Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Armenzorg. Rechtzaken. De bureau's verstrekken aan iedere vrouw of meisje, die zich daartoe schriftelijk of mondeling aanmeldt, de inlichtingen omtrent opleiding en onderwijs, die zij verlangt en voor zoover die verkrijgbaar zijnevenzoo omtrent alle mogelijke beroepen of betrek kingen, die door beschaafde vrouwen wor den vervuld. Het bureau maakt de aanvra- gei s bij voorkomende gelegenheid opmerk zaam op voor haar geschikte beroepen en betrekkingen, die deze wellicht niet kennen of waaraan zij niet denken, of waarvoor zij de opleiding niet kennen; het helpt en raadt naar zijn beste vermogen om de aanvragers tot dat beroep of die betrekking of opleiding te voeren, die het best met hare omstan digheden en haren aanleg overeenkomen. In een der laatste nummers der Gazette ~Eco- nomique et InditstrielleV Assurance Moderne wordt een zeer waardeerend artikel gegeven over Christiaan Huygens en Johan de Witt, voornamelijk in betrekking tot de geschie denis der levensverzekering en kansrekening. De heer Frederic Harrison, die naar Ne derland en België is geweest om gegevens te verzamelen voor een boek over Willem de Zwijger, waaraan hij thans werkt, schrijft in de Positivist BevieioïBij mijn terugkeer werd ik voor de vijftigste maal getroffen door liet armzalig, benepen, smakeloos karakter van alle openbare gebouwen en straten in Engeland. Nederland en België zijn twee van de kleinste en armste landen in westelijk Europa: maar toch zien onze stations, open bare kantoren, stadhuizen, hoofdstraten, bibliotheken, musea, gerechtshoven en ge nootschappen voor kunsten en wetenschappen, bij de hunne vergeleken, er donker en provin ciaal uit. In alle dergelijke aangelegenheden is Londen tevreden met gebouwen, die men in een buitenlandsehe stad met 50,000 inwo ners schandelijk zou achten." Van de arbeidsbeurs te Rotterdam is in de vorige maand door 27 werkgevers gebruik gemaakt, to zarnen aanvragende 31 werklie den. In dit tijdvak hebben 46 ingeschrevenen plaatsing gevonden. Op de 14e algemeene vergadering van de Ned. vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust, den 28n November a.s. te Delft te houden, zal o. a. behandeld worden het voor stel van de afdoelmg Rotterdam, luidende »het hoofdbestuur vestige de aandacht der regeering op handhaving der bestaande Zon dagswet of vrnge invoering van een andere wet, overeenkomstig de behoefte van den tegenwoordigen tijd". Da burgemeesters van Delft, Ilof van Delft, De Lier, Maasland, Maassluis, Naaldwijk en Schipluiden hebben in een uitvoerig schrijven aan Gedep. Staten van Zuid-Holland het be lang dat hunne gemeenten hebben bij een volledig tramnet door het Westland uiteen gezet, met den wetisch dat Gedep. Staten de subsidie-aanvraag der Westlandsche stoom tram voor de uitbreiding van haar tram met DelftMaassluis—De Lier bij de provincie zal ondersteunen. Ais een bijzonderheid voor dezen tijd kun nen wij melden, dat gisterochtend aan het Middenvoor te Süedrecht een volwassen elft is gevangen. Het magere dier werd door den golfslag op den wal geworpen en door een veerknecht buitgemaakt. (D. O.) Het sluiringsfeest der wereldtentoonstelling te Amsterdam is schitterend geweest. Mis schien zijn cr nog nooit zooveel bezoekers geweest als Donderdagavond. Om zeven uur begon de stroom al. De trams weiden bestormd, en op de Stadhouderskade en in de buurt van de tentoonstelling was het een ongewone drukte. Bij de ingangen was het een wavr gedrang; lang duurde het voordat de menigte, langzaam dringende, voortschoof door de tourniquets, en voor den statisticus zou het merkwaardig wezen te weten hoeveel siga ren er in dat gedrang wel waren kapot gedrukt. Eenmaal binnen, was het op het terrein ook even druk en woeligeen drukte, die maar niet ophield en den heelen avond door duurde. Het leek wel of heel Amsterdam de begrafenis wilde bijwonen van de tentoon stelling, waar zoovelen zich dezen zomer heb ben geamuseerd, en of allen voor het laatst nog eens af-cheid wilden nemen van de ge legenheden, waar ze zooveel aangename uren hadden doorgebracht. Het feest begon, waar het anders gewoon lijk mee eindigtmet een vuurwerk dat evenals zoovele van zijn voorgangers, rijk was aan zvvaren rook, die in dichte wolken over de hoestende toeschouwers trok en zwaar en laag over het terrein hangen bleef. Toch lokte het duizenden kijkers, die de groote. stukken luide toejuichten en in het slotstuk sTot weerziens" zagen, dat de Engelsche firma, die ons dezen zomer zooveel schoons te zien gegeven heeft, nog niet voor goed afscheid schijnt te