I Biiinenlandsclie Berichten. gelegd. De gezanten verwachtten gisteren het antwoord van Zijne Majesteit, terwijl men hoopt dat eene definitieve regeling der kwes tie in den loop dezer week zal tot stand komen, door de uitvaardiging van een keizer lijk besluit, waarin bedoeld reglement is op genomen. Dit reglement bevat ook de bepaling dat de keizerlijke plaatsvervangende commis saris, belast met het toezicht op de uitvoering der hervormingen, een Christen zal zijn. De Times verneemt uit Konstantinopel dat vele Armenische winkels, die reeds geopend waren, weder gesloten zijn op bevel van het Armenische comité of den bond der Hoetsja's, die volgens den correspondent der Standard daarbij een waar schrikbewind uitoefentde agenten van den bond dwingen, onder be dreiging van zware boeten, alle Armenische winkeliers om onmiddellijk hunrie winkels te sluiten, met het doel om daardoor in de stad den schijn te bewaren van een heer- schende paniek, niettegenstaande velen ge negen zijn om hun zaken te hervatten. Deze witikeldwang veroorzaakt aan de Arme niërs belangrijke verliezen, talrijke wissels bleven tijdens de winkelsluiting onbetaald of geprotesteerd omdat de winkeliers afwezig zijn. Volgens den correspondent der Daily News bestaat er grond om een hernieuwing der paniek te Konstantinopel te verwachten, want niet alle Turken komen hunne beloften na, dat de naar huis uit de kerken teruggekeerde bevolking ongedeerd zou blijven. De Turksche politie hoeft bijvoorbeeld de aan de Armeniërs door de vreemde gezanten verstrekte vrijge- leidekaarten afgenomenook zijn de moorden op Armeniërs weer hervat: vier hunner zijn afgemaakt in de Kassim-pacha-wijk en eeni- gen zijn gewonddientengevolge beginnen de Armeniërs weder in de kerken te vluchten. Berichten uit Akhissar, aan den Anatoli- schen spoorweg, waar 160 Turksche en 60 Armeensche familiën wonen, vermeerderen de paniek te Stamboel. Het blijkt toch dat tijdens woelingen, die door Turken werden aangestookt, op een marktdag daar 00 Ar meniërs koelbloedig vermoord zijn, en nog meer verwond. De aanval der Turken ge schiedde met voorbedachten rade, en onder het uitroepen van Waaiom deze ongeloo- vigen gespaard Doodt hen De aanvallers hadden revolvers en messen. De Armeniërs zouden ongewapend zijn, en vele lijken in putten zijn geworpen. Het districtshoofd moet de verantwoordelijke aanstichter zijn. Een naburig districtshoofd moet alles gedaan heb ben om de Christenen te redden. De vrouwen en kinderen zouden dan ook gespaard zijn gebleven. De Daily Chronicle verneemt uit Konstan tinopel Volledige anarchie heerscht nog te Trebizonde. De Russische koopvaardijstoonier Azof ligt op de reede met 2000 Christenen aan boord. Ook andere handelsbooten zijn oiervuid met vluchtelingen, die op de ge legenheid wachten naar Batoem te gaan. De meeste vluchtelingen zijn Grieken. DeFransche en Russische gezant te Konstantinopel heb ben Saïd pacba een finaal hervormingsplan voor Armenië aangeboden, hetwelk overeen stemt met de voorstellen van Mei en dus de concessiën doet. De mogendheden laten den eisch varen, dat Armenië een christelijken landvoogd, door de mogendheden benoemd, moet hebben, maar het ergste is dat de ge zanten te Konstantinopel wel eensgezind zijn, maar de drie mogendheden, die samen heeten te gaan, niet. Rusland wil geen vrij, vooral geen zelfstandig Armenië. Uit Konstantinopel wordt heden gemeld: De sultan heeft het hervormingsplan voor Armenië geteekend. Volledige rust heerscht iu de hoofdstad, betrekkelijke daatbuiten. AMERIKA. Zaterdag heeft de minister