loiï is echter van gevoelen, dat de vorst uit 2Ïch zeiven daartoe moet overgaan, alvorens de kwestie in de Sob ran je ter sprake komt hij acht het niet weaschelijk, dat van die zijde pressie zou worden geoefend op den vorst. T D Iï K IJ E. Vermoedelijk uit vrees voor nieuwe be roeringen in Macedonië heeft de regeering in de laatste dagen een aanzienlijke troepen macht langs de Bulgaarsche grens samenge trokken. Het gevolg daarvan is dat telkens botsingen voorkomen. Opnieuw hebben in Armenië, ditmaal te Trebizonde, aan de Zwarte zee, de Moham medanen uiting gegeven aan hun haat tegen de Christenen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben verschillende moorden plaats gehad de overheid beweert wel getracht te hebben de orde te herstellen, maar daartoe niet bij machte te zijn geweest wegens de onvoldoendheid van het garnizoen. Zondag zijn de gezanten te Konstantinopel opnieuw bijeen geweest om over den toestand te beraadslagen en hebben zij besloten nieuwe stappen te doen bij den grootvizier. De toe stand wordt ernstiger heerscht groote op gewondenheid. Teneinde de vrienden van den ontslagen grootvizier Said-pacha weer voor zich te winnen, heeft de sultan den minister van buitenlandsche zaken Turkan- pacha ontslagen en Said-pacha in zijn plaats benoemd. Een groot aantal Armenische familiën heb ben een Russisch kerkvorst verzocht bij zijne regeering de noodige stappen te doen opdat zif*zich in den Kaukasus kunnen vestigen wanneer hun toestand niet verbetert. Het aantal Armeniërs, die naar aanleiding der ongeregeldheden van Maandag 30 Sept. te Konstantinopel zijn gevangengenomen, wordt op 1200 geschat. Een groot aantal softa's, studenten in de godgeleerdheid, die voorna melijk schuldig zijn aan de moordtooneelen, is uit de hoofdstad verwijderd, omdat men nieuwe ongeregeldheden vreesde. Aan wapen handelaars is voorloopig gelast hunne winkels te sluiten. Het garnizoen van Konstantinopel zal belangrijk versterkt worden. Uit Kreta komen weer onheilspellende be richten (uit Athene echter). Er zouden weer verscheiden moorden zijn gepleegd en de pas benoemde gouverneur Karatheodory pacha zou alweer ontslag hebben gevraagd. De Porte zou het ontslag geweigerd en 10,000 Turksche ponden gestuurd hebben, om de achterstallige soldij af te doen. De Kretensers zouden aan de vertegenwoordigers van de mogendheden een lange opsomming van hun grieven hebben overhandigd. A M E It I K A. De ex-president der Vereenigde Staten Harrison heeft aan de republikeinsche partij de candidatuur voor het presidentschap aan bevolen van Robert Lincoln, den zoon van den vroegeren president. Robert Lincoln was van 1881 tot '85 minister van oorlog en van 4889 tot '93 gezant te Londen; sedert is hij als advocaat werkzaam. De constitutioneele conventie van Zuid- Carolina beeft een motie aangenomen, waarin sympathie betuigd wordt met de Cubaneezen en waarin de regeenng der Vereenigde Staten uitgenoodigd wordt, hen als oorlogvoerende partij te erkennen. Een Newyorksch blad heeft aan 19 gouver neurs tan Staten hun opinie gevraagd over de Cubaansche kwestie. Elf wilden de Cuba neezen als oorlogvoerende partij erkennen, eenigen verklaarden ronduit, dat men het eiland annexeeren moest. Vijf waren geen bepaalde meening toegestaan, terwijl drie, o. a. Morton (New-York) en Mac Kinley (Ohio), niets geantwoord hebben, i F B I K A. De Times verneemt uit Kaapstad, dat elke week honderden immigtaten arriveeren, mee- rendeels voor Transvaal bestemd, -.waarheen ook talrijke Kapenaars eraigreeren. De Transvaalsche regeering laat, blijkens een telegram uit Kaapstad aan de Times, weder ossenwagens met goederen, waarvoor het invoerrecht betaald is, over Vaal-drift toe. Deze concessie geeft algemeen hoop, dat de geheele kwestie in der minne zal geschikt worden. CHINA. De regeering heeft schadevergoeding aan Duitschland aangeboden wegens de plundering van het Duitsche zendingstation te Swatou. Uit Shanghai verneemt de Times, dat de onderkoning van Nanking, ziekte voorwen dend, geweigerd heeft om den vice-admiraal Duller te ontvangen. De Engelsche oorlogs schepen hebben Nanking verlaten. De com missie van onderzoek te Kucheng kan met haar enquête niet vorderen. Men is veront waardigd over den onwil van den onder koning. JAPAN. De gezant te Londen heeft aan een corres pondent der NeutyorTc Herald verklaard dat aan eene ontruiming van het schiereiland Liao Tong door de Japanners niet te denken valt vóór China de bij het tractaat van Sim o- noseki bepaalde oorlogsschatting heeft betaald. Het