Vrijdag 22 November. IN0. 8924, A". 1835 N ©genenveertigate .Taargaug. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IIIT(t e ve r- T odé. Buile nlandsclieBeric h ten Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. J\arco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B p K B A l' BOTBI18TKA AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K K IJ K. Bijna heeft Dinsdag het ministerie, dat met de behandeling der successie-belasting tot nu toe een groot succes heeft gehad, een nederlaag geleden, 't Was toen de heer Lebret voorstelde vrijstelling van de belasting voor liefdegiften en legaten aan instellingen van weldadigheid te verleenen. Na heilige debat ten werd besloten slechts in overeenstemming met de regeeriog van enkele openbare wel dadigheids-instellingen een verminderd recht {als van de nalatenschappen in de rechte linie) te heffen. A.s. Zaterdag zullen de algemeene beschouwingen der begrootiug beginnen. De minister van handel heeft in den minis terraad medegedeeld, dat hij een wetsont werp op de arbitrage gereedmaakte. De minister van justitie Ricard heeft den raad ingelicht omtrent het nieuwe wetsontwerp op de contradictoire en publieke instructie, dat waarschijnlijk hij den Senaat zal worden ingediend. Central News meldt dat Arton sinds het begin der strafvervolging in 1S92 in Engeland verblijf heeft gehouden. Reeds spoe dig na zijn aankomst heeft men argwaan tegen hem opgevat, omdat hij telkens voor groote bedragen Fransch geld tegen En- gelsch inwisselde. Daarvan werd mededeeling gedaan aan de Fransche politie, maar eerst drie maanden later werd een bevel tot in hechtenisneming in den vorm, die door het uitleveringstractaat wordt voorgeschreven, naar Londen gezonden. Intusschen was Arton verdwenen en bleef onvindbaar tot men hem nu onlangs volgde tot Clapham Junction bij Londen. Rijk schijnt hij niet te zijnhij had niets bij zich, toen men hem greep, ook geen papieren, en was 21 pd. st. aan zijn huis baas schuldig. DUITSC II LAN 1). De keizer heeft, in zijne hoedanigheid als koning van Pruisen, aan een aantal Italiaan- sche zee-officieren ridderorden verleend. Volgens de JSfordd. Allg. Zeitg. is heden het suikerbolasting-ontwerp bij den Bondsraad Ingediend. De rijkskanselier heeft op het verzoek van de kamer van koophandel te Kiel en de han- delsvereeniging te Stettin, om de verhooging der kanaalrechten voor het Keizer-Wilhelms kanaal met 25 °,/0 gedurende de winter maanden in dit jaar nog niet toe te passen, geantwoord dat hij geene aanleiding vindt om dit verzoek bij de regeering ter sprake te brengen. Ondanks alle tegenspraak houdt Dalziel vol, dat tusschen Duitschland en China een over eenkomst bestaat, waarbij aan Duitschland het recht wordt toegekend een der vele eilan den aan den ingang van de haven van Amoy te bezetten ter oprichting van marinewerven en een kolenstation. Daar Quemoy het grootste dezer eilanden is, zal dit, volgens Dalziel voor dat doel worden gebezigd. Quemoy heeft een uitstekende ankerplaats en goede dokken. E S 6 E I A K D. Lord Salisbury heeft te Brighton ook nog gesproken over de binnenlandsche politiek. Hij zeide o. a. dat de conservatieve meenin gen zich in de afgeloopen tien jaar sterk ontwikkeld hebben, en een terugslag vinden in het verval van het liberalisme in het Boogerhuis. Hij ontkende dat het liberalisme van 70 jaar geleden iets gemeen had met de richting, die zich tegenwoordig dezen naam aanmatigt. Na korte toespelingen gemaakt /te hebben op de Iersche kwestie en die der staatskerk, verklaarde de premier, dat hij geen wetten te bespreken, noch aan te kon digen had, maar dat allermeest de vloot in goeden staat moest gebracht worden ter ver dediging van het grondgebied. Hij hoopte dat de regeering een ernstige poging zou kunnen doen om den nood der landbouwers te leni gen. Ook moest het oog gevestigd worden op de vrije school en op het godsdienston derwijs, maar in al deze zaken moest men voorzichtig en met overleg te werk gaan. Reuters agentschap verneemt van een hoog geplaatste autoriteit dat het bericht van Daily Hews, als zou de expeditie naar Ashanti zijn opgegeven, ten eenenmale ongegrond is. De minister van koloniën heeft geen onder houd gehad met de te Londen vertoevende afgezanten van den koning van Coomassi. De toebereidselen tot de expeditie worden met allen spoed voortgezet. Daily News meldt, dat het resultaat der onderhandelingen met de gezanten van Ashanti te Londen is, dat van de Britsche expeditie naar Coomassi zal worden afgezien, daar de gezanten de verzekering hebben ge geven, dat al de Britsche eischen door den koning van Ashanti zullen worden aange nomen en dat laatstgenoemde de kosten der oorlogstoebereidselen zal vergoeden, welke echter worden voortgezet totdat de regeling geheel is afgeloopen. De Daily News meldt, dat lord Suffield en de advocaat Sutherst Dinsdag een bezoek aan Chamberlain hebben gebracht, als tus- schenpeisonen namens het Ashantijnsche ge zantschap. Chamberlain verklaarde de verze kering der Ashantijnen tc willen aanvaarden, dat koning Prempi Engelands eischen, daarin begrepen de aanstelling van een Britschen resident in Coomassi, inwilligt, en mede op zich neemt om de kosten van deze expeditie te betalen, evenals de achterstallige krijgs- schatting der vorige expeditie. Het