i\°. 1895 ondag 10 en Maandag 11 November. 8916. Eerste Blad. N egeuenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G EVER: ODÉ. Biunenlaiidsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f -1.85. - 2.50. - 0.10. SllBBAB: BOTEB»TKAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geploatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 9 November 1895. Het nieuwe Fransche ministerie beeft zich aan de Kamer van afgevaardigden reeds voor gesteld, en werd wel met geen toejuiching, wel wat koel ontvangen, maar 't had erger kunnen zijn. De eerste minister, de heer Bourgeois, hield een redevoering, waarin hij de plannen der regeering ontvouwde. Dat de regeering er geen bezwaar in ziet, een lijst openbaar te maken van de personen, die verdacht worden medeplichtig te zijn aan de laatste financieele knoeierijen, spreekt vanzelf. Dit was immers een der zwakke punten van haar voorgangster, dat deze die overlegging weigerde. Het ministerie zal verder een wet voordragen, waarbij aan leden van den Senaat en van de Kamer van afge vaardigden wordt verboden, deel uit te maken van zoogenaamde syndicaten, die spoorweg actiën eu meer dergelijke waarden aan den wan hackten te brengen. Daarvan trekken zij dan een zoogenoemd tantième, dat is een som, die grooter wordt, naarmate ze grooter zaken doen. Na de ervaringen van de laatste jaren is deze maatregel van groot belang. Ze is trouwens door de Kamer zelf uitgelokt, hetgeen bewijst, dat er toch een goede kern van eerlijkheid in te vinden is. En wat de vorige regeering volstandig weigerde: de re geering wil zich met de zaak der werkstakers te Carmaux bemoeien. Tevens wil zij, dat de begrooting voor 1890 op tijd gereed zijmen zou geneigd zijn bij dit lofwaardig voornemen te lachen. Tusschen den datum van heden en het einde des jaars liggen ruim zeven wekenEn dien tijd wil de Fransche regeering benuttigen voor het be handelen der begrootkig door een Kamer, die wel zorgen zal de discussiën door de noodige hoeveelheid interpellation op ander terrein dan dal der begrooting te brengen. Met even veel recht kan men verwachten, dat de Ne- derlandsche Eerste Kamer onze staatsbegro ting op 31 December heeft afgehandeld. In het kort, de voornemens der Fransche regeering zijn van ruimen omvang en over het algemeen van practischen aard. Dat schijnt ze zelf te gevoelen. Aan het slot van zijn rede toch zeide de minister: Als het programma der regeering niet aan de wenschen der Ka mer voldoet, zal de regeering gaarne een ander programma tegenover het hare zien stellen, en de natie zal oordeelen. Dat is met andere woorden vrij duidelijk gezegd: als wij, regeering, het met de Kamer niet kunnen vinden, zullen we een beroep doen op de natie en de Kamer ontbinden. Onverstandig ïs dit besluit der regeering, dunkt ons, niet. De Kamer van afgevaardig den der Fransche republiek is sterkin het afmaken van ministeriën; waarom zouden de rollen niet eens verwisseld worden Waarom zou de regeering de Kamer niet eens afmaken? Ook regeeringen schijnen vooruit te gaan. De Fransche minister De Freycinet moet eens gezegd hebben Minister" te wor den is niets; er goed van af te komen is moeilijker taak." Het tegenwoordige mini»», terie schijnt andere denkbeelden te huldigen. We zijn benieuwd naar een proeve van haar op dit terrein, die zich wel niet zal laten wachten. Tot nog toe heeft de jonge keizer van Rus land weinig van zich laten hooren. Zeker om eens met een belangrijke mededeeling op dit punt voor den dag te komen, heeft een "Weener dagblad-correspondent getracht op de hoogte van het doen en laten van den czaar te komen, en hij komt nu met de verrassende mededeeling, dat men zelfs in de onmiddel lijke omgeving van den vorst diens aard eigenlijk nog in het geheel niet kent. Voor zijn kroning, die in het laatst van Mei van het volgende jaar