Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij, Kerknieuws. 349ste Staatsloterij. Z eetijdingen. Koloniën. Armenzorg. Bij de uitgevers Van Holkema Warendorf te Amsterdam zal dezer dagen eene volksuitgave verschijnen van de wet ken van Justus van Maurik. Pasteur's opvolger aan het hoofd van het Pasteur-gesticht te Parijs zal waarschijnlijk de onder-directeur, prof. Duclaux, wezen. Voor ziju zetel in de «Académie" zal do bekende schei kundige Berthelot zkh candidaat stellen. Aan den roman «Een dure Eed" van Virginia Leveling is toegekend de vijfjaarlijksctie (rijks-) prijs van 5000 francs voor Noderlandsche wer ken in België van '89'94 verschenen. Van het merkwaardige mozaïek, dat in den zomer van 1894 in Jeiuzaletu gevonden is, is in het pas verschenen nummer van de Zcil- schrift des Dculschen Paliistisna-Vcreinseen af beelding opgenomen met een toelichting van den aartsdiaken Owsepian, vertaald uit een te Tiflis verschijnende Armenische courant. De vloer heeft een lengte van ruim zeven meter bij een breedte van ruim vier meter, en er is op voorgesteld een wijnstruik met geornamenteerde takken, die 43 cirkels omvatten, waarin ver schillende vogels, zelfs een papegaai in een kooi, zijn afgebeeld. Op de plaats waar de vloer gevonden is, zou een Artnenisch klooster gestaan hebben, dat al in de zesde eeuw vermeld wordt, maar het fraaie mozaïek is vermoedelijk van eenige eeuwen later. Het theaterwezen in Japan zal geheel gereor ganiseerd worden, en niemand minder dan de keizerin zelf is het, die dit werk ter hand genomen heeft. Ook hierbij is het er natuurlijk weer om te doen, alles op Europeeschen voet in te richten, en daarom heeft de keizerin last gegeven, de voornaamste stukken uit hetciassieke en moderne repertoire van alle volken in het Japansch te vertalen. Zij beoogt hiermede tevens nieuw leven te brengen in de Japansche dichtkunst, die juist veie dramatische talenten heeft aan te wijzen. Tot de reeds vertaalde stukken behooren Oedipus, Hamlet, King Lear en Die Brant von Messina. De proefnemingen met de telefoon tusschen Bel gië en Nederland worden ijverig voortgezet, zegt de Indépendance. Met Rotterdam slaagde de proef volkomen, en ook het gesprek met Amster dam gaf bevredigende resultaten, ofschoon de toestand der atmosfeer niet gunstig was. Alleen liet de duidelijkheid van het gesprokene te Brus sel nog een weinig te wenschen over, maar in om gekeerde richting, van Brussel naar Amsterdam, was het geluid zeer duidelijk. In 1894 zijn door de Nederlandsche postkan toren ruim 73'/» millioan gewone, bijna 2l/a milüoen aangeteekende en bijna 6Vs millioen dienstbrieven, ruim 37 milüoen brielkaarten en bijna 115 millioen kranten en ande;' drukwerk verzonden. 't Totaal der postwissels was ruim 3 en dat der postkwitanties 1% millioen, terwijl 47.000 postbewijzen werden afgegeven. Met de bijna 4Vj milüoen postpakketten er bij behandelden de 1284 kantoren samen 247,149,723 stuks, d. i. 8!/s millioen meer dan in '93. Er waren 3783 brievenbussen te lichten buiten de kantoren. Voor den dienst zijn 5936 ambtenaren noodig. De nieuwe postzegels van de «Privatpost" te Berlijn, die Dinsdag zijn uitgegeven, vertoonen een zittenden beer, die met de voorpooten een wapenschild vasthoudt, waarop de waarde van het zegel staat aangegeven. Het randschrift luidt«Berliner Privalpost-Spedition A. G." Er zijn zegels van twee en drie pfennigs en een van 10 pf. voor geldverzendingen, verder brief kaarten, kruisbanden en postkaarten verkrijgbaar gesteld. Batavia, 3 September. