pê¥1pëlegIiaaf. m If j I s Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. O ii e r vv ij s. Recll tza ken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. lb - t» Omtrent de definitieve regeling der ge- meentefinanciën verklaart ten slotte de mi nister thans geen inlichtingen te zullen ver strekken, maar belooft spoedig voorstellen te zullen doen, als bij weet wat de personeele belasting zal inhouden. Algeheele hervorming van de personeele belasting, die men schijnt te wenschen, kan de minister zich, met het oog op de finan ciën des rijks, niet voorstellen. De minister verzet zich ook tegen te sterke progressie, die mindere opbrengst derbeias- tin ten gevolge zal hebben. Voorts verdedigde hij de ambtenaren tegen bet verwijt van den heer Pijnappel, dat zij te gemakzuchtig en te fiscaal zouden te werk gaan bij liet verkenen van vrijstellingen. Uit de weinige executies, die tegenwoordig plaats hebben, mag niet worden afgeleid dat de ambtenaren uit gemakzucht of onder in vloed van weigerachtige belastingschuldigen handelen, maar zij zijn achterwege gebleven omdat men ten slotte door te betalen eieren voor zij" g'dd bad gekozen. De classificatie naar de diaagkracht der bewoners is een gewoon belastingbeginsel. Het minimum der platteiands-aanslagen is voldoende en billijk, en ten slotte doet de minister nogmaals een beroep op bet gemeen overleg. Voor de mislukking der poging om de gerechtigheid te betrachten zou hij de verantwom delijkheid niet willen aanvaarden. Hit ontwerp brengt inderdaad verlichting men vrage niet meer. De minister van birmenlandsehe zaken zegt, dat de verwerping van bet personeel niet treft de kiesrechtregeling, gemaakt met de gegevens van het personeel. Een overgangs maatregel voor de kiezerslijsten in 1897 is niet noodig, daar die onafhankelijk van dit ontwerp zijn. Bij verwei ping van liet personeel zal het bestaand kiesrecht aansluiten aan de belasting op de huurwaarde. De heer Goeman Borgesius, hoewel geen absoluut tegenstander, acht vooralsnog de na- deelen der wet overwegend en betwist 's mi nisters berekeningen omtrent de resultaten voor de schatkist. Spreker betoogt dat de voorgestelde ver lichting niet de mingegoeden, doch hoold- zakelijk de winkeliers zal baten, zoomede de groote steden, terwijl de kleine plaatsen weinig ontlast en zelfs de kleine luiden met huren van f 25 worden. Overigens was 's ministers verdediging zwak. De classificatie mist alle waarborgen tegen fiscaliteit en hij heeft groot bezwaar tegen tijdelijke uitkeering aan gemeenten, een groot kwaad voor de gemeentefinanciën. Na replieken van den lieer Pijnappel, die tegen de classificatie zijne bezwaren hand haafde, en van den heer Roessingh, drong de heer Drucker aan op eene nood-kiesrecht regeling als overgangsmaatregel bij het ver vallen van den grondslag voor het bestaand kiesrecht door liet personeel. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 15 November 1895. H. M. de Koningin-Regentes schonk £40 aan de behoeftige weduwe J. M. Bron Bosch te Wierden. H. M. de Koningin heeft f 50 gezonden voor de brei- en naaischool, verbonden aan de protestantsehe bewaarschool te Wage- ningen, en f 50 aan de commissie ter op richting van een nieuw tijdschrift voor onder wijs in handenarbeid. Het maandelijksch overzicht van de op brengst van 's rijks middelen is verschenen, en daaruit blijkt dat October de schatkist een eind heeft vooruitgebracht. Het eind cijfer dier maand wijst eene hoogere in komst aan van f '1,460,000. Vv el-is-waar levert ilaaitoe het recht van successie het grootste contingent, n.i. f 1,217,000, maar dit is nu eenmaal een grillig onderdeel van liet stelsel onzer belastingen en dit had voor het gedeelte des jaars dat thans verstreken is, nog wat in te halen, daar het geheel van de verschenen '10 maanden dezes jaars slechts f523,000 hooger is dan iu hetzelfde tijdsver- looo van 1894. Een groote vooruitgang