plaats moet hebben, zal men van 's keizers plannen en inzichten wel niets te weten komen. Het eerste regeerings- jaar van den czaar aller Russen is een jaar van studie, van overpeinzing geweest, van hard werken. Zijne Majesteit moet zich de grootste moeite hebben getroost, om op de hoogte te komen van de aangelegenheden van zijn rijkalle mogelijke staatsstukken zijn door hem bestu deerd. Mensehen, die hem kennen, verzekeren, dat de vorst het tweede jaar van zijn regee ring zal besteden om al de personen in zqn omgeving zoo nauwkeurig mogelijk te leeren kennen. Is Nikolaas II echter eenmaal op de hoogte van de zaken en de personen, dan mag men verwachten een vaste leiding van de zaken, en een nauwkeurig toezicht op de wijze, waarop men ziju bevelen ten uitvoer brengt. Tot heden heeft bovendien de czaar aan niemand uit ziju omgeving eenigen in vloed van beteekenis op zich laten verwerven. Dat zijn inderdaad wei bewijzen van den ernst, waarmede de vorst zijn taak opvat. Een bedenkelijk verschijnsel echter in de ocgen van eiken Rus, die nog mocht droomen van een eenigszins mild stelsel van regeeren, is de benoeming van den minister van binnen- iandsche zaken Durnowo tot voorzitter van den ministerraad. Deze heer, die reeds zes jaar minister is, wordt genoemd de stilste vertegen woordiger van de binnenlandsclie politiek van czaar Alexander III. Men noemt hem het type van een Russischen ambtenaar uil den tijd van Nikolaas I, en dat wil wat zeggen. Men verzekert, dat hij, oud-directeur van het politie-departement, alles door een politiebril bekijkt; dat hij een mar. is om eiken drang naar vrijheid te weren, en het politietoezicht zoo scherp mogelijk te maken. De tegen woordige president-minister moet al zijn voor gangers overtreffen in gestrengheidwant hij maakte vele hervormingen van czaar Alexan der II, die ten doel hadden de Russische maatschappij tegen de poütiewillekeur te be schermen, weder ongedaan. Zijn zesjarig be wind als minister van buitenlandsche zaken Jw'. als een tijdvak tun vervolging van alle an :ersdenkenden in het rijk gekenschetst worden. .ftfet onverbiddelijke strengheid trad hij inzonderheid tegen üe Duitschers en de Joden op, die hij als staatsgevaarlijke elementen behandelde. Wanneer de czaar nu blijkt te sympathi- seeren met de inziciiten van dezen steilen rer.ctionnair, dan wacht den onderdanen van den czaar geen uitlokkende toekomst, eri zijn ze diep te beklagen. OfflcieeTe berichten. Bij kon. besluit is aan A. C. van der lis urnen, wed. C. Möhring, boekhouder le euforie hjj 's rijks belastingen, een pensioen veifeend van fö?5. Bij kon. besluit is het eereteeken tot be looning van eervollen werkeüjken dienst bij de schutterijen toegekend aan J, Bijlo, ser geant-majoor en J. A. Ritman, sergeant, beiden te Schiedam. SCHIEDAM, 9 Jiovember 1895, Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 12 November 1895, des nam. ten ls/t ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de vergade ring, gehouden 29 October j 1. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een Ld der commissie van toezicht op het lager onderwijs. 4. Adres van A. de Groot om ontheffing van zijnen aanslag in de pl. dir..beiasting naar het inkomen, dienst 1895/6. 5. Adres van M. Kramer om vernieuwd gebruik van een der lokalen van de le open bare kostelooze school voor het geven van teek en onder wijs aan eenige onderwijzers. VerbeteringDe contributie voor het lid maatschap van de landbouwkolonie sNeder- landsch Metlray" bedraagt niet zooals wij in ons vorig nummer mededeelden f 2.50, maar f5,— en voor begunstigers f3.65 per jaar. Naar aanleiding van het bericht dat de minister van binnenlandsclie zaken zijne goed keuring heeft onthouden aan het raadsbe sluit, waarbij de heer Bitter werd benoemd tot tijdelijk leeraar aan de hoogere burger- school, zegt de Maasbode