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en On- derhoorigheden, loopende van 2 tot en met 17 Augustus jl., wordt in de Jav. Cf. [het volgende ontleend Groot-Atjeh. Gedurende den verslagtijd werden onze tijdelijke posten Senelop, Kroeng Gloempang, Anakgaioeng en Tjot-Rang een enkele maal licht beschoten, zoomede eene patrouille. Een Europeesch fuselier bekwam buiten onze versterking Senelop een schampschot. De door de bevriende bezette wachtposten Gle-Broë, Kola Toekoe Rajoet en Bak Bie wer den in de eerste dagen van de verslagmaand min of meer hevig beschoten en door onze bondgunooten in den nacht 4 op 5 Augustus verluien, nadat zij 3 licht gewonden hadden hekonien. Den 5rn en 6en d.a.v. werden deze versteikingen echter weder door hen veroverd, gedealteJijk met T, Djohan en den steun onzer artillerie. De vijand moet gevoelige verliezen hebben geleden o. a. zouden Habtb Lhong door een radjoe en T. Moesa Anak Baté en T. Rajoet door kogels gewond zijn. Aan onze zijde werd éon man van T. Djohans legioen flcht vet won I. Den 13en en 14en Augustus weid uitvoering gegeven aan het reeds vroeger opgevatte plan ütu bovengenoemde versterkingen te slechten en te vervangen door 4 blokhuizen, waarvoor levens andere jiunten weiden uitgekozen. Deze werkzaamheden weiden niet door de kwaad willigen bemoeilijkt. Toeloe-Weh. liet grondwerk te Sebang was bijna geendigd en er werd een begin gemaakt met het bouwen van een steiger. Onderhooriqhcdcn. Oostkust. Op een half uur afstands van onze vestiging te Edi werd door oen Atjeher een klewangaanval gedaan op de officieren van eenen van een oefeningsmarsch terugkeerenden troep. De aanvaller werd afgo- maakt, waarbij een inlandsch fuselier zeer licht verwond raakte. Westkust. Nabij Melaboeh worden door eenige kwaadwilligen enkele schoten gelost, welke echter geen doel troffen. De weersgesteldheid was droog en warm. Slechts enkele hevige windvlagen kwamen voor. De gezondheidstoestand was gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 17 tegen 18 en dat van de beriberi 6 tegen 5 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. In de nabijheid van Soerabaja heeft zich weder een geval van zeeroof voorgedaan. Een prauw djangoelan van Bangil naar Grisee zei lende, is ter hoogte van Peketingan nabij Sidhoardjo aangevallen door een prauw met zeven gewapende mannen bemand. De opva renden van do djangoelan werden door de zee- roovers van hun geld (f 15) en al hun kleederen beroofd. Bij gelegenheid van den jaardag der Koningin is aan 49 Europeesche en aan 926 inlandsche veroordeelden grootere of kleinere remissie ga- geven op hun straftijd, tengevolge waarsan sommigen hunner terstond op vrije voeten komen. Het bestuur in de Preanger is voornemens om in dat gewest een ambachtsschool voor inlanders, zooals die te Modjowamo (Djombang) bestaat, op te richten. In de maand September zijn aan het grens station Rozendaal ontsmet 330 veewagens, tegen 227 in Sept. 1894. Berekend a 10 stilles vee per wagen, vertegenwoordigt dit een meerderen uitvoer naar het buitenland van 1030 stuksvee, ter waarde van ruim f125,000. Veehandel in Friesland. Meer dan honderd puike kalfkoeien zijn in de afgeloopen week door Spaansche kooplieden op gekocht tegen ongeveer f 250 per stuk. De prij zen van dit vee en die der melkkoeien houden zich dan ook staande, ofschoon de handel in rundvee over het geheel minder is. Dit geldt vooral het tweede soorts-vee en niet het minst de graskalveien. Waren deze de vorige week buitengewoon duur, sedert is heel wat van den prijs geslonken. Toch worden zij nog goed be taald, tot f 60 per stuk. Vele kooplieden, die tengevolge van de hooge marktprijzen deze kal veren hadden opgekocht, leden dan ook grocie verliezen. In vet vee is de handel slapper met een weinig lager prijzen. Daar de mat kt te Londen tengevolge van het warme weder traag was, bleef veel aangevoerd vleesch onverkocht. Dit werkte terug op den handel in schapen en lammeren en deed den prijs dalen. Dit gold meer de zuig- lammeren, dan de weidelammeren, daar het vleesch van de laatste soort beter bestand is togen warm weder dan dat der zuiglammeren. Algemeen verlangen de exportslachters naar kouder weer. Met de varkens en biggen gaat het slecht. Daar er weinig vraag was voor de Hollandsche steden vooral Amsterdam en de aanvoer grooter, daalden de prijzen der vette varkens gemiddeld wel een stuiver per I£G. Sommige opkoopers, niet genegen ze tegen dien prijs af te zetten, zonden ze op eigen risiso naar de Am- sterdamsche