verwonderde hem trouwens dat dit niet reeds geschied is, want Rusland heeft het grootste belang bij de ontruiming, maar hij verwachtte dat de mogendheden zich met nadruk tegen eene bezetting van Port Arhur door Rnsland zouden verzetten. Jegens Rus land koestert zijne regeering overigens geen vijandige bedoelingende uitbreiding harer vloot is alleen noodig om aan Japan zijn rang als groote Aziatische mogendheid te verzekeren. De aansluiting van "Wladiwostock aan het Europeesch-Russisch spoorwegnet boezemt geen vrees in. Biiiiienlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 8 October 1805. Zooals men weet, werden voor eenigen tijd naar aanleiding van een treurig ongeluk met de stoomtram tusschen Rotterdam en DelftS*** haven, bij den Rotterdamschen gemeenteraad adressen ingediend om afdoende maatregelen daartegen te nemen. Thans hebben burgemeester eq wethou ders van Rotterdam aan den raad dier gemeente voorgesteld aan de tramwegmaatschappij de navolgende verplichtingen op te leggen lo. de snelheid op den geheelen weg van Rotterdam tot ia de kom van Delftshaven (thans 15 KM) te verminderen tot 8 KM aan de locomotieven een pneumatisch rem- toestel aan te brengen, teneinde in den kortst mogelijken tijd te kunnen stilhouden alsmede een toestel waardoor voorwerpen, welke op de lijn liggen, ter zijde geschoven worden en voorts in de wagens een door- loopende seininrichting, waardoor de reizigers, zoo noodig, elk oogenblik de gelegenheid zullen hebben om de tram te doen stilstaan. De tramweg-maatsclmppij is bereid deze toestellen aan te brengen en kan zich ook met de verminderde snelheid vereenigen, op voorwaarde dat zij op haren verderen weg buiten de kom van Delftshaven de snelheid zal mogen opvoeren tot 20 KM. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar. "Was het niet een stuk, uitgaande van eeu ernstig college als het dagelijksch bestuur van Rotterdam, zou men aan een aardigheid den ken, als men leest, dat de R. T. M. wel be reid is op den binnenweg haar vaart* tot 8 KM te verminderen als enz. enz. Zou dan het prov. reglement, dat in art. 11 reeds zes jaar geleden verbood meer dan IA KM te rijden langs aaneengebouwde huizen, in al die jaren niet zijn toegepast? Dit daargelaten maar nu het als: een snel heid van 20 KM voor het traject Schiedam Delftshaven, 't Zou heusch niet de eerste maal zijn, wanneer door het harde rijden een tramtrein van de R. T. M. derailleerde, en hoe kan het ook anders. De onderbouw van den weg is gemaakt in den goeden tijd toen men de trams een vaart van 15 KM als maximum gaf. Al is door den invloed van onzen burgemeester de spoorbaan wat ver beterd, de weg zelf ligt er nog als toen, vol scherpe bochten, luchtigjes uit koolasch enz. opgezet en tegen den dijk gekleefd. En op zulk een weg zullen we de officieele snelheid krijgen van 20 KM dat is een feitelijke van 30 a 40 Schiedam heeft dringend behoefte aan korte, maar bovenal geregelde verbinding met Rot terdam. De Schiedammers zullen voor hun goede geld er toch zeker wel bij mogen vragen, dat ze heelshuids overgebracht worden. We vei trouwen dat ons gemeentebestuur, waar het de veiligheid der ingezetenen geldt, zeker ook wel een woordje mede zal praten, en er niet toe mede zal werken, om met de nieuwere wetsuiLlegging stram wegen zijn geen spoorwegen" de bedoeling te ontduiken dei- bestaande wetten, die ons veilige spoorwegen moeten verzekeren. De directie der stedelijke gasfabriek heeft besloten de steenkolen voortaan direct alhier te doen aanvoeren. In 't laatst dezer maand worden twee stoombooten uit Engeland met steenkolen verwacht. In de Zaterdagavond j.l. gehouden ver gadering van het letterkundig en geschied kundig gezelschap sCicero" werd door den waarnemenden voorzitter hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer W. L. Combé, in leven donateur der vereeniging. Onder herinnering aan de groote liefde, welke de overledene zijn leerlingen in 't algemeen en Cicero" in 't bijzonder toedroeg, wekte spre ker zijne medeleden op, diens devies «Werkt en weest tevreden" ter harte te nemen. Naar wij vernemen, is de tram die hier te 5.50 moet aankomen, op den Verlengden Binnenweg gederailleerd tengevolge van het breken van de as der locomotief. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is een Rotterdamsche sigarenmaker in de Schie alhier te water geraakt. Hij werd gered door J. Weerheim. Volgens de jongste berichten was de toe stand der groothertogin van Saken-Weimar veel gunstiger. De eetlust kwam terug. De minister van financiën maakt bekend, dat op 5 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,757,001.86, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 3,323,868.77. Naar men verneemt, is de commissie van rapporteurs voor de kieswet gereedgekomen met de vaststelling der punten van het voos- loopig verslag, en is thans de verdere bear beiding en samenstelling van het rapportin handen van den griffier der Tweede Kamer. Naar wij nader vernemen, zou het in de bedoeling der regeering liggen het tijdstip van invoering van den Middeneuropeeschen tijd te bepalen op Mei 1896, opdat dit samenvalle met den aanvang Yan den aanstaanden zomer dienst der spoorwegen. (N. E. Ct.) De eerstvolgende oproeping van jongelieden om dienst te nemen bij het instructie-batal jon te Kampen is bepaald op den 6 en 7 November. De heer P. Frère gaat voort met de schuld van het afspringen der bekende combinatie in zake de geweren kwestie te geven aan «den leider van het syndicaat". Ongetwijfeld zal deze zaak bij de staatsbe- grooting behandeld worden en de minister- van oorlog zal dan wel de tbans nog ontbre kende inlichtingen geven. Naar aanleiding van het groote gevaar, dat niet slechts Rozenburg, maar ook Ylaar- dingen, Maassluis, Schiedam en Rotterdam bedreigt, door den opslag van misschien 50,000 kilo dynamiet op de oostpunt van Rozenburg, schrijft de Vlaardinysche Ct. Evenals bij tal van andere «Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken", behoorde daarvan voor en aleer vergunning verleend werd, kennisgegeven te worden aan de besturen der naburige gemeen ten, opdat deze daartegen hunne bezwaren zouden kunnen inbrengen, en zou het verder gewenscht zijn, dat niet slechts van de door den minister benoemde deskundigen de ad viezen in aanmerking werden genomen, maar daartegenover óok de adviezen werden in de- weegschaal gelegd van de ter zaak kundigen, die de betrokken gemeentebesturen hadden geraadpleegd. Een veehouder uit oud-Delftshaven zag gisterochtend in den stal van de heeren Bier man Sc Co. in de Hugo-de-Grootstraat 7 schapen staan, die hij herkende als zijn eigen dom en Zondag uit zijn weiland onder Schie dam ontvreemd waren. Een onbekend man had de schapen Zondag in den loop van den dag in genoemden stal gebracht om ze gister ochtend op de markt te verkoopen. De be stolene gaf er de politie kennis van, en toen tegen halftwaalf een man zich aanmeldde om de schapen af te halen, werd bij door een rechercheur aangehouden. De man beweerde de dieren voor f 125 van een ander persoon gekocht te hebben; doch daar men weinig geloof aan deze opgave hechtte, is hij naar Schiedam gebracht en ter beschikking van de politie aldaar gesteld. (iV. B. Ct.) Nader vernemen wij hieromtrent: By de politie alhier werd gisteren uit Rot terdam overgebracht zekere A. D. de H., te oud-Delftshaven woonachtig, dezelfde persoon die te Rotterdam beweerde de schapen voor f 125 gekocht te hebben en reeds bezig was1 ze te verkoopen. Na zijn aanhouding werd het vermoeden ver sterkt dat hij de dader van den diefstal is hij werd dientengevolge heden naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Reeds vroeger, in 1890, is dezelfde persoon tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens het stelen van een koe uit een weide. Voor de betrekking van directeur der ge meentewei ken (jaarwedde f 1800) hebben zich te Vlasrdingen 64 sollicitanten aangemeld. Bij den vloed van Zaterdagnacht is te Sche- veningen de hulpdijk, welke aan het strand was gelegd ter beveiliging van den in aan bouw zijnd en muur, weggeslagen en de daar achter liggende geul daardoor weder gedicht. Hierdoor is echter aan het werk, dat reeds ver gevorderd was, niets beschadigd, en het al of niet aanwezig zijn van den dijk is va» geen invloed meer. De zee was den volgenden middag, bij springtij, weder tot aan den muur genaderd. Door een der booten van den Amsterdam- schen nachtdienst is aan den Groenendijk boven Kapelle a/d. IJsel een groote aak door midden gevaren. De 6 opvarenden werden met veel moeite gered. Ongeregeldheden te Amsterdam. Amsterdam beleefde Vrijdagavond weder een echt rumoerige avond. Er hadden ziclr op de Boommarkt eenige duizenden menschen verzameld, naar aanleiding van eene oproe ping, «namens het comité van 46 vakver- eenigingen" «in het belang" derwerkstakender diamantwerkers en sigarenmakers. Vooraf gegaan door eenige leden van dat comité trok een geweldige menschenmassa ongeveer half- negen langs een omweg naar den Dam en van daar de Damstraat in.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2