A". 1895. Zondag 6 en Maandag 7 October. N°. 8891. Eerste Blad. KENNISGEVING. ;f egenenveertigste J a a r a n g. u Verschijn tgezonderd Dinsdag, T. ODÉ. Binnenlaiidsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 4.85. - 2.50. - 0.10. rig. Br KR A. Bit nummer bestaat uit drie bladen. Oproeping onder de wapenen van een milicien-verlofganger der lichting 1893. EN "WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, Gezien de missive van den Heer Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, dd. 30 Septem ber j 1., A. No. 3001 (2de afd.), houdende mede- deehng, dat ARIE GROENENDAAL, .Milicien-veilofganger dezer gemeente, van de lichting 1893, behoorende tot het 4e Regiment Infanterie, door het Depaitement van Oorlog, krachtens art. 144 der Militiewet is gesigna leerd om voor den tijd van drie maanden onder de wapenen te komen Brengen bij dezen het bovenstaande ter kennis van genoemden ARIE GROENENDAAL, met lastgeving om zich op 28 October 1895 aan te melden üij het 1ste Bataljon vanzijnkorps.dat te Delft garnizoen houdt, voorzien van al de vooi werpen van kleeding en uitrusting door liern bij zijn vertrek met groot vei lof medegenomen, Alsmede van verlofpas en zakboekje; voorts om zich vooraf ter Gemeente-Secretane te vervoegen, zoowel tot bet afteekenen van zijn verlofpas als tot het ontvangen van het passagebiljet en daggeld, voor zoover zal blijken dat hij daarop recht heeft. Wmdende hij wijders herinnerd aan de straf bepaling van art. 145 der meei gemelde wet, luidende; De vei lofganger der militie, d.e niet voldoet aan eens opioeping voor de werkelijke dienst, woidt als deseiteur behandeld. En opdat bovengenoemde peisoon hieromtrent geen onkunde zal kunnen voorwenden, is deze afgekondigd en aangeplakt. Schiedam, den 5n October 1895. Jiurgemeesler en weihouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE. Schiedam, 5 October 1895. Op den eersten dag dezer week werd in de groote steden veler aandacht getrokken door een telegsam, dat hier en daar werd aangeplakt. Het bevatte niets meer of minder dan een ultimatum, door de Engelsche regee ring aan 'die van China gezonden. China had binnen zeer kort tijdsverloop te toonen, dat het Eugelands eischen in zake de Christen- moorden en Christenvervolgingen jin te willi gen had, ofdat het de kracht der En gelsche wapenen zou gevoelen. En China heeft zich spoedig bezónnen een der mandarijnen, de onderkoning Lioepintsjang, die algemeen werd beschouwd van de mishandelingen te hebben geweten, en die ze in geen geval heeft belet, is afgezet, en dat heeft zeker de CM- neesche regeerir.g veel gekost, want ;n den aanvang wilde het van de afzetting van dezen verdienstelijken ambtenaar niet weten. •vr, Lord Salisbury heeft du» als mui. Stecr. buitenlandsche zaken een groot' V~e- haaldzoo groot echter niet, als de Engel sche bladen goedvinden deze week in hoog dravende woorden te verkondigen, 't Is zeker een opmerkelijk feit, een .trage, Oostersche regeering in een tijdsverloop van weinige uren tct handelen te bewegen maar men vergete niet, dat de Amerikaansche en Fransche gezanten reeds op hetzelfde aam beeld hadden geklopt, en dat dit ook wel eenigen indruk op de Ciiineezen heeft gemaakt. 