hebben genomen van Amsterdam. Na het vuurwerk verspreidde de menigte zich over het terrein, waar het overal even druk was, vooral romdom de muziektent, waar alle café's stampvol waren. Maar ook het hippodrome en de andere gelegenheden hadden een bijzonder druk bezoek, zoo, dat men soms queue moest maken om binnen te komen. Tegen dien tijd trok de taptoe de algemeene aandacht, vooral toen de muziek, waarbij de pijpers van de mariniers het hoogste woord voerden, door fakkeldragers omstuwd, over het terrein trok. Een dichte, hossende, drin gende, zingende, joelende menigte trok daar achteraan in breede rijen, die voortdurend aangroeiden ea als een langen, kronkelende rij achter de muziek aangolfden. Daarmeê was echter de pret nog lang niet uit. Het bleef druk en woelig. Er waren troepjes, die zich ten taak schenen te hebben gesteld reeds een begin te maken met1 dvi afbraak der tentoonstelling en die met groo- tere of kleinere reclameborden, die ze ergens van het terrein hadden afgehaald, rondtrok ken, vrij groote voorwerpen verplaatsten en er een heel eind mee vvegsjouwden, of klei nere zaken, als iles=chen, illumineerglaasjes en dei gelijke, in triomf meevoerden, om ze als een herinnering aan deze tentoonstelling te bewaren. En het bleef er druk en woelig, ondanks den regen, die later op den_avond begon te vallen, totdat eindelijk op het sluitingsuur, nadat velen nog vruchteloos hadden getracht Oud-Holland stormender hand te veroveren, de lichten uitgingen en de menigte langzaam naar de uitgangen stroomde. Voor de meeste was het een aardig feest, het sluitingsfeest van de tentoonstelling. (zV. v. d. D.) De nu gesloten tentoonstelling te Amster dam werd gedurende den geheelen tijd dat zij geopend was (van 11 Mei tot 31 October) bezocht door ongeveer 980,000 betalenden; Oud-Hollandt door 773,000, de Mailboot door 278,000, het doolhof door 117,000 bezoekers. De werkstaking der sigarenmakers te Am sterdam kan als geëindigd worden beschouwd. Door de fabrikanten is aan de eischen der werklieden niet toegegeven. Te Nieuwer-Amstel komen niet minder dan 7 gevallen van typhus voor; hoewel nog geen enkel geval een doodelijken afloop had, is er nog maar Óen patiënt die flink begint te beteren. Dat er niet te spotten valt met de over treding van de wet op de besmettelijke vee ziekte kan blijken uit het vonnis van het kantongerecht te Onderdendam, gewezen tegen een landbouwer te Rasquert wegens het niet doen van aangifte en het niet afge zonderd houden van aan besmettelijke vlek ziekte lijdende varkens, waarbij deze veroor deeld is tot 2 geldboeten van f 20 ieder, of 10 dagen hechtenis voor elke boete, met ver beurdverklaring van het bij den ontvanger der gemeente Bafloo gedeponeerd bedrag vau f931.50, zijnde de opbrengst der in beslag genomen en daarna geslachte varkens, als mede de twee in beslag genomen wagens. Te Hardingen had een Duitseh werkman het ongeluk te vallen van de ongeveer 100 voet hoog geplaatste stelling voor den water toren der fabriek Perceverantia. Met gebro ken kaak, een schedelbreuk en een paar ge broken ribben werd de man naar het gesticht voor ziekenverpleging gebracht. Te Surhuizum kwam dezer dagen een be jaarde vader bij zijn alleen wonenden zoon en gebruikte daar het middagmaal, waarna de zoon eenigen tijd afwezig was. Toen later de overgebleven aardappelen zouden worden ge bruikt zagen deze er opmerkelijk vreemd uit. De kat bego er van te draaien en twee kippen stierven er dadelijk van, zoodat de zoon er niet van at. De zoon deed terstond aangifte bij de po litie, die een en ander in beslag nam. De inmiddels verdwenen vader had even te voren van den schipper van Doezum voor een kwartje rattenkruid gekregen. Men heeft den vader tot nu toe niet verder kunnen nasporen dan tot aan de sDe Laatste Stuiver" op de gren zen van Groningerland. Te Ambt-Almeio is Donderdagavond een blok huizen, bewoond door vier gezinnen, verbrand. Het gesticht voor verwaarloosde knapen te Hoenderlo, het z.g. Doorgangshuis soms ook genoemd een vagevuur voor levende jongens dat reeds meermalen aanzienlijk werd uitgebreid, ondergaat thans opnieuw een niet onbelangrijke uitbreiding. De vee-smokkelarij in België wordt van dag tot dag op grooter schaal gedreven. Tusschen Boenhorst en Weurtwezel heb ben gisteren de Belgische kommiezen veertien stuks vee benaderd, welke men uit Nederland in België trachtte te smokkelen. De smok kelaars, die bij goed gelukken, honderd francs per beest hadden ontvangen, wisten te ont komen. De eigenlijke invoerders, de groote vee handelaars, houden zich buiten schot. (N. li. Ct.) Eigen Haard bevat een afbeelding van het te Debreczin in Hongarije opgericht monu ment voor admiraal De Ruyter. 