De strijd om het bestaan. A". 1895 Zondag 3 en Maandag 4 November. N°. 8911 Tweede Blad. Feuilleton! ©genenveertig-ste Jaargang. Buitcnl «in dsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E V E RJ ODÉ. j Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2 50. - 0.10. HS E A U BOT E a T U A A V 7 O. AnvERTENTiEPRïJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant..ƒ1 10" Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F RANK R IJ K. Het nieuwe kabinet zal zijn samengesteld als volgtBourgeois, minister-president en binnenlandsche zaken; Berthelot, buitenland- sche zakenCavaignac, oorlogLockroy, marineDaumer, financiënGuyot-Dessaigne, openbare werkenMesureurliande! Combes, onderwijs Ricard, justitie Viger, landbouw. Koloniën is nog niet vervuld. Het Journal Officiel zal morgen het mi- nisterie-Bourgeois mededeelen en Maandag aal bet voor de Kamer verschijnen. Bourgeois, de nieuwe minister-president, is reeds tweemaal minister van onderwijs en eens minister van justitie geweest. Vroeger was hij voorstander van de concentration républicaine (vorming van republikeinen en radicalen tot éen partij), thans vormt hij een radicaal kabinet. Men verwonderde zich hierover. Zijn vrien den heboen toen geantwoord, dat hij onmid- delijk met een scherp-beiijnd programma voor de Kamer wil komen. Ilij heeft dan gedaan wat hij kon verwerpt de Kamer zijn pro gramma, nu dan valt het 34ste ministerie en we hebben weer kans op een 35ste. Het onthaal door er republikeinsche bladen is niet eig vriendelijk, natuurlijk. De D.ilats waarschuwt voor avontuurlijke annexatie-plannen ten opzichte van Madagas car, de Qatilois steekt den draak met het ministerie en de Figaro noemt het een des- organisatie-kabinet, dat bovendien een onmo gelijk ministerie van oorlog heeft, zooals ook een generaal in de Qaulois komt verklaren, die het een monstruositeit vindt, dat een lurger aan het hoofd van het ministerie van oorlog staat. Dat Ricard, de man die in de Panama- zaaK de strafvervolging heeft uitgelokt, minis ter van justitie wordt, wijst er op dat het zui derspoorweg-schandaal aanleiding tot nieuwe vervolgingen zal geven. De radicalen zijn natuurlijk meer tevreden, hoewel ook hier en daar wel spottende stem- men opgaan, zelfs de Petite Répullique vreest, dat de (radicalen! nu ze minister zijn, ver anderen zullen en als minister op andere ministers zullen gelijken. De uiterste linkerzijde in de Kamer heeft in een Donderdag gehouden vergadering be sloten dat zij elk kabinet zou steunen, dat een inkomstenbelasting invoeren, de administratie szuiveren" en volledig licht in de zaak der Zuider-spoorsvegmaatschappij ontsteken wil. Jaurès heeft het voornemen te kennen ge geven het nieuwe ministerie wederom te interpelleeren over arbitrage in zake de werk staking van Carmaux. Rességuier heeft aan den prefect van Tarn geschreven dat nagenoeg geen zijner vioegere werklieden uit Carmaux gebruik heeft ge maakt van de gelegenheid, weer in zijn dienst te treden. Hij zal zich dus elders van werk krachten voorzien, en zijn vierden oven niet aansteken. Men geeft echter de pogingen om tot een vergelijk te komen, nog niet op. DUITSCIILAND. Do Reichsanzeiger bevat een keizerlijk be sluit, waarbij de Rijksdag tegen 3 Dec. e.k. woidt bijeengeroepen. De koning van Portugal is Donderdagavond met een extra trein aan het Wildpark-station te Berlijn aangekomen. Hij werd aan het station door den keizer begroet. De ontmoe ting der beide vorsten was zeer hartelijk. Op den weg van het station naar het nieuwe paleis vormden de manschappen van de in structie-bataljons infanterie, met magnesium fakkels in de hand, een haag. Op het paleis werd de hooge gast door de keizerin begroet. De Schles. Zeitg. weet mede te deelen, dat de Pruisische minister van landbouw, baron Von HammersteinLoxten, bij gelegenheid van een bezoek aan de suikerfabriek in Silezié heeft verklaard, dat het ontwerp eener nieuwe suikerbelastingwet, waarbij onder meer de uitvoerpremie belangrijk verhoogd wordt, reeds gereed is en spoedig na de heropening bij den Rijksdag zal ingediend worden. De minister is van oordeel, dat de Duilsche suikerfabrikanten, die slechts een lage uitvoer premie krijgen, in een zeer ongunstige posi tie verkeeren tegenover de andere fabrikan ten, wier vergoeding voor den uitvoer zeer hoog is. En de ondei handelingen met Oos- -<4enrijk- én Frankrijk betreffende het afschaf fen der uitvoerpremiën hadden, naar de minister zeide, tot dusver niet geleid tot een bevredigende oplossing. Bij eene huiszoeking in de woning van den Rijksdag-afgevaardigde Preisz, te Kolmar, is diens gelieele particuliere correspondentie in beslag genomen. Te Eckernforde, bij Kiel, is het gedenk- teekeu voor de in 1SC4 daar gevallen Pruisen, dat keizer Wilhelm op eigen kosten beeft laten oprichten, feestelijk onthuld. R E i G 1 E. Te Gent vergadert thans de arbeidsraad, zoodat men nu spoedig het einde der wei k- staking in de metaalfabrieken tegemoet kau zien. De jEtoile Bdge heeft berichten uit den Kongostaat ontvangen, waaruit blijkt, dat