De strijd om het bestaan. 1895. Zaterdag 16 November. N°. 8920 Feuilleton, N eg'enen y© ©rtig-st e Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uit; özonderd Dinsdag, U IT Cr E'VKBT ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BBREAli: B O T li V tTBAAT 7 O. AnvERTENTiEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10* Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K It IJ K. De Kamer van afgevaardigden heeft Ernest Caraot, zoon van wijlen den president dei- republiek, benoemd tot haren secretaris. In de Kamerzitting van gisteren heeft Kicard, de minister van justitie, het wets ontwerp ingediend op de onvereenigbaarheid van sommige betrekkingen directeur of administrateur van financieele en industrieele ondernemingen met het parlementaire mandaat. Het indienen van dit ontwerp werd met luide toejuichingen ontvangen door de uiterste linkerzijde en ook door tal van repu blikeinen en reactionnairen. Hughes heeft een interpellatie gehouden in jerband met de beschuldiging van de verduis tering van 35 millioen francs, welke openlijk k ingebracht legen de administratie van het Panama-kanaal. Nadat Ricard geantwoord had en de Kamer verzocht de enkelvoudige orde van den dag aan te nemen, werd hiertoe met -HO tegen 5 stemmen besloten. llumas hield vervolgens eene interpellatie over de toepassing van de wet tegen de anar chisten. Hij verlangde dat de kennisneming van misdrijven door woorden weder aan de jury zon worden toegekend. De Kamer nam met 347 tegen 87 stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aan. üe ministerraad heeft besloten voor het oogenblik de interpellatie van Delafosse over de Oo^tersche kwestie te weigeren, evenals de interpellatie over hetzelfde onderwerp door de koloniale Kamergroep aangekondigd, op grond dat de onderhandelingen nog niet afge- loopen zijn. Niettemin, voegt de officieele nota er bij, verwacht de regeering dat het debat binnen een niet te lang tijdsverloop kan plaats hebben. Er zijn thans twee bisschoppen die zich openlijk tegen de wet op de congregaties (droit d'aecioissement) verzetten. Het zijn mgr. Lelong, bisschop van Nevers, en mgr. Fava, bisschop van Grenoble. Het Turksche gezantschap te Parijs publi ceert een nota tegen de nieuwstijdingen, die door de vreemde correspondenten worden overgebracht en waarin de toestand van "'ur- kije in de somberste kleuren wordt afgemaald, die nu eens over nieuwe kompiotten. arres taties en terechtstellingen en dan weer övër Ghristenmoorden handelen. De ambassade meent, dat het haar plicht is, het publiek tegen al die sensatiemaken de pi aatjes te waarschuwen. De autoriteiten moesten eenige plaatselijke opstootjes bedwingen, die niet zoo ernstig waren als dat wel is voorgesteld. Wat den algemeenen toestand van het rijk aangaat: de regeering zal haar plicht niet verzaken en zal de rustverstoorders weten te straffen als er opnieuw wanordelijkheden mochten voorvallen. - - De welwillende gevoelens van den sultan voor al zijn onderdanen zonder onderscheid zijn aan iedereen bekend, en alle ambtenaren moeten zich daarvan doordringen, opdat voor uitgang en rust verzekerd zullen zijn. DU1TSCHIAND, Grootvorst Wladimir is gistermorgen te Potsdam aangekomen. Hij werd door den keizer ontvangen en na de meest hartelijke begroeting naar het Nieuwe Paleis geleid, waar de eere-eompagnie was opgesteld. De keizer liet den grootvorst verscheidene mili taire uitrustingsartikelen vertoonen. De keizer had Woensdag met den rijks kanselier en den staatssecretaris voor buiten- landsche zaken een onderhoud. Men is zeer geneigd te gelooven dat zij o. a. gesproken hebben over de mogelijkheid dat Duitschland zou deelnemen aan een machtsvertoon van de Europeesche vloten in de Tui ksche wateren. Bij den Bondsraad is, volgens de Berliner Correspondent, een wetsontwerp ingediend bea-effende de oprichting van kamers van hand wei ksni, verheid. De Voriodrts heeft weer een merkwaardige ontdekking gedaan. De dader van de mislukte aanslagen op het leven van keizer Wilhelm ei. van graaf Caprivi, Theodor Reusz, is indertijd door de Vorw'drts gebrandmerkt als anarchist en aanbrenger en had uit dien hoofde het sociaal-democratisch blad aange klaagd. De aanklacht is kort vóór het proces ztu beginnen ingetrokken. Volgens de For te iris heelt de Pruisische minister van bin- nenlandsche zaken, de heer Von Kuiler, den anarchist een soort schriftelijk bewijs gegeven, dat hij een eerlijk man is. Het blad belooft dit geschrift in het volgende nummer te zullen publiceeren. Liebknecht is tot vier maanden gevange- veroordeeld wegens majesteitsschen nis, bij de openingsrede van liet socialisten congres te Breslau begaan. De eiscli van het O. M. waseen jaar en vervallenverklaring van zijn maudaat als lid van den Rijksdag. De lechtbank te Berlijn heeft den redac teur van liet conservatieve spotblad Deutseher Michel tot 2 maanden vcstingstiaf veroor deeld, wegens beleediging van keizerin Fre- derik. In zijn icquisitoir verzekerde het openbaar ministerie dat in den laalsten tijd de majesteitsbeleedigiiigen bepaald veront rustend toegenomen zijn in aantal en in onverbloemdlieid. B E L 6 I E. Het wetsontwerp op het spel en de wed denschappen