markt, doch ook daar moesten zij tegen denzelfden of soms nog lagere prijs af zetten. De stieren bleven vrijwel in éen prijs. Kalf koeien f180, f230, melke f160, f200, meik- schapen tot f28, lammeren tot f 16, vette var kens 18 a 19 ets., magere varkens f 12, f24, biggen 50 a 60 ct. ets. per week. Paarden blij ven duur. De handel in jonge paarden blijft levendig. Onder het vee van H. de Bruin te Kolijns- plaat beerscht een ziekte, waaraan binnen en kele dagen reeds 4 koeien stierven, terwijl er nog een paar lijdende zijn. De paardenhandel in de Betuwe blijft zeer levendig. Honderden paarden, vooral jonge, zijn den laatsten tijd naar het buitenland verzonden en nog steeds blijven de kooplieden de paar denfokkers bezoeken. De prijzen zijn honger dan gedurende de laatste jaren. De jnnge paarden gelden f200 a f300. In den tuin van ds. Buitenhuis te Sleeuwijk dragen de frambozenstruiken voor den tweeden keer rijpe /ruehten. Te Straelen (Pruisen) zijn eenige door Prui sische beambten in beslag genomen Hollandsche koeien verkocht, welke tot f275 per stuk op brachten. Een kalf, nog slechts eenige dagen oud, bracht f21.50 op. Wel een bewijs, hoezeer het Hollandeche vee in Duitschland gezocht is. Door regenten van de Prins-Hendrik-stichting voor behoeftige oude zeelieden is de volgende circulaire verspreid Laad'jcnootcn Nauw heeft de inwijding van ons nieuw ge bouw plaats gehad, of gij vindt ons weer op uwen weg met den bedelnap in de hand, zooals wij het overigens reeds dadelijk aankondigden bij het betrekken van de nieuwe woning. Immers, 't was niet slechts eene verhuizing geboden door hygiënische behoeften en eischen het was bovenal eene uitbreiding. De 110 verpleegden in het oude gebouw zijn tot 165 geklommen en nog dagelijks komen nieuwe aanvragen, naast die van de oude candi- datenüjst, waaraan nog geen gevolg kan worden gegeven. Er is plaats voor 200 personen. Moesten wij vroeger weigeren omdat da ruimte het opnemen niet toeliet, thans zouden wij moeten weigeren omdat ons de middelen ontbreken om allen het noodige te geven. Het zijn telkens nieuwe groote behoeften die ontstaan en die bevredigd moeten worden, wil de Instelling haar verleden getrouw blijven en den verpleegden geven, met zuinigheid en overleg, maar behoorlijk, wat hun toekomt. Gij weet dat de gelden voor den bouw be stemd ons grootendeeis langs buitengewonen weg zijn verstrekt. Maar wij mogen de ons door legaten toege komen gelden, overeenkomstig de op ons rustende verplichting op de Grootboeken der Nationale Schuld ingeschreven, niet aanspreken voor dage- lijkscbe behoeften. De Renten alleen (helaas steeds verminderend) mogen daartoe, verstandig en voorzichtig beheerd, worden besteed. Gij begrijpt overigens wat er noodig is en zal blijven om 200 personen op behoorlijke wijze te voeden, te kleeden en te verzorgen terwijl de kosten van administratie, zoo laag mogelijk gehouden, toch ook moeten worden voldaan. Helpt ons, Landgenooten, het liefdewerk vol tooien, met uw medewerking en onder uw goed keuring aangevangen. Consequentie in het goede is het hoogste dat wij, menschen, bereiken kunnen en eene heerlijke tegenstelling met alles wat om ons verbleekt, verwelkt en vergaat. Het is de weerschijn van Gods onveranderlijke liefde, op aardsche toestanden oveigebracht. Weest dus consequent in uw steun aan de Stichting. Wij vragen het U in naam van hen die een arbeidzaam leven achter zich hebben, die de zeeèn hebben benioegd, weer en wind hebben door staan, de vaderlandsche kleuren hoog hebben gehouden, eenmaal de dragers waren van den ouden roem en de nationale geestkrachtdie thans arm zijn, terneergebogen door den leeftijd, maar wier nog glinsterend oog spreekt van uw menschenliefde, hulp en steun. Laat van de Prins-Hendrik-Stichting, dank zij U, gezegd worden Ze zorgt voor honderden Ze leeft door dui zenden I Ze is hel sprekend bewijs van de eenheid van het Nedcrlandsche volk in de beoefening van beredeneerde weldadigheid. Regenten der Prins-Hendrik-Stichting A. C. Wertheim G. W. A. van