A". 1895. Donderdag 14 November. !N°. 8918. J egenenveerti gs t e Jaargang. Buiteiilandsche Berichten. per n i' I le Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ITG I V ER; J. ODÉ. duitschland. [ual. 90 3e lual. 1.82, j Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke liommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. 8 R K A H BUSÜ tiii TKI AT 7 O. AnvERTENTiErRiJSvan 1f0 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10' Iedc-re gewone regel meer0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. De Senaat heeft Maandag in tweede le/ing iiet wetsontwerp over de bijdrage van den staat in de uitkeeringen uit het nationale pensioenfonds van werklieden behandeld. Artikel 1 werd verworpen, waarop het ont werp weer naar de commissie werd terug gezonden. In den Senaat heeft Lejeune gisteren een wetsontwerp ingediend, strekkende tot tegen gaan van kansspelen en het wedden bij wed strijden. Met algemeeiie stemmen heeft de i Senaat besloten het wetsontwerp in over weging te nemen. In den ministerraad is gisteren besloten onmiddellijk een smaldeel te zenden naar de Levant. Reeds gistermiddag zijn de oorlogs schepen uit Toulon vertrokken. Iu beginsel werd uitgemaakt dat de arbeids beurs te Parijs heropend zal worden. De minister-president heeft aan den afge vaardigde Delafossc, die zijn voornemen te kennen gaf om de regeering over de Ooster- sclie kwestie te interpelleeren, verklaard, pas na den eerstvolgenden ministerraad te kunnen zeggen of de regeeiing zulk een interpellatie kan beantwoorden. De stemming voor een ondervoorzitter der Kamer heeft den volgenden uitslag gehad Aantal uitgebrachte stemmen 222, Poincaré werd met 213 stemmen gekozen. Er is Maandag te Parijs weer een conferen tie bij Rothschild geweest over den finan- «ieeler, toestand. Men zegt, dat er een kapitaal van 200 millioen wordt bijeengebracht om maatregelen te nemen tot het kalmeeren der «ffectenrnarkt. De keizer en de keizerin laten, ter herinne ring aan hun jongste bezoek aan Lotharingen, te Courcelles een oudelieden-gesticht bouwen, waarvoor zij bovendien een fonds van 60,000 matk hebben beschikbaar gesteld. Prins en prinses Hendrik van Pruisen, die thans in Tyrol bij keizerin Frederik vertoeven, zullen een bezoek brengen aan Atliene en ver volgens een reisje maken naar Cairo en langs den Nijl. De Pruisische regeering zal den directeur der Preussische Jahrbüclier, professor Del- bnick, den vroegeren leermeester des keizers, doen vervolgen op grond van een artikel in dat tijdschrift, waarin de hoogleeraar der politie verweet, dat zij de opioeping van den keizer om tegen het socialisme ten strijde te trekken op zich zelf heeft toegepast en dientengevolge de uitwerking van deze oproe ping, die vooral tot het volk was gericht, had verlamd door haar buitensporig optreden en het misbruik, dat zij van strenge maat regelen heeft gemaakt. Bij de verkiezingen voor 14 leden van den Berlijnschen gemeenteraad in het le district hebben alle liberale candidaten de meerder heid behaald, met uitzondering van den hun ner, die met een socialist in herstemming komt. Volgens de Krextzze.itwig is in het wets ontwerp tot regeling der onderwijzers-be zoldigingen, dat bij den Pi uisischen Landdag zal worden ingediend, het minimum-trakte ment bepaald op ongeveer 800 mk. B E L G I E. De Kamers zijn gisteren geopend. Beernaert is met 79 tegen 3 stemmen als voorzitter van de Kamer van volksvertegenwoordigers herkozen. De Kamer heeft de volgorde barer eerste weikzaamheden bepaald als volgt: Na een onbelangrijke