ral Tan een Spaansch vaartuig door Cubaan- sche opstandelingen heeft aangetoond, dat de Cubanen 500 man sterk waren, tersvijl het schip slechts door 15 Spanjaarden werd ver dedigd. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld dat de minister van buitenlandsche zaken aan den Italiaan- schen gezant zou hebben verklaard dat de koning van zijn reis naar Rome heeft afgezien in de vrees dat anders de nuntius te Lissa bon zou worden teruggeroepen. De Italiaan- clie gezant antwoordde op deze verklaring met den Wensch dat Portugal zijn politieke onafhankelijkheid zou weten te bewaren en zeide dat het Itaiiaansche gezantschap zich bepalen zal tot het afdoen van loopende zaken. Volgens tijdingen uit de kolonie Goa wordt de toestand steeds ernstiger, daar dePoitu- geesche troepen nu met de opstandelingen gemeene zaak hebben gemaakt en plunderend het land afloopen. De Portugeesche ambte naren nemen de vlucht. De gouverneur heeft zich in zijn woning verschanst met eenige officieren, beambten en politie-agenten, schoon, wat laatstgenoemden betreft, weinig staat op hunne trouw kan gemaakt worden. De hertog van Oporto is gisteren naar Goa vertrokken. 8 E R Y I E. De koning heeft aan alle redacteurs van oppositiebladen, die zich wegens persvergrij- pen in hechtenis bevonden, gratie geschonken. De minister-president Novakoviteh heeft geweigerd te voldoen aan den eisch der radi cale paitij, om terstond af te treden, op grond dat het kabinet zicli moreel verplicht heeft het finnncieele vraagstuk op te lossen. Te Belgrado heerscht groote verbittering en men gelooft dat de Skupschtina, wanneer die weer bijeenkomt, eene der regeering vijandige hou ding zal aannemen. T U R K IJ E. De secretaris-generaal van het Turksehe ministerie van buitenl. zaken heeft Zaterdag aan de gezanten der mogendheden te Kon- stantinopel kennis gegeven van het keizerlijk besluit, waarin het ontwerp van hervormingen in Armenië wordt goedgekeurd. Men hoopt nu ook dat de uitvoering zich niet zal laten wachten. Vermoedelijk zal Feti bey, de vader van den gouverneur van Libanon, benoemd wor den tot keizerlijk commissaris voor de uitvoering der hervormingen de gezanten van Engeland, Rusland en Frankrijk hebben de keuze reeds goedgekeurd. De drogmans der gezantschap pen van Engeland, Rusland en Oostenrijk hebben gisteren een bezoek gebracht aan den Arraenischen patriarch om hem te wijzen op de noodzakelijkheid, dat thans een eind worde gemaakt uan de Armenische beweging. De Britsche gezant te Konstantinopel, sir Philip Currie heeft van Armenische zijde de waarschuwing ontvangen dat de jong-Turic- sciie partij in staat is een Armeuisch boos doener om te koopen tot het plegen van een aanslag op zijn leven, teneinde aldus de Ar menische zaak in discrediet te brengen en de invoering van hervormingen uit te stellen. De sultan heeft Vrijdag, na afloop der gods dienstoefening, den Russischen gezant Nelidofï iu particuliere audiëntie ontvangen. De Tuikschc couranten van gisteren dea len het keizerlijk besluit mee betreffende de hervormingen in het Armeuisch bestuur. Zie hier de voornaamste maatregelen. Strenge keus van de ambtenaren, volstrekte gelijkheid der burgers, regelmatige heffing van de be lastingen, instelling van kantongerechten, toe zicht op de gevangenissen, instelling van een kadaster, ontwapening van de regimenten Koerden, verbod van het laten verkoopen van inboedels enz. wegens pachtschuld. De Daily Chronicle ontvangt uit Konstanti nopel een bericht waardoor wordt gelogen straft de tijding, dat de Armeensche patriarch aan de Frausche, Russische en Engelsehe gezanten deed melden, dat hij goedkeurt de door den sultan bekrachtigde plannen van hervorming in de Armeensche provincies, waarvan de inhoud hem nog niet bekend is. De Daily Bleics verneemt uit Konstantinopel dat er groote ongerustheid heerscht over den toestand in Trebizonde, van waar geen directe berichten worden ontvangen. Door reizigers is beweerd, dat het vermoorden van Arme niërs is toegenomen, omdat de gouverneur dezen vooraf wist over te halen om hunne wapenen af te geven. AMERIKA. In Brazilië heeft de Senaat met algemeene stemmen tot een algemeene en volledige am nestie besloten. De Kamer is niet ongeneigd zich daarbij aan te sluiten, mits bepaald worde dat de officieren, die aan den opstand deelnamen, eerst over twee jaar weer bij het leger in dienst kunnen treden. Men gelooft, dat de Senaat zicli met dit amendement zal