'tZou echter geen kwaad kunnen, dat er eens een onderzoek in loco werd ingesteld, of genoemde onderkoning nu ook werkelijk van zijn hoogen zetel afstand heeft gedaanwant het is een zonderlinge toestand in China; centraal gezag schijnt er iets onbekends te zijn, en de rust in verschil lende provinciën in het binnenland, waar misschien thans eerst bekend wordt, dat er oorlog is geweest, en dat die oorlog veel geld heeft gekost, de rust in die provin ciën schijnt veel te wenschen over te la ten,-, er schijnen samenspanningen te bestaan tegen de heerschende dynastie. De keizerin-moeder, immers deze heeft het bestuur in handen, heeft den bekenden Lioehungtsjang, den onder handelaar met Japan, bij zich ontbodenzq wil hem over den loop der zaken spreken, met hem beraadslagen over veranderingen, over plannen, waarvan een hierin zou bestaan verplaatsing van de residentie des keizers uit Peking naar liet binnenland. En de jonge kei/er schijnt bij al deze zaken niets anders te zijn dan een sooit ornament. At me jongen, wien zulk een lot te beurt valt iSTHAAI ff Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone iegel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ".onstaniinopel in een kerk is gevlucht, dat tweehonderd Armeniërs daar insgelijks een toevlucht hebben gezocht, en dat van Turksche zijde een sommatie tot de belegerden is ge richt om overgave van het gebouw, onder bedreiging van een bombardement. Nader woidt nog medegedeeld, dat de ge zanten der buitenlandsche mogendheden een gemeenschappelijk protest bij de Porte heb ben ingediend, waarin zij deze ten volle aan sprakelijk stellen voor het gebeurde. Ze komen op tegen de werkeloosheid der Turk sche politie, die toelaat, dat Christenen ver volgd worden, dat de Armeniërs worden ge vangengenomen, en dat zelts gewonden van dezen om het leven worden gebracht. Daarom eischen de gezanten, dat onmiddel lijk krachtige maatregelen worden genomen om verdere gruwelen te beletten, en van den sultan wordt medegedeeld, dat de gebeurte nissen hem zoo geschokt hebben, dat hjj niet slapen kan. Dit laatste is zeker een gewich tig feit in het leven van een sultanwelnu, yxnc} bezorge hem zoo spoedig mogelijk een gerusten slaap aan de overzijde van den Bosporus in zijn Aziatische gewesten. Doch is er overeenstemming tusschen de buiten landsche regeeringen, die in de oude Oos tersche kwestie ieder hun eigen inzichten, hun eigen wenschen en begeerten hebben Er is nog eea monarch, wiens pad niet op rozen gaat ea wien de slaap door aller lei zorgen uit de oogen wordt gehouden. Dit is de sultan, die te Konstantinopel zijn residentie heeft opgeslagen, en van wiens rijk men, met gebruikmaking van een regel van vader Vondel, geneigd zou zijn te zeggen »Bet loopt met Turkije, gelijk men ziet, ten einde. De toestand te Konstantinopel is hoogst ernstig; de winkels zijn er gesloten, niemand vertoont er zich op straat, en de couranten, die verschijnen, mogen slechts mededcelen, wat van hoogerliand is goedge keurd. Maandag j.l. hebben de Armeniërs, die te Konstantinopel wonen, een betooging gehouden. Aan deze betooging schijnen de Engelsche niet zoo heel vreemd, ofschoon het oordeel over deze te Konstantinopel gevestigde Armeniërs verre van gunstig is. Welnu, deze betooging is gehouden, en zooals meermalen het geval is, het is tusschen autoriteiten en betoogers tot een botsing gekomen; en bij deze moeten een zevental officieren en vijf en veertig minderen van de z(jde der Turken het leven hebben verloren. Een verhaal doet de ronde, dat de Armenische patriarch te Of koning Leopold van België rustig slapen kan Z. M. heeft in den laatsten tijd veel gereisd. Hij is te Londen geweest en te Parijs. Hij heeft te Spa vertoefd, en toen geloond, lastige onderviagers een poos te kunnen bezig houden, zonder iets los te laten van hetgeen hij verkrijgen wilde. Over deze reizen van den vorst