Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengtlo Uenchten. Post en Telegraphie. O ii tl e r w ij s. Land- en Tuinbouw. geveer een derde der gewone zomerbreedte ligt droog, de meeste aanlegplaatsen zjjn on bruikbaar. Met roeibootjes worden goederen en reizigers aan en van de stoombooten ge bracht. De schipbrug ligt aan de zijden zoo hoog, dat met wagenvrachten moeilijk op den reerweg te komen is. Een hier liggend stoom- riviervaartuig peilt de diepte op verschillende deelen. In geen 20 jaar moet de waterstand zoo laag zijn geweest als thans. En de scheepvaart? Dag en nacht geeft ze aan de schutsluizen banden vol werk, waaruit blijkt, dat de water stand hier nog beter moet zijn dan op andere plaatsen. Het vee, dat alom in de uiterwaar den graast, uitgelokt door 't prachtige weer, ziet men tot midden in de rivier een bad gebruiken, alsof 'tin het hartje van den zomer was, en de Lek een gewone sloot. De stoombooten der Keulsche en Dussel- dorfer stoombootmaatschappij, varende van Rotteidam Mannheim v. v., hebben wegens lagen waterstand op den Rijn, den dienst tot nadere aankondiging gestaakt. Uit Millingen schrijft men dat de vaart door het Pannerdensche kanaal als gesloten kan worden beschouwd. Geladen schepen en vrachtbooten kunnen door den ondiepen mond niet meer passeeren en zelfs voor de weinig diepgaande passagiersbooten rendeert de vaart niet meer en wordt zij bovendien zeer ge vaarlijk. Daarom heeft de Millingsche stoom boot Eendracht den dienst op Arnhem tot gunstiger gelegenheid gestaakt. Bij depetro- leumloods, een kwartier beneden Arnhem, kan men te voet de overzijde van den Rijn bereiken en ook bij Pantserden is de rivier doorwaadbaar. Ond-Iloll. Nieust. weet mede te deelen, dat de stede van Oud-Holland na 1 Novem ber niet meer zal blijven voortbestaan. sïroosten wy ons met de gedachte, dat sy sal leeven oock na haren orsdergangk in eene aengename herianeringhe by inwoonders so wel als by vremden en dat een plotselinghe doodt Yiy verhevener is dan een kwijnend voorbestaen", zegt de redactie. Als een merkwaardigheid bij de diamant- werkstaking" te Amsterdam wordt vermeld, dat daardoor een verschil in het gasverbruik van plm. 8000 kub. M per dag wordt ver oorzaakt. De honderdduizendste bezoeker sinds 1 Jan. 1.1. deed Maandagmorgen onbewust zijn intocht in het ^Panopticum" te Amsterdam. Het was een boertje uit Waspik. Ouderge woonte wilde men hem een gedachtenis aan bieden, doch die werd van de hand geslagen. Indien de heeren hem echter met alle geweld wat moois willen geven, of ze dan zijn gezicht niet in was wilden maken. Daaraan wordt voldaan. Ons boertje zal in de volgende week zijn borstbeeld, waarvoor hij reeds in de werk plaats van »'t Panopticum" gezeten heeft, ontvangen. In de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam is Zondagmiddag, toen de bewoners afwezig waren, door middel van een valschen sleutel ingebroken. Er wordt f400 aan contanten gemist. Men meent de dieven op het spoor te zijn. In den nacht van 5 op G Juni werd te Amsterdam ingebroken in de stadsbank van leening in de Leidsche Kruisstraat, waarbij een driehonderdtal panden, alle gouden en zilveren voorwerpen, gestolen werd. Volgens het 2V". v. d. J). zijn op last van den rechter van instructie in deze zaak thans ver schillende arrestatiën gedaan. Vrijdagmiddag zou op de Oldenbarneveld- kade te Amsterdam de inboedel van een café houder, wegens particuliere schuld, groot f165, publiek verkocht worden. Van socia listische zijde was de sburgerij" opgeroepen, om dien verkoop te verijdelen. Deze poging gelukte volkomen. De geheele inboedel bracht 35 centen op. Een biljart ging voor 2 en een buffet voor 1 cent. De zaak der Engelsche meisjes, die in de maand Febr. j.l. op schoone beloften in een slecht huis te Amsterdam terechtkwamen, wordt thans te Londen vervolgd. Het agent schap te Londen, waardoor zij naar Amster dam werden vervoerd, is in rechten betrokken, en zal, naar men vertrouwt, zijn rechtmatige straf niet ontgaan. Door wijlen vrouwe M. J. Gevers van Endegeest, geb. Deutz van Assendelft, zijn o. rn. de volgende legaten vermaakt aan te Oegstgeest gevestigde instellingen Het Ned.- herv. armbestuur f 5000het R.-k. armbe stuur f2500; de kerkvoogdij der Ned.