i Bi niienlandsclie B er ichten„i ZWEDEN en NOORWEGEN. In een Woensdag te Stockholm gehouden kabinetsraad zijn de Zweedsche leden benoemd "van de Zweedseh-Noorsche commissie, inge steld met het doel om het unie-geschil op te losen. Twee vroegere ministers, Thernptan- dev en Ehrenheim, behooren tot de be noemden. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. Aan de Times wordt uit Weenen van 13 dezer gemeld dat, op initiatief van den Oost.- Hoog. minister van buitenlandsche zaken Yon Goluchowski, de formeele wisseling van gedachten is begonnen tusschen de kabinetten der zes groote mogendheden, teneinde tot eene vei standhouding te geraken over hare collectieve houding ten opzichte van Turkije. Officieuze berichten uit Rome en Weenen bevestigen dat de regeering te Weenen bezig is de verschillende groote mogendheden te bewerken om vooralsnog niet afzonderlijk tegen de Porte op te treden, maar alle stappen gemeenschappelijk te doen nadat zij het vooraf daarover eens geworden zijn. Over de gemeenschappelijke demonstratie der vloten is (volgens die berichten) nog niets overeen gekomen. Yan anderen kant wordt hier bijge voegd dat die zich laat verklaren, omdat zulk eene demonstratie eerst werkelijk van beteekenis zou zijn, als zij plaats greep vlak vóór Konstantinopel onder forceering van de Dardauellen, en hiervoor deinst men tot op het laatste oogenblik terug. Het Fremde.nhlatt verneemt, dat Oostenrijk- Hongarije een gedachtemvisseiing tusschen de Europeesche kabinetten heeft uitgelokt over een gemeenschappelijk optreden tegen over de moeilijkheden van den toestand in het OostenOostenrijk zal een zeker aantal schepen naar de wateren van den Levant sturen. Volgens de Neue Freie Fresse zou men bij dit optreden zoo handelen, dat alle groote mogendheden in hun samengaan een volkomen overeenstemming in beschouwingen en middelen moeten trachten te verkrijgen. De Father Lloyd en de Neue Zeit. mel den dat het zenden van Oostenrijk-Hongaar- sche oorlogsschepen naar de wateren van de Levant niet ten doel heeft een demonstratie of een werkdadig optredeD, maar een maat regel van voorzorg, die door den stand van zaken geëischt woidt. Bij een feestmaal, dat Woensdag te Te mes- var den Hongaarsehen minister van eeredienst, dr. Wlassitch, werd aangeboden, verklaarde deze, dat de invoering der keikelijke staat kundige wetten geschied is in het belang van den binnenlandschen vrede. Daarvan ge tuigde ook liet lieiderlijk schrijven der bis schoppen, en spreker betreurt het daarom dat een deel der lagere geestelijkheid zich niet aan dat herderlijk schrijven stoort, maar een krijgsgeschreeuw aanheft. voor ontdekking het leven zou hebben benomen. Mocht dit waar zijn, dan heeft hij er in zijne laatste levensuren zeker zwaar genoeg voor ge boet. Tot zulk een uiterste gaat men niet licht over, en doet men het, dan behoort er werkelijk moe i toe het besluit uit te voereu. Dat waren moeilijke tijden voor u, lieve Edith Ik herinner het mij nog alsof het gisteren ge hemd ware. Gijlieden vondt het lijk in het kan toor en gij kwaamt in uwe vetslagenheid het eerst bij rnij met den brief, dioo hij op de tafel had gelegd met den brief, waarin hij zijne omstandisheid uiteenzette. Het was toen, zou ik roeenen, dat ik uheden ais een goed vriend heb bijgestaan zooveel ik kon." lEn heb ik u niet honderd-, niet duizendmaal nujn dank betuigd voor 't geen gij toen voor ons gedaan hebt?" vroeg zij. Waarom mij dan die droevige dagen te herinneren nu juist e Zij kwamen mij voor den geest, toen ik u 700 beMist hoorde zeggen, dat gij mij den gevraagden vriendschapsdienst nooit zoudt wil- ITALIË. Crispi heeft aan de regeeringsgezinde