7ü sj t Te. Gemeiigdo Berichten. PEK TEL EO HAAË! Koloniën. Re platzaken. regeering de geheele voormalige Ru ine vonr een ander doel zou wenschen te reserveeren. De veelbesproken gevverenzaak schijnt met de in Oostenrijk gedane bestelling nog niet uit. Naar de heer De Ras mededeelt in de Limburger Koerier, zijn te Brussel en te Maastricht onlangs in tegenwoordigheid van Belgische hoofdofficieren proeven genomen met het geweer Frère, waarvan het bewijs zou geleverd zijn, dat dit geweer verre de voorkeur verdient boven het gewijzigd Martn- licher-geweer, van G.5 mM, waarmede ons leger zal gewapend worden. De heer Frère men zal het zich ber inneren i« de Maa^tmhtsehe geweermaker, die vóór een paar jaren een nieuw geweer uitvond, en dit, ter invoering bij ons leger, den toenmaligen minister van oorlog aanbood. Van dat aanbod werd evenwel geen gebruik gemaakt, daar, zooals generaal Schneider in de zitting der Tweede Kamer van '14 Maart 1.1. mededeelde, bij onderzoek gebleken wa-", dat bet geweer niet aan de verwachtingen voldeed. De beer De Ras trekt thans in twijfel of van de zijde der Nederlandsche regeering wel ooit proeven met dit wapen genomen zijn. Binnenkort, zegt hij, zullen de gebeurte nissen deze onjuiste mededeelingen van den minister van oorlog wel verder komen logen straffen. En als de schietproeven te Maastricht nog mochten hervat worden, dan kan de minister zich persoonlijk, of door iemand door Z.Exe. aan te wijzen, overtuigen van de waar- hoid der hier ïmdeaedeelde feiten. Nu de vreemdeling zich van liet geweer heeft meester gemaakt, om het te zijnen bate te exploiteeren, zal hij er zich vermoedelijk ook wel mede belasten, het den minister van oorlog duidelijk te maken, dat op Nederlandsch grondgebied en met Nederlandsche werk- kiachteu even goede repeteergeweren klein kaliber kunnen vervaardigd worden, zelfs tot minderen prijs dan te Steyer, te St.-Etienne, te Suhl of te Berlijn. Mocht de toekomst dit leeren, dan is toch, naar mij dunkt, de proef op de som geleverd, dat alle bezwaren en bedenkingen des minis ters, ontwikkeld in zijn rede van 14 Maart 1.1., tegen ien aanmaak dezer vuurwapenen door de binneniandsche industrie, van nul en geenerlei waarde zijn geweest. Door het landelijk comité voor kiesrecht uitbreiding is thans aan alle arbeiders- en democratische vereenigingen 'mededeoling gedaan, dat het comité het plan opgevat heeft eene natiouale bijeenkomst te houden, welke op verzoek van bet Prov. Groninger kiest echtcomité zal plaats hebben op Woens dag 25 December (eerste Kerstdag) in liet lokaal »Atlas", Assenmarkt te Zwolle, des middags ten 12 ure precies. Ten 1 ure zal eene openbare vergadering worden gehouden in bovengenoemd lokaal, waarin als spreker zal optreden rar. P. J. Troelstra, "Van eene familie le Rotterdam heeft ds, J, Kraijenbelt vóór eenige dagen een gift van f 5000 voor den uitbouw van het Kinderhuis" ontvangen. Voor de uitbreiding in haar geheel is een bedrag van ruim f40.000 noodig, (-B. Nèl.) In eene Donderdag te Rotterdam gehouden huishoudelijke vergadering van de burger- kiesvereeniging ^Algemeen Belang" werd medegedeeld, dat air. J. A. van Gilse weder was aangenomen, omdat bij indertijd verkeerd beoordeeld was. Voorts besprak de heer De Rot het kies- rechtontwerp-Van Houten. Een aantal be zwaren werden daartegen door hem inge bracht, doch niettemin was hij tegen ver werping. Het gaf toch altijd iets, n.l. een vermeerdering van het getal kiezers roet ongeveer 150,000. Deze kiesvereeniging wil dan ook wel uitbreiding van kiesrecht, maar geen algemeen kiesrecht. In den aanvang van zijn rede wees de spreker op de onverschilligheid en lauwheid bij de arbeidende klasse hier te lande in zake bet kiesrecht. Dezer dagen werd te Rotterdam een 12- jarige jongen op straat slapende aangetroffen. x\Ien ging aan bet zoeken naar de ouders, en het bleek dat ze gescheiden leefden ue vader was zwervende en de moeder moet vertoefd hebben ergens in een logement of in het ziekenhuis te Leiden. Wanneer we nu lezen, dat de politie opspo ring van deze ouders verzoekt, om hun te zegen dat zij hun zoon, thans door het bur gerlijk armbestuur