DENEMARKEN. f zakdoek een einde aan zijn leven gemaakt en zich opgehangen aan een haak, bestemd voor den handdoek. De JPatrioïe maakt eene officieele nota van het bestuur van den Kongostaat openbaar, waarin gemeld wordt dat de waarnemende gouverneur van dien staat Fusch bevel heeft ontvangen tot het Instellen van een onderzoek in alle districten lana ie bovenloop van den Kongo, teneinde na te gaan hoe de voor schriften van den staat zullen worden nage leefd en misbruiken en verzuimen op te sporen. Kapitein Lothaire, die Stokes heeft laten ophangen, zal te Boma voor den krijgsraad terechtstaan. De familie Stokes eischt een schadeloosstelling van een millioen francs. In de gisteren gehouden zitting van het Folkething zatte de minister-president Reedtz Thott uite*... dat, zooals de beraadslagingen over de begrooting bewezen hebben en door iedereen erkend wordt, het vergelijk een einde heeft gemaakt aan den staatkundigen strijd. Het ministerie verkeert thans in eene vrijere, meer onafhankelijke positie tegenover het tegenwoordige Folkething, welks meerder heid zich inderdaad bereid heeft betoond het vergelijk aan te nemen. Het program van het nieuwe ministerie ligt opgesloten in zijne wetsontwerpen. De rechterzijde van het Landsthing koos gisteren den vroegeren minister-president Estrup tot lid van het partijbestuur om hem tot president te kunnen benoemen. RUSLAND. De Times verneemt uit OdessaEen Rus sisch eskader \an twaalf schepen gaat voor den mond van den Bosporus kruisen. Dat trekt de aandacht. Te Sebastopol is het monument voor admi raal Kornilof onthuld. Er was ook een tele gram van president Faure, dat met groot gejuich werd ontvangen. De Marseillaise moest herhaaldelijk worden gespeeld. Volgens de dagbladen moeten de Fransche veteranen van den Krim-oorlog van plan zijn, de regeering verlof te vragen om op den heuvel Malakof een gemeenschappelijk ge- denkteeken op te richten voor de Fransche en Russische soldaten die gedurende het beleg van Sebastopol zijn gesneuveld. O O S T E N R IJ K-U O N G A R IJ E. De overheid te Agram heeft thans gestrenge maatregelen genomen ter voorkoming van nieuwe ongeregeldheden. Een aantal Croati- sche studenten, medeplichtig aan het ver branden der Hongaarsehe vlag, zijn gearres teerd, terwijl de overige worden opgespoord. De studenten waren in optocht, voorafgegaan door de banier der medische faculteit, door de straten getrokken, waardoor de politie, Het meisje scheen de indringerigheid van den vreemde wel te bevallen. Zeker," zei ze. »Ik hoop maar u niet al te zeer gehinderd te hebben. Ik wist niet, dat ik een hoorder had." vGelunderd 7" was de vraag, nlntegendeel, gij hebt mij door uw heerlijk spel den tijd zeer kort doen vallen. Mag ik vragen wie da componist van het stuk is?" .«Chopin. Dien naam hebt gij zeker meer gehoord De heer Duringhoffen schudde van neen. sik kan het mij niet herinneren ik heb geen geen kennis van muziek. Ik gevoel alleen het schoone er van en waardeer het werk van den toondichter evenzeer als do vaardige hand, die er leven aan geeft. Gij hebt mij eenige aange name oogenbhkken verschaft, mejuffrouw Da ovei tuiging, dat den jonkman niets zoo vreemd was als ijdele vleitaal, bracht het meisje nu toch een weinig in verlegenheid. Te gelijk echter schaamde zij zich over hare zwakheid, toen zij haren jongen bewonderaar nog eens bekeek. Zijne stijve houding en eigenaardige die meende met eene betooging ten gunste des keizers te doen te hebben, misleid werd, en hebben de vlag, alvorens die in brand te steken, in alcohol gedoopt om ze nog beter te doen vlamvatten. De keizer heeft bij zijn vertrek uit Agram naar Gödöllö den stadhouder zijn dank betuigd voor de houding der bevolking gedurende de ongeregeldheden. Wegens de ongeregeldheden te Agram zijn alle studenten-vereenigingen der hoogeschool aldaar ontbonden, 30 studenten bevinden zich in voorloopige hechtenis. Het optreden der studenten wordt alge meen veroordeeld en gebrandmerkt als een kwajongensstreek. In de stad is het thans volkomen rustig; alleen werd gisternacht een huis, waar de Hongaarsehe vlag uithing, met vuil besmeerd. De studenten hebben eene deputatie ge zonden aan den minister-president Banfly, om dezen te verzekeren dat het gebeurde geen betooging is tegen den Hongaarschen staat, maar eene wraakneming voor de mis handeling van hun collega Frank. De minister heeft evenwel geweigerd de deputatie te ont vangen. Het besluit tot opheffing van den kleinen staat van beleg in Praag en omstreken is officieel