.A". 1895 Woensdag 30 October, N°J 8907, Eerste Blad KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, U IT G E V E uitgezonderd Dinsdag, ODÉ. R; J iS STRAAT Biiitenlandsclie Be richten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomtners f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBBAP: SI 4» T 7 O. AnvEETCNTiEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 110' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam Gelet op art. 56 der verordening op de brandweer van 48 Juni 1880 (Gem.llad no. 11 \an dat jaar) Brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 25n dezer, de functiën van Opperbraitdmcesfcr bij de brandweer alhier opgedragen zijn aan den Directeur der gemeente werKen, den heer «7. M. A. ZOKTiltLDER. Schiedam, den 26sten October 1895. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. {Herplaatst wegens een zetfout.) F R A N K B IJ K. Het langdurig debat in de Kamer over de werkstaking te Carmaux is Zaterdag geëin digd, en wel met de goedkeuring door de Kamer met groote meerderheid van eene motie, waardoor het bekende voorstel van den interpellant Jautès (dat de Kamer haar pre sident Brisson tot bemiddelaar zou aanwij zen) werd van de baan geschoven. Het was een voorstel van den gematigden republikein Jacques Drake en strekte tot goedkeuring van de houding der regeering. Het werd goedgekeurd met 280 tegen 183 stemmen. Na afloop dezer stemming verklaarde de regeeiing, in antwoord op eene tot haar ge richte vraag, zich, bij monde van den mi nister van openbare werken, den heer Ley- gues, bereid alsnog een poging te beproeven om eene verzoening tot stand te brengen. Het debat is zeer heftig geweest soms. De ministers, aan de leden der uiterste linker zijde hunne inmenging in deze werkstaking verwijtende, werden herhaaldelijk door dezen in de rede gevallen en in het spreken be moeilijkt. De maatregelen der regeering dus verklaarde deze waren tegenover de dreigementen der werkstakers alleszins ge rechtvaardigd geweest. Met name den lieer Jaurès stelde zij verantwoordelijk voor de zotte praatjes van vrouwen- en kinderen- mishandeling en voor het verloopen der in dustrie. De regeering heeft er voor gezorgd en zal er voor blijven zorgen, dat de vrijheid van arbeid wordt gehandhaafd. De regeering heeft haar plicht vervuld en kan niet dulden dat hare ambtenaren ten onrechte worden belasterd. Deze verklaring gaf aanleiding tot leven dige toejuichingen der regeeringspartij en rumoerige protesten ter uiterste linkerzijde. De uitslag is voor de regeering eene schitterende voldoening. Nu komt Madagascar nog; maar na het succes der expeditie mag men wel alle ge vaar in dezen voor de regeerïng geweken heeten. Het gesloten vredesverdrag is nu in zijne bijzonderheden bekend. De koningin erkent het Fransche protectoraat in al zijn omvaDg en met al zijn gevolgen. Haar leger wordt ontbonden, maar de Franschen organi- seeren voor haar een nieuw, en zij zullen het land tegen eiken aanval beschermen. Hunne garnizoenen op het eiland kunnen zij zoo steik rrfaken als zij verkiezen. Het bestuur des lands wordt gesteld onder toezicht van een Fransch resident. Geen leeningen mogen worden gesloten zonder diens toestemming, maar voor de afdoening van vroegere gesloteue moet de koningin zelve zorgen. Slechts tot eene conversie zal Frankrijk de hand leenen. Het gebied om Diego Suarez, waar de Fran schen zijn gevestigd, zal nauwkeurig worden afgebakend. De eerste minister (echtgenoot der koningin) treedt af en wordt vervangen door Rainitsinbosily, tot nu toe minister van binnenlandsche zaken. Aan de ratificeering dezer overeenkomst door de Kamer behoeft zeker niet te worden getwijfeld. De minister van financiën Ribot beeft de cijfers van de begrootingscommissie voor de zegelbelasting op buitenlandsche waarden aangenomen. Deze commissie had die cijfers voor vreemde staatspapieren bepaald op 50 centimes per 100 francs en voor alle vreemde waarden op 2 frs. per 100 frs. Door de regeering wordt de kredietaanvrage voor het vestigen van nieuwe consulaatposten in China en op Formosa toegelicht in een nota, waarin de ontwikkeling der Indo-Chi- neesehe koloniën op den voorgrond gesteld wordt. In de Kamerzitting van gisteren was aan de orde de interpellalie-Rouannet oier den Zuiderspoorweg. Rouannet zeide dat deze zaak het gezag van het parlement heeft aangetast, daar dit zich partijdig heeft getoond. Hij vroeg rekenschap aan den minister van justitie. Hij klaagde over de langzaamheid, waarmede de geheele zaak is behaudeld, over willekeur en en het niet tegengaan van allerlei knoeierijen. Men aarzelde te vervolgen, als er een lid van Kamer of Senaat bij betrokken was. De spreker vorderde het openbaar maken van de stukken; die in handen van den minister zijn gebleven. Hiertoe diende hij een voorstel in, dat de Kamer met 310 