interpellatie van Destrée zal met de begrooting van spoorwegen worden aangevangen, zoodra een wetsontwerp op den invoer van vleesch, waarvoor de minister van landbouw de urgentie gevraagd lieeft, afge handeld is. Mocht tegen het einde der maand de spoorvvegbegrooting niet gereed zijn, dan zal eerst de tabakswet onder handen geno men worden. Tot voorzitter van den Senaat is herkozen baron 't Kint de Roodenbeke. LUXEMBURG. Onlangs belichtten wij, dat een wetsont werp op de jeneverbelasting is voorgesteld. Dit ontwerp heeft thans de Kamer bereikt. De regeering zegt, dat ze vioeger het voor stel van de Duitsche regeeriug om met de Duitsche jeneverbelasting mee te gaan, heeft verworpen. Nu echter moet ze bekennen, dat de binnenlandsche branderijen door die wet sterk zijn benadeeld, zoodat de regeering tot ondersteuning dier industrie niet beter kandoen dan de tegenwoordige belasting belangrijk te verhoogen, zoodat de opbrengst van 200,000 mark nu op 600,000 mark zal komen en de wet geheel gelijkvormig zal" zijn aan de Duitsche. De regeering hoopt, dat de Duitsche regee ring het douane-coidon nu dan weer zal weg nemen. E M G E 1 A N D. Als een donderslag bij helder weer komt opeens het vraagstuk der troonopvolging uit de lucht vallen. De bekende Engelsche geschiedvorscher prof. Froude heeft het balletje opgegooid en terstond heeft het maandblad Beview of Reviews het opgevangen. Volgens beider be toog is niei de prins van Wales de wettelijke erfgenaam van den Britschen troon, maar zijne een jaar oudere zuster, de Duitsche keizerin-weduwe Friedrich, daar de kroon overgaat volgens het eerstgeboorterecht, zon der onderscheid van sekse. En nu wordt wel verzekerd dat keizerin Friedrich geen gebruik van hare rechten wil maken, omdat zij vreest voor eene vereeniging van het Britsche rijk met het Duitsche, en zij daarom, mocht zij tot opvolgster haier moeder vvoiden aange wezen, hare rechten zal afstaan aan haren jongsten zoon, piins Hendrik van Pruisen. Maar in dat geval vreest men dat keizer W hel in zijn eerstgeboorterecht zal vvilleu doen gelden, overtuigd als hij is dat eene vereeniging van beide machtige rijken van het grootste nut zou zijn voor de gan~che wereld. Hierin moet ook de verklaring liggen van de eenmaal door den keizer uitgesproken raadselachtige woordeu Idat het Duitsche leger en de Duitsche marine eenmaal over den Oceaan zullen moeten trekken." En op merkelijk is daaibij, hoezeer keizer Wilhelm zich in de laatste jaren heeft ingespannen om zieh in Engeland populair te maken, wat hem ook uitstekend gelukt is In hoeverre deze redeneeringen juist zijn, zal de tijd moeten leeren voor Nederland is het ongetwijfeld te honen dat ze slechts fantasie zijn. -T1 minder dan elf edellieden, leden van het Hoogeihuis, als de hertog Van Noifolk, lord Derby e. a. zijn tot burgemeester van Sheffield, Liverpool euz gekozen, hetgeen te opmerkelijker is, omdat de belangen der ge meenten en die der groote landbezitters natuurlijk nogal eens in bolsiug kunnen komen. De Britsche gezant bij de Porte, sir Piiilipp Currie, keert tegeu het einde dezer week naar zijn post tenig. O O S T E N R IJ K-lf O Ét G A It IJ E. De uitslag der Maandag in het Oosten- rijksche Huis van afgevaardigden tot de regeering gerichte interpellation, in hoeverre de plotselinge teruggang der Weener beuis op j.l. Zaterdag is te wijten aan de banken en wisselagenten aldaar, was dat een van Duitsche zijde ingediend voorstel, om de regeering uit te noodigen tot het instellen van een onderzoek, werd aangenomen. Volgens