schijnt ten slotte, dat er toch door bemiddeling van Engelschen van gedachten gewisseld is tusschen Chamberlain en de Ashantijnsche afgezanten, waardoor er hoop is op een vreedzame oplossing van de kwestie. De expeditie gaat echter in elk geval onder zeil. De bevelhebber zal, te Akkra aange komen, beslissen of de beweringen der afge zanten geloofwaardig zijn. Rustem pacha, Turksch gezant te Londen, is gisternacht te drie uur overleden. O O S T E N 111J K-H OSGARIJE. De Italiaansche gezant te Weenen, graaf Nigra, is vóór het einde van zijn groot ver lof op zijn post teruggekeerd. De terugkeer moet evenwel niet in verband staan met de buitenlandsche politiek, maar met huishoude lijke aangelegenheden van het gezantschap allerminst heeft zij betrekking op het sensatie- telegram uit Rome aan de Neue Freie Fr esse als zou Rusland te elfder ure verklaard heb ben de voorstellen van den Oostenrijkscheo minister-president Von Goluchowski in zake Armenië niet te kunnen aannemen en als zou Duitschlands, met de beste bedoelingen i;( acht genomen terughoudendheid daaraan 'vffoVeen deel schuld dragen. Van half officieele zijde wordt die bewering te Weenen tegen gesproken met de verzekering dat Rusland de voorstellen van graaf Goluchowski geenszins heeft verworpen, maar die veeleer heeft goed gekeurd en alleen den formeelen wensch heeft uitgesproken dat aan de gezanten te Konstantinopel geen volmacht zal werden verleend tot een zelfstandig optreden, maar zij telkens de machtiging hunner regeeringen behoeven. Wat Duitschland aangaat, is de bewering der Neue Freie Fresse ten eenen male ongegrondtusschen Duitschland en Oostenrijk bestaat over alle zaken, die in verband staan met de handhaving des vredes, volkomen overeenstemming. Duitschlands meer terughoudend standpunt wordt overi gens ook te Weenen goedgekeurd. En wan neer mogelijke tegenstellingen tusschen Rus land en Engeland zich openbaren, dan draagt Duitschlands vredespolitiek daaraan zeker geen schuld. Kardinaal Schlauch, bisschop van Gross- wardein, een van de heftigste bestrijders van de kerkelijk-staalkundige wetten in het Huis van magnaten, heeft thans ook verklaard dat hij de overdreven kuiperijen tegen die wetten afkeurt. Zelfs in zijn diocees heeft dus de Volkspartij, de partij van onverzoenlijke tegen standers van de wetten, geen kans op steun van de hooge geestelijkheid. In het Hongaarsche Huis van afgevaardig den heeft de Kroaat Josipovitch Dinsdag ver klaard dat de stemming in Kroatië niet moet worden afgemeten naar de rumoerige betoo gingen van eene kleine minderheid, die groo- tendeels handelt op aanstoken van buiten. De overgroote meerderheid van Kroatië is doordrongen van broederlijke gevoelens voor Hongarije, met hetwelk het gemeenschappe lijke belangen heeft. Spreker werd van alle kanten hartelijk gelukgewenscht. ITALIË. De Faese, een Napolitaansch blad, zegt naar aanleiding van de bedrijvigheid in de arsenalen te Rome met beslistheid, dat het departement van marine bevel heeft gekre gen alle oorlogsschepen voor een algemeene mobilisatie gereed te houden. De diplomatieke onderhandelingen, tusschen Italië en Zwitserland gevoerd over de Sim- plon-tunnel, zijn tot een goed resultaat geko men op alle punten, met uitzondering van de douane-kwestie. Heden wordt het protocol opgemaakt, nadat ook dat punt geregeld zal zijn. Italië waarborgt de uitbetaling der sub- sidiën van de Noorditaiiaansche provinciën en gemeenten ten bedrage van 4 millioen, en zal 99 jaar lang GG.000 fis. subsidie geven aan de maatschappij. PORTUGAL» De geruchten aangaande een gedeeltelijke wijziging v net ministerie worden officieel tegengesproken. Het ministerie zal den 2n Ja nuari voor de Cortes optreden gen eel zooals het thans is samengesteld. Bij de verkiezingen voor de wetgevende macht zijn Mariano Carvalho, Dias Ferreira en andere leden van de oppositie op de Azorische eilanden gekozen. Op Madeira heeft de regeoringspartij de overwinning behaald, maar de katholieken hebben veel stemmen gekregen. T U R K IJ E. Uit Tuiksche bron verneemt men dat 800 Armeniërs in het district Enderes vijandig zijn opgetreden, het regeeringsgebouw en de woningen der Mohammedanen in brand ge stoken en Mohammedaansche families ge vangengenomen hebben. Armeensche op standelingen staken tien huizen te Kurtlrach in brand en leverden een gevecht, waarbij dooden en gewonden vielen, te Hashnemen- tur. De dorpen Sousikudi, Kechkre, Moussali en Kerunli werden door opstandelingen uit Zeitoen in brand gestoken en geplunderd. Te Marsowan schoten de Armeniërs op de kazerne .en liet regeeringsgebouw, hetgeen een gevecht ten gevolge heeft gehad, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Uit Konstantinopel wordt van gisteren gemeld De betooging der vloten maakt indruk op de bevolking. Turkan pacha is met een brief van den sultan aan den Duitschen keizer naar Berlijn vertrokken. Uit Tiflis wordt gemeld In het door de dagbladen openbaarge maakte antwoord van den Russischen gezant te Konstantinopel aan den Armenischen Katholikos wordt gezegd dat de Armeniërs te Konstantinopel voldoende tot rust gekomen zijn, maar dat in de provinciën nog voort durend botsingen voorkomen van de zijde der Armeniërs, waarvoor de Turken zich op de

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1