TrT -l odé. A". 1895 Donderdag 10 October. N°. 8893. KENNISGEVING. i ©grenen veertigste Jaargang. Versch jnt dagelifks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITSEVE Buitenl au dsche Berichten. DENEMARKEN. COUAJI Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, doorjhet geheele Rijk Afzonderlijke- nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. 'ERÜÏBAAT 7 O. BHKE1V: BOT; Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1-10" Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, vestigt op u'tnoodiging van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie de aan dacht van belanghebbenden op het navolgende bericht aan zeevarenden HfEREBLASiD. 1881. Schietoefeningen op de llarssens. 3e District. Volsens mededeeling van Z.Exc. den Minister van Oorlog, d d. 4 October j.l., bestaat het voorneroen schietoefeningen te houden, op 9 Oc tober 1895 en volgende dagen, van het Fort op de Harssens, reede Texel, 3de District, op een schijf, welke langs het Fort wordt gesleept, bin nen een sector van 90°, tusschen de peilingen Fort op de Haissens, Z. 11° W, en N. 79" W. Op de dagen, waaarop gevuurd wordt, zal van bet Fort een roode vlag waaien, van des voor- middags 8 uur tot het einde der oefeningen. (Zie »Ned, krt.". no 1 Schiedam, 9 October 1895. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. DITSCHIAND. De rijkskanselier vorst Bohenlohe is Maan dag te Berlijn teruggekeerd na nog bij de Alt-Aussee op de ganzenjacht te zijn geweest. Alle Pruisische ministers zijn thans van hun verlof terug, behalve die van oorlog, die eerst in de helft der volgende week terugkomt. Naar verzekerd wordt, zal de Rijksdag om streeks half November worden bijeengeroe pen, daar een hoogst gewichtige en omvang rijke arbeid hem wacht, o. a. de begrooting, de wetboeken voor burgerlijke en strafrechts vordering. het rijks-burgerlijk wetboek, de herzien ing der militaire strafrechtsvordering, het ontwerp tot bestrijding van oneerlijke concurrentie, de herziening der beurswet enz. Voorts is o. a. een margarinewet in bewerking. De Pruisische minister van handel had den kamers van koophandel naar haar oordeel gevraagd over de bescherming der Duitsche kustscheepvaart tegen de mededinging van de Nederlandsche, Deensche, Noorscbe en Zweedsche vlag. Het gold de kwestie van eene extra belasting op vreemde handelssche pen. De Flensburgsche kamer nu heeft beslist alle ongelijke behandeling van Duitsche en vreemde schepen afgekeurd, aangezien zij daarvan slechts ernstige schade voor Flecs- burg's betrekkingen vooral met Deensche havens verwacht. De Kieler kamer zou wel den Duitschen handel willen bevoordeelen, maar vreest dat door den voorgestelden maat regel de Duitsche vlag weder aan vreemde kusten benadeeld zou worden. Overigens wei gert de Kamer beslist met geformuleerde voorstellen aan te komen. Het schrijven van den minister aan de Kamers van koophandel is een uitvloeisel van het besluit, in de vorige zitting van den Rijksdag genomen, om zooveel mogelijk de Duitsche kustscheepvaart tegen buitenlandsche mededinging te beschermen, een verlangen dat indertijd door den regee- ringscommissaris bestreden is. Ook nu staat de regeering waarschijnlijk nog op hetzelfde standpunt tegenover die uitsluitende politiek. Zij zal dan ook het oordeel der kamers van koophandel meer uit hoffelijkheid tegenover het besluit van den Rijksdag gevraagd heb ben dan uit het ernstige voornemen eene nieuwe vlaggenbelasting in te voeren. Behalve de twee te Keulen gevangenge nomen personen, die van spionnage vei dacht worden, zijn daar, volgens een