de toestand te Luluabourg, alwaar een militair oproer is uitgebroken, nog altijd ernstig blijft. De muiters zijn naar Kabinda getrokken het garnizoen van deze plaats was te zwak om hen te weerstaan, daar de afgezonden versterkingen zich niet bij liet garnizoen hadden kunnen aansluiten. In deze ontmoe ting is kapitein Bohlen gedood, maar kapitein Shaw, dien men ook dood waande, is er in geslaagd te ontsnappen en Kabinda weer te bezetten. Yan Kabinda zijn de muiteis ge trokken naar Gandu, op den linkeroever der Lamami, maar zij durfden deze rivier niet overstekenvolgens de inboorlingen hadden zij de troepen van den staat over de rivier gejaagd. Thans schijnen de oproerlingen zich op te houden bij de Lubefu en voornemens te zijn, naar Lusambo op te rukken, Kom- mandant Gillain rukt hen tegemoet met ge regelde troepen. Kapitein Lothaire bevindt zich te Stanley Falls en stelt zich voor, naar Uyangwe te gaan, dat de basis der operatiën van baron Dhanis zal uitmaken. Paul Le Marniel, staatsinspecteur, is met versterkingen van Leopoldsville vertrokken om den opstand te onderdrukken. ENGELAND. In de te Watford gehouden redevoering, waarvan wij gisteren melding maakten, heeft de minister-president, lord Salisbury, ook als zijne meening uitgesproken, dat de daling der prijzen een gevolg is van het vrijhandels stelsel en dat die den bijna geheelen onder gang van den landbouw heeft ten gevolge ge had. De landbouw moet het eerst de aan dacht der regeering bezighouden, maar de landbouwers moeten van hun kant pogingen in het werk stellen en met de regeering Roman van Reiniiold Ortmann. De sombere toon, waarop deze woorden werden gesproken, sneed den professor door het hait. Toen zij de band op den deurknop legde, strekte hij de armen naar haar uit en riep op een toon, veel inniger dan hij tot nu toe aangeslagen had slngsborg, mijn lieveling, is het dan niet mogelijk u tot andere gedachten te brengen 7" Treurig schudde zij het ho fd. Neen I Gij zeidet immers, dat uw besluit vast stond 7" 5Als man van eer kan ik het eenmaal ge geven woord niet herroepen, zelfs niet als ik «m uwentwil van besluit mocht willen ver anderen." Een oogenblik scheen de hoop haar gelaat te verhelderen, doch een seconde slechts, want on stuimig wieip zij 'zich in hnars vaders armen en liep, terwijl zij de schoone oogen smeekend tot hem opsloeg »0, als gij u nog mocht willen beraden, met een leven van opoffering en toewijding zou ik u loonen Nog is het tijd. Uwe verloving is nog niet openbaar en ik zou er voor durven instmn, dat Edith door mijne lusschenkomst u va.i uwe belofte ontslaat. Sta toe, dat ik met haar spieke, lieve vader! Ik zal haar gemoed weten te verteederen het geldt het geluk van ons allen I Ongeduldig maakte de professor zich uit hare omhelzing los. Maar haar in het gezicht zien durfde hij niet. Eenigszins ruw klonk zijn bescheid sliet is genoeg. Ik zie, dat ik te hooge ge dachten gehad heb van uw inzicht niet alleen, maai' ook van uwe kinderliefde. Maar mijn geduld is ten einde, en om komedie te spelen daartoe ben ik te oud." Toch berouwde hem dit harde woord, toen hij zag hoe het haar trof. Nochtans kon hij niet van zich vei krijgen het ie herroepen of te verzachten. Met eene beweging, die haar wel duidelijk moest maken, dat hij zich diep beleedigd gevoelde, wendde hij zich naar het venster, en toen hij na eene wijle het hoofd omwendde, was Ingeborg verdwenen. TWEEDE HOOFDSTUK. De weduwe van den rijksontvanger Van Manstein woonde in een der voornaamste straten der stad in een deftig huis. Die deftigheid strekte zich echter slechts uit tot de dei de ver dieping, vanwaar men nog eene vrij steile trap te beklimmen had om da woning der genoemde dame te bereiken. De bouwmeester van het huis had dit verblijf voor dienstbodenkamer bestemd, maar een nieuwe eigenaar was op het vindingrijk denkbeeld gekomen deze en de andeie dakkamertjes te verhuren en de kleine veiande- ring, hiervoor noodig, werd zeer goed betaald, want de vertrekken heiden nog nooit ledig- gestaan. Toch was de huursora betrekkelijk hoog en de htiuiders hadden voor hun geld in eene meer afgelegen wijk veel beter tei echt gekund maar op visitekaartjes den naam van eene aanzienlijke straat te mogen laten drukken scheen hun alle ongerief over het hoofd te doen zien. Behalve de weduwe van don ontvanger woon den daarboven nog een gezin van tooneelisten en een bejaard heer met een hoogklinkenden titel, die zich naar de nieuwste mode Kleedde en zich met gesloten deur zelf zijn middageten beieidde, wanneer hij tenminste niet ergens in een voornaam huis aan tafel was genooiiigd, De jonge tooneelspeelster, die wat nieuwsgierig was uitgevallen, meende echter te hebben op- gemeikt dat de diners, waarvan nde graaf" met een gemaakt lachje zeide de piofiteeren, alleen in zijne verbeelding bestonden en dat hij op die dagen, waarop het bij zijne deur met naar gebiaden spek en uien look, in 't geheel niets gebruikle. Deze bewering noch- thans belette de ontvangersweduwe met telken-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5