onder dak gebracht, moeten afhalen, zien wij hier een treffende tegenstel ling met de zoo dringende behoefte aan meer macht tegenover ouders, die hunne kinderen verwaarloozen. Hier kan misschien een jongen gered worden, maar hij moet reglementair teruggestooten worden in hetgeen niet veel meer dan een poel te noemen is. (IV. v. d. D.) Door de politie te Rotterdam is aange houden eene Duitsche vrouw, die ongeveer 8 dagen geleden met drie vkennissen" te Amsterdam was gearriveerd en, na deze meisjes van haar geld te hebben beroofd, te Rotterdam een schuilplaats had gezocht. Óm zich aan de nasporingen der politie te ont trekken, had de vrouw zich als oude man verkleed, hetgeen haar niet geholpen heeft. Op verzoek der politie te Amsterdam is ze derwaarts overgebracht. (li. Kil.) Te Haarlem schijnt weder veel valsch geld in omloop te zijn. Dezerdagen zijn door een winkelier ontvangen een valsch kwartje met de beeltenis van Koningin Wilhelmiua en liet jaartal 1894, en een dubbeltje met de beeltenis van Koning Willem III zonder jaartal. Alweder is te Haarlem valsch geld ontdekt, nu gistermiddag aan het kantoor der accijn zen een rijksdaalder, voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1871. Het randschrift was vrij gebrekkig, doch overigens was èn afwerking èn klank als bij de echte. Te Hilvarenbeek bezit iemand een hoed, die al 18-maal bij een huwelijk enlG-maal bij een begrafenis dienst heeft gedaan. Bij de viering van het kroningsfeest van wijlen 2. M. koning Willem III schitterde hij in den optocht. Dagen, data en jaartallen zijn in den hoed te lezen. Dit merkwaardig hoofddeksel blijft steeds gratis ter dispositie der dorpelingen. ïLaarlGi.) Een conducteur geelt in het N. v. d. D. een oplossing, hoe het mogelijk is, dat vreemde lingen, door onze politie pas over de grenzen gebracht, nog denzelfden dag hun rentree in ons land maken. De man schrijft: De veldwachter-geleider van het transport brengt hen tot Zevenaar, alwaar hij voor elk hunner aan het loket een plaatskaart naar Elten neemt. Zijn er nu onder die mannelijke personen luitjes, weike liever niet naar htm »Vaterland" terugkeeren, dan wagen zij den sprong uit den in volle vaart ztjnden trein en loopen het veld in. De dames daarentegen gaan doornaar Elten en worden aldaar door de Duitsche* politie opgewacht. Blijkt het, datzij in Duitsch- land niets op haar kerfstok hebben, dan laat men haar in vrijheid. Eenigen gaan met den trein naar Kleef en van daar via Kesteren of Arnhem weder naar Amsterdam, alwaar men haar des avonds in de Kalverstraat, Damiak of Rokin kan ontmoeten. Sommigen harer zijn zelfs zoo brutaal om met den keerenden trein via Zevenaar naar Amsterdam te reizen, en 't gebeurt dikwijls, dat zij met den terug keerenden veldwachter-geleider uit den trein stappen Velen, die des morgens tegen tien uur te Amsterdam een z.g. »dieven wagen" het sta tionsplein zien oprijden, waaruit eenige jidames" en sheeren" stappen, zullen zeker niet vermoeden, dat zij de meesten hunner des avonds w eder in de Kalverstraat, enz. kunnen ontmoeten. De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar mr. F. F. Karseboom is Don derdagavond plotseling overleden. Omtrent de oorzaak van zijn plotselingen dood deelt liet U. D. medeDe vlucht van een gevangene, uit het raam van het parket, heeft hem zoodanig aangegrepen, dat hij, tehuis komende, door een zenuwberoerte werd overvallen en kort daarna overleed. De Donderdagnamiddag uit het rechtsge- bouw te Alkmaar tijdens zijn verhoor ont snapte persoon is denzelfden avond door twee Alkmaarsche agenten van politie te Castricum aapgeliouden en naar Alkmaar teruggebracht, waar hij opnieuw in voorioo- pige hechtenis werd gesteld. Te Tubbergen is de boerderij van Job. Klein Robbenhaar met den geheelen inboedel en al het gewas een prooi der vlammen geworden. Zes stuks der levende have kwam mede om. Alles was verzekerd. Aan het paleis te Soestdijk wordt tegen woordig druk gewerkt. Men verwacht aldaar, dat de Koninginnen reeds vroeg in liet voor jaar het paleis zuilen betrekken. In eene te Lobit gehouden bijeenkomst van de burgemeesters van Gendt (O.