Binnenlandsclie Berichten. T R K IJ E. De gezanten der groote mogendheden bij het hof kwamen Zondag opnieuw bijeen en besloten na eene langdurige gedachten wis seling over het ernstige van den toestand bij den minister van buitenlandsche zaken de voorstellen te herhalen, die zij den 5n dezer aan Said pacha hebben gedaan in zake den gang van zaken in Anatolië. Zij zullen zich daarbij in krachtige taal uitspreken en aan dringen op liet noemen der maatregelen, die de Porte tot herstel der orde denkt te nemen. De berichten uit Armenië blijven nog zeer onbevredigend en de algemeene indruk is, dat een tusschenkomst der mogendheden vol strekt noodig zul zijn om verder bloedvergieten te voorkomen. Men gelooft niet dat de Porte, zelfs met den besten wil, in staat zou zijn de Koerden te beteugelen, die nog steeds voortgaan met moorden en plunderen iu de oostelijke pro vinciën. Wel heet liet, dat de regeering voor nemens is 120,000 man tegen de Koerden in het veld te zenden en zoo noodig nog reservetroepen op te roepen, maar bij den slechten staat van 's rijks financiën is het zeer de vraag, of de regeering dit voornemen kan uitvoeren. Nadere berichten over den opstand der Druzen in Haoerau (in Syrië) melden dat dezen, ten getale van 12,000 ruiters, tegen de Mohammedanen oprukken en op hun tocht twee dorpen verwoest hebben. In allerijl zijn Nizam-troffen ontboden en ook de Redifszijn opgeroepen. Terwijl te Ivonstantinopel door sommigen de toestand als ernstig wordt be schouwd, gelooven anderen dan men hier te doen iieeft met de dikwijls voorkomende twisten over het weiden van vee. De sultan maakt zich het meest ongerust over den toestand in Arabic, want Arabië is de meest wondbare plek van zijn rijk. De nieuwste tijdingen gewagen van een gevecht nabij Senha tusschen de Turksche troepen en de Arabieren, waarin dertig rnan sneuvelden. De laatst" bezending van troepen naar Arabië moest weer vijf dagen te Port Said wachten, omdat er geen geld was om de kanaalrechten te betalen. De Engelsche zendingspost te Nablus (het oude Sichern), 33 mijlen ten noot den van Juruzalem. is door het gepeupel aangevallen de zendelingen wisten te ontvluchten, maar eenigen hunner bedienden zijn vermoord. Op de vertoogen van den Britsehen zaakgelas tigde te Konstantinopel, heeft de Turksche regeering onmiddellijk aan den vaii van Jeru zalem geseind, om den zendelingen alle mogelijke bescherming te verleenen. Volgens bericht uit Konstantinopel aan de Times blijkt de sultan Kiamil pacha afge dankt te hebben omdat deze in den kabinets raad van verleden Woensdag scheen partij te kiezen voor de gezanten der mogendheden, in zake de onlusten in Iilcin-Azië, door hunne protesten gerechtvaardigd te noemen. Kiamil's vijanden hebben deze uitlating bij den sultan afgeschilderd als hoogverraad. In den laatsten ministerraad waren verscheidene oud-minis ters tegenwoordig, en eerst na langdurige gedachten wisseling met den sultan, die in de nabijheid zich ophield, besloot de raad om de provinciale gouverneurs over de nood zakelijkheid van een gestrenge handhaving der orde aan te schrijven. En tevens werd besloten om die officieren te Konstantinopel, die men voor verdacht hield, naar de pro vincies te zenden en door ambtgenoolen uit de provincies te doen vervangen. De Daily Chronicle verneemt uit Konstan tinopel, dat, ondanks Turkschen aandrang, de Armeensche patriarch besloot om het voorlezen van een vredelievender! herderlijken brief in de christelijke kerken uit testellen, naar