jé ÉL,. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemeiigdo Berichten. PER TELE QUA AF. Land- en Tuinbouw. Post en Telegraphie. Onder w Ij s. V i s s c h e r ij. Met i o November wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip teHellevoet- yoetsluis de officier van gezondheid 2ekl, J. p, Bryan. Naar de J¥. B. Ct. verneemt zou het plan bestaan, om de Indische begrooting, waarvan de memorie van antwoord zeer spoedig kan worden verwacht, na afdoening van de voor de openbare beraadslaging aan de orde ge stelde wetsontwerpen in behandeling te nemen, en niet, zooals gewoonlijk, na het reces, dat de Tweede Kamer in het najaar neemt. Evenals in ons land, heeft zich in Parama ribo eene commissie gevormd, om gelden bij een te brengen, teneinde een passend ge- denkteeken te stichten op de plaats, waar het stoffelijk overschot van mr. W. IC. baron van Dedem, in Engelseh Indië begraven ligt. Het eenige argument waarom burg. en weth. van Rotterdam, blijkens de aan den gemeenteraad ovetgelegde stukken niet wen- schen over te gaan tot eene vervanging van de stoomtram in een paardentram, is, dat de per stoomtram uit Schiedam te sDelftshaven aangevoerde reizigers in den regel in den daar gereedstaanden wagen geen voldoende plaatsruimte in de paardentram zouden kunnen vinden, en velen dus voor de voort zetting der reis op een volgenden wagen zouden moeten wachten, om vervolgens bij het terugkeeren andermaal de kans te loopen dat de aan den Coolsinge! gereedstaande wagen reeds geheel bezet en de mogelijkheid om tijdig voor het vertrek van de stoomtram de kom van Oud-Delftshaven te bereiken, uitgesloten is." Te Rotterdam is in de gemeenteraadszit ting van heden ingekomen een voorstel van de heeren Van Staveren en Coepijn (contra het voorstel van burgemeester en wethouders) om de concessie voor de stoomtram langs den Nieuwen Binnenweg in te trekken met 1 Mei 1896, doch zich bereid te verklaren een aan vraag der maatschappij voor een paardentram aldaar in overweging te nemen. De 20-jarige Anna Bol, te Rotterdam, die den lln Augustus door den glazenwasscher P. Oosterhof met een mes in den bi"'k werd verwond, heeft Dinsdag het ziekenhuis her steld verlaten. Bij de politie te Rotterdam is de aanhou ding verzocht van de 18-jarige dochter van een aanzienlijk ingezetene van Amsterdam, die met den koetsier harer ouders op de vlucht is. Hedenmiddag werd te Maassluis binnenge sleept door de sleepboot Oceaan het wrak van een brik beladen met hout, dat op de Noordzee onbeheerd ronddreef. Gisteren vervoegde zich bjj de bankiers firma S. in de Spuistraat te 's-Gravenhage een vreemdeling, die een niet onaanzienlijk bedrag op een kredietbrief wenschte op te nemen. Bij aandachtige beschouwing van het document werd ontdekt dat daarin vermoede lijk vervalsching had plaatsgehad. De politie werd telefonisch gewaarschuwd, en toen de man, het wachten moede, wilde vertrekken, vond hij in liet voorhuis twee rechercheurs. Daar hij zich niet kon legitimeeren, werd hij ingerekend. De aangehoudene bleek in het bezit te zijn van nog meer dergelijke kredietbrieven, gezamenlijk tot een vrij aan zienlijk bedrag. De man spreekt Fransch, maar geeft zich uit voor een Engelschrnan. Bij de Dinsdag te Amsterdam gehouden trekking van de prijzen op certificaten Am- sterdamsche Tentoonstelling, is de hoogste prijs (f 100,000) ten deel gevallen aan het syndicaat Boissevain-Oppenheim, dat aanvan kelijk de benoodigde gelden toezegde. mededeelde, een der voornaamste werkgevers in het diamantvak te Amsterdam met 25 I gezellen naar Antwerpen vertrokken, om daar den arbeid te hervatten, welke door de I staking te Amsterdam onmogelijk is gewor- den. Wegens den ongezonden toestand en de j vele typhusgevallen in den omtrek van de i Bergstiaatte Amsterdam is tegen hedenavond door de heeren Justus van Maurik en Jan Brongers eene vergadering belegd van be woners tan Singel en Heerengracht, om hun grieven te bespreken. Wij Amsterdammers zegt het N. v. d. D. zijn gewoon aan hooge huren maar Londen overtreft ook in dat opzicht verreweg onze Amstelstad. Dezer dagen is een huis op Grosvenor-Square verhuurd voor f 75,000 per jaar en bij die gelegenheid bleek dat de 60 huizen van dat plein hun eenigen eigenaar een inkomen opleveren van f 1.900,000. Gisterochtend is, naar men aan het Hlld. Te Kampen is Dinsdag een paard van de landbouwers Leeffers aan miltvuur is gestor ven. Op last van den distriets-veearts is het dier verbrand geworden. Een dergelijk geval heeft zich aldaar de vorige week voorgedaan bij een paard van den landbouwer P. van Dieren. De gemeenteraad van Kuilenburg heeft aan de heeren J. Holland Cote Rotterdam, concessie verleend voor den aanleg van een tram van Tiel over Buren naar Kuilenburg, met een hoofdbepaling, dat men op de Var- kensmarkt aldaar een halte zou maken. i De gemeenteraad van Buren heeft in be ginsel besloten aan de heeren J. Holland Co., te Rotterdam, concessie te verleenen voor den aanleg van een tram van Tiel over Buren naar Kuilenburg. Betreffende de vreemde vondst van een schip in de heide onder Hoeven (N.