A0, 1895 Woensdag 13 November. N°. 8917. Eerste Blad. i egenenveertis'st© Jaarna ii a-. Buitenlandsche Berichten Verschijnt dagelijks, uitq vronderd Dinsdag, ÜITÖBVEE; ?- ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afjonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BGRBAVs B T E Kt UMlAAT 7 AnvERTCNTiEpRiisvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10" Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. i n F It A S K K IJ K, In den raad van ministers, Zaterdagmor gen onder voorzitterschap van president Faure vereenigd, heeft de minister van buitenland sche zaken de laatste telegrammen uitKon- itantinopel medegedeeld. Het bleek dat ei sen algemeene eenstemmigheid is onder de mogendheden betreffende de houding die ten opzichte van de gebeurtenissen in Armenië moet worden aangenomen. Op voorstel van den minister van marine heeft de kabinets raad besloten, dat de jaarlijksche reis in de Levant van een divisie %an het Middellandsche- zee-eskader met een maand zal vervroegd worden, naar aanleiding van hetgeen in Tur kije gebeuit. Tengevolge van dit besluit zal onmiddellijk een divisie vertrekken om haar tocht te volbrengen. Pourquery de Boisserin zal de regeering heden inierpelleeren over haar plannen ten aanzien van de vernieuwing van het Cahier de Charges der Banque de France. Het heeft de aandacht getrokken, dat in de verklaring van het kabinet-Bourgeois niet gesproken is van liet tractaat van Madagascar. De Temps meldt, dat in de programma-rede van Bourgeois oorspionkelijk een zinsnede vooikwam, waarin gezinspeeld werd op een wijziging van .iet t.-ac'aat van Madagascar, maar dat zij bij gemeen overleg door het kabinet werd geschrapt. De afgevaardigde Jaluzot heeft den minister van financiën in de Kamer de vraag gesteld, waarom hij den ontslagen gouverneur van het sCièdit foncier" eere-gouverneur gemaakt had, nu het vaststaat, dat deze financier in betrekking stond tot de Zuider-spoorweg- maatschappij. De minister Doumer heeft ont wijkend geantwoord en alleen gezegd, dat het ontslag een gevolg van het votum der Kamer was. Daarop heeft de rapporteur Goblet zijn rapport over een ontwerp van wet cp de vrijheid van vereeniging neergelegd en heeft de Kamer de discussie over het wetsontwerp op de successierechten geëntameerd. Aan het departement van marine hebben belangrijke mutaties plaats gehad. Zoo zal er nu een admiraal de directie krijgen over het materieel van de vloot. De gematigde republikeinen uit de Kamer hebben besloten, de candidatuur van Poin- euré, den exminister, en van Ernest Cornot, toon van wijlen den president der republiek, foor de nu opengevallen zetels van onder voorzitter en secretaris der Kamer (tot heden vervuld door Lockroy en door Pierre Richard) te steunen. Tengevolge van de geweldige paniek op de beurs naar aanleiding van de oorlogzuchtige berichten ten aanzien van Turkije is de regee ring zich met deze zaak gaan bemoeien. De minister van financiën Doumer ontving in den loop van gistervoormiddag achtereen volgens den gouverneur der Banque de France, den bankier Alphonse de Rothschild en den vooizitter van het syndicaat van wis selagenten, met wie hij zich onderhield over den toestand der geldmarkt. De uitslag der besprekingen van den minis ter Doumer was, dat de toestand der beurs aanmerkelijk is verbeterd. Men is evenwel nog onbekend met den aard der verleende medewerking. De Gauïois weet te melden, dat eenige financiers, onder wie vooral Alphonse de Rothschild, gisteren zouden bijeenkomen om een consortium te vormen, dat met een groot kapitaal de schuldbrieven, die niet in vaste handen zijn, zal opkoopen en zoodoende de onrustige markt tot rust hoopt te brengen. Volgens de Temps zullen de pogingen dei- geldmannen om de crisis aan de Parijsche beurs te bezweren, enkel ten doei hebben de daling der meest belangrijke waarden tegen te houden, om aldus aan de speculatie nog in deze maand een einde te maken. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft indertijd uit zijn particuliere kas tot leniging van den nood der wevers in het Uilengebergte een som gelds beschikbaar gesteld. De sociaal-demo craten zijn volgens het Beicltenbacher Wochen- 11 ait van de ondersteuning uitgesloten. De commissie voor het uitbrengen van een rapport over het ontwerp tot wijziging van de wet op de verzekering tegen ouderdom en invaliditeit heeft de beraadslaging over het ontwerp ten einde gebracht. Het resultaat van haren arbeid is, dat de wet waarschijn lijk vereenvoudigd en de toepassing verge makkelijkt zal worden. Een ontwerp daartoe zal het volgend jaar bij den Rijksdag worden ingediend. De stad Dantzig zal den vrijzinnigen afge vaardigde Rickert, die gisteren sedert 25 jaar Dantzig vertegenwoordigt in den Rijksdag, tot eereburger benoemen en hem een groot feest aanbieden. Door Rickert's pai-tijgenooten is een feestgave van 45,000 mark bijeenge bracht, ten behoeve eener Rickert-stichting De Beiersche Kamer heeft, ondanks de be strijding door de regeering, met 79 tegen 68 stemmen het voorstel van het centrum aan genomen tot oprichting van een rijksver zekeringskas voor roerende goederen. Een aanvullings-voorstel der socialisten, waarbij particuliere verzekering werd verboden, is verworpen. ENGELAND. Koningin