DinitonlaiidsoUe Bericht en. der Cubaansche kust organiseeren, om voor goed een eind te maken aan den toevoer van hulptroepen en munitie naar de opstande lingen. Toen de Caialina op reis was naar Havana op Cuba, hebben 470 man getracht zich van de stoomboot meester te maken. Mariniers hebben de aanvallers afgeslagen. B 1 B A E IJ E. De tweede zoon van vorst Ferdinand, die bij den doop den naam Cyrïllus heeft ontvangen, zal den titel voeren van prins van Preslava. Den 17n dezer is te SoQa op plechtige wijze de sterfdag van Bulgarije's eersten vorst, prins Alexander van Battenberg, her dacht. Vorst Ft-ulinand, de minister en vele officieren waren tegenwoordig bij den lijk dienst, die bij het graf werd gehouden. Ook gravin Ilartenau, Alexanders weduwe, was tot bijwoning dezer plechtigheid rïaar Sofia gekomen. T U R K IJ B. De Duitsehe regeering heeft met het oog op hare goede betrekkingen met den sultan van Turkije, ongeveer gelijktijdig met de door den Oosteni ijkschen minister van buitenl. zaken, gi aaf Gotucho wski, aan de mogendheden gedane voorstellen, den sultan den dringenden raad gegeven, rekening te houden met de eischen der groote mogendheden en vóór alles de uiterste pogingen aan te wenden tot her stel der orde in zijn rijk. Zij heeft daarbij niet verteld dat in Europa steeds meer de meening veld wint, dat een voortduren van den tegenwoordilien toestand van regeering- loosheid in Turkije onvereenigbaar is met de belangen van Europa. Uit het daarop ont vangen antwoord blijkt ten duidelijkste, dat de sultan het ernstige van den toestand ten volle erkent. De correspondent van de Times te Kon- stantinopel weet mede te deelen dat de Oostenrijksclie gezant aldaar, baron Von Calice, in zijn onderhoud met den sultan dezen op duidelijke wijze en met ernst zijne meeningen en die der overige gezanten aan gaande den toestand van het Turksche rijk heeft uiteen gezet en dat de ministerraden, welke Zaterdag en Maandag teu paleize wer den belegd, daarvan het onmiddellijk gevolg zijn. Tevens moet de gezant den sultan hebben overtuigd van de ongegrondheid der beschul digingen, welke tegen Hadji Ali bey en Emin bey waren ingebracht, zoodat beiden weer in hun ambt ten paleize hersteld zijn. In leidende kringen te Petersburg wordt voortdurend verzekerd, dat Rusland beslist is tegen elk actief optreden in Turkije. Men houdt het, dank zij de overeenstemming met Duitschiand en Frankrijk op dit punt, voor waarschijnlijk, dat de inmenging der mogend heden niet verder zal gaan dan tot dringende aanmaningen. Alleen tegenover Engeland, de eenige mogendheid die schijnt te doelen op actief optreden, heerscht een steeds aan groeiend wantrouwen. Voor zoover de financieele moeilijkheden dit toelaten, wordt de mobilisatie van het Turksche leger ijverig voortgezet. Het ver voer van troepen naar Alexandrette en Bei- rout geschiedt met zeven schepen, terwijl een stoomschip naar de golf van Alexandrette is gezonden om te waken tegen de van buiten komende hulp voor de Armeniërs. Teneinde te voorzien in den dringenden geldnood, heeft de Porte onderhandelingen aangeknoopt met de tabak-regie over het ver- Renen van een voorschot van een millioen ponden sterling, iu ruil waarvoor hare con cessie zou worden verlengd. De voorgenomen verplaatsing van zes batail- lons uit Macedonië naar Syrië gaat niet door, daar de gouverneur van eerstgenoemde pro vincie eene verzwakking der bezetting niet wenschelijk acht. Alle vreemde gezanten te Konstantinopel hebben besloten voorzichtigheidshalve een tweede stationschip naar de hoofdstad te laten komen, zoodat daar dan eene machtige vloot zal aanwezig zijn. Volgens een officieel Turkseh bericht is te Orfa een als Arabier vermomde Armeniër aangehouden, die een brief bij zich had van den Armenischen