A0. 1895. Zondag 17 en Maandag 18 November. N°. 8921. Tweede Blad. Feuilleton. De strijd om het bestaan. i egenenveert gste Jaargang1. Buiteiilandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER J. Abonnëmentspbijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2 50. - 0.10. BtïiBAC BOTEBSKBAA ÏO. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K E IJ K. In den ministerraad heeft de minister van oortog gisteren het resultaat van zijn onder zoekingen naar den toestand der zieken van Madagascar medegedeeld. Hij zeide dat de soldaten veel geleden hadden, door dat de middelen van transport onvoldoende waren. Tusschen den minister van eeredienst Com bes en den pauselijken nuntius te Parijs is verschil ontstaan, omdat de minister de aartsbisschop van Toulouse niet tot kardinaal benoemd wil zien. De commissie uit den Senaat voor de wet op de ongelukken bij den arbeid is, na een lange conferentie met de ministers Ricard en Mesureur, met de regeering tot overec- stemming gekomen. Er schijnt een geweldige beweging te ko rnet. In do zaak van de Zuider-Spooi weg maatschappij. 15 commissarissen van politie hebben geconfereerd met den procureur der republiek Athalin. De rechter van instructie krijgt ia het paleis van justitie voor deze zaak een extra groot vertrek, hetzelfde waarin indertijd de Panama-zaak geïnstrueerd is. Bij de leden van den raad van bestuur van deze spot wogmaatschappij zijn op last van den proem ear der republiek papieren in beslag genomen, die moeten dienen voor het nieuwe onderzoek in deze zaak. Donderdagmorgen is er in de zaak van de Zuider-Spoorv, af,maatschappij huiszoeking ge daan bij de- vociété Marseillais.se, bij de Société Industrielle, bij de bank Thierrée, bij de bank Propper en bij Chabert. Men til hierdoor nadere omtrent de boekhouding van die maatschappij verzamelen. De raad der Seine heeft bij acclamatie be sloten, de 10,000 frs., vroeger afgezonderd voor de werkstakers te Garmaux, te bestem men voor de werklieden die niet door Res- séguier in dienst genomen z(jn. Uit Carmaux wordt gemeld, dat de mijn werker Guühem, die in hechtenis was ge nomen als verdacht van den aanslag op Rességuier, in vrijheid is gesteld. Voor den moord op den Franschen reiziger Dubreuil de Rhins in Tibet gepleegd heeft China 250,000 fr. schadevergoeding betaald. Na aftrek van verschillende onkosten bleef daarvan 112,000 fr. over, en aangezien Du breuil de Rhins geen erfgenamen heeft, stelde het kabinet-Ribot voor, uit dit fonds een prijs te stichten, welke door de »Académie de l'Inscription" zal worden uitgeloofd. De budget-commissie heeft zich met dit voorstel vereenigd. DUITSCHLAND. Ook Duitschland zal thans zijne afwach tende houding ten aanzien der gebeurtenissen in het Turksche rijk laten varen, nu zijne bondgenooten, Oostenrijk ea Italië, daartoe het voorbeeld geven. Donderdag had de keizer een langdurig onderhoud met den rijkskanse lier en den staatssecretaris van buitenland- sche zaken Von Marsehalt, terwijl hij 's avonds den Oostenrijkschen gezant bij zich ontving, om te beraadslagen over de voorstellen van Oostenrijk tot vaststelling der gemeenschap pelijke houding van de mogendheden tegen over de moeilijkheden in Tui kije. De bedoe ling daarvan is, dat alle mogendheden vooraf eene afspraak zuilen maken hoe in speciale gevallen zal worden gehandeld en dat even- tueele stappen gemeenschappelijk zullen wor den gedaan. Een rechtstreekse he aanleiding daartoe bestaat voor het oogenblik niet, en het zenden van oorlogsschepen naar den Le vant beteekent dan ook geen vlootdemonstra- tie of een handelend optieden, maar is een voudig te beschouwen als een maatregel tot Lvscherming der Europeesche onderdanen. De Berlijncche correspondent van de Mitn- chener Post wil weten, dat de Pruisische regeering de verandering van de Pruisische wet op het recht van vereeniging en ver- gadeiing naar het Beiersche model voorbe reidt. Bij de Beiersche wet is het aan vrou wen en minderjarigen verboden politieke vergaderingen bij te wonen. Blijkens officieele mededeeling kan het Kei zer-Wilhelmkanaal thans door schepen met 73 decimeter diepgang woiden bevaren. De redacteur van een socialistisch dagblad van Maagdeburg, Baumuller, is wegens majes teitsschennis tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij is tegen een borgtocht van 10,000 mark voorloopig op vrije voeten gesteld. In de troonrede, voorgelezen bij de opening van den Badenschen Landdag, spreekt de groothertog het vertrouwen uit, dat reeds de eerstvolgende zitting van den Rijksdag, bij de noodzakelijke beperking der beraadslagin gen, zooals die ook door de verbonden regee ringen wordt in acht genomen, met het oog op het te bereiken groote doel, aan het Duit- sche volk het vooi een nieuwe gezonde rechts ontwikkeling onontbeerjjjka gemeenschappe lijk burgeilijk wetboek zal verschaffen. ENGELAND. De regeering weigert de Ashantijnsche expe ditie uit te stellen, waai om de afgezanten van koning Prempi gevraagd hebben. De afgezanten beweren, dat Prembi Engelands ultimatum niet begrepen heeft. Bovendien zou de koning aan eene groote Engelsche maatschappij een charter