wijst ook aan het recht op den invoer dat f 152,000 meer heeft opgebracht dan in October des vorigen jaars. Indien dit betere cijfer een gevolg is van de onlangs ingevoerde gewijzigde en verscherpte heffing, dan zal de schatkist bij die wijziging welvaren en het bewijs geleverd zijn dat de vroegere vicieuse wijze van heffing voor een beter stekel heeft p'aats gemaakt. Op de directe belastingen werd in October it f 35 zwaar getroffen zullen te zamen f 129,000 meer afbetaald dan in dezelfde maand van liet vorig jaar, waartoe bijdragen de grondbelasting f 95,000 en iiet personeel f 150,000, terwijl daarentegen min der binnenkwam ter zake van de vermogens- lasting f 72,000 en van de bedrijfsbelasting f 44,000. De uitkomst der accijnzen is f 109,000 ten nadeele der schatkist. Wel zijn er vier onder die meer opbrachten, als: de wijn f7000, het zout f7000, bieren en azijnen f18,000 en geslacht f 4000, maar daartegenover staan verminderingen van de suiker ad f 69,000 en gedistilleerd ad f 75,000. De belasting op de gouden en zilveren werken is f 2500 vooruit. Evenzoo de zegel rechten f21,000; de regi stratierechten t 26,000 en de hypotheekrech ten f 6000. De domeinen leverden f 9000 meer op, de telegrafie f 15.000; doch de posterijen bleven f 5000 ten achteren, zoo ook de loods gelden f4000. Het totaal-genei aal der vei schenen 10 maanden wijst eene ontvangst aan van f 98,627,80 L.33, tegen f 05,994,836.57 in het zelfde tijdsverloop van '1891. De raming voor 10 maanden bedraagt f 97,528,537.10. Dinsdag j.l. hielden ook de leden der Tweede Kamer van de gauche der anti-revolutionnaire partij een clubvergadering in het gebouw dier Kamer, welke werd bijgewoond door dr. A. Kuyper. (D.) In eeti telegram uit 's-Gravenhage aan de Temps wordt melding gemaakt van een ge rucht dat onze Koninginnen het volgend jaar Parijs zouden bezoeken. Aan de te Pretoria (Transvaal) verschij nende Volksstem wordt uit Kaapstad gemeld, dat de heer B. H, de Waal, onze consul- generaal aldaar, die onlangs een bezoek aan ons land bracht, koit vóór zijn vertrek door H. M. de Koningin-Regentes in particuliere audiëntie werd ontvangen. De Regentes bewees goed op de hoogte te zijn van de Zuïdnfrikaansche aangelegen heden en informeerde met belangstelling naar verschillende Kaapsehe vraagstukken van den dag. Onder meer deelde II. 51. den consul mede, dat Koningin Wilhelmina zich voor de Zuidafrikaansche boeren zeer interesseerde en daarover zelfs dikwijls met haar Engel- sehe gouvernante discussieerde. Door het Turksche gezantschap te 's-Gra venhage wordt de volgende mededeeling ver strekt: iZ. K. 51. de sultan heeft, als hernieuwd bewijs van zijne edelmoedige gevoelens, de noodige orders gegeven opdat allen, zoowel 5Iuzelmannen als Christenen, die in den laat- sten tijd in verschillende provinciën van het rijk. door de plaats gehad hebbende onlusten, te lijden hebben gehad, op kosten van den staat zullen worden gevoed en gehuisvest. De verehchte bevelen daartoe zijn verstrekt aan de vahs (gouverneurs) der provinciën." Onderteekend door dezelfde ingezetenen van Vlaai-dingen, die zich bij adres tot H. 51. de Koningin-Regentes wendden, zijn thans ook adressen verzonden aan de Tweede en Eerste Kamer, verzoekende, het daarheen te willen leiden, dat, hetzij door wetswijziging, hetzij op andere wijze: lo. het vervoer van dynamiet door ons land anders dan bij kleinigheden worde verboden. 