Laer August M. J. Hendrichs, secretarisW. G. Wendelaar, penningmeesterG. C. van VeenJ. H. van EeghenJ. K. Huijsioga, allen te Amsterdam H. H. P. de Wit, te Rotterdam jonkhr. A. R. Schuurbeque Boeye, te 's-Gravenhagedr. Th. A. Quanjer, te Utrecht; mr, G. Wttwaal, te Arnhem. G. E. A. VAN HALL, directeur. E g m o n d-a a n- Z e e, October 1895. Door wijlen den lieer J. N'olen, notaris to Rotterdam, is aan het burgerlijk armbestuur aldaar en aan het diaconie-armbestuur te Ca- pelie a/d IJscl ieder f3000 en aan de Prins- Alexandar-stichting, inrichting voor blinde kin deren van iedere geloofsbelijdenis f8000ge!ega- teerd. Blijkens het verslag van het «Toevluchtsoord voor Weezen te Nijmegen en Neerbosch" be droegen de ontvangsten (gaven) van 1 April tot 30 Juni 1895 de som van f 22,343.22>/s, terwijl over hetzelfde tijdvak voor druk- en bindwerk werd ontvangen f 8675.337s- In het zelfde verslag komt een opgave voor van de gifien, ontvangen van af 1 Juni 1894 tot 31 Maart 1895, deze beliepen de som van f77,105.20. Over datzelfde tijdvak bedroegen de uitgaven voor het onderhoud der weezen f 98,172.571/j, voor den bouw en het onderhoud der gebouwen fl 8,332.70. Gedurende denzelfden tijd beliepen de ontvangsten van drukkerij en binderij f59,260.19 en de uitgaven f47,291.35, zoodat er een saldo was van f 11,968.84, dat echter niet zuiver is, daar voor den aankoop van ma terialen, cliché's enz. nog werd uitgegeven een bedrag van f3415.03. Aan het slot schrijft de heer Van 't Linden- hout dat de financiën niet zijn vooruitgegaan, waarvan de hoofdoorzaak moet gezocht worden in het feit, om binnen den kortst mogelijken tijd het ziekenhuis af te bouwen. Met een be roep op de hulp van weczenvrienden eindigt het verslag. SCHIEDAM. Heden kwam van de haring- visscherij binnen de logger De Vlieg, schipper J. Groeneveld, met 151/2 last haring. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 30 zalmen, waaronder 4 St.-Jacobzalmen, die voor f0.80 tot 1.60 per !/s kilo werden verkocht. Omtrent de Groninger-Zoutkamper zeevis- scherij-vereeniging meldt men nog uit Groningen aan de Pr. Dr. en. Ass. Cl. «Door H. M. de Koningin-Regentes is in bovengenoemde Maatschappij een aandeel ge nomen van f1000. Door de vereeniging zal te Zoutkamp een ijshuis gebouwd worden, waarin de visch geborgen wordt en alzoo voor verderf gevrijwaard. «Door een stoomboot wordt de visch gebracht van Zoutkamp naar Groningen. In laatst genoemde plaats zal eene inrichting geopend worden, alwaar men bestellingen kan doen en de visch verkrijgbaar is. De overgeblevene visch wordt bij afslag verkocht. «Door de vereeniging zullen voorts pogingen worden aangewend, om de vroegere visebbanken le Groningen weder op te richten. Een verzoek daaromtrent zal door de Maatschappij aan den Raad verzonden worden." Ned.-Herv. Kerk;. Beroepen: te Hoogersmilde ds. G. Vossers, te Schoonoordte Drunen (toez.) ds. D. Niessen W.Jz., emer. pred. te Heikopte Scbildwolde ds. P. Meindersma, te Leenste Burgwerd c. a. ds. S. A. C. Rijnenberg, te Buurmalsen te Meersen (toez.j ds. D. C. Nijhoff, te Veche! en Erpte Stolwijk de heer J. W. K. Hoevers, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen: naar Oud-Alblas door ds. P. Kuijlman, te Bunnik en Vechten. Bedankt: voor Vuursehe door ds. E- B. Gunning, te Oosthemvoor Leeuwen door ds. P. P. Crouvret, te Hall (Geld.)voor Gameren door ds. A. H. de Klerck, te Ridderkerk c. a. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Zuid-Beierland c. a. de heer C. Goote, cand. te Kampen. Bedankt: voor Charlois door ds. F. W. Sluiter, te Heeg, 5de Klasse. Trekking van 5 October. Getrokken prijzen. Prijs van f 1000 en Premie van f 30000 no. 759 Premie van f 3000 no. 17617 Prijs van f 70: 170 2686 4174 6793 11173 12075 14582 17109 852 2970 4984 8023 11390 12799 15230 17482 1371 3506 6420 10187 11677 13564 15710 17718 1909 3828 MALTA, 3 October. GepasseerdAdriana Sta- thatos (stkapt E. A. Caravias, van Braila naar Schiedam en Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 10