aanleiding van de voortdurend inkomende betichten over moorden in Klein-Azië. Aan de Standard wordt uit Konstantinopel gemeld, dat in diplomatieke kringen verzekerd wordt, dat Engeland in de vorige week be reid was om aan de Britsche vloot last te geven Konstantinopel te naderen of troepen te doen landen te Beiroet of Smyrna, maar dat Rusland deze demonstration heefttegen- gegaan. De Engelsche regeering is voornemens, naar men zegt, om de vloot in Oost-Azië aanmerkelijk te versterken, voornamelijk door het vervangen van oudere schepen der vloot door nieuwere, onder welke de eerste-klasse- kruisers Immortality en Narcissus. GRIEKENLAND. Volgens berichten uit Athene zijn daar anti-Turk-che betoogingen geweest van stu denten, meestal Grieken uit Turkije. De studenten brachten onder anderen den hertog van Sparta op het paleis een ovatie. De prins vei toonde zich echter niet en heeft de ont vangst van een gezantschap uit de studenten tot vandaag uitgesteld. Uit Kreta wordt gemeld dat zich op het eiland onder de Grieken een oproerige beweging vertoont, zoodat de gouverneur, Karatlieodoiy pacha, zijn familie heeft laten vertrekken. AMERIKA. Uit Colon wordt gemeld, dat de werkzaam heden aan het Panama-kanaal in het voorjaar weer op groote schaal zullen beginnen. Voor het graafwerk bij Cuiebra zijn reeds 3000 arbeiders aangenomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 13 November. Het algemeen debat over de regeling van het personeel wordt voortgezet. De heer Pijnappel wraakt in het ontwerp den grondslag haardsteden, de classificatie der gemeenten en de geringe progressie. Meer progressie bij de huurwaarde acht hij noodi- ger dan bij de overige grondslagen. De classi ficatie der gemeenten acht hij te individueel voor iedere gemeente gedaan en in strijd met de beginselen van wetgeving. Hij wijst er op dat, waar de woning de grondslag moet zijn der belasting, bij deze regeling der woning te veel berust op de belastbaarheid van den persoon. Bestrijding vindt bij hem dat arab- j tenaren zullen te beslissen hebben over al of niet vrijstelling van belasting. Wat zou een ambtenaar b.v. moeten doen tegen het stelsel van den bekenden P.eens? Spieker wenscht daarom die beslissing niet op te dragen aan de uitvoerende macht, die belasting heft. Omtrent het niet weg te cijferen verband tusschen personeel en kieswet, meende de heer Pijnappel dat dit ten slotte een behan deling van beide regelingen, los van elkan der, niet in den weg staat. De heer Rink bestreed het betrekken in deze belasting van personen die er vroeger buiten stonden en over 't algemeen den meer deren druk \an den middenstand; de vast legging der classificatie bij de wet en de nadeelige gevolgen voor de toch reeds be narde gemeente-finaneiën, tegen welke na deelige gevolgen de regeering geen bepaalde tegemoetkoming aangeeft. Hij acht noodzake lijk een gepaard gaan van het nieuwe perso neel met regeling der gemeente-finaneiën. De heer Van Karnebeek oordeelde daaren tegen samenkoppeling van het nieuwe per soneel met regeling der gemeente-finaneiën een onrechtvaard:gen eisch, maar meende dat men met een noodregeling kan volstaan, mits deze op andere grondslagen ruste dan die van de regeering. Tegen vrijstelling van de winkels is hij zeer gekant, juist omdat de weelde, gelegen in de meer en meer toe nemende verfraaiing van de magazijnen, ge troffen kan worden. De heer Van Dedem ontkende te weinige progressie in het ontwerp, vooral wat de haardsteden betreft. Spreker verdedigt