegens dronkenschap achter den rug hadden. De dronkenschap onder de Engelsche dames schijnt in den laatsten tijd zeer toe te nemen. In de Til Bits heeft onlangs een geneesheer onder het opschrift: »Wat vrouwen doen om dranti," merkwaardige mededeelingen gedaan. Datnes te Londen vinden niet alleen bij banket bakkers gelegenheid om haar rampzaligen harts tocht te bevredigen, maar ook bij hare kleermakers en modistes; zij gaan naar de komedie met. brandewijn op zak, valken zij achter haar waaier weten de drinken, of achter haar zakdoek, wanneer zij bij aandoenlijke tooneelen kwansuis de oogen afwisschen. Anderen eten er quasi lekkers, bestaande uit capsules met brandewijn, gevuld. Of zij hebben ftescbjes in haar mof met een speen, als een kinderzuigllesch, houden op straat de mof tegen de wang, of ze den kouden wind wilden afweren, en doen zich zoo te goeddan wel platte, mat leder bedekte flacons in den vorm van een portemonnaie, die zij in da hand houdenglazen buizen in de holte van haar parasolstok enz. Eene dame, die ondanks het onvermoeid toezicht haars mans eiken avond beschonken was, bleek den drank te ontvangen uit een leesbibliotheek, verborgen in een doos, die al het voorkomen had van een boek. Eens ontving de schrijver het bezoek eener dame, die hem onder tranen kwam smeeken baar te verlossen van liare ondeugd. Al weenende haalde zij haar zakdoek te voorschijn en bracht dien aan den mond. Hij greep haar bij de hand de zakdoek bevatte een flesciije whisky. Dinsdag 1.1. is te Battersea (Londen) eene lijk schouwing gehouden over eene mevr. Carver, de echtgenoote eens predikants, die aan vergif scheen gestorven te zijn. Het bleek dat zij bij vergissing, in plaats van haar geliefde jenever, zwavelzuur had doorgezwolgen, en thans is het ook uitgekomen, dat de ongelukkige een prach- tigen octavo-bijbel bezat, verguld op snede en ruimte bevattende voor een kan drank. Haar man had er nooit iets van bespeurd. Hoe dit mogelijk was, daar sterken drank toch niet reu keloos pleegt te zijn, blijkt niet. Calvijn's stoel op den kansel van de St.- Pieterskerk te Genève is al vee! beschadigd door bezoekers, die er kleine stukjes afsneden, om ze als een merkwaardigheid mee te nemen. En nu vroeg onlangs een Amerikaan verlof den stoel weg te nemen om er eene nauwkeurige kopie van te laten maken. Dat verzoek is echter ge weigerd. De merkwaardige stoel mag de kerk niet uit. Het oudste herbarium der wereld bevindt zich in het Egyptologisch museum te Cairo. Dit herbarium bestaat uit een verzameling kran sen en bloemenslingers uit de graven in den omtrek. Die bloemen, witte en blauwe lotussen, chiysanthen, ook selderij en klaver, zijn voor het grootste deel 4000 jaar oud, de klaver uit de pyramids van Dulschur en de haveraren uit een graftombe van Sakhara zijn nog ouder, en dat alles is uitstekend bewaard gebleven. In Amerika zijn de nieuwsbladen vol van bijzonderheden over de gevangenneming van zekeren Holmes, Chicago, onder de verdenking van elfvoudigen moord. Huiveringwekkende zaken kwamen daarbij aan het licht. Holmes was een drogist, en hij kwam onder verdenking door het verdwijnen van verscheidene personen, van wie bekend was, dat zij in zijn huis hadden gewoond. Dit huis was een groot gebouw, waar van hij kamers verhuurde. Tot de verdwenen lieden behoorde zekere Miss Williams, een knappe dame, die bij hem als secretaris werkzaam was, en hare zuster. Toon Holmes gevangengenomen was, werd zijn huis door de politie onderzocht, en men bevond, dat dit huis met de meest nauwlettende zorg was gebouwd en ingericht, om op