Binnenlandseïie Berichten* j samenwerken, om te geraken tot zoodanige maatregelen, als hun lot kunnen verbeteren. Ten aanzien van de buitenlandsche staat kunde bejammerde hij de jongste verkla ringen van den heer Gladstone, welke de moeilijkheden, die de mogendheden in Turkije ondervinden, slechts kunnen doen toenemen, moeilijkheden die slechts door geduld kunnen overwonnen worden. De hertog van Cambridge heeft het opper bevelhebberschap van het Engelsche leger nedergelegd met een dagorder, waarin hij zijn diep leedwezen uitdrukt over het verla ten van den actieven dienst, na 58 jaren tot het leger te hebben behoord. Voorts wijst hij op de hervormingen die onder zijn opperbe velhebberschap tot stand zijn gekomen en verklaait, dat zijn bekwame opvolger eene armee onder zijn bevelen kiijgt, waarop de koningin en het geheele iijk. trotsch mo gen zijn. De scheepsbouwers te Belfast hebben nu die van Glasgow gesommeeid, de overeen komst uit te voeren en volgens afspraak 25 procent der bij hen in dienst zijnde machi nisten te ontslaan. In beginsel moet te Glas gow tot toegeven zijn besloten, maar tevens komt het bericht dat eenige firma's zich aan die beslissing niet zullen storen. RUSLAND. De Russische telegraaf-agentuur meldt Er heeft in de Regeeringsbode geen artikel gestaan over de betrekkingen tusschen Rus land en Engeland. De telegraphisch mede gedeelde uitlatingen in het nummer van dat blad van 29 Oct. zijn slechts uittreksels uit de rubiiek «berichten uit het buitenland", beoordeelingen van in de buitenlandsche pers verschenen artikelen. De tegenwoordige staat van zaken wordt hier als een volkomen vreed zame beschouwd, die op geenerlei wijze tot ongerustheid aanleiding kan geven. O O S T E N li IJ K-U O N G A R IJ E. De verkiezing van dr. Lueger. tot burge meester van Weenen heeft in Hongarije nog onaangenamer indruk gemaakt dan in Oosten rijk. De Hongaarsche bladen zeggen dat de goedkeuring dier verkiezing door den keizer een aanmoediging zou zijn voor de elementen, die in Agram en elders meenen bewijzen van loyauteit te geven door aanvallen op Hongarije. Vooral de woorden door Lueger in het parle ment over Hongarije gesproken, hebben kwaad bloed gezet, ook al zegt de Pester Lloyd dat iemand die een fatsoenlijk man niet kan beleedigen, veel minder in staat is een geheel volk te beleedigen. «De minste proletariër in Hongarije staat nog te hoog", zegt het blad, som zijn hand te bevuilen aan iemand als Lueger, Hongarije kan dus geen belang heb ben bij zijn verkiezingdoch bij ons zou geen minister het niet als majesteitsschennis aan zien, den koning van Hongarije de bekruch- mnle als zij hem ontmoette den «graaf met beleefdheden te overstelpen, terwijl zij voor de «Komedianten" alleen dan een vriendelijk lachje overhad, wanneer zij vei plicht was huw een of ander ter leen te vtagen, waai aan het in hare eirene huishouding ontbrak. Intusschen beirof dit alleen keuken- en wasch- geieedschappen. In het «salon," waar zij hare gakten ontving, kreeg men den indruk, dat in het huishouden der weduwe zekere weelde heeisehte. Haar beste vertrek was dan ook tot ontvangkamer ingericht, en wanneer men niet al te zeer iette op bet kleine raam en de al te lage zoldering, moest men zich verwonderen dat deze ruimte door haar zorgvuldige hand nog met zooveel gerief en zelfs weelde was ingericht. Bleu zag er beeldjes, tapijten en schilderijtjes, meer zelfs dan noodig was. Do rangschikking van een en ander gaf blijk van smaak en men moest zeer goede oogen hebben om te bespeuren hoe