A°. 189E Woensdag 9 October. N°. 8892. Eerste Blad Negenenveertigste Jaargang. t# Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üitgeverTX odé. jBuitenl and sell e Berichten. 4y M ga- ord be- oril Vn eii et- de art 20. en en en rij lat er a- an 3 iBONN'EMEKTSl'RUS, per kwartaal Fran co per post, doorvliet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BDRGAO: BOTEK8ÏRAAT 7 O. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10" Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It 1 li K 11 IJ K. De president der republiek heeft Zaterdag morgen Fontainebleau voorgoed verlaten en to Parijs het Elysée weder betrokken. Na de begrafenis vau Pasteur te hebben bijgewoond, ontving hij een bezoek van den koning van Portugal, dat hij kort daarna beantwoordde. Ook bezocht bij den Russischen grootvorst Konstantijn. Zondag ging de president naar de wed rennen te Longchamps. Ook daar waren al de vorstelijke personen, die nu te Parijs verblijf houden, aanwezig: koning Don Carlos, de prins van Griekenland, de grootvorst en groot vorstin Konstantyn, de hertog van Aosta, benevens prins Lobanof. De president van den Senaat Challemel- Lacour heeft in een brief aan de bladen het gerucht, dat hij aftreden zou, tegengesproken. Figaro geeft van deze onverklaarbare daad ^3#voigende verklaring: De minister-president ïlibot vreest, dat het ministerie spoedig zal vallenhij zou dan gaarne president van de Fransche bank worden en Magnin willen paaien met het voorzitterschap van den Senaat. 1 Challemel-Lacour wilde niet aan dit spel letje meedoen en vandaar zijn terugkomen op zijn besluit om af te treden. De minister-president Ribot heeft den be kenden afgevaardigde Millerand verzekerd, dat de prefect van Tarn van het begin van de werkstaking te Carmaux af streng instruc ties gehad heeft, om de vrijheid van den arbeid te doen respecteeren. Een vergadering van glasblazers te Car maux heeft een motie van protest tegen de handelingen van den prefect en de politie aangenomen en besloten in de werkstaking tot het einde toe te volharden. De Temps herhaalt nog eens dat de regee ring het krediet, dat voor de expeditie op Madagascar is toegestaan, nog niet verbruikt had. Mocht het intusschen geheel verbruikt worden, dan zou de tegenwoordige gunstige toestand der schatkist de regeering in staat stellen meer uit te geven zonder nieuwe kredieten te vragen. Uit Tananarive, de hoofdstad van Mada gascar, komt het bericht, dat de koningin een proclamatie heeft uitgevaardigd waarin zij het leger van lafheid beschuldigt. Zij wei gert de stad te verlaten. De Hova's blijven tegenstand bieden. Men heeft het observato rium verwoest. De vreemdelingen kunnen de stad niet verlaten, daar de regeering het aannemen van dragers verboden heeft. Eenige groote bankiers te Parys hebben een som van 53000 frank bijeengebracht voor de soldaten op Madagascar. De gebroeders Rothschild te Parijs hebben aan den minister van financiën 100,000 frank gezonden voor de gewonde en herstellende soldaten uit Madagascar. DUIISCULiSD. De vleugeladjudant des keizers, Vod Moltke, is uit Petersburg teruggekeerd. De czaar heeft hem een gouden snuifdoos, versierd met bril- lanten, geschonken. Zondag is te Breslau het socialisten-con gres geopend. Volgens de Nordcf. Allg. Ztg. is tusschen de Chineesche regeering en den Duitschen consul-generaal te Shanghai een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij China aan Duitseh- land zekere monopc verleend in de haven van Hankou. is of grond- gebi-e^sTfigesfSSn'. De commissie van toezicht op liet Keizer- Wilhelm-kanaal maakt bekend, dat het kanaal nu overal op zijn volle diepte is gebracht, en dat alle schepen van acht meter diepgang of minder het nu kunnen passeeren. De minister Von Botticher heeft den nieuwen waterweg zorgvuldig geïnspecteerd. Volgens de Nationalseitg. duren de inter nationale onderhandelingen over eene verla ging en latere algeheele afschaffing der suiker- uitvoerpremien voort en wordt de hoop op een gunstig resultaat niet opgegeven, daal de betrokken staten, in het bijzonder Frank rijk, door hunnen financieelen toestand ge dwongen worden in bedoelden geest werk zaam te zijn. De verantwoordelijke redacteur der Leip- ziger VolJcszeitung is, wegens beleediging van den keizer in een beoordeeling van diens rede, op den Sedandag uitgesproken, tot vijf maan den gevangenisstraf veroordeeld. »Broeder" Ileinrich van Mariaberg is vrij gesproken van de beschuldiging van meineed. B E L fi 1 E. De arbeidsraad voor de katoenspinneryen te Gent heeft besloten, dat alle werklieden lott lVs centime per uur verhooging van loon zullen krijgen. Hiermede schijnen de werk lieden tevreden te zijn. Bij de metaalfabrieken duurt de werksta king of eigenlijk de werkstaking, door de patroons veroorzaakt, nog voort. ITALIË. De Daily News meldt uit Rome, dat bij onderlinge overeenkomst tusschen de regee ring te Berlijn, te Weenen en te Rome de ondei handelingen voor de hernieuwing van het drievoudig verbond zijn uitgesteld tot het volgende jaar. Crispi zou daartoe het voorstel hebben gedaan, teneinde een strijd te vermij den tusschen de Italiaansche en de Fransche pers, die wellicht ongunstig zou kunnen terug werken op het sluiten van een handelsverdrag tusschen