-Br.), meldt men nader, dat bij het ontgraven twee antieke schoteltjes zijn gevonden, waarvan de halte-chef te Seppe eigenaar werd. Deze heeft ze ten geschenke gegeven, éen aan het museum van het instituut St. Louis, te Ouden bosch, het andere nan den heer Gustaaf Rivière, te Standdaarbuiten. Wegens het instroomende water heeft men het ontgravingswerk moeten staken, zoodat velen, die een kijkje gaan nemen, niet meer te zien krijgen dan een kuil vol water, waar boven eenige palen uitsteken. Men schrijft uit Maastricht aan de N. 22. Ct.: Namens de werkstakende glasblazers te Maastricht is een manifest verschenen, waarin zij de ingewilligde eischen der patroons voor stellen als niet rakende de kern van het ge schil. Die kern ligt, volgens hen, in de loons verlagingen en in het jongensgeld. Een van deze twee eischen, zeggen zij, heeft meer belang dan al de andere te zamen. Zij geven voorts een vergelijkenden staat van de loonen te Leerdam en Maastricht, welke te Maas tricht 35 pCt, minder bedragen. Om de treurige gevolgen der staking te verhelpen, zullen zij de door hunne staking broodeloos geworden glasslijpers in de voor hen ingekomen giften laten deelen. Ten slotte doen zij een beroep op de bur gers van geheel Nederland, om hen in hunne rechtvaardige zaak te steunen. Door ons, zeggen zij, loopt de openbare orde geen ge vaar. En inderdaad is hunne houding tot heden zonder weerga. Ylnardingen. In de raadsvergadering van gisteravond is met algemeene stemmen be noemd tot directeur der gemeentewerken de heer G. N. Itz, bouwkundig ingenieur, thans in algemeenen dienst aan het departement van justitie. Het rapport van de commissie ad hoc in zake dynamiet op Rozenburg werd voor ken nisgeving aangenomen en de aanvragen van de Doggermaatschappij alhier en van den heer M. de Niet te Scheveningen, om grond aan de geprojecteerde nieuwe haven, aangehouden tot de grenslijnen definitief zijn vastgesteld. Op de vraag van den heer A. W. Schippers, of dat nog lang zal duren, gaf de voor zitter de verzekering dat de zaak met deu meesten spoed zal behandeld worden. Als een bewijs dat de bouwterreinen aan de nieuwe haven alhier nogal gewild zijn, kan dienen dat nu reeds eene oppervlakte van pl.m. 2700 M2 in erfpacht is aangevraagd voor de stichting van pakhuizen. Zooals men weet, komt het geheele werk eerst in 1896 gereed. Maassluis. Door B. en W. is adhaesie betuigd aan het adres van het gemeentebe stuur van Vlaardingen, waarin de minister van waterstaat woult gewezen op het groote gevaar, verbonden aan den opslag van dt na- miet op het eiland Rozenburg en op grond waarvan intrekking van de daartoe verleende vergunning wordt gevraagd. Haarlem. Bij den gemeenteraad is inge komen een regeeringsvoorstel tot regeling van de grens HaarlemHeemstede. Het is gesteld in handen van B. en W. Yóor 15 December moet aan Ged. Staten worden ge rapporteerd. De verkiezing van een gemengde commis sie uit de ingezetenen is vastgesteld op 5 November. Enschede. Naar men verneemt, zal de aan te leggen lijn EnschedeAhaus door de Ho!!, ijzeren-s poor weg-ïnij. geëxploiteerd wor den voor de nieuwe verbindingslijn zal tevens hier een derde stationsgebouw gebouwd worden. Zïeriksee. Tot lid van den gemeente raad is gekozen mr. J. Lechner, griffier bij de arrondissements-rechtbank alhier. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch tooneelverbond is thans als volgt samengesteld voorzitter de heer Matcellus Emants, te's-Gia- venhagesecretaris de heer rnr. J. Kalff te Amsterdampenningmeester de beer dr. C. J. Vinkestevn, te Schiedam. Tot leden der commissie van beheer en toe zicht over de tooneelschool zijn in de plaats van den heer D. de Lange, die bedankt heeft, en van den heer Jean Browne, benoemd de bh. Emants en mr. A. Fentener van Vlissingen. In de commissie van redactie voor het tijdschrift is de heer Browne opgevolgd door mr. L. J. Plemp van Duiveland. Ter eere van Elizabeth Wolff, geboren Bek- ker, en Agatha Deken, schrijfsters van uSarn Burgeihart" en rWillem Leevend", zal 21 Oc tober