weinig waaide alles samen genomen eigen lijk hul. Dit «salon" was het product der vinding- tiging der keuze van zulk een man tot bur gemeester voor te leggen." De Pester Lloyd meldt, dat tusschen den Hongaarschen minister van landbouw, den heer Festetics, en zijne collega's verschil van meening is ontstaan en men het aftreden van den minister van landbouw kan verwachten. Naar het heet, zal de in het volgend jaar te Buda-Pest te houden tentoonstelling, ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van het Hongaarsche rijk, worden vereerd met een bezoek van keizer Wilhelm, prins Hendrik van Pruisen en den groothertog van Baden. j ITALIË. Italië kan maar niet goed met zijn buren i overweg. Met Frankrijk groot ongenoegen, met Oostenrijk een schijn-vriendschap en nu j weer ongenoegen met San Marino De republiek wil haar eigen goud- en i zilvergeld slaan. Crispi vindt dat verkeerd en heeft onmiddellijk een nijdige nota gezonden. Men hoopt dat het verschil bijgelegd zal worden, aangezien de droevige gevolgen van i een oorlog niet te overzien zouden zijn. i Men heiinnert zicii de dwaze geruchten i die indertijd over het Abessynisch gezant- I schap liepen, dat onder leiding van den rei ziger Leontjew Petersburg heeft bezocht. Thans meldt de Agenda Stefani, datLeontjew uit Frankrijk naar Rusland is teruggeroepen om zich over zijne houding ten opzichte van het Abessynisch gezantschap te verantwoorden en dat hij door een geheim gerechtshof is veroordeeld. Hij is vervallen verklaard van ziju burgeilijke rechten en naar het landgoed zijner moeder in het gouvernement Cherson verbannen. De Riforma is zeer ingenomen met deze veroordeeling, waarin zij het bewijs ziet, dat Rusland in vrede wil leven met Italië en dat het geen moeilijkheden in Abessymë in den weg wil leggen. Het bericht dat generaal Baratieri uit Asmarat naar Massowah is teruggekeerd, heeft te Rome groote verbazing gewekt. Alle bladen eischen van de regeering ophelderingen omtrent de bewegingen van den generaal, die hun onbegrijpelijk toeschijnen. De Agenda Stefani verneemt uit Mas sowah «Generaal Baratieri heeft hier onder levendige toejuichingen, ook van de zijde der inlandsche bevolking, zijn intocht gedaan. Na de overwinning bij Debra Ailat en nu ver sterkingen zijn opgeworpen bij Makalia, zijn de Italianen duurzaam in Tigre gevestigd en zijn de handelsbetrekkingen met het binnen land verzekerd. O B I IJ E. Het blijkt der regeering nu toch ernst te worden met de invoering der hervormingen in Armenië. Fezzi-bey, een man var. wien men veel goeds heeft te verwachten, is nu benoemd tot oppersten commissaris en buiten gewoon gevolmachtigde voor de zes vilajets, rijkheid van Edith van Manstein zelve, en wan neer bij al dit fraais nog haar eigene vorstelijke geslalte, die zich op een bijna classieke schoon heid kon beroemen, pareet de, dan was de be goocheling volkomen en wist men niet beter of hier heerschten welvaart en overvloed. Edith was vijf en twintig jaar. Hare hooce gestalte en edele, koene trekken harmonieerden ook beter met dezen dan met de teederheid, die men bij jongere meisjes zoekt. Zij was eene ten voile ontplooide bloem en wanneer zij ver koos zich zoo eenvoudig mogelijk te kleeden, dan scheen zij dit als bewijs te willen doen geiden dat hare schoonheid geen uitwendigen tooi noodig had om tot haar recht to komen. Op dit punt was hare mceder het niet ge heel met haar eens, ook nu weer niet. De weduw e, een persoontje Van nauwelijks middelbare grootte, wel een half hoofd kleiner dan hare dochter, scheen niet best tevreden met de keuze dei- stof, die deze uit eene menigte door hare modiste ingeleverdo si alen gekozen had. Zoolang de modiste aanwezig vva.