over een uitgestrekt _L' l'Jf deel van Asjanti verleend hebben, zoodat de Engelschen daar meer rechten zouden erlan gen dan waarop de Engelsche icgeering nu aanspraak maakt. De regeering beeft het plan opgevat een unie te stichten van de kleine sultanaten op liet schiereiland Malakka. Daardoor zouden zij tegen een vreemde, vooral Fransche, in menging, waarvoor thans met de talrijke onderlinge veeten des sultans veel gevaar bestaat, meer weerstandsvermogen bezitten. De te vormen unie zou onder contiöle staan van een Bntschen resident-generaal, aan wien de leiding der buitenlandsclie politiek van den bond opgedragen zou worden. De poging, door den bekenden reeder sir Donald Currie te Glasgow aangewend, om de werfeigenaars en hunne werklieden tot elkaar te brengen en hun geschil door een scheids rechter te doen uitmaken, zijn mislukt. Ver moedelijk zal thans van regeeringstvege ge tracht worden eene schikking tot stand te brengen, daar de stilstand van het weik op de weit der lirma Thomson den bouw der schepen voor de marine ten zeerste belem mert. Ook de patroons lijden door de werk staking veel schade. Nog deze week moest een agent der Italiaansche regeering, die te Glasgow was aangekomen om te onderhan delen over den bouw van drie kanonneer- booten en 12 torpedobooten, onverrichter- zake naar Londen terugkeeren. Een telegram aan de admiraliteit te Lon den, Dondeidagavond uit Chemulpo (Japan) ontvangen, meldt, dat een boot, behoorende tot het pantserschip Edgar, is omgeslagen en dat 48 man van de marine-infanterie daarbij verdronken zijn. B E L G I E. De weikstaking der letterzetters te Gent kan als geëindigd beschouwd worden; tus- Roman van Reiniiold Ortmann. 8. ïHet spijt mij, dat ik er niet aan voldoen kan," zeide Siegmund. vNu wij toch moeten scheiden, zult gij mij eene herinnering aan ge lukkiger dagen niet misgunnen. Deze herinne ring tenminste wil ik als een kostbare reliquie Er werd aan de deur gebeld en Edith rilde. »Dat is de professorHij zou op dit uur ko nten en ons huis heeft maar éen voordeur 'at moet ik hem zeggen, als hij u hier vindt 7' De doctor haalde weder de schouders op. iHoe kan ik u daaromtrent een voorschrift geven, lieve Edith Ik zou u wel wilien voor ttellen mij voor een coupeur of iets dergelijks te laten doorgaan, maar vrees, dat de professor zijn vlijtigen leerling van vroeger zal herkennen Kunt gij mij niet in de keuken of in uw slaap kamer verbergen Dat zou nog een biij eindi gend treurspel kunnen worden." Zij had een oogenblik besluiteloos gestaan, maar nog voor Artois geëindigd had was haar be sluit genomen. sBlijf!" sprak zij gebiedend, terwijl zij trotsch het hoofd in den nek wierp. »Ik wil beproeven of ik iets voor u doen kan." En het volgend oogenblik opende zelve de deur, waar haar verloofde reeds voor stond, DERDE HOOFDSTUK. net gezicht van professor Wallroth getuigde niet van aangename verrassing, toen hij den jongon man in gezelschap van mejuffrouw Van Manstein aantrof. Hij verstond echter zijn we reld te goed om door eenig woord of gebaar blijk van ontevredenheid te geven. Hij kuste zijne bruid ridderlijk de hand, terwijl hij haar met vragenden blik aanzag en beantwoordde de eerbiedige buiging van den doctor met een vriendelijken hoofdknik. Met een"ghmlach, die zoo natuurlijk was, dat een ingewijde zich zou verbaasd hebben over zooveel zelfbeheersching, zeide Edith nMoet ik de heeren nog aan elkander voor stellen Zou de meester zich zijn leerling zoo slecht herinneren 1" Professor Wallroth trachtte zijne verlegenheid te bemantelen door eene beleefde buigingge lukkig kwam de doctor de onvolledige voorstelling aanvullen. Doctor Siegmund Artois!" sprak hij, op zijne beurt' buigende. »Ik had voor jaren het geluk een semester aan uwe voeten te zitten, professor Vriendelijk, als hij steeds in gezelschap was, stak deze den oud-leerling de hand toe. ïlk meende mij u wel te herinneren, mijnheer de doctor, en het verheugt mij u nog eens te ontmoeten. Toch nog steeds getrouw beoefenaar der wetenschap?" Ja, professor, maar ik mocht er wel bijvoegen helaas Want ik twijfel of ik wel ooit tot hare bevoorrechte kinderen zal behooren." sDoctor Aitois is een vriend mijner jeugd, een oud speelkameraad," viel Edith op Iuchtigen toon in, »Wij woonden vele jaren naast elkaar. Gij duidt het mij niet ten kwade, dat ik tegen over hem geen geheim van onze verloving ge maakt heb »En gij veroorlooft mij wel, op grond vun mijne betrekking tot uwe bruid, u mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden sprak Artois. Nog eens werden de handen geschud en toen doctor Artois zich nu bescheidenlek wilde terugtrekken, kon de professor als wellevend man niet nalaten hem te verzoeken nog eenigen tijd het genoegen van zijn gezelschap te mogen smaken. Hij had misschien verwacht, dat de doctor die uitnoodiging zou nemen voor hetgeen zij was, eene beleefdheidmaar deze gaf gehoor aan het verzoek en nam geheel de houding aan van iemand, die oude vriendschap weet te doen gelden. Dat hij met Edith wel wat vertrouwe lijk omging, wekte bij den professor, hoezeer hij

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5