vereenigen. JAPAN. De gezant in Korea en andere leden van het Japanoclie gezantschap, benevens een aan tal Japansche militaire ambtenaren, die te Seoul vertoeven, zijn teruggeroepen. De Russische regeering protesteert tegen de regeeringsverwisseling op Korea en ver langt de wederaanstelling van den vroegere» koning, echtgenoot der vermoorde koningin. Biiinciilandsclic Bericht en. SCHIEDAM, 22 October 1895. De voorzitter van den gemeenteraad van Schiedam heeft Zaterdag j.l. ter kennis van de leden gebracht, dat zoowel met het oog I op de 22 dezer te houden loting der natio nale militie, waarbij zijne tegenwoordigheid bij de wet wordt vereischt, ais op de wijzi gingen die, als gevolg der gesloten leening groot f 1.500.000 in de gemeentebegrooting voor '1895 en in de ingediende begrooting voor 4896 gebracht moeten worden, de be handeling in den raad der laatstgenoemde begrooting niet vóór of op 22 dezer kan plaats hebben. In overleg met zijne medeleden van het dagelij ksch bestuur zal in een op Dinsdag 29 dezer te houden raadsvergadering de behandeling dier begrooting aan de orde worden gesteld. Wel wordt hierdoor afgeweken van het bepaalde in art. 44 van het reglement van orde voor den raad, doch de termijn bij de gemeentewet voor de behandeling dier be grooting gesteld, wordt hierdoor geenszins overschreden. De voorstellen tot wijziging dier begroe tingen zullen den leden binnen enkele dagen in druk worden aangeboden. Zondagmiddag is het 10-jarig dochtertje van A. II. Lawende, wonende in de Helena- straat (Goizen), aan de Lange Haven, tegen over het gebouw van het Leger des Hei Is te water geraakt. De heilssoldaat D. Mookhoek sprong gekleed te water en had het geluk het kind te redden. Gisternamiddag vermiste G. A. Heetman, winkelier, wonende aan den Singel, hoek Rotterdamschen dijk, uit zijn toonbanklade een bakje met geld, tot een bedrag van ƒ2.50, welk geld waarschijnlijk door een vreemde uit de iade gelicht isiedere winkelier zij op zijn hoede. De minister van financiën maakt bekend, dat op 19 dezer bij de betaalmeesters in kas was 2,391,923.01'/s, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Ui/s van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanl,206,330.04l/s< De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. De Staatscourant van 21 dezer bevat een koninklijk besluit van 8 dezer, waaibij ook aan de ingelijtden bij de militie te land der lichting van 4896 gelegenheid wordt gegeven te proflteeren van de bekende gunstige be palingen als: vermindering van den tijd voor eerste-oefening tot op 10 maanden en plaat sing bij korps en garnizoen naar verkiezing, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. De minister van oorlog heeft ter uitvoering van dat be sluit o. a. bepaald, dat de lotelingen die aan het examen, om te worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, wenschen deel te nemen, zich daartoe vóór 20 Januari 1896 schriftelijk moeten aanmelden, ter plaatse alwaar zij verlangen tot het examen te worden toegelaten. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal hare zit tingen aamangen op 12 Nov. a.s. te 9'/s uur, in liet raadhuis te Amsterdam. De aanvraag om toegelaten te worden moet den voorzitter, den heer J. H. P. E. Kniphorst te 's-IIage, voor 5 November hebben bereikt. Naar het Sandelsllaü verneemt, bestaat bij de Tweede Kamer het voornemen, naafloop van de beraadslaging over de Indische be grooting hetgeen waarschijnlijk op het einde dezer week kan worden gesteld tot 12 November a.s. op reces uiteen te gaan, en dan bij hare terugkomst de nieuwe regeling der personeele belasting terstond in behan deling te nemen. Ten aanzien van dit laatste punt zou in den loop dezer week het voorstel worden gedaan. Op de staatsspoorlijn Amsterdam—Utrecht zal voor het in- en uitlaten van reizigers een halte-station te Duivendrecht, nabij Abkoude, geopend worden. In België en Frankrijk worden geen 15- daagsche abonnementskaarten over de Neder landsche spoorweglijnen meer afgegeven. De Nederi. Kamer van koophandel te Lon den heeft van de betrokken Britsche spoor wegmaatschappij de mededeeling ontvangen, dat zij voorloopig eiken Maandag en Vrijdag in correspondentie met de dagbooten, die Zondag en Donderdag uit Vlissingen vertrek ken, extia treinen zal zenden om te zorgen, dat het vleesch uit Nederland tijdig de markt kan bereiken, mits er minstens 20 tonnen zijn. Deze maatregel wordt genomen als proef en zal