II A". 1895. Zondag 13 en Maandag 14 October. INK 8896. Eerste Blad. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. in in se P s- Je Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door|het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ft.85. - 2.50. - 0.10. IdRBAD: BOTH i'i TK1A -1' 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 12 October 1895. Wanneer het verhaal waar is, dat een Arme niër geeft van de mishandelingen, die hij van de Turken heeft ondergaan, omdat ze hem een bekentenis wilden ontlokken, die hij niet geven kon, dan is het meer dan hoog tijd, dat de groote mogendheden handelend op treden, en wel krachtig handelend ook. Zal dit echter gebeuren? Gisteren zou men, de berichten lezende, gezegd hebben: nu zullen de Turksehe regeering de duimschroeven worden aangezet. Toen konden we het volgende vernemen: »De mogendheden be ginnen bij de Porte ernstig aan te dringen op invoering der voorgestelde hervormingen in Armenië de eenige oplossing der crisis, naar zij meenen. De uitingen van Mohamme- '"Vlesn -£■ 1 Acpcwcki Dvcbsx. .loer: -sren, -Rtu*— welke gevaren de Christenen onder het tegen- wooidig regime straffeloos zijn blootgesteld. Het is daarom hoog noodig, dat veranderin gen worden aangebracht." Daarop volgt dan nog een mededeelïng, dat de collectieve nota der gezanten den eisch steltindien de voor gestelde hervormingen in Armenië niet binnen vier en twintig uren worden aangenomen, zul len de mogendheden te overwegen hebben, welke stappen gedaan moeten worden om Turkije te dwingen. Alle mogendheden zqn overtuigd, dat het programma van Rusland, Frankrijk en Engeland moet worden aanvaard. Niet waar, het zal nu ernst worden, en spoedig ookwant slechts vier en twintig uren bedenktijd worden toegestaan, en dat nog wel om hervormingen aan te nemenEn vier en twintig uren later lezen we in het Handelsblad liet volgende»De Standard ontvangt van haar correspondent te Kon- stantinopel een zonderling bericht. Rusland zou aan de Porte hebben medegedeeld, dat, hoewel het voor den vorm zich heeft aange sloten bij de overige mogendheden, het niet voornemens is tot uiterste maatregelen over is gaan. Dit bsrjcht is een verklaring van het aar zelend en terughoudend optreden der Porte. De bedreigingen der mogendheden laten de Turksehe regeering koud want zij weet, dat die bedreigingen toch onuitgevoerd zuilen .blijven. Van de zes groote mogendheden waren er jslechts drie, die openlijk ten voordeele 4er Armenische Christenen optraden, en van «die drie is Rusland lauw geworden, weet •Frankrijk niet, welken koers het volgen zal, en is alleen Engeland besloten, voet bjj stuk te houden. De oneenigheid der mogendheden is steeds voor Turkije de uitweg geweest. Het beloofde iets maar met het vaste voor nemen niets te volbrengen. En als het op ernstige wijze werd aangemaand de gegeven beloften te houden, vertrouwde het er vast op, dat die aanmaning niet door hande lend optreden zou worden gevolgd. Daar aan moet nu een einde komen, meent de Tossisehe Zeitung. De onlusten in Armenië, in Macedonië en op Creta toonen, hoe groot de ontevredenheid is met den tegenwoordigen toestand. En in het belang van het Turksehe rijk moet de reden van die ontevredenheid worden weggenomen. En dan volgt verder deze opmerking: s Dit is vooral gezegd voor het Drievoudig Verbond. Totnogtoe hebbenDuitschland, Oostenrijken Italië een te zwakke houding aangenomen. Dat was begrijpelijk. Voor het Drievoudig Verbond is Turkije in geval van nood een te goed bondgenoot, en om daarop te kunnen rekenen, moest Turkije wat worden ontzien." Dit is het oude lied, dat bijna deze geheele eeuw door is aangeheven. Vóór Europa de ver drukte Grieken te hulp kwam, waren de groot ste ,gr#i"'.en door ,}p Trrjien legen/laf onder drukte volk gepleegd. Telkens, als een der groote mogendheden handelend tegenover Turkije wilde optreden, vond die weldra een ander op zijn weg, om dat optreden te belet ten. De naijver der mogendheden met het oog op het prachtige Balkan-schiereiland is nog dezelfde als vroeger, en met de weten schap daarvan kunnen in Turkije ongerech tigheden voorvallen, die nergens anders ge duld zouden worden. Er is vreugde in Frankrijkde hoofdstad van Madagascar is, nadat de Fransche troe pen haar, na langdurige en vermoeiende marsehen, hadden bereikt, veroverd. Dit moet op den laatsten dag van September gebeurd zijn, en tot gevolg hebben, dat de expeditie, zooals Fransche bladen schrijven, als geëindigd is te beschouwen. Zooveel schijnt zeker te zijn, dat er van de invoering van reeht- streeksch bestuur op Madagaskar geen sprake zal zijn. De '"ningin zal gehandhaafd wor den, en het zal dus nedei komen op een soort van protectoraat, hetgeen zeker voor beide partijen de verstandigste weg zal zijn. Het volk behoudt dan tenminste den indruk, door eigen vorsten geregeerd te worden. Dat er aan de ontwikkeling der beschaving onder de bevolking van Madagaskar nogal wat te arbeiden valt, bewijst het volgende staaltje: Voor vier jaren was door paters Jezuïeten te Antananarivo, de hoofdstad van Madagaskar, een sterrenwacht gebouwd. Toen nu de Fran sche troepen begonnen te naderen, is het