wetenschappelijke wijze moord te bedrijven en de lijken der slachtoffers veilig te verbergen. Men vond er geheime kabinetten, in wendig bekleed met staal en asbest en zonder licht of lucht, eea hangende kamer, alleen toegankelijk door een luik in de zoldciing en waarvan de eenige uitgang was door eene pijp, die tot in den kelder afdaalde. De tweede verdieping was een doolhof van kronkelpaden, deuren en gangen. Ook hier was in een der kamers een doodenschacht, waardoor lijken in den kelder konden worden afgelaten en vanwaar een geheime gang naar eene ver zegelde kamer leidde. Men zegt, dat een der getuigen de kamer reeds herkend heeft, waar Holmes hem op deze verdieping drie lijken liet zien, en een andere getuige heeft beschreven, hoe hij in oen der donkere kamers ternauwernood aan den dood ontsnapte. In de kelders vond men allerlei sporen van vermoorden, alsmede een crematorium en andere middelen, om dooden te doen verdwijnen. s Holmes kasteel", zooals zijn huis in den volksmond 'heette, is een zeer groot gebouw, waarvan de bouw voltooid werd kort voor de opening der wereld-tentocnstellingj en er zijn vele gronden om aan te nemen, dat Holmes, die juist destijds zijn moorddadige plannen op groote schaal begon in te richten, er op rokende, onder de bezoekers van Chicago zijn slachtoffers ta maken. Er zijn tal van menschen geweest, die naar Chicago gingen om de tentoonstelling te zien, van wie niemand ooit iets meer gehoord heeft. De lijst der «vermisten", toen de tentoon stelling gesloten werd, was lang, en bij de meesten dier «vermisten" werd vermoed, dat er geen eerlijk spel mede was gespeeld. Men vond op de derde verdieping van het kasteel, naast het kantoor, waar Holmes altijd zat, eene met stalen platen beschoten kamer, die desnoods voor bankierskluis kon doorgaan, en waarvan de wanden bovendien met asbest waren bekleed, om het geluid te dempen. Niemand anders dan Holmes kon deze brandkast openen, die zóe groot was, dat iemand er met gemak rechtop in staan en loopen kon. Was de deur er van eenmaal achter iemand gesloten, dan moest hij stikken. Holmes had er echter eene gasbuis in laten brengen, oogenschijnlijk om licht te geven, maar de politie van Chicago denkt, dat die buis eigenlijk moest dienen om den dood der slacht offers te verhaasten. VECHEE, 25 September. Herkozen tot lid der Tweede Kamer de heer B, R. F. van Vlijmen met 803 van de 843 geldig uitgebrachte stemmen. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 23 Sept. Egbert, zoon van M. Westerveld en M. E. Kersten, Proveniers huis, Hendrika, dochter van C. Romein en C. M. Schilfer, Stationstraat, Johanna Jodoca, dochter van C. L. van Troost en li. W. van Elswijk, Doolhofje. Overleden: 23 Sept. Leendert Hoogen- boezem, oud 2 maanden, Vellevestsingel. Gehuwd25 Sept. C. van der Vlies, 25 jaar, en A. Leeflang, 25 jaar. Mejuffrouw S. RIJNBENDE, Gerrit-Ver- hoonstraat, vraagt tegen Hiovcmber e.k, eene flinke Tot den CURSUS, waarvan thans de tweede helft is aangevangen, kunnen nog enkele leerlingen worden toegelaten. Aangifte daarvoor kan geschieden bij den onderwijzer, den Heer L. SCHEFFERS. HET BESTÜVB. Schiedam, 25 September 1895. UIT HET MAGAZIJN VAN TE G OBINCTTEM. De ondergeteekende, boven genoemd Depot van Theeën bij zich gevestigd hebbende, neemt de vrijheid bij dezen zich aan te bevelen. Schiedam. C. DE LANGE Jr., In TABAK en SIGAREN, Hoogstraat, No. 18. Bij J« ODÉ te Schiedam is Terschenen: P. G. (Met Portret.) Prijs gebonden in linnen band f 2.75. ingenaaid- 2.25. MIMI i! F81.fi N

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 4