-hei v. gemeente f 7500 Moederlijke liefdadigheid f3500; de commissie voor de Zondagsschool in de Leidsche buurt f 2500. De werkstakers aan de werf van den scheepsbouwmeester G. B. Meijer teMussel- kanaal zullen niet weder tot den arbeid worden toegelaten. Graaf Van Lijnden van Sandenburg uit Utrecht zal als hoofdpersoon optreden bij de aanstaande maskerade te Utrecht. Hij zal voor stellen Maximiliaan van Oostenrijk. Een baldadige straatjongen te Arnhem stak een zoogenaanaden »sisser" of voetzoeker af, en wierp dezen weg, met het gevolg, dat het brandende voorwerp terechtkwam op een meisje. Het kind stond in minder dan geen tijd in volle vlam. Deerlijk gewond werd zij uaar het ziekenhuis overgebracht, waar het aan de bekomen brandwonden is bezweken. Op de spoorlijn tusschen Baarn en Amers foort wilde een koopman, die te Baarn zijne waren wilde venten, van het eene balkon op het andere overstappen. Door een misstap viel hij en geraakte ouder een wagen, waar door hem de beide beenen verbrijzeld werden. Uit Heusden meldt men aan het JV. v. d. Z).: Vrijdagnacht is liet landhoofd van de vaste brug aan den noorderdijk langs den Nieuwen Maasmond geheel verzakt, hetgeen voor den aannemer Hillen een schadepost zal geven van ongeveer f 50,000. Van het verzakte gedeelte zijn reeds eenige photographieën genomen. Het schip van den beurtschipper August van Rooij, te Rozendaal, varende op Rotter dam, is met een lading suiker en granen, ter waarde van f 30,000 in de haven, aldaar gezonken. Het grootste deel der lading zit diep onder water en is verloren. Oorzaak onbekend. Het op Lundy-eiland gestrande Nederland- sclie stoomschip Maria is Maandag vlot geko men. Het vaartuig wordt naar Cardiff gesleept. Bij de wedrennen, behoorende tot de feeste lijkheden, ter eere van den verjaardag van Koningin Wilhelmina te Paramaribo gegeven, stortte, blijkens een bericht in de Ilaarl, Ct. plotseling de tribune in, waarop ook de gou verneur met gezelschap had plaats genomen. Kneuzingen en zelfs een paar beenbreuken waren het deel van eenige toeschouwers, terwijl een paar dames flauw vielen. Hock-van-IIolIanil. Door de lieeren G. du Ry van Beest Holle en J. G. van Win gerden worden thans ernstige pogingen in het werk gesteld om alhier eene naamlooze vennootschap: de maatschappij »Oranje" op te richten, waarvoor een kapitaal benoodigd is van f310,000, verdeeld in aandeden elk van f 1000. Het doei der maatschappij is het uitoefenen vau de zeevisscherjj, waartoe aan den rechteroever van den Nieuwen Waterweg, even boven het station van de H. IJ. S. M., eene haven zal gemaakt worden met sleep- helling, in welker nabijheid pakhuizen en woningen voor visschers zullen gebouwd wor den, alsmede een gebouw vour vischafsiag, ijspakhuis, mandenmakerij, teerstoof, enz. zoo dat de vrichschepen zich ter plaatse volledig voor de vischvangst kunnen uitrusten. Het terrein, waarop een en ander zai ver rijzen, hebben genoemde heei en van het rijk in erfpacht voor 60 jaar. Door zijne ligging aan een diepen water weg, die ten allen tijde, ook 's winters, kan bevaren worden, de spoorwegverbinding met Midden-Europa en de nabijheid der zee is de Iloek-van-Holland uitmuntend geschikt om van daar de zeevisscherij uit te oefenen. Delft. In eene Maandagavond gehouden vergadering van de vereeniging »Toynbee- werk" alhier werd door den heer G. Buis man, predikant bij de Remonstrantsehe ge meente aldaar, gesproken over sliet Toynbee- werlcbeschouwd uit het oogpunt der vrijheid". Nadat spreker met genoegen geconstateerd had, dat de Toynbee-beweging in ons land vooruitgaat, toonde hij aan hoe maatschap pelijke verbroedering het doel van het werk moet zijn. Bij het Toynbeeweik is het niet de vraag wat men doet, doch hoe men doet. De ware vrijheid is opheffinz uit dezelf- slaternijin alles onderlinge verbroedering te zoeken in volkomen vertrouwen op elkander. Bij alles wat in het leven de menschen scheidt, politiek, godsdienst, rang of stand, wil het Toynbeewerk de menschheid ver broederen. Daarna wees spreker op het gevaailijke van het misverstaan der vrijheid, waardoor zij tot zelfzucht, dwingelandij en zedeloosheid voert en daardoor de maatschappij aan de barbaarschheid overlevert. Hij eindigde met een aansporing tot aansluiting zijn langdurig loeg?juichte rede. Uit het uitgebracht jaarverslag bleek, dat de toestand der vereeniging vooruitgaande is het aantal leden steeg van 49 tot 81, terwijl ook de kas een klein batig saldo aanwees. Door 12 clubs zullen dezen winter ver schillende onderwerpen behandeld worden. 