«, had zij op beschetdone waar die hervormingen het eerst zullen wor den ingevoerd. Tevens zijn krachtige voor zorgsmaatregelen gelast, voor het geval dat de Muzelmannen die invoering zouden trach ten tegen te houden. "Waarschijnlijk door het voorschot, dat de Porte heeft ontvangen op de conversieleening, is zij thans in staat ge steld tot het oproepen van 70,000 man reserve troepen, teneinde hare strijdmacht in Klein- Azië te verdubbelen, zoodat elke nieuwe uit spatting terstond met geweld zal kunnen worden onderdrukt. Dat het er overigens met het Turksche rijk nog zoo treurig niet uitziet als vrij algemeen ondersteld wordt, mag blijken uit wat de beroemde Oostenrijksche geleerde prof. Yam- béry, die zich sedert eenige maanden te Konstantinopel bevindt tot het instellen van een wetenschappelijk onderzoek der Turksche archieven, daarover schrijft. Yan eene ont binding van het Turksche rijk, zegt hij, kan geen sprake zijn. Ondanks de Oostersche langzaamheid, de onverschilligheid en zorge loosheid, is er in de laatste tien jaar veel gebeurd, dat blijk geeft van vooruitgang. Op het gebied van onderwijs heeft Turkije groote vorderingen gemaakthet aantal hoogescho- len neemt steeds toe vreemde talen worden met groote vlijt bestudeerd. Er zijn zelfs een vrij groot getal meisjesscholen opgericht, waarop duizenden leerlingen zich bevinden. Te Konstantinopel wordt een dagblad door en voor vrouwen uitgegeven. Ook op andere punten is Turkije vooruitgegaan, zegt prof. Yambéry. En naar zijn meening zal de Oostersche kwestie geen aanleiding geven tot verwikkelingen als men Turkije het niet al te lastig maakt. Valt men het aan, dan zal het blijken krachtiger te zijn dan men in Europa meent. Het. leger is zoo goed geschoeid als het Duitsche, en de meeste Turksche officieren gevormd in Duitschiand of Frankrijk, terwijl de hoogere krijgsschool te Konstantinopel, onder de voortreffelijke leiding van Vonder Goltzpacha, zeer veel bijdroeg tot verbetering van de begrippen over bevelvoering Boven dien is het Turksche volk bezield met een hoog gevoel van vaderlandsliefde, en zal het zich niet gemakkelijk laten sehrappen uit de lijst der Europeesche natiën. Volgens mededeeling van de Turksche legatie te 's-Hage, is van den gouverneur-generaal ad interim van Bitlis een telegram ontvan gen, meldende dat de Armenische oproerlin gen, teneinde grooter uitbreiding te gever» aan de wanordelijkheden die zij hebben uit gelokt, allerlei verontrustende geruchten ver spreiden, met het kennelijk doel de Muzel mannen te tergen. Na hunne koopmanschap pen van waarde in veiligheid te hebben ge- braeht, hebben zij waardelooze voorwerpen uit hunne winkels op straat gewoipen om aan eene plundering door de Turken te doen gelooven zelfs hebben zij eenige gebouwen in brand gestoken. De Turksche autoriteiten wijze hare op- en aanmerkingen ten beste ge geven en zich telkens, als zij door de jonge dame terechtgewezen werd teruggetrokken met een vriendelijk «Zooals gij wilt, lieve Edith". Op het oogenblik echter, waarop de beleefd buigende modemaakster de deur achter zich gesloten had, had het goedige gelaat der oude dame een geheel andere uitdrukking aan genomen en sprak zij op vrij heftigen toon «Een armzaliger plunje dan deze kondet ge u wel niet uitkiezen, 't Zal me een fraai toilet worden voor de btuid van een wereldberoemd geleerde! Gij zult u toch niet