de Neue jreic Presse is het voor naamste resultaat van de vergadering van het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden van Vrijdag, dat de verdeeldheid iu Je Hohenwart- club, m. a. w. de clericale partij in het par lement, openlijk aan den dag is gekomen, liet is gebleken dat die club, »die sinds vele jaren de spil is waar de geheele politiek om draait, en tevens de steen waar de ministeries over struikelen, zich in drie deelen heeft ge splitst en uit drie afzonderlijke groepen be staat. Een deel van het Huis heeft voor de urgentie gestemd, een deel er tegen, en een tamelijk aanzienlijk deel heeft zich aan de stemming onttrokken; maar in alle drie afdee- lingen van de stemlijst komen namen van leden van de Holienwart-club voor. Nu zijn we toch benieuwd of graaf Iiohenwart nog langer de rol van »ministermaker" denkt te spelen, en nog meer of men zich dat zal laten welgevallen. De tijd om in het parlement een afwachtende houding aan te nemen is blijkbaar voorbij, maar als er eenige logica in de feiten zit, waarschijnlijk ook de tijd van de almacht van graaf Holien wart." De nationale partij van graaf Apponyi en de gioep-Ugron der Ilongaarsche onafhanke lijkheidspartij hebben besloten tegen de be grooting te stemmen. De li bei ale dissidenten, onder leiding van graaf Julius Szapary zuilen met hen stemmen, teneinde aldus te betoo- gen, dat zij geen vertrouwen hebben in de regeering. Op een partijvergadering te Karsliau heeft graaf Apponyi verklaard, de tegenwoordige regeering heftiger dan ooit te willen bestrij den. De oppositieleider noodigde de kiezers uit, hunne aanhankelijkheid aan de nationale ideeen te bewijzeu, niet door het geroep van cljen, maar door omvei werping van het tegen woordige regime en de tegenwoordige regee- ring. ITALIË. De Matino houdt vol, dat er tusschen Crispi en Sonnino scherpe oneenigheid bestaat, en raadt den minister van financien aan. onmid dellijk ontslag te nemen. De slechte geruchten over den toestand in Erythrea, welke Zaterdag in de couloirs der Italiaan«ehe Kamer in omloop waien, zijn niet bevestigd. Integendeel, deu volgenden dag ontving de Agenzia Stefani een telegram uit Massowab, waarin de toestand rustig werd genoemd. Een bewijs daarvan is, dat een 1 deel iler tioepen ontslagen is en zich met den veldaibeid bezighoudt. In Makalé is de maikt druk bezocht en voortdurend komen nog hoofden hun onderwerping aanbieden, evenals de bevolking iu de nabijheid van het meer Asci.inglii zich onderwerpt. Ras Mangascia zwei ft buiten zijn rijk en heeft door zijn opper priester om vrede laten vragen. Koning Menelik gaat nog slechts defensief te werkwel tracht hij de denvischen tegen Italië op te zetten. Men herinnert zich, dat het heette, dat er zich een diplomatiek incident tusschen Oos tenrijk en Italië had voorgedaan, omdat het Oostenrijksshe postbestuur had geweigerd da Italiaarische briefkaarten die bij de Sep- tember-feesten te Rome waren uitgegeven, verder te vervoeren. Thans blijkt dat ze slechts voor het Italiaan- sclie binnenlandsche verkeer zijn uitgegeven, en dat ze dan ook niet voldoen aan de eischen van de post-conventie. Het is niemand minder dan de kaiserliche Ober-Postdiractor in Frankfort, die dit vertelt. De Standard ontvangt uit Rome opnieuw slechte berichten over den gezondheidstoestand van den paus. Allen, die deu paus de laatste dagen gezien hebben, werden getroffen door zijn lijdend vooi komen, zegt het blad, en de H. Vader zegt zelf dat zijne krachten afnemen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1