.A". 1895. Donderdag 24 October. IN0. 8903 egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:"""T ODÉ. Buitenlandsche Berichten. 1.85. - 2.50. - 0.10. SVBEAVt BOÏ^KSTBAAT PO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10' Iedeie gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nammers F It A N K F. IJ K. In den Senaat hield de onder-voorzitter Charlamet gisteren eene lofrede op de troepen in Madagaskar. In de zitting der Kamer waren een groot aantal leden tegenwoordig. De voorzitter Brisson hield daar eveneens eene lofrede op de troepen in Madagaskar, welke langdurig werd toegejuicht. De voorzitter deelde mede dat een groot aantal verzoeken tot het houden van interpellation bij hem zijn ingekomen. Nadat de Kamer de interpellatie over de gebeurtenissen te Carmaux op Donderdag had vastgesteld, is zjj uiteengegaan. De extra-parlementaire commissie voor de decentralisatie heeft nu, in overleg met den minister van binnenlandsche zaken, eenige ontw erpen van wetten en besluiten gemaakt, die, als ze woiden aangenomen, decentrali satie in Frankrijk een heel klein beetje minder eig zullen maken. Camille Peiletan heeft ontslag genomen als rappoiteur der marinebegrooting. De regee ring had 7Vs miliioen verlangd voor den bouw van nieuwe schepen. Peiletan stelde voor, 4 miliioen toe te staan. De commissie weigerde echter, op voorstel van San ien en Dubois, elk krediet, hetgeen Peiletan ge biecht heeft tot zijn besluit, waarop bij mis schien nog zal teuigkomen. Vin haren correspondent te Tananarivo verneemt de Times nog eenige bijzonderheden over de inneming dier stad. Op 29 Septem ber, dnn dag vóór de capitulatie, dreven de naderende Fransche troepen de Ilova's terug tot op drie mijlen van de hoofdstad. De haat tegen de vreemdelingen steeg ten tophet gepeupel begon de Fransche gevangenen te vei moorden en te verminken, en de zieken in liet hospitaal van de Engelsche missie zouden er ook slecht afgekomen zijn, als de Framchen niet op de hoogten bij de voor steden waien verschenen. Den volgenden dag werd het gevecht hervat. De aitillerie der Ilova's hield zich goed, maar de Fianschen dreven den vijand van de hoogten, wierpen granaten in de stad en maakten zich gereed tot de bestorming, toen de koningin de witte vlag liet hijsehen. Het binnenrukken in de stad had kalm plaats. De Fiansche troepen gedroegen zich uitmuntend en dit stelde de bevolking gerust. De heer Rességuier, de directeur der glas blazerijen te Carmaux, heeft aan een inter viewer zijn onherroepelijk besluit medege deeld, alle eisehen der werkstakers af te wijzen. Hij zou slechts een vierde deel van het vroegere personeel aan het wei k kunnen zetten, al wilde men den arbeid weder op nemen. Want tengevolge van de langdurige werkstaking is de omzet voor geruimen tijd verminderd en zal het moeite kosten, de vroegere afnemers te behouden. BUIÏSCHIASD. Maandagvoormiddag had te Berlijn, in tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin en vele andere vorstelijke personen, de plechtige inwijding plaats van de ter na gedachtenis van keizer Frederik gestichte protestantsche kerk. De plechtigheid werd besloten met het oud-Nederlandsche volkslied 3o Wir treien zum Beten vor Gott den Gei ech ter. het danklied der Nederlanders uit het jaar 4597 tot viering der overwinningen van prins Maurits, dat ook het lievelingslied van keizer Frederik was, begeleid op liet fraaie orgel, een geschenk ter waarde van 20,000 mark van een ingezetene van Quedlenburg en van den orgelfabrikant Ernst Rover te Klausneindorf. In den namiddag werd op het Slotplein een gedenkteeken ter eere van keizerin Augusta, de gemalin van keizer Wilhelm I, onthuld. Gisteren vieide de keizerin, die geheel her steld is van het zenuwlijden, dat haar belette de feesten te Kiel bij te wonen, haar 37sten verjaardag. De keizer heeft den stadhouder van Elzas- Lotharingen zijn levensgroot borstbeeld in de uniform der gardes-du-corps met den adelaars helm geschonken. Het bericht der Kóln. Zeitg. ais zou de keizer voor het aanbod van den groothertog van Luxemburg, die hem tijdens zijn verblijf in het Rijksland wilde laten begroeten, be dankt hebben omdat de groothertogelijke regeering in den jongsten tijd meermalen Duitsch-vïjandige betoogingen zou hebben toegelaten, wordt door de Luxemburgsche regeering zelve tegengesproken in een offi cieus artikel in de te Brussel verschijnende Soir. Daarin wordt gezegd dat de ontmoeting tusschen den keizer en den groothertog, welke zou plaats hebben, is uitgesteld omdat de groothertog op het slot Königstein ongesteld was geworden, maar dat de keizer beloofd heeft den groothei tog het volgende jaar te zullen bezoeken. B E L G I E. De heer Van Eetvelde, secretaris van het bestuur van den Kongostaat, zond aan de Baulois een schrijven, waarin hij verklaart dat Frankrijk zich voorloopig nog niet behoeft bezig te houden met de kwestie van het overnemen van den Kongostaat door een andere mogendheid dan België. In den eersten tijd is geen wijziging van den bestaanden toestand te verwachten. Baron Dhanis zou, volgens de Kölnische Ztg., nu toch het opperbevel in de oostelijke provinciën van den Kongostaat overnemen. Men vertrouwt dat hjj aan de onlusten een eind zal kunnen maken. Tot