Maandag, den dag voor de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk in Honga rije, zijn in de katholieke kerken te Buda pest nog 95 huwelijken voltrokken, te Temesvar 50 en in andere steden nanr ver houding. Dinsdag zijn een aantal burgerlijke huwelijken voltrokken. Te Gran in Hongarije is Zatei dag de Marie- Valerie-brug plechtig geopend. De autoriteiten vereenigden zich aan een feestmaal, waarbij de vorst-primaat een dronk instelde op den koning. De minister-president, baron Bsnfly, dronk op den vorst-primaat, kardinaal Vas- zarv, en deed daarbij uitkomen, dat niemand zoo schitterend de laak van vorst-primaat, die naast een kerkelijke eene nationale en eene politieke beteekenis heeft, had volbracht, als kardinaal Vaszary, wiens kernspreuk Fax historisch beroemd is geworden. De woorden van den minster-president hebben de clericalen buiten zich zelf gebracht van woede. De aanhangers van Zichy willen nu openlijk tegen den vorst-primaat en de bisschoppen stelling nemen en dienovereen komstig onder de lagere geestelijkheid ageeren. Koloman Tisza heeft in zijn redevoering, tot zijn kiezers te Groszwarden gehouden, de clericale agitatie gebrandmerkt als on vaderlandlievend. Tevens verklaarde de afge vaardigde het bericht, dat hij zich uit het politiek leven zou terugtrekken, voor onwaar. In een kiezersvergadering van grootgrond bezitters te Krakau heeft de minister-presi dent Badeni gesproken o. a. over het terro risme als agitatiemiddel bij verkiezingen. Merkwaardig, zeide hij, dat juist die elemen ten zich over het terrorisme beklagen, die zelf zich er van bedienen. ITALIË. De koning is gisteren, den verjaardag van het Romeinsche plebisciet, waarbij Rome tot hoofdstad van Italië verklaard werd, uit Monza in de hoofdstad teruggekeerd, om per soonlijk de prijzen aan de overwinnaars van den schietwedstrijd uit te reiken. Met de onthulling vau het borstbeeld van wijlen hertog Michelangelo Catenai in de zaal van het kapitool zijn de feesten te Rome geëindigd. Ter gelegenheid van den gedenkdag van het plebisciet, teekende de koning een besluit, waarbij aan de militairen, die wegens weder- spannigheid veroordeeld zijn, amnestie wordt verleend. Cavalloti gaat een nieuwen veldtocht tegen Crispi beginnen. Hij is bezig een nieuwe ver zameling brieven te bewerken. De politie te Milaan heeft een man gear resteerd die bekende aan de beschadiging van het Victor-Emanuel-gedenkteeken te heb ben deelgenomen. Hij moet met anderen op aanstichting van een priester hebben ge handeld SPANJE. Het autonomistisch comité op Cuba heeft zich begeven naar maarschalk Campos om hem te verzoeken de gevangenen te Santiago vrij te laten. De maarschalk weigerde en heeft de gevangenen Dinsdag doen inschepen om naar Ceuta te vertrekken. Volgens een depêche uit Havana heeft de Spaansche kruiser Cristobal Colon schipbreuk geleden bij kaap San Antonio (westelijk punt van Cuba). Men gelooft dat het schip totaal verloren is. De Cristobal Colon strandde tijdens een storm op de Colorado-bank en is verlaten door de bemanning, die zich heeft weten te redden. S E R V I E. KoniDg Alexander is Dinsdagochtend te Belgrado teruggekeerd. De ex-koningin Nathalie blijft te Biarritz tot na de Kabinets-verwisseling. Zij moet een samenkomst hebben gehad met de Russische grootvorstin Wladimir, waarbij over het huwelijk des konings werd gesproken. Volgens berichten uit vertrouwbare bron zou Harrison zich niet weder candidaat stel len voor het presidentschap der Vereenigde Staten. Te Chicago is onder voorzitterschap van den mayor een talrijke vergadering gehouden, waarin verschillende motiën werden aange nomen, sympathie betuigende met de voor hunne onafhankelijkheid strijdende Cubanen, de strenge heerschappij der Spanjaarden op Cuba veroordeelende en de regeering der Unie aansporende om de Cubaansche opstan delingen als oorlogvoerende partij te erkennen. Tal van invloedrijke personen woonden deze vergadering bij, terwijl brieven van instem ming waren ontvangen van den gouverneur van den staat Illinois en verschillende Senaats leden. CHINA. De Fransche bladen melden dat de onder koning der provincie Szeehuen door de regeering afgezet is op aandringen van Frank rijk en niet alleen tengevolge van het Britsche ultimatum. Behalve de onderkoning van Szeehuen zijn ook een aantal ondergeschikte ambtenaren, die verzuimd hebben het noodige te doen tot voorkoming der Chrislenmoorden, afgezet. