A". 1895. Woensdag 30 October. N°. 8907. Tweede Blad. egenenveert .gste Jaargang. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G1 1 ODÉ. Wijziging der gemeentebegrooting. irnienlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. S 30800.— 4200.- Land- en Tuinbouw. SCH G D R A N i Abossehektspriis, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2 50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: BOTEEif RAAf 7 O. AnvERTENTtEPRUSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf t.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 T)RirMAAL geplaatst wontt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben aan de leden van den Gemeenteraad doen toekomen voorstellen tot verhooging van en toevoeging aan de gemeentebegrooting voor 1895 en tot wijziging van de ingediende begrooting voor 1896; een en ander in verband met de uitgifte der eerste serie, groot f 1.500.000.nominaal, in de 3-°/0-geldleening ten laste der gemeente, groot nominaal f3.000.000.—, en de betalingen, welke uit die leening zullen worden gedaan. Omtrent de bestemming van de genoemde eerste serie dier leening diene het volgende tot toelichting Ontvangst. Leening, groot f 4.500.000.gesloten tegen 96% f 1.451.250.— Uitgaaf. Bij uw besluit van den 6den Augustus 4895 werden in Uitgaaf aan de begrooting voor 4895 toegevoegd of verhoogd Hoofdstuk II, Art. 7<z, Volgn. 97a, wegens verruimen der voorhaven enz Hoofdstuk II, Art. 75, Volgn. 975, wegens kosten van het maken van een haven enz Hoofdstuk II, Art. Ie, Volgn. 97c, wegens kosten voor het wrhoogen van den Frankelandschen dijk Hoofdstuk XI, Art. 4, Volgn. 474, onvoorziene uitgaven ten gevolge van den aankoop van xhet Kamp" enz kosten van het f 85000.- - 6000,- Voorgesteld wordt: 4o. De volgende posten van de begrooting van uitgaaf voor 1895 te verhoogen en daaraan toe te voegen Hoofdstuk IX, Art. 2, Volgn. 457. wegens aflossingen van de bijzondere geldleeningenf4154000. Hoofdstuk X, Art. 45, Volgn 173a, wegens kosten der geld- leening - 5750. f 126000.— 2o. De ingediende begrooting voor 1896 te wijzigen als volgt Den post onder Hoofdstuk II, Art. 8, Volgn. 97 te doen luiden nKosten wegens het maken van een loswal en »spoorwegaan- sluiting aan de Maas," en daarvoor uit te trekkenf 146477.25 en aan Hoofdstuk X, onder Art. 45, Volgn. 173, een nieuwen post toe te voegen, luidende ^Inschrijving op de grootboeken der Nationale Schuld" en daarop uit te trekken een bedrag van- 49022.75 -4159750.- - 165500.- f 4451150. Nog merken Burgemeester en Wethouders op, dat door de mindere aflossing, dia in 1896 zal plaats hebben, de uitgaven n& aftrek van de meerder verschuldigde rente met f8355.zullen verminderen. Z hebben gemeend, dat waar als evenwicht tegenover die mindere uitgaaf eene mindere raming in ontvangst kan geschieden, die gelegenheid aanstonds te moeten aangrijpen om, iu aansluiting aan het door ons aangevoerde in onze memorie van antwoord op het Sectie- verslag (zie t. a. p. Hoofdstuk I, Volgn. 2), den post ad f 10000^Beschikking over een gedeelte van het vermoedelijk batig nslot der rekening over 4895" te doen vervallen. Eene verlaging van den post voor Onvoorziene Uitgaven", om de begrooting te doen sluiten, is hiermede gepaard gegaan. SCHIEDAM, 29 October 1895. De vorige week overleed te Rotterdam een Weduwe, die in de gansclie stad bekend was. »ie kende »Mie Hasenkamp" niet, de sfijnste vischvrouw" van de stad? Smullers uit de eerste standen, groote kooplieden en reeders, Magistraten zelfs betraden persoonlijk haar winkeltje aan den Visschersdijk bij de Zee- vischmarkt, om bestellingen te doen voor hun feestdiners en steur, zalm of rog uit te zoeken. 't Was een eigenaardige figuur, die Mie Hasenkamp. Ieder wist, dat zij niet om den broode hare nering behoefde te drijven; zij was de weduwe van een persoon, behoorende tot een der meest geachte katholieke familiën onzer stad, waarvan leden aan de universiteit studeeren, een bloeienden groothandel drijven, met den graad van doctor theol. als professor aan een onzer inrichtingen van hooger onder wijs werkzaam zijn, enz. Mie Hasenkamp voerde den naam van haar overleden man dan ook niet, onder haren geboortenaam bleef zy in weerwil van alle betoogen haren handel drijven, waarin zij geheel opging, die haar lust en haar leven was. De eerste hotels bestelden bij Mie Hasen kamp; geen fijn diner deugde, als er geen visch was van d vrouw Hasenkamp". En de weduwe voerde uit naar Brussel, naar Keulen, niet het minst ook naar Noord-Brabant, waar zij