Victoria heeft don Carlos van Portugal, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Balmoral, de orde van den Kousenband ver leend. Aan het feestmaal in Guildhall ter gelegen heid van het optreden van den nieuwen lord- mayor van Londen, heeft de minister-president lord Salisbury Zaterdagavond een rede uit gesproken en daarin de Oostersche kwestie aangeroerd en de geruchten die onlangs ge- loepen hebben over plannen van Rusland ten opzichte van Port Arthur. Lord Salisbury verklaarde, dat Engeland elke mededinging hetzij in den ooi log hetzij in den handel met gerustheid kan aanvaarden en met koelbloe digheid kan aanzien elke poging om het uit die vruchtbare streek uit te sluiten. De rede van den minister had een sterk vredelievend karakter. Hij verklaarde met be trekking tot de Armenische kwestie, dat het twijfelachtig is of de sultan bereid is om de maatregelen van hervorming in Armenië ten uitvoert te brengenen hij stelde intusschen hef belangrijk feit in liet licht dat alle mo- 1 leden samenwerken en gelijkelijk den Europeeschen vrede wenschen te bewaren. Wanneer Tuiluje nalatig mocht zijn in het invoeren der hervormingen in Armenië, dan zou het eenige gevolg dit zijn, dat het zijn zelfstandigheid zou verliezen. Maar lord Salis bury geloofde, dat de mogendheden alle de noodzakelijkheid inzien om Tuikije te be houden, opdat een noodlottig Europeesch conflict worde vermeden. Het bestuur van den Ierschen Nationalen Bond heeft den heer Healy uit den bond ge bannen. Als leider van een groep der anti- Parnellisten bad Healy het zijn partij her haaldelijk moeilijk gemaakt, totdat hij bij de jongste verkiezing in het district Nerry als tegenstander van den oflicieelen candidaat in het strijdperk trad. Dit deed de maat over- loopen en heeft aanleiding gegeven tot zijne uitbanning. De werkstaking der machinemakers op de scheepstimmerwerven te Glasgow een ge volg van het besluit der patroons om hunne collega's te Belfast te steunen door een deel hunner werklieden naar huis te zenden loopt op haar eind. Reeds een der groote firma's heeft haar gansche personeel weer in dienst genomen, teneinde gevolg te geven aan eene groote bestelling en anderen zullen dat voorbeeld spoedig moeten volgen, willen zij hunne zaken niet zien verloopen. Reeds nu profiteeren de werven aan de Tyne van de werkstaking aan de Clyde. ITALIË. Crispi zal aan de Kamer voorstellen den duur der uitzonderingswetten tegen de anar chisten, die met Januari buiten werking zouden treden, te verlengen. In de couloirs der Kamer werd gisteren verteld dat er slechte berichten zijn ont vangen uit Afrika, zoowel omtrent negus Menelik als omtrent de derwischen. Uit de officieuse Italiaausche pers blijkt, dat de ministers het onder elkander niet eens zijn over den weg in Afrika te volgen. De eene partij wil zich tevredenstellen met de behaalde lauweren en de grenzen van Ery- threa niet uilbreidende andere wil verster kingen zenden, opdat generaal Baratieri een giooten slag zou kunnen slaan. De beweringen der pers ten aanzien van een bijzondere overeenkomst tusschen Italië en Engeland worden in de omgeving van den president van den ministerraad nadrukkelijk tegengesproken. In de officieele kringen blijft men den internationalen toestand met kalmte beschouwen. Een door de Weener Poliiische Corres pondent uit Rome ontvangen telegram zegt dat de toestand in Turkije geen ernstige ver wikkelingen doet vreezen, omdat de mogend heden vredelievende bedoelingen hebben. De tijding, dat Engeland afzonderlijk met Italië handelend zal optreden, is louter als een ver onderstelling te beschouwen. SPANJE. De geruchten omtrent oneenigheid bij de regeering over de op Cuba te volgen gedrags lijn nemen nu een vasten vorm aan. Het ministerie schijnt het vooral oneens te zijn met maarschalk Martinez Campos, die echter weer gesteund wordt door de koningin- regentes. Men verwacht nu een gebeele of een gedeeltelijke minister-crisis. De berichten uit Cuba blij ven zeerschaarsch, en de openbare meening te Madrid is daar over niet gesticht. Wel hoort men telkens van kleine botsingen, maar de volgens de officieele berichten onveranderlijk gunstige uitkomst dezer gevechten, schijnt tegen den opstand, vreemd genoeg, niet de minste uitwerking te hebben. Voor een deel kan dit worden toegeschreven aan de aan houdende regens, maar voor een grooter deel wellicht aan de tactiek der separatisten die nu steeds de gedragslijn volgen, zich terug te trekken zoodra de eenigszins talrijke regee- ringstroepen tegenover hen staan. Een paardynamietaanslagen hebben gisteren plaats gehad, n.i. een in het nonnenklooster te Cordejuela bij Bilbao, zonder iemand te deren, en een te Sabadol in een jongens pensionaat, waarbij twee jongens ernstig ge kwetst werden. T O It K IJ E, Het nieuwopgetreden rterie wordt zoowel in diplomatieke kigen ais in de pers ongunstig beoordeeld en algemeen schrijft men het geen lang leven toe. Het minst heeft men aan te merken op den nieuwen grootvizier, die vroeger, als gouverneur eener provincis, belangrijke diensten heeft bewezen, maar zich in de vier jaar, dat hij het ministe rie van binnenlandsche zaken bestuurde, zich de nederige dienaar van zijn vorst toonde.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1