af gevaardigden een rondschrijven gericht om hen aan te sporen allen aanwezig te zijn bij de eerste vergaderingen der Kamer. In de circulaire wordt nog gezegd dat tusschen de regeering en hare staatkundige medestan ders altijd eenstemmigheid geheerscht heeft in zaken waardoor 's lands belangen verbe terd konden worden. De Correspondenza verde herinnert er aan dat Duitschland Italië steeds meer in den steek laat. En nu gaat Engeland het ook in den steek laten. Engeland, dat in de Ooster- sche kwestie Rusland met Frankrijk en Duitschland tegenover zich heeft gevonden, krabbelt terug en noodzaakt Italië dat ook te doon. Weldra zal Italië dus alleen staan en zich Frattkrijks haat op de schouders geladen hebben. Italië, zoo zegt het blad, moet thans èens een onafhankelijke nationale politiek volgen. Het Italiaansche smaldeel, dat voor Smyrna voor anker zal gaan, zal Dinsdag of Woens dag vertrekken. Uit Massowah wordt gemeld Er is geen enkel bericht gekomen van een voortrukken der demvischen naar deAtbaia. Eenige hoofden der Gedaref's verzochten, zich met hun gezinnen te Ivassala te mogen vestigen. Tot over de grenzen van Tigré is alles rustig. Menelik rnoet zich te Voreiloe verschanst hebbenuit Godzjam heeft hij geen hulptroepen ontvangen, en de troepen uit Harras konden zich niet met zijn strijd krachten vereenigen. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeldIn de militaire kringen spreekt men druk over de particu liere berichten, uit Havana ontvangen, vol gens welke Maximo Gomez eene beweging in noordelijke richting zou hebben gemaakt waardoor bij zich van de tegenweordige posi tion van Campos, die zich te Santa Clara be vindt, zou afkoeren. Het doel van Gomez is in de provincie Matanzas door te dringen, daar den suikeroogst te verwoesten, ver<jgr Havana te naderen, en den opstand veld te doen winnen in het westelijke gedeelte van Cuba. Men gelooft hier niet dat de opstande lingen zich meester zullen kunnen maken van eene enkele stad van beteekenis. Hunne tactiek is door liet voeren van eene guerilla- oorlog schrik te zaaien in het land en de oogsten te vernielen, opdat zoodoende Spanje geruïneerd worde. De regeering heeft be sloten om, het moge kosten wat het wil, zoo veel mogelijk versterkingen te zenden buiten en behalve de reeds gereedstaande 35,000 man. Men wijdt veel aandacht aan eene rede voering door generaal Barrero gehouden, waarin de geheele verantwoordelijkheid voor den tegenwoordigen toestand geschoven wordt op het stelsel van bezuinigingen, door bet vroegere ministerie-Sagasla toegepast. Ien bewij/en, en op dat «nooit" nog we! den nadruk legde. H.tdde ik destijds geld gehad, dan had ik uit genegenheid voor u het tekort in de kas van uw vader we! met eigen middelen gedekt; doch ik was aim en gij hadt het mij niets euvel kunnen duiden, wanneer ik er mij met eene betuiging van diep gevoeld medelijden had afgemaakt. Ik deed echter meer. Ik ging naar een rijk oom van uw vader, die al lang geen gemeenschap meer met u hield, en toen hij mij wilde afwijzen, heb ik hem op mijne knieën om^ bijstand gesmeekt. Hij heeft eindelijk aan mijn dringen en smeeken gehoor gegeven, uwe eer werd gered en te gelijk de nagedach tenis uws vaders door hem, niet door mij «Gij doet u zelf onrecht, Siegmurid Ik heb altijd erkend, dat wij zonder uwen bijstand redde- .loos verloren zouden zijn geweest." »Nu, het doet er ten slotte ook niet toe, wie geholpen heeft. Het was voldoende dat niemand buiten ons vieren ooit op de hoogte gekomen is van den waren stand der zajk. De wereld wist niet beter, of de rijksontvanger Te Madrid zou men een telegram van Mar tinez Campos hebben ontvangen, meldende dat