-B.) en Millingen benevens den heer d'Harvant te Lobit is besloten, van de toegestane gelden voor de slachtoffers, nabestaanden en gewon den bij de dynamiet-ontplofiing te Lobit toe te kennen aan Bresser te Gent f4320 en aan de wed. P. "Vermaas f 5100. Door de Belgische kommiezen zijn gisteren zes beste koeien, die men uit Nederland in België trachtte te smokkelen, buit gemaakt. Een beruchte vee-smokkelaar zekere C. de "V. uit Steenbergen (Biezen), viel daarbij in han den der ambtenaren. Het vee werd naar Nieuwinoer overgebracht, eri de smokkelaar zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Antwerpen. Te Maastricht zal nu toch werke'ijk een wapenfabriek gevestigd worden, en wel in de Brusselsche straat. De firma waaronder de directie zal plaats hebben, is Pascal-fi ères. Gisteren is te Maastricht eene stelling voor het in aanbouwzljud nieuw postkantoor bezweken. Twee werklieden, wonende te Am- bij, zijn daarbij naar beneden gestorteen, die gehuwd was, is onmiddellijk bezweken, de ander is levensgevaarlijk verwond. De directie der Socióté générale te Brussel is een diefstal van 2'Ia millioen francs op het spoor gekomen, welke te haren kantore is gepleegd. Bijzondei heden ontbreken. Donderdagmiddag van de vorige week brak in een woonhuis te Brooklyn brand uit, die zoo snel om zich greep, dat een geheel huisgezin, bestaande uit zes personen, geen mogelijkheid meer zag, zich een uitweg door het vuur te banen. Allen vonden een ontzettenden dood. Tengevolge der beide laatste aardbevingen heeft de koepel van Sint Pieter, te Rome, ge leden. Er moeten herstellingswerken verricht worden aan de glazen lantaarn en aan 'iet voet stuk, waarop de groote bronzen bol rust, die het gebeele gebouw kroont. Het Generaalconsulaat in Odessa heeft bekend gemaakt, dat tusschen de monding der Dnieper eri de Krim nabij het dorp Floroje eerie nieuwe handelshaven is gevestigd, welke voorloopig Gorodoc genoemd wordt. Reeds nu heeft er een zeer aanzienlijke aanvoer van koren plaats. Te Odessa is een buskruitmagazijn in de lucht gevlogen, waarbij vijf menschen gedood en ver scheidene huizen vernield zijn. 's-CillAVEKIIAGIS, 10 November. De commissie ad hoe uit de Staten van Zuid- Holland heeft voorgesteld, ter zake van den dynamietopsiag op Rozenburg, de Koningin- Regentes te verzoekende vergunning aan den heer G. Dirkzwager Mz. geheel in te trekken, geen vergunning tot opslag of over lading en vervoer van dynamiet enz. te geven dan die gevaarloos is voor de personen en goederen der omwonenden, en slechts bij kleine hoeveelheden en onder streng toezicht, en voorts om liet vervoer geheel te verbieden tusschen 15 November en 1 April, op grond van het grootere gevaar van ontploffing, dat dynamiet in bevroren toestand oplevert, en om het invriezen van met dynamiet geladen schepen op de rivier te voorkomen, van regeeringswege door daartoe aan te wijzen militairen of ambtenaren een voortdurend en streng toezicht te bevelen bij vervoer, opslag en overlading van dynamiet enz. Batavia, 15 October, Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorighedert, loopende van 15 tot en mot 28 Sept. jIis door de Jav. Ct. het volgende ontleend Groot-Aijeh. Op enkele onzer versterkingen, buiten de geconcentreerde linie, vielen nu en dan eenige schoten een Inlandsch fuselier, die deel uitmaakte van de optrekkende wacht van het blokhuis aan de brug te Anak-Galoeng, sneuvelde, terwijl bij eene veldontdekking builen Anak-Galoeng een Euiopeesch fuselier werd verwond. Poeloe-Weh. De werkzaamheden aan de kolen- steigers te Sabang vorderden goed, in aanmer king genomen de zware regens, die nu en dan tot tijdelijke staking van het werk dwongen. Onderhoorigheden. WestkustDe benden der fanatieke geestelijke partij, dia tot "dicht bij do kust in het rijkje van Tjoenda waien opge drongen, kregen den 17n en 18n September eene gevoelige les door bet krachtdadig optreden van onze verbonden bondgenooten, de radja's van Telok Somawé, Tjoenda, Bajoe Soewang en Keloempaug Uoea. Bij een algemeenen aanval onzer bondgenoo ten werden do kwaadwilligen uit al hunne stel lingen verdreven en moesten zij in hun over haaste vlucht 