voorts het ontwerp. De middenklasse wordt z. i. juist vellicht, want als die niet gebaat wordt bij de 2 a 4 miliioen die de belasting zal opbrengen, waar blijft dat geld dan Bezwaar beeft hij echter tegen gelijkstelling van huur waarde met huurprijs en wijst op enkele onbillijkheden die daarvan het gevolg zullen zijn. Een tijdelijke tegemoetkoming door het rijk aan de gemeenten voor de schade die zij door het personeel lijden, acht spreker niet be zwaarlijk. Afstand van de personeele belasting aan de gemeenten vindt bestrijding bij hem. De heer Heemskerk houdt de regeering aan de verklaring dat het personeel niet preiudi- cieert op de kieswetregeling, zoodat de Kamer volkomen vrij is en geen bedenkelijke poli tieke gevolgen behoeft te vreezen. Met het ontwerp sympathiseert hij niet, omdat het de aangeslagen en in de bedrijfsbelasting teleur stelt en de regeling van den kinderenaftrek onvoldoende is. Daarentegen wil ook hij het personeel aan de gemeenten afstaan, maar met het oog op den toestand van de gemeente- finaneiën is dit ontwerp onaannemelijk. De heer Hartogh verzoekt den minister pertinente verklaringen omtrent den invloed der wet op het bestaande kiesrecht en den geheelen financieelen toestand van het rijk. Spreker ducht na 1896 vooral moeilijkheden voor het kiesrecht. Wat zal de regeering doen voor de gemeente-finaneiën Bij het behoud der vermogens- en der be drijfsbelasting voor het rijk kan het perso neel aan de gemeenten worden afgestaan. Spreker vraagt vooral licht omtrent den invloed der wet op de gemeente-finaneiën. De heer Truyen acht, met den heer Roes- singh, de wet nadeeliger voor het platteland en veel fiscaler dan de tegenwoordige. Morgen is de minister va.i financiën aan het woord. SCHIEDAM, 14 November 1895. Tengevolge van een verwarring der rede voeringen, bij het tienjarig bestaan van «Cicero" gehouden, is in ons verslag een onjuistheid ingeslopen. De zinsnede uit de rede van den heer Vinkesteynwelke cor poratie kan worden aangemerkt als een oefenschool voor toekomstige kanselredenaars en staatslieden en daarom een lichtpunt en sieraad is bij het sombere en naargeestige, dat in onze gemeente wordt aangetroffen", is n.l. niet door hèm gesproken, maar door een oud-lid. De heer Vinkesteyn heeft gezegd dat het bestaan van een corporatie als «Cicero" te dezer stede hem groot genoegen deed en dat de leden, wanneer zij zich later een ge vestigde positie in de maatschappij hadden verzekerd, met voldoening op hun lidmaat schap zouden terugzien Hedennamiddag 4 uur was A. Robberegt, ■werkzaam aan den in aanbouw zijnden stoom- molen «Nederland" aan de Nieuwe Haven alhier, bezig een molensteen te verplaatsen, toen de steen omviel op zijn rechterbeen, waardoor dit boven den enkel gebroken werd. Dr. B. de Bruljn legde het eerste verband, waarna R. per rijtuig naar zijn woning in de Baan werd vervoerd. De kilometerboekjes, die van 1 December af worden uitgegeven voor het verkeer over S.S. en N. C.S. zijn niet geldig voor de lijnen HaagScheveningen en liet Belgisch ge deelte van de lijn Eindhoven—Luik. Bovendien zijn ze niet geldig voor reizen tusschen stations onderling der lijnen Zeve naar"Winterswijk, NijmegenKleef en AlmeloSalzbergen noch tusschen de sta tions der lijnen ZeveuaarWinterswijk eener- en Eist—Arnhem—Emmerik ander zijds Almelo—HengeloSalzbergen eener en Hengelo—Gronau anderzijds; en Nijme genKleef eener- en RessenBemmel NijmegenVenlo anderzijds. Van 1 December af worden behalve de uitgifte van 1000-KM-boekjcs, voor