tal van aanvoerders der opstandelingen hun onderwerping komen aanbieden. Hetzelfde bericht zegt echter dat »de opstandelingen overal verslagen zijn"dit geeft te denken. De aanvoerders dei' insurgenten op Cuba, Rolof en Maximo Gomez, zullen zich te Sigunca vereenigen. Ook Martinez Campos trekt daar heen. Men meent dat de opstandelingen een beslissenden slag willen slaan, om zoodoende propaganda te maken in de Yereenigde Staten en te terkrijgen dat ze door dit land als oorlogvoerende partij worden erkend. Kenschetsend voor de stemming der bevol king op Cuba is het volgende feit, dat uit Havana aan de Iviparcial wordt gemeld. Ver scheidene jongelieden die wel met den op stand sympathiseerden, maar niet den moed bezitten zich bij de oorlogvoerende insurgen ten aan te sluiten, ontvingen van hun ver loofden een vrouwehemd, waarop spottende toespelingen waren geborduurd. T K K IJ E. In officieele kringen worden de pessimisti sche berichten van een deel der Europeesche pers over den toestand te Konstantinopel beslist tegengesproken en verzekerd, dat de bezorgdheid in dit opzicht volkomen onge grond is. Ook het bericht van een opstand in Yemen wordt door de regeering tegenge sproken, althans bij haar zijn dienaangaande geen berichten ingekomen. De Sheik-ul-Isiam heeft eindelijk toege geven aan het verlangen van den sultan, dat hij eene verklaring zou uitvaardigen dat de door den sultan beloofde grondwet in strijd zou zijn met de voorschriften van den Islam. Kiamil pacha, de afgezette grootvizier, is, ondanks zijne ernstige ziekte, naar Smyrna vertrokken om het ambt van gouverneur der provincie te aanvaarden. In pelzen gewikkeld werd de oude zieke man aan boord van het stoomschip Ismirli gedragen, zonder van een zijner vrienden afscheid te hebben mogen nemen. In antwoord op de gemeenschappelijke nota van de gezanten der mogendheden, heeft de minister van buitenl. zaken Tewfik pacha een spoedig antwoord toegezegd. Teneinde het oproer in Anatolië te dempen, heeft de Porte twee generaals derwaarts ge zonden, die het bevel over de troepen te Erze- roem en Bitlis op zich zullen nemen. Te Makuia, in het vilajet Maumret ul Aziz, hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij weer tal van dooden zijn gevallen o. a. vier Amenkaansclie zendelingen. Uit Konstantinopel wordt gemeld Er worden 120 bataljons gemobiliseerd. Generaal Sadeddin is naar Zeitoem gezonden. Honderd twintig officieren van gezondheid hebben zich gevoegd bij het vierde en het vijfde legerkorps. Te Malatia zouden drie katholieke priesters Von Manstein was aan zijn eervolie loopbaan en aan zijne hetiekkingen ontvallen tengevolge van eene beroerte. En al had hij ook aan zijne vrouw en kind geeno schatten nagelaten, hij liet haar liet beste na wat een tnensch op de wereld bezit: een onbevlektan naam. Op dit oogenblik bestaat er geen enkel bewijs van schuld dan de bedoelde br'ef, «n deze brief is sedert jaren in mijn bezit. En hij is wél bewaard, want geen mensch heeft er nog ooit een oog in ge-' slagen." Edith rees op en zag den spreker met toornige blikken in bet bleeke gezicht, ïDus hebt gij gelogen, toen gij mij verzekerdet, dat die noodlottige brief vernietigd was, dat gij hem zelf op het vuur hadt geworpen »Ik had het vaste voornemen dit te doen, doch het geschrift was zoo goed geborgen, dat ik er eigenlijk niet meer aan gedacht heb. En toen hij mij, niet lang geleden, toevallig nog eens in handen kwam, toen vond ik het toch maar beter hem niet te verbranden. Men kan toch nooit weten hoe iets te pas kan komen gedood zijri. Te Hauron zijn de opstootjes j geheel van plaatselijken aard. Volgens de geruchten heeft de Fransche gezant den