2o. de vergunning tot het hebben van een opslagplaats voor dynamiet op de Punt van Rozenburg worde ingetrokken. De heer mr. P. D. K. op bet Haringvliet te Rotterdam, ontving Woensdag aan zijn huis een brandbrief, waarin een bedrag van f 250 van hem werd geëischt. Om vergissing te voorkomen zou de schrijver zelf te 7 uren in den avond het bedrag aan de woning van den heer K. komen afhalen. Aan de politie werd van de zaak kennisgegeven, en toen nu Woensdagavond op den bepaalden tijd de schrijver van den brandbrief om het geld aan belde, waren er twee politie-agenten aanwezig, die hem inrekenden en naar het bureau in de Lange Torenstraat overbrachten. De aan gehoudene is een 45-javige huisschilder, uit Limburg gekomen om hier weik te zoeken. Te Rotterdam is tegen een bewoonster der Yarkenoordschekade een strafvervolging inge steld, omdat zij haar beide kinderen naar school heeft gestuurd, hoewel de pokken in haar gezin heerschen. Het lijk van het jongetje, dat op last van de justitie uit Den Haag naar Leiden ter schouwing was vervoerd, is met verlof van de overheid te 's-Graveohage begraven. Gisteren werd te Haarlem de instructie voortgezet in de vergiftigingszaak te Krom menie. Eerst werden ieder afzonderlijk geboord de aanklager, de huishoudster, de dienstbode en de aangeklaagde, later de drie laatslen met elkander. Vervolgens bleef de laatste langen tijd alleen binnen en eerst tegen 6 uur in den namiddag werd haar vergund heen te gaan, Politiegeleide had zij niet. Het scheikundig onderzoek is nog niet afgeloopen. Dinsdagmorgen dronk een kind te Alkmaar, dat een oogenblik alleen gelaten was, uit een ketel met kokende koffie, hetgeen onmiddel lijk den dood ten gevolge had. Maandagavond wilde vrouw Do G. aan den Straatweg te Alkmaar uitwijken over een in snelle vaart aankomend rijtuig, maar had toen het ongeluk mot een disselboom van een tweede rijtuig, dat zij niet had opgemerkt, in aaniaking te komen. De boom drong haar in 't hoofd en eenige oogenülikken later was zij een lijk. Een landeigenaar in Frie-land, Fries van geboorte, thans wonende te 's-Gravenhage, vertoefde deze week in Friesland, om de pacht te ontvangen van zijne boerderijen. Een boer trad binnen en legde f 1260 op de tafel, die hij als pacht schuldig was. Daar is f400 te veel", zei de eigenaar der boerderij. In de Frie-che taal antwoordde de boer: Mijnheer dat kan niet waar wezen, mijn vrouwen ik hebben van morgen het geld driemaal nage teld." De eigenaar antwoordde dat zulks wel waar zou zijn, maar dat hij hem f400 wenschte te schenken, terwijl ook in de volgende 5 jaren de pacht niet meer dan f 800 zou bedragen. De boer was bijna sprakeloos van blijd schap. (Ü.D.) Aan den wachter Fakkeldij, die onlangs te Niemversluis met gevaar voor eigen levea dat van een kind redde, zal door de 5Iaat- schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen eene gratificatie en eervolle vermelding wor den toegekend. In den nacht vau Woensdag op Donderdag is te Ginneken nabij Breda inbraak gepleegd bij di'. iluber en den oud-kapitein Gefken. Er is veel zilver ontvreemd,'waaronder stuk ken van historische waarde al wat niet van zilver was, is onaangeroerd gebleven. De daders hebben een beitel en hamer achter gelaten wellicht dat dit tot het vinden van hetspoor zal leiden. Intusschen is de on middellijke nabijheid van België voor derge lijke praktijken zeer gunstig. De heeren II. en G. waren tegen inbraak verzekerd. 's-Gravenhagc. In eene gisteren onder presidium van den heer C. .lan-sen, uit Am sterdam, gehouden en door circa 200 aan nemers uit aile deelen des lands bijgewoonde vergadering van den kortelings opgerieliten iNederinndschen Aannemersboud", werden de statuten vastgesteld. Hoofddoel is het ver krijgen van verbetering in de artikelen van het burgerlijk wetboek betreffende de aan neming van werkbillijker redactie van de algemeene voorschriften en administratieve bepalingen op de uitvoering van werken bemiddelend optreden bij geschillen tusschen directiën en aannemersbestrijding van on edele concurrentie en vorming van een on dersteuningsfonds. Gisteren is jhr. mr. Van Eijs, benoemd minister-resident bij het Rumeenschc hof, van hier naar Bucharest vertrokken ter aan vaarding van zijn diplomatieken post. Uit Engeland worden een aantal scheeps- en andere ongevallen gemeld, veroorzaakt door den N.