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 3 October 18Ö5, Bij kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats de gemeente Rotterdam, P. Schrarneier Verbrugge, candidaat-notaris aldaar. By kon. besluit is H. "Witte, hortulanus aan de rijksuniversiteit te Leiden, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het wetsontwerp-Hartogh, dat in de Tweede Kamer met algemeene stemmen werd aan genomen, maar door het voorloopig verslag der Eerste Kamer met verwerping wordt bedreigd, vindt in Het Vaderland een warm verdediger. Aangenomen" zegt het blad, sdat aige- heele herziening beter is, moet dan het goede worden afgewezen omdat het betere thans niet te verkrijgen is Wordt dit ontwerp verworpen, dan is het zoogoed als zeker, dat in de eerste tien, neen in de eerste veer tig jaren de herziening van de burgerlijke rechtsvordering, waarop reeds zoo lang is aangedrongen, tot de pia vota zal blijven behooren. ïWant wat wil men? Moet dit nieuwe wetboek aan het departement van justitie worden samengesteld Aan het departement, v/aar men nu al hoofden en handen te kort komt, zoodat de minister een noodkreet slaakt om een ambtenaar x>voor wetgevenden ar beid," teneinde althans iets van de sinds jaren opgestapelde beloften in te lossen. Of wenscht mert wederom een geleerde com missie, die een tiental jaren besteedt om een ontwerp samen te stellen, dat dan rustig in de archieven van het departement wordt ge deponeerd, om door elk opvolgend minister eens bekeken of niet bekeken te worden, totdat het, als een buitengewoon overmoedig minister er ernst mede zou willen maken, blijkt te zijn verouderd en beschimmeld en onbruikbaar? »Men zou haast willen vragen, of de def tige heeren van de Eerste Kamer de laatste zestig jaren gesluimerd hebben, als zij nu in ernst vragen om een nieuw wetboek, >Inderdaad, wij vertrouwen, dat de meer derheid, als zij dit alles overweegt, zich nog wel eens tweemaal bedenken zal, eer zij dit ontwerp verwerpt." Het Handelsblad verneemt van verschil lende zijden dat het wetsontwerp op de an nexatie van N.-Amstel in de sectiën der Tweede Iiamer een zóo slecht onthaal heeft gevonden, dat de aanneming van het voorstel zeer onwaarschijnlijk is. Door het hoofdbestuur der »Ned. Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren" is een adres gericht aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland, waarin verzocht wordt liefst het gebruik van den hond als trekdier beslist te verbieden of, zoo daartegen bezwaren mochten bestaan, om, zooals in België en de meeste kantons van Zwitserland het geval is, dit aan eenige voorwaarden te onderwerpen. De Kamer van koophandel en fabrieken te Kampen zal zich met een adres wenden tot den minister van financiën, verzoekende de zegelwet zoodanig te wijzigen, dat quitantiën lot een bedrag van f50 mogen worden vrij gesteld. Aan de leden der Tweede Kamer, de Ka mers van koophandel en alle handelsvereni gingen zal instemming voor dit adres ge vraagd worden. "Wijlen mevr. de wed. Duymaer van Twist heeft, behalve de reeds vermelde legaten, aan de gemeente Deventer vermaakt voor hare bibliotheek een verzameling van koloniale werken uit de bibliotheek van wqlen haren echtgenoot, alles vrij van successierechten. Naar aanleiding van een ingezonden arti kel in het blad Becht voor Allen, waarin de toestand der telegrafisten en klerken werd besproken op eene wijze, die hun zeer onaan genaam was, heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Post- en Telegraafbond een krachtig protest ingediend bij den directeur- generaal der posterijen en telegraphie tegen de wijze, waarop in dat blad over de positie der klerken werd gesproken. Het dagelijksch bestuur van den ïAlgem. Nederl. Wielrrjdersbond" heeft zich meteen adres gericht tot den minister van binnenl. zaken, met verzoek om niet te doen goed keuren de verordening tot heffing van belas ting op rijwielen door de Prov. Staten van Noord-Brabant vastgesteld. Door de Pruisische regeering is bepaald, dat de grensbewoners, die uit Nederland de tnarkt te Aken bezoeken, en tot vervoer hunner koopwaren paarden gebruikeD, deze door een Pruisisch en veearts te Horsbach moeten laten keuren. Daartoe zal gelegenheid gegeven worden op "Vrijdag 11 October. Te Rotterdam loopt rond een 30-jarig man, zich noemende Van Rijken, die er zijn werk van maakt onder allerlei valsche voorgevens kamers te huren en van de gelegenheid, die hem gegeven wordt om de kamers te zien, gebruik maakt om