sultan gedreigd dat Frankrijk zijn vloot op de kust van Syrië tot daden zal laten overgaan, als de onlusten zich daar ernstig herhalen. De Russische gezant zou op dergelijken toon hebben gesproken en de be- zetting van Erzeroem in iiet vooruitzicht hebben gesteld, met de verzekering dat de Russische politiek zich daarbij alleen liet leiden door bezorgdheid voor het behoud van i Turkije. De Russen en Franschen leggen het er op aan dat Mahmoed Dzjelaleddir pacha tot grootvizier wordt benoemd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 November. Het algemeen debat over de regeling der i personeele belasting wordt voortgezet De minister van financiën constateert met dankbaarheid dat vele leden iets goeds in I het ontwerp hebben gevonden, al vonden zij, karakteristiek genoeg, in de onderdeelen veel slechts. 1 Van 's ministers optimisme wordt echter l veel geëischt om door den berg van opge worpen bezwaren heen te worstelen. Het ontwerp verdedigende, acht de minister allereerst een gepaard gaan van de uitvoering dezer nieuwe personeele belasting met een regeling tot verbetering der gemeenteünan- ciën onmogelijk. De minister ontkent ook ten stelligste eenig verband van deze wet met de aanhangige kiesrechtregeling. De fmancieele gevolgen van het nieuwe personeel voor het rijk besprekende, weer legt de minister uitvoerig de berekening van den heer Farncombe Sanders omtrent verlies en opbrengst der belasting, als uitgaande van een onjuisten maatstaf, vooral wat be- treft de huurwaarde. De minister acht het waarschijnlijk dat het verlies voor het rijk ongeveer 2 millioen zal bedragen. Dat het grooter zal zijn, betwijfelt de minister. Een vertrouwbare raming kan hij echter onmo- gelijk geven. Hierna beantwoordt de minister de geop- j perde bezwaren omtrent de fmancieele ge- volgen van het ontwerp voor de gemeenten en ontkent dat de gemeenten door het ont- vangen van een schadevergoeding voor de min- dere opbrengst der belasting, als «bedeelden'" zijn aan te merken. Ook is 't hem onbegrijpe- lijk hoe die schadeloosstelling verwarring in de gemeentefinanciën zou teweegbrengen, 1 gelijk beweerd werd. De minister bestrijdt i ook breedvoerig de heffing van personeele f belasting door de gemeenten in plaats van j door het rijk, want daardoor zou van den in het vooruitzicht gestelden minderen druk van de personeele belasting niets kornen, ter- wijl de verwarring in de gemeeatefmancien nog zou toenemen. De minister verdedigde j de plaats die de personeele belasting in de rijksbelastingen inneemt, in welke zij vol- komen past, ook al bestaat er reeds een rijks- inkomstenbelasting. Men zou, als dit kon op- 1 gaan, eigenlijk geen enkele belasting meer mogen hellen, want alle belastingen worden feitelijk uit de inkomsten der belastingschul- digen voldaan. j in den strijd dien een mensch te voeren heeft, den moeilijken strijd om het bestaan." j iDat wil zeggen die brief zal moeten dienst doen als een wapen tegen mij, niet waar Het geheim, dat gij bezit, zal mij tot uwe slavin moeten maken j Doctor Artois haalde de schouders op en glim- 1 lachte. «Gij drukt u wat steik uit, lieve Edith. J Maar gesteld eens, dat gij gelijk hadt, dat ik werkelijk in dien brief een wapen zag in den j zwaren strijd, dien ik te voeren heb waarom zou u dit schaden De liefde van uw professor i zal toch wel bestand zijn tegen zulk een ver- weermiddel »Hij althans mag van het bestaan van dien brief niets weten niets En gij zijt verplicht, als eerlijk ma.i, hem mij terug te geven terstond! Zeg nfij nat ik daarvoor doen moet, maar weiger mij dit verzoek niet!" 3 Word/ vervolgd j

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2