Bij al wat tegen onzen minister van binnen land sche zaken wordt ingebracht, moet dit erkend worden, dat hij eeibied voor de bestaande wet aan den dag legt en die krachtig weet te handha ven, zonder aanzien der personen. Men zal zich herinneren, dat do Scfiiedamsche Raad knikte en boog, toen de wethouder van onderwijs verlangde, dat een door hem voorge dragen persoon tot leeraar aan de hoogere bur gerschool zou worden benoemd niettegenstaande deze, gelijk met de wet in de hand door een zeer bevoegd raadslid word aangetoond, volgens Nederlandsch recht niet benoembaar was. Men stapte over dat beletsel eenvoudig heen, omdat, gelijk de voorzitter getuigde, de inspecteur van bet middelbaar onderwijs had verklaard, geen bezwaar in die wetsovoi treding te zien. a Wat dunkt den minister van binnenlandsche zaken hiervan vroegen wij, die de benoeming niet dan onwettig en dus ongeldig meenden te kunnen beschouwen. De minister heeft getoond dit gevoelen te deelen blijkens het volgende bericht De heer J. Ditter, te Schiedam, die de vorige maand door den Seliiedamschen Gemeenteraad wei d benoemd tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal aan de II. B. S. met 5-jarigen cuisns aldaar, heeft bei icht ont vangen, dat de minister van binnenlandsche zaken geen goedkeuring heeft kunnen geven aan die be noeming, wijl de benoemde niet in het b«zit is eener acte B, terwij! de wet op het XI. O. vooischrijft, dat een leeraar in de vreemde talen aan een H. B. S. met 5-j. cursus in het bezit moet zijn zoowel van een acte A als B. Het recht is gehandhaafd. De minister duldt niet, dat de raad eener Nedeilandsche gemeente openlijk met de landswet spot. Laten we ronduit spreken hier passen goene sous entendus. Eerst en vooral is die ministerieele beslissing een slag voor Schiedam's wethouder van onder wijs, dien deze nog lang zul voeleu, en dia niet weinig zal bijbrengen to; don in het belang der gemeente noodzakelijken val van hem, die zelfs tegen wet en recht in, zijn persoon lijken wil autocratisch doordrijft. Tevens moge ze den voorzitter en dien leden van den raad, die maar al te licht zich onder dien invloed laten sleepen, leeren wat omzichti- gei te zijn en den op juridisch gebied volslagen onbevoegde, die na zijn sopleiding door de ouders strijdig met de wel," thans ten tweeden male de gemeente Schiedam als wetsonkundig tot spot maakt van Nederland, wat meer te misti ouwen. Der lens ligt er een lig in voor den inspec teur van het m. o., die de in den mond van eenen rijksambtenaar zeker dubbel zonderlinge leer verkondigde, dat in schending der wet geen bezwaar moest worden gezien. liet is eene voldoening van hot rechtsgevoel, dat de heer Van Houten de wet tegenover een plaatselijke cesartje, een curieus adviseuren een onoordeelkundigen raad wist te handhaven. Het Zeilschrift für Spiritusindustrie van 16 Oct. 1.1. bevat een artikel, dat wij vertaald laten volgen. Oprichting Tan een Verecniglng tot verbetering van <lcn splritusprijs. Het bestuur en afgevaardigden van de Ver- eeniging van spiritusfabrikanten hebben in de laatste dagen in ernstige beraadslagingen den grondslag tot een plan gelegd, dat voor lmt gelieele branderijvak van het hoogste be lang is en waarover wel ernstig nagedacht mag worden. De grondgedachten waren de volgende: De producenten hadden tot nu toe evenals op 't geheele gebied van de landbouwpro ductie ook ten aanzien van den spiritus- verkoop, voor zoover het geen betrekking had op de groot-industrie van liet Westen, hunnerzijds geen deelgenomen aan 't vast stellen van den prijs, maar zich geheel ge schikt naar den prijs, die op de beurs voor geschreven werd. Zij hebben niet aan den strijd voor den prijs deelgenomen en het daarom ook moeten verliezen. Het nieuwe plan moet de producenten ver-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1