bisschop te Aleppo aan dien te Orfain dezen brief stond o. a. het vol gende »Zend buskruit aan de opstandelingen te Zeitoun om de autoriteiten te bestrijden; zend ook salpeter om buskruit te maken. De Armeniërs te Zeitoun zullen een leger vormen die te Marash zijn gereed en verlangen vurig den strijd te beginnen." In het vilajet Erzeroem zijn de maatrege len tot herstel der orde aangevangenreeds hebben enkele kleine botsingen tusschen de troepen en de Koerden plaats gehad. Te Karput hebben nieuwe ongeregeldheden plaats gehad, waarbij 700 menschen liet leven ver loren moeten hebben, terwijl ook in den om trek de Koerden schandelijke tooneelen heb ben aangericht. Uit verscheidene steden van Analoüë ko men berichten van nieuwe onregelmatighe den en moordlooneelen. Te Aintab is het tot een gevecht gekomen, dat gisteren nog voort duurde. Te Aleppo vreest men een oproer. De Standard verneemt uit Konstantinope! De sultan had de mobilisatie van 300,000 man gelast. De ministers vroegen waarvan daan geld daarvoor moest komen. De sultan ontstak in toornen verscheiden ministers dienden hun ontslag in, maar het is niet aangenomen. Naar de Daily Chronicle uit Rome ver neemt, zullen de groote mogendheden, zoo dra hun smaideelen in de Turksche wateren bijeengekomen zijn, aan de Porte een ulti matum zenden, dat haar slechts kort bedenk tijd gunt. Daarentegen seint de correspondent van de Times dat Rusland de voorstellen van Oostenrijk-Hongarije verwerpt. Naar uit Konstantiuopel aan de Standard wordt gemeld, noodigde de sultan zijn minis ters uit om hem een plan voor te leggen tot mobilisatie van een half millioen man. De sultan ontstak in gramschap, toen som mige ministers geldelijke bezwaren opperden. Die ministers dienden daarop hun ontslag in, dat echter door den sultan werd geweigerd. Abdool Hamid heeft weer ettelijke dreig brieven op de tafels van zijn paleis gevon den, waarin hem de keus wordt gelaten tus- sehen afstand van den troon of een grondwet. De sultan slaat geen acht op die brieven. Oproerige plakkaten bedekken weer de muren van de moskeeën. AMERIKA. De regeering van Venezuela moet den op stand reeds gedeeltelijk meester zijn. De aan voerders der beweging zijn gevangengenomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 November. De beraadslaging over de herziening van het personeel weid heden voortgezet, en wel over artikel 1, bepalende de grondslagen waarnaar belasting zal worden geheven n.l. huurwaarde, haardsteden, mobilair, dienst boden en paarden. Hierop waren voorgesteld twee amendementen, een om den grondslag haardsteden te doen vervallen en een om als zesden grondslag op te nemen rijwielen. De heer Rink verdedigde het eerste amen dement, omdat de grondslag haardsteden in een ontwerp als dit niet thuis behoort en ontduiking der belasting zal toenemen, daar zij gemakkelijker wordt gemaakt door ver slapte controle. De heer Rutgers van Rozenburg verde digde de belasting van het rijwiel als billijk en noodzakelijk noodzakelijk omdat de paar denbelasting door veelvuldig gebruik van fietsen zal verminderen. De heer DeSavornin Lobman bestreed het eerste amendement, omdat het er minder op aankwam waarvoor men betaalt dan wat men betaalt en voor de afschaffing van de haardsteden toch een equivalent gevonden moet worden. Ook door den heer Van Gennep werd het amendement bestreden, omdat de voorstellers heel vrijmoedig een gat in de schatkist slaan, maar in gebreke blijven de middelen aan te geven om het weer te dichten. Ten slotte vestigde spreker er de aandacht op dat bijna de helft van de woningen in Nederland slechts een haardstede hebben en dus volgens dit ontwerp buiten de belasting vallen. De heer Bastert is voor de belasting óp de rijwielen, ook die voor beroep of bedrijf ge bruikt