van financiën der Vereenigde Staten, Carlisle, te Boston als gast der ^Massachusetts Reform-Club" eene rede gehouden, welke als een soort van finan cieel manifest wordt aangemerkt, naar alle waarschijnlijkheid met voorweten en onder goedkeuring van president Clereland uitge vaardigd. Van de zilverbeweging sprekende, zeide-de minister, dat die gedurende langen tijd het muntstelsel had bedreigd, maar nu niet langer te duchten was, ofschoon, vooral in sommige deelen der Unie, geenszins ten einde. Zij kon voor geen der twee groote partijen den door slag meer geven, noch door eene van deze invloed op de wetgeving oefenen. Er was niet langer reden, indien deze er dan ooit geweest was, om te vreezen, dat het geld der Veree nigde Staten iu waarde verminderen zal of al hunne verplichtingen niet onverwijld en met eere zullen worden gestand gedaan. Het eenige middel om verder panieken en verliezen te voorkomen, ziet de minister in het intrekken van de greenbacks en in het niet langer optreden der regeering als bankier. Zij behoorde op te houden met uitgeven van muntbiljetten en af te betalen wat nog in omloop is. Aan de New-York Herald wordt geseind, dat de in Rio Grande do Sul bevelvoerende generaal Galvao, die het vredesverdrag met de opstandelingen van dien staat ondertee- kende, ontslag heeft genomen op grond dat, ingeval het mislukken der bedongen alge- meene amnestie de vijandelijkheden wederom mocht doen uitbreken, de Braziliaan°che bondstroepen zouden weigeren verder tegen de opstandelingen dienst te doen. JAPAN. De toestand in Korea schijnt met den dag ernstiger te worden. Zooals men weet, ver klaarde Japan den oorlog aan China, omdat dit weigerdo aan Korea zelfstandigheid te verleenen en de Koreanen ontvingen daarom de Japanners als hunne bevrijders. Maar nu de oorlog gedaan is, blijkt meer en meer dat Japan zich slechts in schijn tevredenstelt met de rol van beschermheer en in werke lijkheid dat schiereiland als een wingewest beschouwt. Daarmede zijn echter de Kolmanen niet gediend en dit schijnt dan ook de aan leiding te zijn tot de jongste ongeregeld heden te Seoul. De Japansche minister, graaf Inouye, die naar Jokohama is teruggekeerd, heeft den schatmeester des konings van Korea medegenomen naar zijn land, om den Mikado te verzoeken de verdediging der onafhanke lijkheid van zijn land tegen vreemde inmen ging ter hand te nemen maar nauwelijks in Japan aangekomen, weigerde Lttayoum zijne opdracht te vervullen en vertrok hij heimelijk naar Wladiwostock om, namens zijn koning, Rusland uit te noodigen op te treden tot be scherming van Korea. Geeft Rusland toe aan dat verzoek, dat dit land zeker uiterst wel kom zal zijn, dan kan zijn optreden de aan leiding zijn tot ernstige verwikkelingen. De New-York Herald bevatte eerst Dins dag een uitvoerig bericht van het te Seoul gebeurde. Reeds den 'lOn October wilde de correspondent dat aan zijn blad seinen, maar te Tokio hield men zijn telegram drie dagen op, en eerst Maandag werd het doorgezonden. Uit dat bericht blijkt dat Dinsdag 8 dezer bij het krieken van den dag een troep Koreaan- sche soldaten en eenige Japanners in politiek zich aan het koninklijk paleis vertoonden. De dienstdoende kolonel wilde hun den toe gang beletten, maar hij werd gedood met een aantal van zijn manschappen. De moorde naars drongen het paleis binnen, vermoord den den minister van het koninklijk Huis, de Koningin de eigenlijke heerscheres van het land, want haar gemaal is een zwak man, die slechts in naam het gezag uitoefent en drie dames van haar gevolg. De lijken werden