alleen gehandhaafd worden als de hoeveelheden het zenden van bijzondere trei nen rechtvaardigen, hetgeen thans nog nauwe lijks het geval is. De afdeeling Rotterdam van het sAlgemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" heeft een vereerend schrijven ontvangen van H. M. de Koningin-Regentes, waarin de afdeeling geluk- gewenscht wordt met haar zilveren feest. De telephoonlijn RotterdamUtrecht is voor het publiek verkeer geopend. Op de Hoogstraten bespeurde men Zater dagavond een ongewoon groot aantal politie beambten zoowel in civiel als in uniform. Geen tien stappen kon men als 't ware doen of men ontmoette een of meer hunner. De oorzaak hiervan is de steeds grooter afmetin gen nemende bandeloosheid der jeugd, die het de laatste maanden zoo bont maakte, dat het voor een fatsoenlijke vrouw bijna niet meer mogelijk was die straten te passeeren. Steeds erger en erger werd de ruwheid en liederlijkheid van dat opkomende geslacht, hetwelk de Hoogstraten bij avond als hun ont moetingsplaats scheen uitgezocht te hebben. De taal, die men daar hoort uitslaan, is be- neden alles. "Van daar dit optreden der po litie, dat, men kon het reeds ontwaren, vrucht draagt en ontzag inboezemt aau de vele aan komende jongens en liet in nog grooter aan tal meiden van 15 tot 20 jaar. 'N.Jt.Ct Ook Zondagavond waren op de Hoogstraat en Korte Hoogstraat dezelfde politie-maat- regelen genomen als Zaterdagavond. Ook nu bleken die maatregelen eene uitnemende uit werking te hebben. In eene Vrijdagavond 1.1. gehouden, zeer druk bezochte vergadering van het Delftsch studentenkorps, die van 7 tot 12 uur duurde, is het besluit genomen om ook voor de studenten aan de Indische inrichting de ge legenheid open te stellen, lid van het korps te worden. De senaat van het korps, die het voorstel gedaan had, heeft in den loop, dien de dis- cussiën namen, aanleiding gevonden om ont slag te nemen. Op het kerkhof »Ter Navolging" te Sclie- veningen, werd gistermiddag halfdrie de ge denksteen onthuld, ter eere van de nagedach tenis van Elisabeth Wolff, geb. Bekker, en Agatha Deken. Een zeventigtal dames en heeren waren er bijeen. Op den grafsteen lagen twee kransen, een van eiken- en lauwerblaren en linten in de- nationale kleuren van den heer Scheurleer, eigenaar en directeur van het kerkhof, en een neergelegd door den heer C. Honigh van wege eenige belangstellende dames. De heer C. Honigh sprak eenige eenvou dige woorden. Mevrouw Knuttel—Fabius onthulde daarop de eenvoudige hardsteenen plaat, die ingemet seld is in den muur en in gulden letters de namen en data der beide vrouwen, en daar- boven "een urn, bevat. De steen is ontworpen door den architect, den heer G. Brouwer Jr, en vervaardigd door den beeldhouwer Redera, Een kort woord van den heer dr. Joh, Dyserinck tot mej. Adriana Bel, de laatste- verwante van Betje Wolff, besloot de plech tigheid. Ais historisch deelt men aan de N. B. Ctr het volgende mede: Een industrieel had van een zijner vrienden ten halve verstaan, dat er in een der dagbla den een advertentie stond van eene Wolff- Deken-tentoonstelling te 's-Gravenhage. Hij begaf zich naar de hofstad, om uit welbe grepen eigenbelang te gaan zien de expo- siLie vanwollen dekens. Zaterdagavond omstreeks halftien sprong op den Loosduinschenweg een man van de West- landsche stoomtram en geraakte onder een der wagens. De wielen gingen hem over de arm terwijl hij een bloedende hoofdwonde bekwam. De man werd naar het gem. zieken huis te 's-IIage overgebracht. De raad der gemeente Spijkenisse heeft zich tot den minister van waterstaat gewend, met beleefd, doch dringend verzoek, alle maat regelen te willen nemen, die door de berging van dynamiet op de oostpunt van Rozenburg noodig kunnen geacht worden, om eene wel licht nog vreeselijker ramp dan te JLohitl* plaats had, te voorkomen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering der vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche octrooiwet werden de heer D. Blooker ter vervanging v£.n den heer G. D. Nellensteijn tot bestuurs lid gekozen, het jaarverslag voorgelezen en de rekening en verantwoording goedgekeurd. Door het bestuur werd voorgesteld aan de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie het verzoek te richten, om bij de voornaamste staten aan te vragen een vol ledig exemplaar van de octrooi-, patent- of, brevetbeschrij vingen, en deze ter algemeene

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2