worden. Hij bestreed de afschaffing van den grond slag haardsteden, ook wegens de ingrijpende financieele gevolgen, waardoor de belasting schuldigen langs anderen weggedrukt worden. De heer Van Delden bestreed, namens de meerderheid der commissie van rapporteurs, bet amendement betrekkelijk de haardsteden, ook omdat het zuiver destructief is, een basis van de wet wegneemt, zonder er iets voor in de plaats te stellen. De heer De Beaufort (Amsterdam) ver klaart, dat de commissie van rapporteurs in beginsel is voor de belasting van de rijwielen, maar niet als afzonderlijken grondslag, doch als toevoegsel tot de rijtuigen, en dan ook met opneming van pleiziervaartuigen. De heer Van der Kun betoogde, dat de hoogere opbrengst der huurwaarde en van het mobilair voldoende zal opwegen tegen liet vervallen van den grondslag haardsteden. Vol gens spreker toch zou de totaalopbrengst der belasting f 10,776,000 bedragen, zonder de belasting van de haardsteden. Geeft de minister op de haardsteden toe, dan zal spreker niet blijven aandringen op den eisch van gelijktijdige regeling der ge- ineente-financiën. De minister van financiën bestreed nadruk kelijk het amendement betrekkelijk de haard steden. Het zou hoogst onrechtvaardig wer ken voor den minderen man, wiens huur waarde naar evenredigheid zou klimmen, en het zou een groot gat in de schatkist maken, dat niet is te dichten. Men zou hier afbreken zonder op te bouwen. Ten ernstigste gaf de minister dan ook in overweging het amende ment te verwerpen in het belang der schat kist. In beginsel is de minister niet bepaald tegen eene belasting van rijwielen, maar hij wil haar niet als afzonderlijken grondslag, wel zoo mogelijk bij wijze van speciale heffing of in verband met paarden en mobilair. De heer T. Mackay ondersteunde de amen dementen betrekkelijk de haardsteden en de rijwielen. Morgen voortzetting. De afdeelingen werden hernieuwd. Tersoneele belasting. Op het aanhangige wetsontwerp zijn door de commissie van rapporteurs de volgende amendementen voorgesteld lo. Op art. 2, met de bedoeling om in over eenstemming met 's ministers stelling, be trekkelijk bet karakter der belasting onder ongebouwde aanhoorigheden niet te brengen gronden, die bebouwd worden of in 't alge meen tot producieve doeleinden worden ge bezigd. Naar 'tinzien der commissie moet't niet de vraag zijn, of de opbrengst van den grond de daarvoor gedane uitgave overtreft iets wat overigens in vele gevallen niet zal zijn uit te maken maar wel of de grond productief of niet tot verhooging strekt van de bruikbaarheid en 't genot der woning, waar bij die grond behoort. Daarom bevat het amendement een gewij zigde regel van dat amendement. "Tevens heeft het de strekking om geen vrij stelling te verieenen voor de voor het publiek toegankelijke gronden van buitenplaatsen. 2o. in art. 4, met de bedoeling om de win kels niet geheel vrij te laten. De commissie zal een nader voorstel doen om die voor een deel der huurwaarde in de belasting te be trekken. 3o. mede in art. 4, met de bedoeling geen vrijstelling te verieenen voor perceels-gedeel- ten, bestemd voor woning van kostleerlingen. Bij aanneming van dit amendement zullen tevens wijzigingen vandeartt.il en 16 voor gesteld worden. De vernieuwde afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot hare voorzitters de heeren Lely, Conrad, Yeegens, De Savor- nin Lobman en Viruly Yerbrugge; tot hare ondervooizitters de heeren Vermeulen, v. d. Schrieck, Donner, Schaapman en Cremer. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND, Zitting van 19 November. In deze vergadering zijn behandeld Adressen van Meijer c. s. betreffende het visschen met de zegen. (Ged. Staten kunnen geen gevolg geven aan i het verzoek om wijziging van het regl. in den I verlangden zin.) i De heer IJzermans betreurt dit advies. Af- scbaffing van de zegen gaat niet, wèl beper- king van het gebruik of van bet misbruik, gelijk in andere provinciën. In 1893 werd de t zaak hier ook besproken en men erkende toen, 'j dat de zegen een schadelijk visehtuig was, 1 wat spr. ten overvloede staaft met een beroep op het destijds door dr. Hoek aan de Staten i overgelegd rapport. De visscher, die met de 1 zegen vischt en geen schade toebrengt aan de visschen, is een ideaal. Dat heeft dr. Hoek 'r zelf toegegeven. Dientengevolge gaat de visch- 1 rijkdom der Zuidhollandsclie wateren steeds meer achteruit. j In Groningen is de zegen absoluut verbo- den in Friesland is liet visschen met de zegen tot vier maanden beperkt. Onder de beper- kende bepalingen is bovendien deze, gelijl; in Drente, dat met de zegen alleen in breede J wateren mag worden gevischt. Deze bepaling j lacht spr. het meest toe en hij had die ook voor deze provincie gewenscht. J Spr. stelt te dien einde voor, liet adres aan i Ged. Staten te renvoyeeren. Nadat door de heeren Van Yelzen, "Wal- deck en Visser adhaesie aan dit voorstel be- tuigd was en de heer Van Weel namens Ged. Staten verklaard had dat 'uij hen geen be- ,t zwaar er tegen bestond, werd het aangenomen. Ontwerp-adres aan H. M. de Koningin- i Regentes, betreffende de dynamiet-bergplaats 3> op het eiland Rozenburg. I De heer Seret ondersteunt de algemeer.e Jj strekking van het adres. Hij wijst er op, dat Jj evenwel onjuist is de in het adres geuite meening als zou dynamiet in bevroren toestand gevaarlijker zijn dan in gewonen toestand en op grond daarvan verbod van vervoer noodig zijn gedurende de wintermaanden. Hij staaft J zijn meening met aanhalingen uit technische 1 werken en meent dat gelezen moet worden 3>b"ij den overgang van bevroren normalen 1 toestand". f De commissie neemt dit over. Het adres j wordt goedgekeurd. Renteloos voorschot aan de Rotterdamsehe tramwegmaatschappij. j De heer Evers trekt zijn amend, namens de C. v. R. in, tengevolge van nader ver- kregen inlichtingen, j De heer Crena de Iongh verzoekt Gedep. Staten te blijven vasthouden aan de bepaling, dat in het belang van goede aansluitingen t op den tramweg running-power moet worden verlangd. Dit voor het geval de min. van wa- ij terstaat wijziging der concessie-voorwaarden 1 mocht verlangen. i De heer Van Byiandt (Ged. Staten) acht deze bepaling inderdaad een der belangrijkste. Het voorstel wordt goedgekeurd. i Voorstel tot het aangaan eener geldleening, Dit voorstel wordt in zijn geheel goedge- i keurd. De heer Blussé stelde een amendement jj voor, waardoor de doorvaartwijdte steeds moet zijn 7 50 M. De heer Muller drong er op aan, dat aan de betreflende bepaling worde toegevoegd »zoowel in gesloten als in open stand". Het amendement-Muller werd goedgekeurd, j evenais dat van den heer Blussé op een later artikel. j De overeenkomst wordt goedgekeurd zon- j der stemming. Het subsidie (tot een maximum van f 6000) j voor havenverbetering te Brielle werd goed- j gekeurd, evenals o. a. de wijziging van het bijz. regl. voor den polder Hendrik-Ido-Ambaeht, j de wijziging van de dijktafel voor V'oorne s en Putten, met geringe wijziging, door Ged, Staten voorgesteld, het bijz. reglement voor den polder Oude j Nieuwland, en de wijziging van het bijz. reglement voor den Eendragtspolder. Als voren voor den polder Blijdorp. j Goedgekeurd. j Als voren voor den polder de kleine West- f eindsche veen- en droogmakerij. Goedge keurd. Als voren voor het heemraadschap van Nieuw-Mathenesse. Goedgekeurd. De vergadering wordt, in naam der Koning- in, door den voorzitter gesloten. SCHIEDAM, 20 November 18»ö. De oud-strijder M. C. Duijser is gisteren

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2