beide landen. Ook voor Crispi raken de mooie dagen van de parlementaire vacanties voorbij. Men be gint zich dan ook in Italië bezig te houden met de vraag, hoe of Crispi's positie tegenover het parlement zal zijn. Het algemeene antwoord daarop islastiger dan ooit. Vooral bij de feesten van den 20n September beeft de premier zich leelijk in de vingers gesneden. Zijr onverdraagzame rede tegen bet \aticaan heeft natuurlijke de katho lieken geweldig ontstemd en is ook door ver scheiden mogendheden niet goed opgenomen. Bij de feesten heeft Crispi liet leger erg achteraf gehouden en b.v. den vrijmetselaars een plaats gegeven voor de afgevaardigden van het leger. Hierdoor en door andere etiquette 2 jken heeft hij ook het hof tegen zich inge nomen. Door over Cavour te zwijgen heeft hij de gematigden gehinderd. Hierbij komt nu nog, dat Crispi in Sonnino een minister van 'maiiciën heeft, die de belastingteugels erg strak aantrekt en overal wil bezuinigen, die dus ook niet populair kon zijn. Crispi heeft alles wel begrepen en om de gematigden nu te stemmen" heeft hij het bericht rondgestrooid, dat Zanardelli toenade- tot hem zoekt. Zanardelli aan het be wind Alle gematigden zouden een kleur van schrik krijgen en onmiddellijk weer onder de vleugels van Crispi kruipen. Maar ook deze vlieger is niet opgegaan Zanardelli heeft het bericht tegengesproken en tot overmaat van ramp komt Cavalotti nu verklaren dat hij sde moreele kwestie" weer op het vuur zal zetten, zoodra de Kamer bijeenkomt. Crispi zal dus voor heete vuren komen te staan. Maar de grijze man over de Alpen die in allen gevallen een groot man is hoe het dan met sde moreele kwestie" moge staan zal ook dezen stormen het hoofd kunnen bieden. Er wordt een ernstig gevecht in Afrika verwacht tusschen Ras Mangascia, die met 3000 man aan den rechteroever van de Aiba zuidelijk van Antalo staat, en generaal Bara- tieri, die aan het hoofd staat van een korps veikenningstroepen (vier bataljons) twee bat terijen en 1GOO man reservetroepen. Ook Ras Makinnen en Ras Michael en andere vazallen van Menelik zijn voor den strijd gereed. Er is al een gevecht geweest, waarin de stammen van Danakil en Galla eenige troepen van Menelik hebben geslagen. SPANJE. De regeering krijgt van de Banque de Paris et des Pays-Bas een voorschot van 50 millioen francs in goud. Weer zou een der hoofden van de op standelingen op Cuba, Pacorecio dood zjjn. Twee opstandelingen, die gewapend werden gevangengenomen, zijn door den krijgsraad ter dood veroordeeld. De gele koorts maakt veel slachtoffers te Puerto Principe. De troepenzendingen naar Cuba bij ven aanhouden. Er gaan de volgende maand weer niet minder dan 25 bataljons heen, en het voornemen is alsdan het geheele eiland in staat van blokkade te stellen. Een correspondent van de Times heeft een onderhoud gehad met den Spaansclien opper bevelhebber op Cuba, maarschalk Martinez Campos, die hem verklaarde, dat de stand van zaken thans gunstiger is. De maatiegelen tegen de opstandelingen zijn uiterst moeilijk in verband met de topographie van het land en omdat de opstandelingen slechts een guerilla-oorlog voeren. De gezond heidstoes tand der troepen is betrekkelijk gunstigmaarzs hebben veel geleden van gele kooits, vooral in de provincie Santiago. Te Santa Cruz alleen stierven de commandant, zes officieren en 100 manschappen. De maarschalk acht de kwestie van auto nomie voor Cuba zeer moeilijk. De partij be staat uit twee groepen. Een daarvan wil een Spaansche kolonie met een eigen regeerings- vorm vestigen, de andere wi! scheiding zon der wetsovei treding. Hij gelooft, dat het 't best is de tot nu toe gevolgde humane han delwijze té blijven volgen en veigiffenis ie* geven aan allen, die zich vrijwillig onder werpen. De economische toestand is zeer ernstig, maar de landeigenaars zijn te laken, dat ze niet spaarden in jaren van voorspoed. De reden, waarom zooveel troepen noodig waren, lag in de militaire bezetting van het geheele land boven en behalve de actieve operatién. Het is zeer moeilijk landingen te beletten wegens den aard en de uitgestrektheid der kusten. Eerst dacht hij detachementen langs de kust te stellen, maar dat denkbeeld moest hij prijs geven, wegens het aantal mannen dat noodig zou zijn en het gebrek aan mid delen van gemeenschap. Hij acht het noodig het spoorwegnet uit te breiden, en gelooft dat de opstandelingen een groolen voorraad ammunitie bezitten en proviand verkrijgen met behulp der mijn-maatschappyen. Hij blijft voorloopïg te Santa Clara om met de verschillende districten gemeenschap te onderhouden. B TJ L G A R IJ E. Vorst Ferdinand heeft te Varna zijne moe der, prinses Clementine, en zijn schoonvader, den hertog van Parma, ontmoet en is met hen naar Euxinograd teruggekeerd. Waar schijnlijk zal in deze familiereünie een be sluit genomen worden omtrent de kwestie van den doop van prins Boris. De Zankovisten en een deel van de libe ralen uit de Sobranje hebben besloten voor te stellen het artikel van de Bulgaarsche grondwet, waarin bepaald wordt dat de troonopvolger orthodox moet gedoopt wor den, weder in te voeren. Volgelingen van Toncheff en Radoslavoff zijn er ook voor. De minister-president Sloi- /#6

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1