zoo bespottelijk aanstellen en de lui aanleiding geven tot allei lei spottende opmerkingen «Ik heb een kleed gekozen, zooals dit met onze middelen overeenkomt," antwoordde de aangesprokene met koele gelatenheid, «Wielust gevoelt mat onze armoede te spotten, vindt daaitoe ook overigens gelegenheid genoeg." «Onze armoede natuurlijk Dat is uw lieve lingswoord, juist omdat gij weet dat ik dat vreeselijke woord niet kan verdragen. Het is al nemen de noodige maatregelen tegen versto ring van orde en rust. Een telegram, gisteren te Weenen uit Konstantinopel ontvangen, meldt, dat de Armeniërs te Erzeroum Donderdag de gou vernementsgebouwen binnendrongen en den commandant der gendarmerie doodden. Er volgde een gevecht, waarbij verscheidene slachtoffers vielen. Yolgens een andere lezing was de uittarting van den kant der Turken gekomen. AMERIKA. President Cleveland heeft naar Albany, waar de democratische Ratification Conven tion vergadert, getelegrafeerd, dat hij zijn volle goedkeuring schenkt aan het program van de democratische State Convention, in September te Syracuse gehouden. Dat pro gram omvat het volgende: handhaving van het tegenwoordige handelstarief, en van elk gezond stelsel van ruilmiddelen, waarbij goud en zilver de eenige wettige betaalmiddelen uitmaken en onimvisselbaar papieren geld niet voorkomt; geleidelijke intrekking van het papieren geldgeen onbelemmerde zil veraanmuntinggeen buitenlandsche ver dragen, die het land in verwikkelingen brengenhandhaving van de Monroe-leer, maar geen jingoïsme. De Londensche correspondent, van den Manchester Guardian verneemt dat de kwestie over het eilandje Trinidad door Engeland en Brazilië in der minne geschikt is. De Débats gelooft dat het bericht voorbarig is, maar spoedig bevestigd zal worden. Te SanPaoio in Brazilië moet een «monar chistische samenzwering" ontdekt zijn, die talrijke vertakkingen bezit in de naburige staten er zijn reeds een aantal samenzweer ders in hechtenis genomen. JAPAN. Met de ontruiming van het schiereiland j Liao-Tung moet door de Japanners reeds een 1 begin zjjn gemaakt. I Te Londen is een particulier telegram ont- vangen uit Shanghai, het bericht inhoudende j dat tusschen Rusland en Japan' eene minne- lijke schikking ten aanzien van Korea tot 1 stand gekomen zou zijn. SCHIEDAM, 2 November 1805. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Stct. wordt medegedeeld een kort verslag van liet verhandelde op het vijfde internationaal con gres tegen het misbruik van alcoholhoudende dranken te Bazel, in Augustus 1895. f Bij dit verslag is gevoegd eene grafische j voorstelling van het verbruik van gedistil- leerde dranken in verschillende landen. Yan eeu paar landen, Frankrijk en Noorwegen, beginnen de opgaven al in 1833, dan volgen de Vereenigde Staten in 1840 en Nederland in 1841. Ruirr tien jaren later komen de een erg genoeg, dat wij het niet aitijd voor de lieden hebben weten Ie verbergen, hoe het bij ons gesteld is. Dat behoeft nu gelukkig niet meer. Wii hebben ons over het gebazel van boozo tongen niet meer te bekreunen. Ge hebt wel j gezien, hoe de kieskauwster, die mij nog pas geleden geen simpel liuiskleedje op kiediet wi'de maken, niet wist hoe gauw zij met hate stalen zou komen nu zij van uwe vei loving had ge hoord. Eigenlijk had ik ze alleen ontboden om bet vrouwmenseh eens terdege de waarheid te zeggen en ze dan de deur uit te jagen. Elke winkel in de stad zal het zich voortaan tol eene eer rekenen voor ons te mogen werken." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6