bij wedstrijden, dat doorLejeune Dinsdag in den Senaat is ingediend (in ons nummer van Donderdag is dit hij vergissing onder Frankrijk vermeld) is geweldig radi caal. Alle schulden uit zuivere beursspecula tie, behalve de eigeniijke termijnhandel, wor den nietig verfctaaid. Verder worden alle per sonen die van liet hazardspelen van anderen leven, en allen die als middelaar hij het wedden optreden, streng gestraft. ENGELAND. Sir M. W, Ridley, secretaris voor binnen- landsche zaken, ontving Woensdag een depu tatie van '200 gemachtigden van vakvereni gingen, die kwamen aandringen op wijziging der Employers Liability Act en het uitvoeren der vvenschen, door het congres van vakver- eeriigingen te Card ill uitgesproken. Ridley besloot zijn antwoord met de verzekering dat de tegenwoordige regeering in het aanmoe digen van de onderlinge verzekering tegen ongelukken zeker even ver zou gaan als toen zij nog oppositie voerde, en dat van haar zeker niet te verwachten is dat zij bij wijziging der wet op de verantwoordelijkheid der patroons een bepaling zou doen opnemen om het «contracting out" te verbieden. De commissie uit liet Lagerhuis, belast met de bestudeeiing der vraag in hoeverre de invoering van het metrieke stelsel voor Engeland vvenschelijk is, heeft geadviseerd bedoeld stelsel terstond geldig te vei klaren voor alle doeleinden en het na verloop van twee jaar bij de wet vei plicht te maken. Eene deputatie uit de vereenigde Kamers van koop handel zal den 20n dezer hare opwachting maken bij den eersten lord der schatkist Balfour, tot liet aanbieden van eenige memo- rien, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd in de eerstvolgende zitting van liet parlement een wetsontwerp in bovenbedoelden zin in te dienen. Roman van Retniiold Ortmann. Doctor Artois glimlachte. «Voor eene dame «et uw inzicht en practischen zin zal bet wel onnoodig zijn mij daaromtrent nader te vei klaren. Het zal maar op uwe voorspraak aankomen, welke gevolgen de veelvermogende invloed van den professor voor mij zal hebben. En daar gij u zooeven bereid toondet iets groots, iets krachtigs voor mij te doen, zult gij wel niet ongenegen zijn, mij een zoo onbeduidenden vriendschapsdienst te bewijzen." Edith drukte beide handen tegen het hoofd. Bijna wanhopig klonk haar antwoord «Maar dat kan u geen ernst zijn Gij wilt den spot met mij drijven Wat gij daar van mij eischt is immers onmogelijk «En waarom dat?" vroeg hij zonder zich door hare vertwijfeling een oogenblik uit zijne rustige stemming te iaten brengen. «Hebt gij den professor dan gesproken over de betiekking, die tot aan uwe verloving en eigenlijk ook nog daarna tusschen ons bestond i" «Dan zou ik waanzinnig hebben moeten zijn maar juist daarom «Juist daarom zal het best zijn, dat ik hem eens over onze oude vriendschap ga spreken en dat wij ook onder zijne oogen een weinig die vriendschap blijven aanhouden. Dat sluit natuurlijk niet in, dat ik het u in het minst lastig wil maken. Gij ziet, dat ik reeds geiieel meega met met uwe practische levensopvatting en alle ro mantische droombeelden heb laten varen. Een ander in mijne plaats zou misschien met wraak zuchtige bedoelingen den professor de volle waarheid hebben aangebracht. Zoo iets hebt gij van mij niet te vreezen. Ik wil slechts uw voorbeeld volgen en practisch blijven. Gij zelf gaat mij voor in de huldiging van de leer dat eigen vooideel het hoogste levensdoel moet zijn." Edith was doodsbleek geworden. Haar gelaat had niet enkel de kleur, maar ook de starre trekken van een schoon marmerbeeld aange nomen. «Ik weet nog niet of het enkel spot of de uitdrukking uwer meening is," sprak zij»ik weet enkel, dat hetgeen gij daar zegt in elk geval zoo hartelijk voor mij is, dat ik er niet meer op antwoorden wil." «En waarom nu aan mimen ein£ te twijfe len? Mijne positie op dit oogenblik is toch niet van dien aard, dat ik nog lust zou hebben om te gekscheren. En wat steekt er in, dat ik u verzoek mij ook een weinig te Iaten pro- flieeren van de voor u zoo gunstige verande ring «O, het is verschrikkelijk En ik zal, ik wil het nooit of te nimmer doen 1" Doctor Artois stond op en zag rond naar zijn hoed. «Nooit Dan is het niet anders. Ik wist niet, dat het er u om te doen was geheel met mij te breken." IIij tiad naar de deur, langzaam en alsofhij er staat op maakte teruggeroepen te zullen worden. liet gebeurde niet. Toen bleef hij staan, keerde zich nog eens om en riep «Nu, lieve Edith, gij zult er u nog wel eens op beraden, niet waar Wij zijn altijd zulke dikke viienden geweest in onze goede dagen; laten wij liet ook blijven in de kwade. En gij weet ook nog wel, dat de meeste vriendschap van mijne zijde kwam, toen bijvoorbeeld toen uwen vadet dat ongeluk overkwam «Spreek daar niet meer over Viel zij hem heftig in de rede. «Dat zou laag zijn «Mijn hemel, waarom niet eens over die ver vlogen tijden te spreken nu wij metonstweeen zijn. Ik beschouw werkelijk het toen gebeurde als een ongeluk, ook voor uw vader, ofschoon er ook zijn, dia er eene geheel andere uitlegging aan geven. Er zijn er die zeggen, dat zijne boeken niet in orde waren en hij zich uit vrees

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1