verschillende voorwerpen te ontvreemden. NB. Ct.) In de Rotterdamsche Diergaarde werden Dinsdag aangebracht 3 jonge Beisa-antilopen, afkomstig van Abyssinië. Deze schoone dieren werden ten geschenke aangeboden door de heeren C. H. van Dam, R. M. Mees, Alph, Remy en C. vanRossem Czn. te Rotterdam, en zijn bestemd voor het rustieke antilopen-gebouw in het nieuw aan gelegde gedeelte van den tuin. {N, It. Ct.) Het loggerschip Arie en Frans, schipper A. Schriel, dat men meende te zijn vergaan, is gisteren te Vlaardingen binnengeloopen. Dinsdagavond te 10 uren is brand ontstaan in de bouwmanswoning van den lieer J. J. Groenewegen te Bleiswijk. De woning met 3 bergen en de daarin geborgen oogst werden iu korten tijd door het vuur vernield. Een arbeider te Kapelle a/d IJsel beeft bij den burgemeester dier gemeente een klacht ingediend tegen z'ijne echtgenoote, als zou deze zich hebben schuldig gemaakt aan een poging tot vergiftiging. Eene hoeveelheid boter is door de politie in beslag genomen, waarin bestanddeelen zou den zqn gevonden, die tot die klacht aanleiding hebben gegeven. Proces-verbaal is daarvan opgemaakt. Nader wordt hieromtrent medegedeeld dat bij onderzoek is gebleken, dat de vrouw die- niet al te wel bij het hoofd moet zijn, de boter heeft vermengd met eenig fijn geknipt haar en daarmede de boterhammen van haar man heeft besmeerd. In September werden aan het Kurhaue te Scheveningen genomen11,600 buiten baden, n.l. 2957 damesbaden, 5901 heeren- baden, 2365 gemengde en 377 kinderbaden,, en voorts 790 binnenbaden, n.l. 569 zee waterbaden, 153 zoetwaterbaden en 68 dou ches. In September 1894 bedroeg het aantal buitenbaden 6916 en dat der binnenbaden 1120. De os, die Maandagavond te Scheveningen uit een stal ontsnapte en in het visschersdorp- nogal schade aanrichtte, is te Katwijk in zee geloopen en verdronken. By het spoorwegongeluk te Barendrecht op 1 Mei 1894 gingen 32 postpakketten door brand verloren. Over de vraag of de spoorweg maatschappij in dezen voor de aan de belang hebbenden uit te keeren schadeloosstelling- aansprakelijk is, is een proces aanhangig. De schade door den brand te Boskoop ver oorzaakt wordt geschat op f150,000. Alles was verzekerdde kerk voor f60.000, de toren- met het klokkenwerk voor f13.000. Een kellner uit een groot hotel te Haar lem, vroeg en kreeg verlof om te Arnhem eene vergadering te gaan bijwonen. Hij is echter tot heden nog niet teruggekeerd en heeft vergeten een bedrag van ongeveer f 700, dat hij van zijn patroon bij zich had, vóór zijn vertrek te verantwoorden. Door den onderdirecteur van "het postkan toor aan de P.-H.-Kade te Amsterdam is dezer dagen een persoon betrapt, die valsche postzegels gebruikte. Hij bleek, bij onder zoek door de politie, in 't bezit te zijn van 60 valsche postzegels. Te Schagen hebben de kerkvoogden der Hervormde gemeente en in aansluiting daarmede ook de gemeenteraad aldaar be sloten, het maken van een ontwerp voor een nieuwe kerk en toren aldaar op te dragen* aan den heer J. A. G. van der Steur, archi tect, te Haarlem. De ruïne van den gemeentetoren zal Dins dag 15 October a.s. voor afbraak worden verkocht. Een droevig ongeluk had te Uithoorn plaats. Drie meisjes zaten op een sproeiwagen, die naar het land reed. Door het kantelen van den bak vielen zij er allen af, maar een der- kleinen, liet dochtertje van den machinist A, du Pau, bleef met de kleertjes aan het wie! haken, zoodat het onder den wagen geraakte en met verbrijzeld hoofd werd opgenomen. Het was bijna oogenblikkelijk dood. Terwijl dr. Van der Tuuk te Stadskanaal 's avonds van ziekenbezoek per rijtuig huis waarts keerde, werd hij aangehouden door een 5-tal wijkgraven. Een van hen greep het paard bij den teugel, de anderen eischten- geld van den dokter. Toen hieraan niet vol daan werd, gingen zij tot dreigementen en handtastelijkheden over. Plotseling legde de koetsier de zweep over het paard, waardoor de roover, die het paard vasthield, onder den voet geraakte en dr. v. d. Tuuk aan zijne aan vallers ontkwam. Door de marechaussee wordt een onderzoek ingesteld en men heeft redenen tegelooven- dat de daders ontdekt zullen worden. De oorspronkelijke berichtgever omtrent beleediging van een meisje in een trein lusschen Assen en Beilen houdt tegenover de F. Asser Ct. zijne meeding voi. Als het meisje beter wordt, waar kans op is, zal men het rechte van de zaak kunnen vernemen. AMERIKA.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2