onder de notabele burgers groote klanten had. Mie was rijk, Mie was van goede familie, Mie werd een daagje ouder, maar Mie was niet te bewegen haar zaakje vaarwel te zeggen. Nog onlangs kon men haar naast haar tobbe met fijne tong en paling, naast haar kreeften en garnalen zien zitten met opgestroopte mouwen, een groven zwarten rok en een bon ten boezelaar aan. Mie en haar zaak waren een. Thans is Mie gestorven. Ze is overleden te midden van haar nering, op 67-jarigen leeftijd, terwijl zij zich reeds jaren geleden als r(jk uit haar zaak kon hebben terugge trokken. Het bewijs? De weduwe Hasenkamp heeft drie ton gouds nagelaten, zegge f 300,000. Er zit toch nog verdiensten in de visch. (1ST. Br. DU.) Men schrijft uit Biervliet aan de JUidd. Ct. Vrijdag en Zaterdag kreeg de buitenbevol king een bezoek van een brutaal heerschap, dat onder voorgeving van doofstom te zijn, gelijk een gedrukt biljet te lezen gaf, zijn koopwaar presenteerde. Zij die kochten noch een aalmoes gaven werden met de vuist zelfs met een groot mes bedreigd. Een arbeidersvrouw werd in het gezicht gespuwd; b(j een niet-koopende boerin werden de geschonken twee centen over de straat geworpen. Grootere giften werden aanvaard. Den eenen dag was de onwelkome bezoeker in het grijs, den volgen den dag deftig in het zwart gekleed. In het hospitaal Obaukbow te Sint-Petersburg is een grijsaard van 138 jaar opgenomen, die zich aan den voet bezeerd had, toen hij op een pelgrimstocht was. De oude heer is nog gezond als een visch. Hij vertelt dat hij in 1842, toen hij 85 was, naar Siberië gedeporteerd weid, omdat bij een misdaad begaan had. Hij ging daar in de mijnen werken. Op den duur beviel hem dit ochter niet erg toen er dan ook nog wat heimwee bijkwam vroeg hij, na er 45 jaar geweest te zijn, verlof om kosteloos naar Rus land terug te keeren. Was hij nu maar in den trein blijven zitten, dan had hij die wonde niet aan zijn voet gekregen maar hij had telkens pelgrimstochten te voet gemaakt en daarvan moest hij nu wat uitrusten. Trouwens Jang leven schijnt in zijn fa milie een hereditaire kwaal te zijn. Zijn vader werd 148 jaar. Te Munchen is de fabriek van celluloise, van Stmonis Co. totaal verbrand. De schade is anderhalt miliioen mark. Op de Christelijke begraafplaats te Mainz worden ieder jaar volgens bet reglement die grafmonumenten en zeiken verwijderd, welke niet door de familie zijn aangekocht. Voormen echter tot die opruiming overgaat, wordt den betrokken familieleden verzocht óf den termijn voor het grafrecht te verlengen öf de zerken te verwijderen, daar dit anders door bemiddeling van het gemeentebestuur geschiedt. Onder de monumenten, die dezer dagen werden verwij derd, bevond zich ook een prachtig gedenkteeken, dat een Mainzer familie op het graf harer ovetleden moeder had laten plaatsen. De graf zeik droeg behalve den naam der oveiiedene ook het opschrift«Aan onze onvergetelijke moeder 1" Het opschrift dateerde van het jaar 1885 Tien jaren zijn sedert voorbijgegaan, de kinderen vet keeren alien in gunstige omstan digheden, doch hunne ^onvergetelijke" moe Ier hebben zij reeds in zooverre c vergeten", dat zij niet alleen het graft echt niet opnieuw betaalden, doch zelfs het grafmonument aan zijn lot overlieten. De steen werd op het kerkhof aan een steenhouwer voor eenige stuivers ver kocht om den man als haksteen te dienen. Blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezant le Rome, heeft de Itahaansche regee ring bjj decreet van 25 October 1895 den invoer van Nedei landsch vee in Italië weder toegelaten, onder voorwaarde dat er bij worde overgelegd een certificaat van een Italiaausch consulairen ambtenaar, houdende dat ter plaatse van herkomst van het vee geen enkele besmettelijke veeziekte heerscht. Stct Volgens een Reuter-bericht van gisteren bevatte het Journal officiel de reeds door de B ederlandsche Staatscourant van 25 dezer medegedeelde ministerieele beschikking, waar bij het vervoer van runderen, schapen, geiten en varkens, uit Nederland afkomstig, wordt ingetrokken. In een weide aan den Laanslootschen weg onder Schiedam is bij drie schapen van J. van der Velden schurft geconstateerd. Deze scnapen zijn van de gezonde afgescheiden. Men schrijft uit Brussel aan de A'. R. Ct.: Nu de Belgische grenzen nog immer gesloten blijven voor den invoer van vee uit Nederland, is hetgeen de Monileur du Commerce Ttctgc mede deelt In verbami met een gezegde van den minister De Bruyn, minister van landbouw, w«l

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5