nu toe zijn onder de werkstakers te Geut ruim 22.000 francs verdeeld. Nog steeds blijven de weikstakers ongeneigd aan het weik te gaan, vóórdat de arbeidsraad uit spraak heeft gedaan. ENGELAND. Een hoofdartikel in de Times bevestigt dat liet Brit&che ultimatum aan Venezuela alleen betreft den gewelddadigen aanval in Januari op een Biit«elien buitenpost aan de Cuyuni-iivier. Trouwens er wordt geen spoed gezet achter liet ultimatum, en het gaat over Berlijn, daar Duitschland de bemiddelaar is in de betrekkingen tusschen Engeland en Venezuela. De Times zegt dat liet hoog tijd is dat Engeland de staatslieden te Caracas eens een heilzame les toedient. Het ultimatum, zegt ze, kwam geen oogenblik te vroeg, want het is zonneklaar dat de Biitsche burgers in Guyana niet veilig zijn, zoolang dergelijke snoode gewelddadigheden ongestraft blijven. De gezant van de Veieenigde Staten te Lon den heeft in een interview verklaard dat het Fngelsche ultimatum geheel ligt builen zjjn snstiuctièn, die alleen strekken om de En gelsche regeering te bewegen de Venezue- laansche grensonderhandelingen op te vatten. Salisbury had zijn veiklaririgen welwillend aangehoordmaar alsnog geen antwoord gegeven. Bayard weigeide te zeggen of hij Salisbury in den loop van deze week dien aangaande zal spreken. OOSTENRIJ K-II O N G A II IJ E. De keizer heeft Maandag te Buda-Pest den eersten steen gelegd voor den bouw eener katholieke parochiale kerk in de vooistad Elisabethstadt. Volgens de Tester Lloyd is de keizerin ongesteld. Zij zal zich reeds in den loop dezer week naar Weenen moeten begeven, om daar een massagekuur te ondergaan. In zijne rede tot opening van de zitting der Oostenrijksche Kamer op gisteren, zeide de nieuwe minister-president, graaf Badeni, ten aanzien van het vraagstuk der natio naliteiten sAlle eisehen die grondig gerechtvaardigd en duidelijk en wettig omschreven zijn, zullen met onpartijdigheid worden onderzocht. De regeering zal rekening houden met de traditioneele toestanden, in het leven geroepen door de historische ontwikkeling en het over wicht der Duitsehe bevolking. De regeering stelt volkomen vertrouwen in het Czechische volk en is wars van alle weerwraak. Reeds heeft zij blijken gegeven van hare welwillend heid jegens Bohemen, door de opheffing der uitzonderingsmaatregelen," Zijne rede besluitende, zeide Badeni: De regeering zou onafhankelijk blijven; zou lei den, maar zich niet laten leiden, en dus handelen naar beginselen, in theorie juist en in de piactijk. Zij deed een beroep op de partijen, die zich op zedelijken grond slag hadden gevormd en die een ideaal doel op practisciien grond nastieefden. De regee ring zou zich niet begeven op de onvrucht- baie paden, die naar de vernietiging der men- schelijke maatschappij voerden, zonder echter reactionnair te wezen, en zou voor de hand having van den godsdiensten van godsdienstig- zedelijk onderwijs waken. De natie zou zich hebben bezig te houden met de verbetering van den oeconomischen toestand, vooral in de landen die in ongunstige omstandigheden verkeeren; en de Kamer met de begrooting, het vergelijk met Hongarije, eene zeer vrij zinnige kiesicchUiervorming, maatregelen om. het lot van de misdeelde klassen te verheffen en met voortgezette belastinghervorming. De regeering zou tegenover geen enkele partij het veideel-en-heerseh toepassen, en echt- vaardigheid als haar hoogsten plicht beschou wen. (Herhaald applaus De Kamer heeft besloten Donderdag de regeeringsboodschap te behandelen. Badeni hield in het Heerenhuis dezelfde toespraak als in den Rijksiaad en voegde er aan toe, dat hij zeker is van den steun van het Heeienhuis, waarop hij met vol vertrou wen een beroep doet. Badeni werd met zijn rede hartelijk gelukgewenscht. Als protest tegen de uitspattingen der Kroatische studenten heeft de gemeenteraad van Agram den minister-persident Rar.ffy en den banus graaf Khuen Hedervary tot eere burgers dier stad benoemd. 410 Kioatische studenten te Weenen heb ben daarentegen aan hunue mahkeis te Agram een adies van instemming met hunne betoogingen tegen de Hongaarsclie en Ser vische vlaggen gezonden. In de Hongaarsclie Kamer heeft Frans Kossuth gisteren de regeering over het geval te Agram geinterpellee d. Hij stelde er haar verantwoordelijk voor en gispte schei p den brief van den keizer aan den banus van Kroatië. Waarom had de regeering, zoo vroeg hij, niet de voldoening gevraagd, waarop de natie wegens het beleedigen van de Hongaar sclie vlag recht had? Hij viel de regeering en de liberale partij hevig aan, en verweet der regeering gemis aan energie (gemompel aan de rechterzijde). Hij eischte dat de Hongaar- sche vlag geplant zou worden daar waar zij beleedigd was en dat de troepen en autori teiten er voor defileeren zouden. Hij vei langde dat de eisch van genoegdoening voor de be- leediging in de volgende vergadering behan deld zou worden. De voorzitter van den ministerraad ver wierp de beschuldiging, tegen de regeering ingebracht, als zou zij de gebeurtenissen niet aangedurfd hebben. Het Agramsche schan daal moest behandeld worden. De regeering zou op de vragen welke men haar stelde ant woorden. Josipowitsj spoorde tot gematigdheid aan.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1