ge peupel woedend geworden. Inlanders, wien een blik in dit observatorium gegund was, hadden daarvan zulke vreemde verhalen aan hun landgenooten gedaan, dat de lieden meen den, dit observatorium werd tot booze doel einden gebezigd, en dat de sterrenkundigen a'les -konden waarnemen, wat in de stad Tamatave, op 200 mylen* afstands, voorviel. Eindelijk is men tot dadelijkheden overge gaan, met het bekende gevolg. liet Fransche ministerie mag met dezen uitslag dubbel tevreden zijn. Een expeditie, die niet gunstig afloopt, of met tegenstand 'e worstelen heeft, is voor vijandig gestemde Kamerleden een uitstekend punt van aanval. Men heiïnnere zich het gebeurde na de ge beurtenissen in Tonkin, met den minister Jules Ferry. Overigens kan het Fransche volk op dit oogenblik niet klagen over ver onachtzaming van de zijde van buitenlandsche mogendheden. Nauwelijks was de koning an België vertrokken, of twee Russische groot vorsten, de koning van Poi tugal en een Griek- oche prins, verschenen er, om er in naam van de republiek op de meest hoffelijke wijze door president Faure ontvangen te wor den. Vooral de aanwezigheid van twee Rus sische grootvorsten werd op hoogen prijs gesteld. zoo sjelnkkig nis Frankrijk is Spanje m zijn operatiën op Cuba. De Spaansche regeering, wier schatkist ook reeds zonder buitengewone omstandigheden in een zeer ongunstigen toestand verkeert, moet, om in de belangrijke uitgaven ten behoeve van Cuba te voorzien, leenen en nog eens leenen; thans weder 75 miliioen francs bij de »Banque de Paris et des Pays-Bas". De toestand verbetert op het eiland in het geheel niet. De haat dei- Cubanen tegen de Spanjaarden neemt toe, en men hoort treurige bijzonderheden over de Cu- baansche toestanden. Daar is o. a. de provincie Santa Clara. Het aantal opstandelingen is daar niet gering, en om nu aan geld te komen, ontvangen de bezitters van suiker- en andere plantages brieven met de bedreigingsstijving van de krijgskas der opstandelingen, of anders vernieling van den oogst op de plantages I" Hoeveel welvaart er op zoodanige wijze in korten tijd verloren gaat, wie zal dit be rekenen. De rol, die de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij dezen opstand spelen, wekt steeds de verontwaardiging der Span jaarden. Expedities, met het doel aan de op standelingen hulp te verleenen, worden door de Amerikaansche regeering veeleer begun stigd dan verhinderd. Cuba voor de Ameri kanen, is de wel niet luid uitgesproken, maar toch sterk gekoesterde wensch. SCHIEDAM, 12 October 1895. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 15 October 1895, des nam. ten 13A ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming van a. een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het gymnasium. 5. een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de II. burgerschool. c. een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de burger-avondschool. d. een onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare tusschenschool. 4. De rekening over 189-4 en de begroo ting voor I89ö der dd. schutterij. 5. Adies van het bestuur der symphonie- vereeniging om continuatie van huur van de groote benedenzaal in den St.-Jcris-Doelen. 6. Voorste! van burgemeester en wethou ders tot aankoop van grond van H. Gabel e. a., gelegen tusschen den Singel en de Villastrnat, en om dien grond te bestraten, rioleeren enz. En verdere voorstellen en mededeelingen. In de gisteravond gehouden huishoudelijke vergadering van Schiedams mannenkoor s Orpheus" bleek uit do rekening en verant woording van den penningmeester dat gedu rende het afgeloopen jaar een voorbeeldig zuinig beheer was gcoerd, zcodat de schul denlast met een aanmerkelijk bedrag ver minderd is. Ook bet verslag van den secretaris ademde een bemoedigenden geest en consta teerde een groote schrede voorwaarts in ledental. Het bestuur werd met nagenoeg algemeene stemmen herkozen en de heer Frans Nieberg eenparig tot lid van verdienste benoemd. Wegens de buitengewone uitvoeringen in het afgeloopen jaar werd besloten het eerste winterconcert te verdagen tot Januari 1896. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer C. W. Frickenschmidt, zendeling op Poelo Tello, vanwege het Luthersch genoot schap voor in- en uitwendige zending, a.s. Maandagavond een rede houden over de zen ding. De roep, welke over dezen zendeling uit gaat naar aanleiding van zijn optreden in andere steden van ons vaderland, waar hij optrad voor talrijke hoorders van verschillende geloofsovertuiging, wettigt de verwachting dat ook hier ter stede velen zich onderzijn gehoor zullen scharen. Ter opluistering zal het kinderkoor eenige liederen ten beste geven. We ontvingen de eerste aflevering van een nieuw periodiek geschrift op het gebied van sport in den ruimsten zin van het woord, 'tls een te Brussel verschijnend veertien- daagsch tijdschrift onder den titel van »Le Sport Universel Illustré", waarvan aan de heeren gebroeders Beliofanfe te 's-Graven- hage het agentschap voor Nederland is opge dragen, en dat aan inteekenaren tegen den prijs van f 11 wordt geleverd, 't Is een pracli-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1