de abon nementskaarten (zoogenaamde groepenkaar- ten) door de Exploitatiemaatschappij hoogere prijzen in rekening gebracht. Aan een groot bezwaar wordt echter voor houders van abonnementskaarten derde klasse alsdan te gemoet gekomen deze toch kunnen door verhooging met 10 pCt. van den abon nementsprijs dier klasse het recht ver krijgen om in treinen zonder 3e klasse, in de ,2e klasse te reizen. Op het Belgisch gedeelte der lijn Eind hovenLuik zijn echter de van 1 December uit te geven abonnemenskaarten niet meer geldig. De kamer van koophandel le Meppel heeft besloten bij den minister van financiën te ondersteunen het verzoek van de Kamer te Kampen om bijdragen tot f 50 vrij te stellen van zegel. Om meer geregeld aan aanvragen tot be schikbaarstelling \an wagens te kunnen vol doen, heeft de Exploitatiemaatschappij 300 open goederenwagens doen aanmaken, hoofd zakelijk ten dienste van het steenkolenvervoer van de stations der lijn Eindhoven—Li tik. Nu in het buitenland vele muntspeciën buiten omloop zijn verklaard, tracht men deze stukken in ons land voor gangbaar geld uit te geven en kan men dus niet te voorzichtig wezen bij het in betaling krijgen van deze vreemde munt. Het zijn vooral de francs en vijffrankstukken, welke in België niet meer gangbaar zijn en slechts waarde hebben als oud zilver. In Noord-Brabant zijn reeds velen hierdoor misleid geworden, en het is zeer wel mogelijk, dat deze ongangbare munt in ruimer kring verspreid zal worden. Te Breda is de aandacht der justitie er reeds op ge vestigd. Het hoofdbestuur van de «Maatschappij tot bevordering van bouwkunst" heeft besloten tot de oprichting van een bureau voor plaat sing van opzichters en teekenaars. Nog een enkel woord over het zoo gerucht makende «geheim der Zeisterheide". Naar de Utr. Ct. meedeelt was door den soldaat M. J. W. van het 5e bat. 5e reg. infanterie te Utrecht, onlangs voor straf uit Amersfoort overgeplaatst, in de kazerne het gerucht verspreid, dat hij het lijk van den vermisten soldaat Langeveld persoonlijk had gezien; de oogen waren uit hunne kassen gepikt, de toppen der vingers afgebeten enz, enz. Bij een nauwkeurig ingesteld onderzoek is uitgemaakt dat al die geruchten valsch en door W. zelf verzonnen waren; hij is deswege gestraft met 14 dagen provoost. (N. R. Ct.) Indien de Belgische minister van landbouw wist, hoevee! vee dagelijks België wordt bin nengesmokkeld, hij zou niet langer aarzelen de Belgische grenzen voor onzen gezonden veestapel te openen. Dag op dag kan men langs Rozendaal transporten van 10 tot 20 stuks over de grenzen zien brengen, waarvan geen cent in België's schatkist komt. Onze berichtgever zegt zich niet aan overdrijving schuldig te maken, wanneer hij de waarde van het in de jongste veertien dagen ge smokkelde vee op ruim f30.000 schat. Hoe het mogelijk is, met koppels van 10 tot 20 stuks best vee ongehinderd in België te komen, zal ook voor velen een raadsel zijn. Wel wordt door de eigenlijke invoerders, die zich echter buiten schot houden, aan de drijvers van f25 tot f50 per beest uitbetaald, doch waar zitten de kommiezen? (MM.) Op een der wegen nabij Delft, die nogal veel door minnende paartjes worden bezocht, hield zich in den laatsten tijd een verdacht persoon op, die de verliefden aansprak en vrees aanjoeg met de mededeeling, dat hij hun namen zou bekendmaken. Gewoonlijk •werd hem dan met geld liet zwijgen opge legd. Dezer dagen nu besloot een tweelal

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2