a.s. te half drie uur, een gedenksteen worden onthuld op het keikhof aTer navolging" te Scheveningen, waar het stoffelijk overschot van beide vriendinnen werd bijgezet in November 1804. Het lid der commissie, de heer C. Honigb, directeur der hoogere burgerschool te Zwolle, zal bij die gelegenheid een woord aan de nage dachtenis van Wolff en Deken wijden. In verband met die onthulling zal er oeno tentoonstelling van handschriften, boeken, por tretten enz. van Wolff en Deken worden ge houden in de zaal van ïPulehri Studio" te 's-Gravenhage van 18 tot 27 October. Den I7n daaraan voorafgaande, balfdrie uur, zal zij toe gankelijk zijn voor genoodigden en zal het lid der commissie, dr. Johs. Dyserinck van Rotterdam, een woord ter opening spieken. Allen die bijdragen schonken voor den gedenk steen zullen op het kerkhof te Scheveningen de plechtigheid der onthulling kunnen bijwonen. De dames Bamy hebben 10,000 francs aan de koninklijke Vlaamsche academie gelegateerd ten bate van de verspreiding van Vlaamsche taal en zeden. De beroemde electro-technicus Franklin Leo nard Pope is te New-York gedood door een electrischen stroom van 3000 volts, terwijl hij een machino van zijn vinding beproefde. Hij was voorzitter van liet Amerikaansche instituut van electro-technische ingenieurs en deed vele be langrijke uitvindingen, ook in samenwerking met Edison, op telografiscb en telefonisch gebied en op technisch spoorweggebied. De hertog van York, oudste zoon van den Engalscben kroonprins, zal in de eerste helft van November te Londen plechtig worden opgeno men in de orde der advocaten. Het is een oud gebruik in het Britsche koningshuis, dat de prinsen leden worden van do balie te Londen. De prins van Wales is advocaat sinds 1861 en prins Christiaan sinds 1870. Een kenschetsend staaltje van toestanden in het bouwvak te Berlijn leveide een proces wegens diefstal dat dezer dagen voor het Land gericht behandeld weid. Twee weiklieden stonden terecht, omdat zij van een in aanbouw zijnd perceel, waar zij werkten, een aantal vensterposten hadden ontvioemd en veipand. Zo verklaarden door den nood daartoe gedwongen te zijn. Da aannemer kon bun bet loon niet uitbetalen de eene had 100 de andere 60 mark te vorde ren. Zij moesten toch leven en stalen om aan geld te komen. Zij gaven zelf echter den diefstal aan. Tijdens het verhoor veiklaaide de aannemer, dat hij den bouwgrond gekocht bad voor 48.000 Mk. Yan deze had hij 1000 Mk. afbetaald, waaitoe hij 600 had moeten leenen. Hij was dus aan het bouwen gegaan met eer. kapitaal van 400 Mk. Het O' M. eischte voor ieder der beklaagde een dag gevangenisstrafde techtbank "sprak hen echter vrij. 's-GRAVElVIIAGE, 17 October. Tweede Kamer. Aangenomen werd met 55 tegen 14 stemmen de regeeringsvoordraclit tot reorganisatie der landbouwschool te Wage- ningen, na verwerping met 58 tegen 10 stem men van het amendement-Viruly tot stichting van eene zelfstandige tuinbouwschool. De heer Yan Limburg Stirum heeft eene interpellatie aangevraagd betreffende den dyna- mietopslag op Rozenburg. Te Kapelle a. d. IJsel is bij een veehouder opnieuw onder zijn rundvee het mond- en klauw zeer uitgebroken. Het vee is op last van den piaatsvervangenden distriets-veearts C. Mazure onmiddellijk onder toezicht gesteld en opgesteld. Vermoedelijk zullen de diet en die met de aan getaste in aanraking zijn geweest, na onteigening worden afgemaakt, ter voorkoming van verdere besmetting. Ook de personen bij den veehouder werkzaam, zijn geheel geïsoleerd. De gelegenheid tot verzending dercoriespon- dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van bet stoomschip Obdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 19 dezer, des voormiddags ten 11 ure. De wijze van verzending behooit duidelijk op het adres vermeld te worden. De hoogleeraren J. M. Telders, N. M. Henket en dr. J. Hoogerwerf, van de polytechnische school te Delft, zijn benoemd tot tijdelijke leeraren aan den artillerie-cursus aldaar. Tot hoogleeraar aan de univeisiteit te Gent is benoemd dr. W. L. de Vieese te Leiden, mede-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche taal". Aan de rijks-universiteit te Leiden zijn tot heden ingeschieven voor de eerste maal 144 studenten, verdeeld als volgt: rechten Of, genees kunde 32, letteren en wijsbegeerte 19, godgeleerd heid 18 en wis- en natuurkunde 14 studenten. SCHIEDAM, Heden vertiok ter liaring- visschcrij de Scheveningsche bom Cornells en Margaretha S. C. II 164, schipper J. Ba!, voor de -vierde reis. s y

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3