bericht aan het Berl. Tajeblatt, nog drie anderen in hechtenis genomen, waaronder een boekhou der. Zij zijn allen naar Leipzig vervoerd. Bet voor-onderzoek te Keulen, Magdeburg, Berlijn en Essen is gesloten. Binnen enkele dagen wordt de behandeling der zaak door het rijks gerechtshof verwacht. Volgens een bericht uit Berlijn aan de Eclair is een der verdachten de vertegenwoor diger van het huis Krupp te Parijs. i Ook de tweede wegens .meineed vervolgde Alexianer monnik van het gesticht Mariaberg is door het gerechtshof te Aken vrijgesproken. F R A N K R IJ K. De Kamers zijn tegen 22 dezer bijeenge roepen. De minister van buitenl. zaken Hanotaux heeft in den ministerraad medegedeeld, dat hg bevredigende berichten uit Konstantinopel had ontvangen. Op last van den minister van oorlog, zoo wordt uit Parijs gemeld, is een vroegere commissaris van politie, Schwarz, in hechtenis genomen onder verdenking van spionnage. Hij, zijn vrouw en kinderen zijn allen ge arresteerd in hun woning, rue du general Brunet te Belleville. Er moeten militaire documenten zijn gestolen. De ratificaties van het handelsverdrag tus schen Canada en Frankrijk zijn uitgewisseld. Het verdrag is in werking getreden. De heer Pavie, de Fransche vertegenwoor diger in Siam, is te Marseille aangekomen. Hij wordt nu spoedig te Parijs verwacht, zoo dat hoogstwaarschijnlijk weldra een definitieve regeling van de Mekong-kwestie met Engeland zal kunnen getroffen worden. Ook te Chabanais wordt een monument voor Carnot opgericht. Uit Port Louis, eiland Mauritius is gisteren bericht ontvangen, dat koeriers van de ko ningin van Madagascar den 30n September te Yatou Man dry waren gekomen met de bood schap dat Tananarivo den 27n September was ingenomen. De eerste minister (man der koningin) en het hof waren naar Ambositra en Betsileos gevlucht. Het telegram voegt er nog bij dat Farafatra den 3en dezer gebombardeerd is. ENGELAND. Het parlement, dat tot 18 November ver daagd was, is verder verdaagd lot 23 December. Iemand heeft schriftelijk aan lord Rosebery zijn meening gevraagd over de kwestie van de afschaffing van het Hoogerhuis. In zi,n antwoord gaf de gewezen premier te kennen dat hij nooit de afschaffing had verdedigd, maar herhaaldelijk had verklaard, dat zoo iets naar zijn meening niet mogelijk zou zijn zonder een revolutie. Over de hervormings maatregelen van het tegenwoordig Kabinet ten opzichte van het Huis des lords wilde loi d Rosebery zich niet uitlaten, voordat Iiij de ontwerpen zou hebben gezien. Zondag was het de vierde verjaardag van het overlijden van den Ierschen volksleider Parnell. Hij bleek nog niet vergeten te zijn, want duizenden maakten dien dag een bede vaart naar het kerkhof te Glasnevin, waar zijn overschot rust. In een Maandag te Dublin gehouden ver gadering van Paruellisten verklaarde John Redmond, dat Ierland blijft aandringen op homerule en zich niet zou laten afschepen tv*! eenvoudige verbeteringen. Wanneer een Europeesche oorlog mocht uitbreken, zouden de Ieren onder de tonen der Marseillaise en niet onder die van God save the Queen op rukken. De vergadering nam een motie aan ten gunste van homerule en begenadiging der staatkundige gevangenen. De toestand van den koning schijnt weer verergerd te zijn, daar hij geen gevolg heeft gegeven aan zijne belofte tot bijwoning der parade ovor het garnizoen zijner hoofdstad. De Rijksdag is op de gebruikelijke wijze geopend van de beide Huizen zijn de presi denten en vice-presidenten herkozen. In het Folkething is door den heer Krabbe een voorstel aangekondigd tot wijziging der grondwet in verband met de onteigenings wetten verder een betreffende het ledental van het Folkething, en een betreffende de samenstelling van het hooggerechtshof. Ook is een ontwerp aangaande ministerieele ver antwoordelijkheid te wachten. ITALIË. Een Italiaansch blad meldt, dat koning Car los van Portugal naar Rome zal komen en door koning Humbert officieel zal worden ontvan gen. Dit zal de eerste maal zijn, dat een katho liek vorst zijn intrek neemt in het Quirinaal. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Rome is uit Massowah bericht ont vangen, dat generaal Baratieri Adigrat heeft verlaten met 8- k 9000 meest inlandsche troepen en zuidwaarts is getrokken langs Makale en Antalo, met het doei om een inval van Abessiniërs in de Itaiiaansche kolonie te beletten. Hij zal trachten de troepen van Ras Mangascia te verspreiden vóór zg zich met het leger van Menelik en de volgelingen van Ras Makonnen hebben vereenigd. Mangascia heeft een stelling aan den zuidelijken oever van de rivier Abai, en moet veel versterking hebben ontvangen van naburige ^tamhoofdeD, van wie sommige zich aan Italië hadden onderworpen; hij heeft wapenen en ammu nitie in groote hoeveelheid. Menelik beweegt zich voort van Woloyelo uit, en Ras Makon nen komt uit het zuidoosten. Gisteren zou een ministerraad worden ge houden; waarschijnlijk zullen meer troepen naar Afrika worden gezonden. Het protest van den paus tegen de Sep temberfeesten zal dezer dagen verschijnen. Het zal zeer gematigd zijn en het midden hou den tusschen een encycliek en een allocutie. Het stuk zal ook gelden als politiek testament van den paus over de Romeinsehe kwestie. Volgens de Osservatore Romano zijn, bij gelegenheid van de Septemberfeesten, op het Vaticaan als even zoovele protesten ontvangen 3000 telegrammen, 15000 gedrukte stukken, 8000 postkaarten, 2000 visitekaarten, 600 brieven en tallooze adressen onder deze laat ste was er een van Duitschers in Amerika, door 63000 perf;r»nfln.,geteekend. R M E N I E. Er is een ministerieele crisis op handen, daar de minister van domeinen Carp zijn portefeuille heeft neergelegd. T K K IJ E. Uit Konstantinopel wordt van 7 dezer ge meld De kruisers der buitenlandsche mogend heden hebben het anker geworpen voorGalata, teneinde, zoo noodig, de vreemdelingen te beschermen. Omtrent den stand van zaken te Konstanti nopel valt op het oogenblilc niets met zeker heid mede te deelen. Terwijl van Turksche zijde beweerd wordt de orde hersteld is, dank zij het bezadigd optreden der politie en de gevangenneming of verbanning van een groot aantal Turksche studenten, seinen de corres pondenten van Daily News, Standard en Daily Chronicle te Konstantinopel aan hunne bladen, dat het schrikbewind voortduurt en dat nog eiken nacht een aantal Armeniërs onder het oog der politie worden vermoord, terwijl de arrestatiëa steeds voortduren. Niet minder dan 123 lijken zijn op het Ar- menisch kerkhof begraven, terwijl een veel grooter aantal in zee moet zijn geworpen. Hieruit zou dan ook te verklaren zijn, dat een 400-tal Armeniërs vermist worden voor een groot deel zouden dat huisbedienden zijn, die met de betooging van verleden week Maandag niets uit te staan hebben en op straat werden aangevallen toen zij om bood schappen werden gezonden. Geen enkel Arme niër durft zich dan ook meer op straat wagen. Dat de Armeniërs, die in de kathedraal van Kumpaku eene schuilplaats hadden gezocht, ongedeerd dat gebouw zouden hebben ver laten is onjuist geblekenintegendeel bevon den zich Zaterdag daar nog 600 vluchtelin-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1