bekendgemaakt. ITALIË. De berichten, uit Massowah over de resul taten van Baratieri's veldtocht ontvangen, schijnen tot nu toe te veel door een Italiaan- schen bril bekeken te zijn. Telegrammen uit Aden althans, die dus waarschijnlijk uit En- gelsche bi on komen, melden, dat de veldslag bij Debra-IIaïlat niet veel meer dan een schermutseling is geweest. Ras Mangascia had van Menelik van Abessynië het bevel gekregen om terug te trekken zonder een veldslag aan te nemen. Menelik heeft al zijn troepen gemobiliseerd om de Italianen tegen te houden, als die er soms over dachten om Mangascia te vervolgen. Generaal Baratieri zou eindelijk 10,000 man versterking aangevraagd hebben. Heden is te Bologna het congres vóór het volks-bankwezen geopend, onder leiding van den gewezen minister van financiën Luzzatti. Uit Nederland hebben zich twee deelnemers aangemeld. SPANJE. De ministerraad, onder voorzitterschap van de regentes gehouden, heeft het iegercon- tingent voor dit jaar op 85,000 gesteld en de wet tegen dynamiet-misdaden geldig voor Cuba verklaard. Twaalf duizend man versche troepen zullen a.s. Dinsdag naar Cuba vertrekken. Uit Havana zijn door den gouverneur van de haven eenige mededeelingen gezonden over het nemen van het schip, dat belast kleeding heten het kleine kvvelduiveltje maar geer. rust. Den deftigen toon, waarop hij sprak, gaf haar aanleiding om even deftig te antwoor den Gij stelt mijne verdiensten veel te hoog, mijnheer. Gij hebt zeker meermalen op concerten het stuk van Chopin veel beter hooren spelen." Hij gevoelde zich door haar toon in het minst niet beleedigd en antwoordde bedaard Neen; ik ben nooit in de gelegenheid geweest een concert bij te wonen." «Wat? Nooit een concert bijgewoond? Hoe is dat mogelijkOf hebt gij misschien altijd op het platteland gewoond?" «O neen ik heb de laatste jaren in groote steden doorgebracht. En toch is het waar, wat ik u zeide. A! hadden ook de hooge entrée-gelden mij niet teruggehouden, hel zou mij toch aan tijd ontbroken hebben om concerten te bezoeken." «Maar de schouwburg dan? Daar heeft men verschillende rangen en daarvoor zult gij toch wel een weinig tijd overhebben." «Ik heb eens, toen ik zestien jaar was, eene opvoering van Schiller's «Tel!" bijgewoond, was met het bewaken der kust, in de buurt van Asserradero. De manschap, bestaande uit vijftien man, werd aangevallen doorCOQ Cubanen, en moest wel, na een vergeefsche poging tot het bieden van weerstand, zich overgeven. Uit Havana wordt aan de Liberal gemeld, dat 1200 vrijwilligers uit de Argentijnsche republiek naar Cuba zijn vertrokken. De opstandelingen hebben eene sloep met koopwaren buitgemaakt. De overheid heeft de bijeenkomst een er samenzwering te Car- banas ontdekt. PORTUGAL. Te Lissabon heeft men uit Goa (Voor-Indië) bericht ontvangen dat de opstand is gedempt en de rebellen de wapens hebben overge geven. Maar men schijnt dit niet te ver trouwen. De expeditie, die deze week Lissabon zou verlaten, gaat toch Maandag vertrekken, met meer artillerie en cavalerie dan oorspron kelijk het plan was. Waarschijnlijk zal de broeder des konings, de hertog van Oporto, het bevel aanvaarden. R M E N I E. De tegenwoordige Kamer, wier mandaat in Februari van het volgend jaar afloopt, zal niet meer worden bijeengeroepen tot het afdoen der aanhangige ontwerpen, maar ten spoedigste ontbonden worden, omdat bij de tegenwoordige verdeeldheid onder de partijen toch niet op eene vaste regeerings-meerder- heid te rekenen valt. BïïIQAEIJE. Volgens de Svaloda, het orgaan van Stam- boulofï's volgelingen, heeft Rusland een vier tal voorwaarden gesteld voor de officieele verzoening met Bulgarije, en zou prins Fer dinand die in beginsel hebben aanvaard afstand van prins Ferdinand van den troon vooraf de doop van Boris in het orthodoxe geloof; benoeming van drie regenten die de leiding hebben tot de meerderjarigheid van Boris, wiens opvoeding wordt toevertrouwd aan een Russischen geestelijke, en benoeming van een Rus tot Bulgaarsch minister van oorlog. T U R K IJ E. Met de oplossing der Armenische kwestie zijn de Armeniërs natuurlijk ten hoogste in genomen en de Armenische comité's hebben hunue vrienden aanbevolen daarvan te doen blijken door de heropening hunner zaken. Maar eene andere vraag is, hoe de jeugdige liberale partij in Turkije de zaak zal opvatten en of zij thans niet op haar beurt met krach tige argumenten zal wijzen op het recht dat do andere bewoners van het rijk des sultans hebben, dat ook te hunnen aanzien hervor mingen in het bestuur