4 dooden onbegraven achterlaten. Vooral do verliezen van het volk van T. Bahroeu, die zich bij de kwaadgezinden had aaugesloton, moesten beduidend zijn. Men sprak van 5 dooden en meer dan 20 gewondon. Aan de zijde der verbonden radja's sneuvelden twee personen en werden er meerdere gewond. De benden waren gedeeltelijk verstrooid, en vour een ander deel naar de bergstreken in het Boeloesche teruggetrokken. Onze versterking te Segli werd weder eenige malen beschoten, waardoor é^n Europeesch ser geant der artillerie, éen Euiopeesch kanonnier en Óen Inlandsch fuselier licht werden verwond. Westkust. De waarnemende assistent-resident bezocht eenige kuststaatjes tot afdoening van eenige politieke aangelegenheden. De weersgesteldheid kenmerkte zich ook in de laatste helft der maand September door hevige regen», gepaard met steike windvlagen. De gezondheidstoestand was weder ongunsti ger. Het gemiddelde ziektecijfer per dag bedroeg 26 tegen 24 en dat van de bert i-berri 15 legen 12 gedurende den vorigen verslagtijd, Het sterftecijfer was hooger. Batavia, IS October. De Java-Bade schrijft in haar mail-overzicht: Hetgeen in het koloniaal verslag over de Lombok-expeditie gezegd wordt, heeft, zeker tegen de bedoeling van den minister van koloniën in7 velen hier versterkt in de meening dat het aan onze zijde aan beleid heeft ontbroken en dat Goesli Djilantik niet aan ons hoeft verdiend als vorst van Karang-Asem te worden gehandhaafd. Wat dezen laatste betreft, hij moge al niet met den radjeh van Lombok hebben meegedaan, hij beeft dan toch aan den generaal Van Ham err don resident Dannenbargh de plechtige verklaring gegeven dat hij van niets wist, hetgeen niet waar kan geweest zijn. Doch de regeering moet wet doen of zij Goesti Djilantik gelooft, daar anders de onbegrijpelijke eenvoud van den opperbevel hebber nog meer in het oog springt, die op het bericht van een beraamd verraad aan de daarvan verdachten liet vragen of dat juist was en zich door hun ontkennend antwoord liet afhouden van de noodige maatregelen om Je verraders te voorkomen en liever de kans liep van do troepen- te zien neerschieten dan van onnoodig vrees te> hebben getoond. Nu echter diezelfde opperbevel hebber, nadat men in hem niet zijn beleid maar den moed van het Indische leger heeft gehul digd, binnen eenige dagen als commandant van het leger zal optreden en Goesti Djilantik om redenen van opportuniteit aan het hoofd van- Karang-Asem wordt gelaten, heeft een critiek" van beider houding bij de gebeurtenissen op- Lombok alleen nog historisch belang. Geneiaai Vetter heeft thans geheel andere eigenschappen te toonen dan in den aanvoerder eener expeditie in moeilijke omstandigheden noodig zijn, er» Goesti Djilantik heeft thans meer reden dan ooit om onze zijde te houden. Intusschen zal het go- beurde met generaal Vetter in Nederland wel de gewoonte vestigen om bij den terugkrer van Indische ambtenaren van naam in hunne personen de verschillende takken van dienst hier te lande- te gaan huldigen er is toch geen reden om dit alleen het leger te doen. Wegens oneerbare handelingen tegen een jongedame des avonds in het Lange Voorhout te 's-Gravenhnge gepleegd, zijn de kotporaal bij het 3e regiment huzaren J. en de huzaar VV. door den kitjg-raad aldaar op aanklacht van be doelde jongedame veroordeeld de eerste tot zes weken en de tweede tot drie weken gevangenis straf. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat een muilkorf en een ring met 2 sleutels. i. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een zwarte kip, bij Volk, Doelen hofje 4, een zwart zjjden parapluie, bij wed. Dumont, Stationstraat 2, een porte- monnate met f0.16, bij Groenendaal, Dirkje-Meesterstraat 4, een dito met f 0.10, bij Smeets, Oosterstraat 66, een rozenkrans, bij Meerhof, Houtstraat 9, een bril in étui, bij Lemmers, Polderstraat 38, een gutta percha wielband, bij v. Wijngaarden, Hagastraat 73, een Engelse!» lederen broek, bij De Wolf, knecht in de branderij van den heer Nolet, Boterstraat, een kleine zwarte bond met bruine pooten, bij Jansen, Lange Haven 113. N

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2