naar buiten gebracht en verbrand. Toen dit voorviel, stonden Japansche troe pen aan de poorten van het paleis. De vader des konings, de Tai-W'on-Kun, kwam spoedig daarna in het paleis en nam°het gezag in handen. Hij liet zich tot dictator uitroepen de koning werd gevangengenomen. De aan hangers van de koningin werden gegrepen voor zoover zij niet gevlucht waren of zich schuilhielden. Het komplot om de koningin te vermoor den was beraamd door de Koreaansche vrien den van den Tai-Won-Kun, en de uitvoering er van werd opgedragen aan een Japansche soshi. De correspondent verzekert, dat er geen enkele reden is om te vermoeden dat de Japansche gezant kennis heeft gedragen van het komplot. Uit Jokohama wordt gemeld: Volgens een bericht uit Seoul is het lijk van de koningin van Korea gevonden; de moordenaars moeten Japansche soshi's zijn. De naar Korea gezonden minister Komoera heeft in last de moordenaars te straffen, als het Japanners zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAA L. Zitting van 16 October. De Kamer riam weer voor a.s. Vrijdag ver schillende ontwerpen voor het afdeelïngs- onderzoek aan. Na eene algemeene opmerking van den heer De Savornin*"ïiOhman, werd goedgekeurd het voorstel tot invoering van de faiUissements- wet, waarin, zooals men weet, de gelijkstel ling van niet-kooplieden met kooplieden is opgenomen, met 1 September 1890. Daarna werd behandeld de aangevraagde verhooging der begrooting van binnenland- sclie zaken, strekkende tot reorganisatie van de rijkslandbouwschool en tot regeling van het tuinbouwonderwijs, door verkorting van den cursusmeer practische vorming der kweekelingen aansluiting van het onderwijs aan den Indischen landbouw uitbreiding van het onderwijs in den kolonialen land- en boschbouw en oprichting van een rijkstuin bouwschool te Wageningen, ter concentratie van het land- en tuinbouwonderwijs. De heer Viruly Verbrugge begroette met warme ingenomenheid dezen maatregel tot bevordering van het tuinbouwonderwijs, een nationaal belang, dat bijzondere zorg ver- eischt, tegenover de ontwikkeling van den buitenlandschen tuinbouw. Het belang van den tuinbouw schetsend, wees hij op de bloeiende bollencultuur in Noord-Holland en op de groote sommen met den tuinbouw ver diend, een en ander ten betooge der nood zakelijkheid van afzonderlijk tuinbouwonder wijs. Doch hoezeer de bedoeling der regee ring toejuichende, had spreker groot bezwaar tegen de instelling der rijkstuinbouwschool als afdeeling van de rijkslandbouwschool en voerde hij tal van gronden aan voor eeno zelfstandige, vrije rijkstuinbouwschool, met aanduiding van het verschil tusschen land- en tuinbouwonderwijs, dat ook in het buitenland door geen enkelen band is verbonden. Die dwingt tot vestiging der school te band "Wageningen maakt den directeur onderge schikt aan den hoofddirecteur der rijksland bouwschool bemoeilijkt een goede regeling van het bestuur en is schadelijk voor het onderling verkeer der leerlingen, voorspreker even zoovele bezwaren tegen de regeling. Deze nader ontwikkelende, wees hij op de ongeschiktheid van Wageningen voor het demonstratief onderwijs en op het bezwaar dat de vakschool zal staan onder een paeda- goog. Mochten zijn bedenkingen niet worden weggenomen, dan zou hij der Kamer bij amendement een uitspraak vragen tusschen 's ministers stelsel en het zijne. In ieder ge val beval hij de benoeming aan van een be kwaam en eensgezind personeel. De heer Pijnacker Hordijk bestreed ook de samenkoppeling van land- en tuinbouwonder wijs, en adviseerde tot verandering der 3-jarige