's-Gravcnliage. Baron Van Hardenbroek van Bergambacht heeft in verband met iiet herdenkingsfeest van het Roode Kruis uit naam van H. M. de Koningin-Regentes een schrijven ontvangen, waarin hij wordt geluk- gewenscht met de herdenking van den dag waarop door hem 25 jaar geleden aan de Nederlandsche ambulance zulke belangrijke en belangelooze diensten werden bewezen op het oorlogstoonee), en waarin voorts Hr. Ms. levendige belangstelling wordt kenbaar ge maakt voor de wei kzaarnheden der vereeniging. Leiden. De blijken van belangstelling welke de heerH. Witte gisteren,"ter gelegen heid dat hij voor 40 jaar als hortulanus verbonden werd aan 's Rijks Academietuin alhier, mocht ontvangen, waren talrijk. Het personeel van den Leidschen Hortus vereerde hem een marmeren beeld, CAmlitievse voor- stellende, vergezeld van een photographischei afbeelding der schenkers. 's Namiddags werd de jubilaris in de stads gehoorzaal door den eere-voorzitter van het comité voor het aan den heer Witte aan te bieden huldeblijk toegesproken. De heer J. D. Onderwater, uit Heemstede, zoo heet de eere-voorzitter bood hem eeu portefeuille aan, welker aanzienlijke inhoud bestemd was om den heer Witte een souvenir naar eigen keuze te doen aanschaffen Daarbij was gevoegd een album met de namen der deelnemers. Vervolgens werd de jubilaris geleid naai de groote zaal, versierd door de Leidsche kweekers, waar achtereenvolgens toespraken werden gehouden door de heeren A. D. D. Schretlen, namens cle afdeeling Leiden der »Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde", door den heer Onderwater voornoemd, die met den secretaris-penningmeester, den heer II. C. Zwart, het hoofdbestuur der maatschappij vertegenwoordigde, en door den oud-leerling K. Drost, die uit Engeland was overgekomen deze bood den heer "Witte, namens vele oud leerlingen, een prachtig album aan, photo graphieën bevattende van de voornaamste kvveekerijen waar die oud-leerlingen werk zaam zijn. Des namiddags werd den jubilaris in het sllotel Verhaeff" een feestmaaltijd aangebo den en 's avonds had te zijner eere in de prachtig versierde Stadszaal een concert pro menade plaats. Deventer. Door vrouwe M. J. Beek, weduwe van nor. A. J. Buymaer van Twist, is o, m, vermaaktf 5000 voor extra bedee lingen enz. aan armen aller gezindten alhier, onder beheer van burg. en weth.f 10,000 voor het St.-Elizabeth-gaslhuisf 10,000 voor verbetering van de predikantstraktementen alhier; f20,000 voor het NederlamLch zen delinggenootschap; f 1000 voor Nederlandse h Mettray; f2000 voor extra bedeelingen enz., aan armen aller gezindten der gemeente Diepenveen, onder beheer van burg. en weth.; f 2000 tot verbetering van het predikants traktement te Diepenveen; f5000 voor <le maatschappij van weldadigheid. D.) Naar Do Tijd verneemt heeft dr. II. J, A. M. Schaepman de zorg voor de vorming van een comité voor een gedenkteeken van dr. Nuyens op zich genomen. De overgave van het huldeblijk aan Jozef Israels zal op plechtige wijze geschieden in het Stedelijk Museum te Amsterdam, Dinsdag 8 October e.k., 's namiddags ten 3 uie. Een Fransch vveeikenner heeft voorspeld, als gevolg van een door hem ontdekt velband tusschen maan en weersgesteldheid, dat vhj dit weer en deze vooitdurende droogte nog zullen houden tot 18 October. Da dieven van den wagen met zilveren staven te Londen schijnen ongerust te worden en pogingen te doen om hun compromitteerenden buit kwijt to raken. Een politie-agent heeft namelijk op stiaat een zak gevonden met een der vermiste zilveren staven. Een vreeselijke brand beeft gewoed te Bon- Jogne-sur-Mer, op de werven voor de visschers- schopen. Zes werven en verscheidene belendende gebouwen zijn door het vuur geheel vernield. Uit Catania komt liet bericht dat de nieuwe spoorweg om den Etna Maandag voor bet vei- keer is geopend. De spooiweglijn heelt een lengte van 02 mijlen. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bei gen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrrc. De laa.oie buslichting aan het postkantoor te Rotteidam is bepaald op 4 dezer, des voormiddags ten 4.30 uie. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te vvoiden. Aan de universiteit te Utrecht is liet 2Ja natuurkundig examen afgelegd door den heer Joh. II. Roelants. Aan de theol. school te Kampen zijn thans met den aanvang van den nieuwen cursus in geschreven 109 studenten, en wel 48 in de theologie en GI die de literarische lessen volgen. In westelijk Zuid-Beveland lijden een aanlal paarden aan zware vei koudheid (zoogenaamd stramiljoen) in zro hevige mate, dat de dieren met kunnen eten of drinken en tot werken buiten staat zijn. (j/. Ct,) Het vee in den Prins Alexander-polder lijdt tengevolge der langdurige droogte gebiek aan gras en op vele plaatsen mede aan water, daal de slooten zijn opgedioogd. Voor do landbouwers berokkent dit groote schade, daar bij velen de hooivoorraad voor den winter al tnott worden aangesproken.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3