't Is een zuil van graniet, gekroond door een aardbol met vergulde sterren. De heer J. de Vries schonk er een toe lichting bij met een warme herinnering aan Nederlands grootsten admiraal. De heer C. H. Bakkes zal 2 December a.s. te Berlijn de partij van evangelist in sdie Geburt Christe" van Von Herzoganberg vervullen, onder leiding van den componist. In de jongste vergadering van den genees kundigen kring te Weenen toonde dr. Porges een man, bij wien voor vijf jaar dr. Magdi bijna de geheele maag, met uitzondering van het stuk, grenzende aan de maagopening, had weggenomen, tengevolge van eene kankerachtige zwelling. Hij was volmaakt we! en zijn gewicht was met 20 kilogram toegenomen. Prof. Sayce deelde op het kerkelijk congres te Norwich dezer dagen mede, dat de heer Pinches nieuwe bewijzen gevonden had van de historische waarheid van Genesis. Hij heeft in contract- tafels uit de regeeringen van Khammurabi en andere koningen de namen Yakub-ili en Yasup-ili of Jacob-el en Joseph-el gevonden. De namen zijn duidelijk Ilebreewsch en bewijzen, dat in de eeuw, welke de Bijbel aanwijst als die, waarin Abraham leefdp, Hebreeërs met Hebreeuwsche namen in Babylonie woonden. De Egyptische monumenten der Se en 19e dynastieën vermelden plaatsen in Palestina die Jacob-el en Joseph-el heetten zoodat reeds lang gedacht werd, dat de namen van Jacob en Joseph verkortingen daarvan naren. Professor Flinders Petrie vond verleden jaar platen met den naam van een Pharao Jacob el, die over Egypte moot geregeerd hebben in het tijdperk, toen het onder de heerschappij der- Aziatische veroveraars stond. Prof. Sayce gelooft, dat de Hebreeers en de stammen van Zuid-Arabre een gemeenschappehj- ken voorvader hadden en dat Babylonie hnn centrum was hij acht het 10e hoofdstuk van Genesis bewezen. Donderdag, op de hervormingsdag, werden door 120 knapen, 20 beeren en eenige stads- zendelingen aart den voet van het standbeeld van Luther te Berlijn eenige liederen gezongen. Een dicht opeengedrongen menschenmassa lui sterde met aandacht naar het gezang. Te Rome is gisterochtend vroeg in de geheels stad een hevige schok van aardbeving gevoeld. De bevolking, die plotseling wakker schrikte, vluchtte op de pleinen. Eenige huizen hebben scheuren in de muren. Geweldige regens hebben overstroomingen ver oorzaakt ie Piedisasso in de provincie Macerata (Italië). De huizen liggen voor een gedeelte be dolven onder de steenblokken die van de bergen worden modegesleurdde schade is aanzienlijk. Ook uit het zuiden van Spanje komen weer berichten van overstroomingen, die reeds enkele menschenlevens hebben gekost. De Guadalquivir heeft een dreigend aanzien gekregen. De rijkste dames der wereld zijn tegenwoordig Senora Cousino, miss Hettie Green, de barones Burdett-Coutts mevrouw de Barrios (markiezin de Roda) miss Mary Garrett van Baltimore en de Ru°sische giondbezitster mevrouw Wuleska, Senora Cousino, eene Zuidaroerikaansche weduwe, moet f 480,000,000 bezitten. Behalve groote onroerende eigendommen bezit zij ook spoor wegen, zilver-, koper- en kolenmijnen en kost bare juweelen. Alleen de kolenmijnen leveren haar f204,000 per maand op. Dit de zilver-en kopermijnen trekt zij maandelijks een zuivere winst van f 240,000. Miss Hettie Green is de rijkste dame van Noord-Amerika. De markiezin de Roda is de echtgenoote van een Spaanschen grande. Zij werd in Guatemala geboren. De toenmalige president van dat land, Senor de Barrios, huwde baar, toen zij als 14-jarig meisje zich ter voltooiing harer opvoeding in het klooster bevond. De tegenkanting der abdis van dat klooster wist hij te overwinnen, door haar in de gevangenis te werpen. De dictator wist zich te verrijken voordat hij in de hoofdstad dood geschoten werd. Bij zijn dood liet hij zijner weduwe f 60,000,000 na. FIjss Mary Garrett van Baltimore, de dochter r&n den gewezen president der Baltimore- en Ohio-spoorwegen, bezit f24,000,000, die belegd zijn in zeer solide ondernemingen. Mevrouw Woleska bezit in Rus land enorme eigendommen. Merkwaardig is het, dat alles, zes genoemde dames haar reusachtig vermogen zelf beheeren, en wel met een groote zaakkennis. Het genootschap uLiefdadigheid naar vermo gen" te Amsterdam heeft van vier stadgenooten eene som van f 20,000 ontvangen met het oog op de nooden van dezen winter. Gisteren werd door den heer mr. J. E. van der Boon, vroeger griffier bij het kantongerecht te Doesburg, in eene openbare terechtzitting der'

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2