worden ingevoerd. Dat de regeering eene uitbarsting van die zijde vreest, valt wel eenigszins af te leiden Vóór noch na dien tijd heb ik ooit weer een schouwburg bezocht." «Zonderling. Ik meende, dat men zonder eene uitspanning nu en dan niet leven kon. Mag ik ook weten, wat gij eigenlijk zijt «Scheikundige, mejuffrouw. Ik heb de colle ges bezocht van mijnheer uw vader en werk tegenwoordig als assistent aan zijn laborato rium." «Dat antwoord had de jongedame in 't geheel niet verwacht. Zij had niet verwacht roet een wetenschappelijk ontwikkeld man te spreken on hare verwondering over het zooeven gehoorde werd er nog grooter door. Zij ver heelde dit niet en zeide «Muar hoe is het toch mogelijk, zoo zonder ontspanning en kunstge'^t te kunnen leven Men kan zich toch altijd niet bezighouden met analyseeren en experimonteeren Een lachje vloog over Düringhoffen's ge zicht en do dochter van den professor vond dat hij er op dit oogenbhk recht lief uitzag. «Toch wei, mejuffrouwHet komt er minder op aan wat men zoo dagelijks doet, dan wel I uit de geduchte versterking van het garnizoen der hoofdstad en de meerdere zorg voor de veiligheid van het paleis des sultans. De Times verneemt uit Konstantinopel Be staat van zaken verbetert. De Armeni sche winkels openen weer. AMERIKA. Te New-Orleans is een moordaanslag ge pleegd op den officier van justitie Dennis Cocoran, die indertijd de leden der «Maffia" gerechtelijk heeft vervolgd, wegens den moord gepleegd op den commissaris van politie Hennessey. De heer Cocoran zat in een res taurant aan het déjeuner, toen twee Italianen achter zijn stoel traden en op hem schoten. Onmiddellijk trok hij zijn revolver en schoot den eenen aanvaller dood de andere trachtte te vluchten, doch werd gevat. Men vermoedt dat beiden tot de «Maffia" behooren, De heer Cocoran heeft zes wonden ontvangenmen hoopt hem echter in liet leven te kunnen houden. liet ministerie van Chili, dat in liet begin van Augustus met zoo goede verwachtingen het leven begon, is reeds niets meer. Het was samengesteld uit liberalen en radicalen, en zou den steun hebben van de Balmacedisten, De conversiewet heette verzekerd. En nu zijn juist de financieele plannen van den mi nister Mac lver de aanleiding geworden dat de ministers van binnenlandsche zaken, oor log en openbare werken verdere samenwer king hebben geweigerd. De minister van binnenlandsche zaken, Recabarren, was de samensteller van dit kabinetMac lver had binnenlandsche zaken in het vorige, en vond krachtigen steun bij president Montt. Er moet alweer een komplot ontdekt zijn te Rio Janeiro tegen Moraes. Een minister en verscheidene zee-officieren zouden er in betrokken zijn. Brazilië heet geneigd, de Cubanen als oorlogvoerende partij te beschouwen, als de Vereenir-de Staten daarin voorgaan. AFRIKA. De uicvoerende macht in Transvaal heeft op het protest van de Kaapsche regeering tegen het sluiten der Vaaldriften geantwoord in een vriendschappelijk schrijven aan Cecil Rhodes. Daarin wordt betoogd, dat het sluiten der Vaaldriften niets te maken heeft met de tegenwoordige ophooping van het goederen vervoer, en verder wordt de toestand uiteen gezet. Tusschen de spoorwegdirectiën wordt over de kwestie gecorrespondeerd, en inmid dels heeft de Transvaalsche regeering toe stemming gegeven, dat alle goederen, die voor de Vaalrivier zijn gelost, kunnen over gezet worden. JAPAN. Uit offieieuse bron wordt gemeld, dat het oproer te Seoul, de hoofdstad van Korea, te hoe men het doet en met welk doel. De eene bezigheid is zoo goed a!s de andere." De jongedame schudde een weinig onge duldig het hoofd. «Och, zoo meen ik liet niet. Dat men om te bestaan een bedrijf moet kiezen, spreekt vanzelf, en ik denk er natuurlijk niet aan eene wetenschap gering te schatten, die mijn vader beroemd gemaakt heeft. Ik begrijp alleen niet, hoe men aan zulk een eentonige en droge bezigheid genoeg kan hebben. Ik vind, dat men alle ontvankelijkheid voor het schoone en verhevene moet missen, om afstand te kunnen doen van alles wat anderen in geest drift brengt en medesieept." «Gij zoudt volkomen gelijk hebben, me juffrouw, was bet bedaarde antwoord, «wanneer het schoone en verhevene, waarvan gij spreekt, zich enkel openbaarde in de kunst. Maar men kan ook geestdrift gevoelen voor en zich laten medesleepen door andere dingen, die ten slotte tot hetzelfde doel voeren, Eon doelloos bestaan alleen schijnt mij da grootste ramp, een bestaan Doch daar komt de professor." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6