zijn aller lei verhalen in omloop. Natuurlijk zouden ze betrekking hebben op dat gebied van koning Leopold, waarvan hij de souverein is, en dat de Congostaat heet, een onmetelijk grond gebied in het zwarte werelddeel in Afrika. Nog onlangs wilde de koning den geheelen staat aan België afstaan, maar de volksver tegenwoordiging daar te lande toonde geen lust, op deze aanleiding in te gaan. En nu daar zulke verbazende moeilijkheden in dien Congostaat op te ruimen zijn, zou zoo zegt men koning Leopold eerst in Enge land pogingen hebben gedaan, om van den Congostaat af te komen, en daarin niet ge slaagd zijnde, naar Parijs zijn gegaan, om de Fransche regeering een aanbod te doen tot overname van bedoelden staat. Hoe de stand van zaken nu is, weet niemand, maar dat Frankrijk wel eens gunstiger oor kon leenen aan 's konings voorstellen dan Enge land, is best mogelijk. Frankrijk wil zijn ko loniën wel uitbreiden, al is het tot nog toe niet gelukkig in dergelijke ondernemingen, Mogelijk zijn op dit gebied verrassende me- dedeelingen te verwachten. Frankrijk heeft deze week een vorst der wetenschap verloren, de grijze Pasteur, wiens ontdekkingen de gansche menschheid ten goede komen. Meer dan een sultan of een keizer is met hem heengegaau. Frankrijk vereert zijn nagedachtenis op een wijze waar van Frankrijk alleen het geheim bezitmaar gij zelf heeft zich de hoogste eer verworven, die te verwerven valt, door de schoone woor den, die hij op zijn zeventigsten verjaardag als een soort van geestelijk testament deed openbaar maken »Ik geloof onverzettelijk, dat de weienschap eu de vrede over de onwetendheid en den oorlog zullen triomfeerendat de volkeren zich te zamen verstaan zullen niet om te ver nielen, maar om op te bouwen, en dat de toekomst zal behooren aan hen, die het meest zullen gedaan hebben voor de lijdende mensch heid. ^Jongelieden, jongelieden, maakt u ver trouwd met die zekere, machtige methode waarvan wij nog slechts de eerste geheimen kennen. En gij allen, laat wat ook uw loopbaan moge zijn u niet aantasten door verlammend en onvruchtbaar scepticisme, laat u niet ontmoedigen door de droefenissen van enkele uren die heengaan over een natie. Leeft in den reinen vrede dei laboratoria en der bibliotheken. Zegt allereerst tot u zeiven Wat heb ik gedaan voor mijn ontwikkeling? Dan, naarmate gij vordert: Wat heb ik ge daan voer mijn land? tot op het oogenblik, dat gij misschien dat oumetelijL geluk zult kun nen smaken van te denken dat gij in eenig opzicht hebt bijgedragen tot den vooruitgang en het welzijn der menschheid. Maar of het leven uw pogingen al meer of minder gunstig moge zijn, men moet, wanneer met het groote doel nadeit, techt hebben tot zich zelf te zeg gen: sik heb gedaan wat ik kon". SCHIEDAM, 5 October 1895. De ScMemche Ztg. meldt uit Heinrichsau van gisternamiddag halfvijdat de tempe ratuur der groothertogin van Saksen-Wei- mar sinds gisterochtend normaal was, de algemeene toestand goed. Er waren geen complicaties in den toestand der vorstin, wier eetlust terugkomt. Naar wij vernemen, berust het regeerings- ontwerp betreffende kamers van arbeid in hoofdzaak op de volgende beginselen: lo. Waar de behoefte daaraan gebleken is, kan bij koninklijk besluit voor een of meer gemeenten een kamer van arbeid worden opgelicht. 2o. De kamer van arbeid heeft ten doel: a. Belangen van patroons en werklieden te bevorderen, door het verzamelen van in lichtingen over arbeidszaken. b. Aan rijk, provincie en gemeenten over

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1