-5V. storm van Zondag op Maandag. Behalve dat groote schade is aangericht, zijn ook weder een aantal menschenievens te betreuren. Van oen te Glasgow thuisbehoorende bark wor den 17 man vermist. De Rotlischilds hebben te Parijs weer 100.000 frs. geschonken voor de urmen, nu de winter in aantocht is. Een vreoselijk ongeluk had te Montreux in Zwitserland plaats. Een stelling voor het hotel «Righi Vaudois" is ingestort. Vijf metselaars zijn gedood, een zesde is stervende. 's-GRA.WEXIlAtfïBS, 15 November. Tweede Kamer. Voortzetting van het alge meen debat over liet wetsontwerp op de personeele belasting. De heer Gerritsen meende dat het ontwerp geen gerechtigheid betracht. De heeren Ilintzen, Rutgers van Rozenburg en Zijp verdedigden bet. De heer Veegens bestreed het ontwerp, dat de minister ah lastenverlichting en beëindiging van denbe- staanden slechten toestand bleef aanbevelen, daarbij rijksrijwielenbelasting afkeurende. Het algemeen debat is gesloten. Dins dag is de behandeling der artikelen aan de orde. Lijst van bileven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand October, welke op schriftelijk vcizoek aan liet postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. .1. L. Richel 's-Gravenhage. J. II. Voerman B. Oude Nijhuis Oldenzaal. J. de Klerk Putterslioek. De minister van binnenlandse!"» zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat do com missie in 1895 90 belast met liet afnemen van do praclhrhe eximens van apotheker, vet mei I in art. 11 der wet van 25 December 1878 Staatsblad no. 222), zal zitting houden op Maandag 25 dezer en volgende «lagen te Amsterdam. Stct De heeren dr. A. Ivnyper en dr. F. L Rutgers, hoogleeraren aan de vnje universiteit, veiÜaren in de Herautdat de enquête, ingesteld naar het onderwijs van den hoogleer,uir mr. Lokman, noodzakelijk was, daar men stond voor een diep gaand verschil omtrent den weg, welken men moet inslaan om tot de juiste kennis van de gereformeerde beginselen te geraken. De enquête was daatbij noodig om te vooi komen, dat de universiteit van haren grondslag zou af-cbuiven spoed moest gemaakt woiden, waarde hoogeschoul leeft van gilten van particulieren en reeds nu lidmaatschappen waren opgezegd en contiibutiea verminderd. De jonge man, die zijn mei-je, Anna Bol, in de Zandstaat te Rotterdam mei een knipmes had gestoken, en haar daardoor gevaailijk verwondde, is veroordeeld tot 4 jaar met, aftrek der preven tieve hechtenis. Het feit werd gequallfioeard ah mishandeling, met veroorzaken van zwaar hcha- tnelk letsel. Naar de Tijd verneemt, zal de zaak van 31. C. K. te Amsterdam, verdacht van zijn vionvv moeder van acht kinderen te hebben vergif tigd, a.s. Woensdag voor de rechtbank aldaar in behandeling komen. Er zullen 48 getuigen worden gehoord. Het lijk der overleden vrouw werd eenigen tijd geleden, ingevolge het verzoek der familie, opgegraven op hot keikhof nDe Liefde", VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 13 dezer: Aangebracht door 814 loggers en G81 bommen 394,860 ton. Op dat tijdstip: in 1894 door 967 ioggers en 825 bommen467,793 in 1893 door 917 loggers en 853 bommen450,509 s in 1892 door jagerij en 932 loggers en 957 bommen469,120 KRAL1NGSC11E VEER. Gisterochtend wer den aan de maikt alhier aangevoerd 14 zomer- zalmen, waaronder 4 St.-Jacobzaltnen, prijs f 0.45 tot 0.65, en 11 wintel-zalmen, die f 1.85 tot 2.40 per i/3 kilo opbrachten. Nctl.-Herv. Kerk. Beroepen: te Kolijnspiaat (Zeel.) ds. H. J. Noteboom, te Geldermalsente Rens- woude en te Enter c. a. de heer H. Smelt, cand. te Vriezeveen te Kollumeizwaag de lieer II. A. Stegenga, cand. te Garsthnizen te Asch de heer G. J. Postliumes Meijjes, cand. te Amsterdam. Bedankt: voor Lopik door ds. F. F. J. van de Plassche, te Gouderakvoor Kolham door ds. J. Vinke, te Gramsbergenvoor IJlst door ds. J. Draaisma, te Steenvvijk. Gereformeerde Kerken. Beroepen: lo Vijfsluizen ds. J. v. d. Berg, to Roon.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3