II. B. S. te Wageningen in een 5-jarige, maar meent dat hel ontwerp voorziet in de- dringende behoefte aan speciaal Indisch land bouwonderwijs aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, te meer daar een overigens wenachelijke vestiging eener landbouwschool in Indië zelf te kostbaar zou zijn. De heer Van Basten Batenburg verdedigde de samenkoppeling van beide vakken te Wage ningen, hoofdzakelijk wegens het financieele voordeel en de geschiktheid van den grond aldaar voor den tuinbouw. De heer ICerdijk sluit zich in hoofdzaak aan bij de beschouwingen vau den heer Viruly Verbrugge, maar dringt aan om te eischen volbrenging van den 5-jarigen cursus aan een hoogere burgerschool, alvorens tot de tuin- bouwvakschool over te gaan in het belang van de toekomstige algemeene ontwikkeling der tuinbouwindustrie. De heer Hesselink van Suclitelen juichte de organisatieplannen zeer toe in het toe komstig belang \an het tuinbouwonderwijs. Alleen achtte hij aansluiting van de tuin- bouwvakschool aan het middelbaar onderwijs wensehelijk. Hij verdedigt Wageningen als de zetel der tuinbouwschool en de bestaande school tegen onware beschuldigingen. De heer Zijlma verdedigde het ontwerp. De heer Cremer bestreed de voorsteilen omtrent de Indische afdeeling aan de land bouwschool, die niet kan strekken om flinke landbouwers te vormen, geschikt voor Indië. De theorie kan hier geleerd worden, de prac- tijk leere men in Indië. Hij kan niet mee gaan met het besteden van f20,000 voor dezen Indischen cursus. j De heer Heemskerk betoogde dat smc> afzonderlijke tuinbouwschool niet gegrond is op liet middelbaar onderwijs en dat eerst die wet moet herzien worden. De heer De Boer meent dat de land-en tuin bouwschool niet bestemd moet zijn voor kleine landbouwers en tuiniers, die later van de leer lingen der school moeten leeren. Morgen te 11 uur is de minister aan het woord. i a SCHIEDAM, 17 October 1895, Het leesseizoen van het Nut werd gister avond geopend met een spreekbeurt van profi dr. Jan ten Brink van Leiden, die in eer» vloeiende en boeiende rede de aandacht vau zijn auditorium bepaalde tot Maxi mil laan l Robespierre, de hoofdfiguur uit de Fransche revolutie, de vaak vooroordeelde en dienten- - gevolge onjuist beoordeelde, de vurige patriot met zijn republikeinse!» hart, zijn diepen afkeer van de schromelijke tyrannieke mis- bruiken der monarchie en zijn warme ziel i voor humaniteit en godsdienstzin. Zoo min mogelijk de bloedige dagen der veelbewogen i jaren 17891794 in herinnering brengende, schetste spreker den grooten man in het bijzondere en openbare leven, uit welke beide een geest spreekt van ernstig streven, groot moedige toewijding voor medemensch en vaderland, en bovenal van den moed zijner overtuiging. De aandachtig gevolgde voordracht werd luide toegejuicht. Gisteravond heeft zekere J. J. v. L. bij dea slager Valkenburg, wonende aan de Ver brande Erven, 4 rookworsten ontvreemd. Toen hij er mede op den loop ging, werd hij opgemerkt door den vrouw van Valken burg, die haar man waarschuwdedeze achter volgde dea dader, greep hem en gaf hem aan de politie over. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan B. H. Bolink, te Enschede, leerling der am- bachtsavond=chool, gedurende twee jaren een toelage van f300 per jaar toegekend, opdat hij zich voor het teekenonderwijs kunne be kwamen. De jongeling had bij het bezoek van H. M. de Koningin op 4 Sept. een sprekend gelijkend portret van II. M. vervaardigd en aangeboden. tl sl P sj k

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2