tegen 210 stem men aanneemt. Na het besluit van de Kamer hebben de ministers de zaal verlaten en zich begeven naar den president der republiek. Ribot toch had verklaard het voorstel-Rouannet niet aanneembaar te achten. De ministers boden hun ontslag aan, dat door Faure werd aan genomen. DUITSCHLAND. De koning van Portugal komt Vrijdagavond in het nieuwe paleis bij Potsdam aan tot het bezoeken van het Duitsche keizei lijk paar. Hij denkt er drie dagen te blijven. De eerste overwinning der Duitsche marine, den 9n November 1870 door de Meteor onder bfvel van den tegenwoordigen admiraal Knor, t >en nog kapitein-luitenant, nabij Havana be haald op het Fransche adviesjacht Brouvel, zal de volgende maand luisterrijk worden her dacht. Nu de Nederlandsche gezant te Berlijn, jïir, van Tets van Goudriaan, van zijn verlof is teruggekeerd, zal de legatieiaad jhr. Van Eys van Lienden, die het gezantschap heeft waargenomen, binnenkort als minister-resi dent naar Bucharest vertrekken. De Vorwdrts drukt weer een geheime offl- eieele aanschrijving af. Ditmaal is het een circulaire van den regeeringspresident te Potsdam, waarin aan de landraden en politie autoriteiten in Brandenburg last wordt gege ven, nauwkeurig te letten op den inhoud van de sociaal-democratische en anarchistische bladen en alle artikelen, die hun strafbaar voorkomen, ter kennis te brengen van den officier van justitie. Tegen deu afgevaardigde Liebknecht is door den ambtenaar van het openbaar minis terie een aanklacht ingediend wegens zijne rede bij de opening van bet sociaal-demo cratische congres te Breslau. De zoon van Liebknecht, den socialistischen leider, is benoemd tot referendaris bij de rechtbank te Crefeld. In socialistische kringen is men woedend, en men verwijt mevrouw Liebknecht, hare kinderen als bourgeois te hebben opgevoed, het vreeselijkste wat een socialistische moeder kan doen. R E L G I E. De reis van den Belgischen minister president De Burlet naar Engeland is in ver band gebracht met politieke kwestiën, o.a. met de zaak-Stokes. Het 11 ld. v. Antwerpen verneemt dat de reis geen politiek doel heeft; de minister is een bezoek gaan brengen aan een Engelschen vriend. Lord Salisbury heeft aldus wordt uit Brussel aan een Duitsch blad geschreven genoegen genomen met de schadevergoeding, welke de Congo-regeering voor de terecht stelling van den Engelschman Stokes wil geven. De Engelsche premier heeft geëscht, dat de zaak niet voor het gerechtshof te Boma, maar te Brussel zou worden behandeld. Kapitein Lothaire, de Belgische officier, die den heer Stokes liet ophangen, zal derhalve naar België ontboden worden, teneinde zich De schadevergoeding be te rechtvaardigen draagt f 600,000. BENE Jt ARKEN. De officieele verloving van prinses Maud van Wales en prins Karei van Denemarken, tweeden zoon van den kroonprins, heeft gister avond plaats gehad. RUSLAND. Durnowo is benoemd tot president van bet minister-comité, met ontheffing van zijn ambt als minister van buitenlandsche zaken. De waarneming van laatstgenoemd ministerie is opgedragen aan den plaatsvervaugenden minister Gorewykin. ITALIË. Te Rome is bevestiging ontvangen van den dood van den Abessynsehen negus Mene- lek. Ras Maltonnen, een der voornaamste hoofden, moet in overleg zijn getreden met generaal Baiatieri. SPANJE. Volgens de literal zullen er, behalve de 26,000 man die gereed staan, in het midden van November nog groote troepenverster kingen naar Cuba gaan. Martinez Campos beeft op Cuba weer eens een sterk stuk bestaan. Hij is aangevallen door insurgeriten; acht kogels hebben zijn mantel dooi boord en de_ maarschalk is te Havana gekomen zonder dat hij ook in het minst gedeerd was. Eindelijk komt dan uit Newyork weder eens de tijding van een belangrijk succes, door de Cubanen behaald. In de provincie Matanzas, in het dal van St. Juan, legden 3000 Cubanen, onder lei ding van Maceo, zich in hinderlaag, teneinde eene Spaansche divisie van 2800 man op te wachten. De Spanjaarden werden overrom peld en tot den terugtocht genoodzaakt, met achterlating van hun ammunitie en 800 (300?) dooden en gewonden. PORTUGAL. Blijkens een telegram uit Bombay zijnde weerspannige soldaten in de Portugeesche kolonie Goa nog steeds onder de wapenen. De meesten zijn bereid zich over te geven, indien aan allen, die aan deza rebellie deelnamen, volledige kwijtschelding van schuld wordt verleend, maar de Portugeesche gouverneur kan dezen eisch niet inwilligen. De opbrengst der douanen is gedurende het drietnaandelijksche tijdvak van Juli tot September met ongeveer 602 contos de reis (133.200 pd. st.) toegenomen. R K E N I E. De nieuwe minister-president, Demeler Sturdza, heeft in eene openbare vergadering te Jassy het program van het Kabinet ont wikkeld. Het zal er naar streven, evenwicht

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1