Biiiiieiilaiidsche Berichten. Gemengde Berichten. PER TE LEG It A AF. Christenen -wreken. De sultan heeft een door drie mogendheden ontworpen plan van her vormingen goedgekeurd, en de leiders der bevolking moeten dat bespreken, afzien van revolutionnaire pogingen en medewerken tot herstel des vredes. Uit Konstantinopel wordt aan de Jlaml. Korr. gemeld, dat de sultan den Duitschen gezant. Von Saurma-Jeltsch, heeft uitgenoo- digd tot een particuliere audiëntie. De gezant liet zich verontschuldigen, omdat hij ver wachtte naar zijne meening over den politieken toestand gevraagd te worden en weigert zelfstandig te handelen. De Russische pers is nog maar weinig ingenomen met lord Salisbury's redevoering. In plaats van in te stemmen met het denk beeld van een gemeenschappelijk ultimatum aan de Porte, spreekt zij thans de meening uit dat den sultan tijd moet worden gelaten om zijne oproerige onderdanen tot rede te brengen, alvorens van hem de invoering van hervormingen kan worden verlangd. En nog verder gaat de Novojo Vremfa, waar zij zegt dat Engelands jagen niets anders beoogt, dan zijn getaand aanzien in het Oosten weer op te beuren ten koste van anderen en meer bijzonder Rusland tracht te verwikkelen in avonturen aan den Bos porus, teneinde zelf in bet verre Oostea beter in troebel water te kunnen visschen. Wij weten zeer goed, zoo gaat het blad voort, dat Engeland geen shilling voor de gansche Armenische natie zou uitgeven, wanneer het Armenische vraagstuk niet dienstig ware aan zijne staatkunde en een goed voorwendsel ware voor een concert, waarin het voor zich den dirigeerstok ePcht. In leidende Russische kringen denkt niemand er aan, ten behoeve van de Armeniërs den vrede in gevaar te brengen integendeel is het algemeen streven in Rusland den vrede onder elke voorwaarde te handhaven en tot dat doel zou een samen gaan met Rusland, Duitschland en Frank rijk kunnen bijdragen, evenals ook de gebeur tenissen in het verre Oosten dat bewezen hebben. Op dat verre Oosten Liao Tong en Korea moet Rusland ook thans nog in de allereerste plaats het oog gevestigd hou den en zich niet door Engelsclse manoeuvres in Turkije laten afleiden. Aan de Polit. Corresp. wordt uit Peters burg gemeld, dat bij de vervolging der Ar meniërs herhaaldelijk Koerdische benden de Russische grens in het gebied van Kors hebben geschonden, zoodat zij door de Russische troe pen moesten teruggeworpen worden. Vele Turksche Armeniërs, die de wijk hebben genomen op Russisch gebied, hebben aan de overheid verzocht zich daar voorgoed te mogen vestigen Nadere bijzonderheden uit Karput melden dat de Koerden, na eerst te zijn teruggesla gen, een gedeelte dier stad zijn binnengedron gen en o. a. acht gebouwen der Amerikaan- sche zending hebben geplunderd en in brand gestoken. Een Engelsch oorlogsschip is naar Alexandrette gezondenook een Ameri- kaansch oorlogsschip wordt daar verwacht. De toestand in Anatolië vervult den sultan steeds met zorg. Zondag was hij zelfden gan- schen dag aan het telegraaftoestel le Tildiz Kiosk om aan de gouverneurs der provinciën zelf bevelen te geven tot het herstel der orde. De laatste nachten beraadslaagde hij herhaal delijk met de ministers. De grootvizier Rifat pacha heeft Dinsdag aan een dagblad-correspondent machtiging verleend om mede te deelen dat de instruc- tiëri die aan de provinciale overheid waren gezonden tot onderdrukking der onlusten, meermalen verkeerd begrepen zijn, maar dat zij thans in duidelijker bewoordingen her haald zijn. De hoofden der Koerden hebben bevel ontvangen de oproerige bewegingen hunner onderhoorigen te beteugelen, en al zullen wellicht in de eerste dagen nog enkele uitbarstingen van weerwraak te Konstanti nopel te duchten zijn, men moet die niet be schouwen als een herleven der beweging. De Porte hoopt dat in Klein-Azië binnen tien dagen de rust zal hersteld zijn. E G Y P T E. De Kaïn. Zeitg. meldt, dat het plan van Engeland om groote waterreservoirs te bou wen in Opper-Egypte, afgestuit is op de wei gering van Frankrijk en Duitschland, die het voornemen moeten goedkeuren om de kosten voor een deel te bestrijden uit de Egyptische reservefondsen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 20 November. Personeel. De beraadslaging over art. 1 wordt voortgezet. De lieer Mutsaers stelde, aan de hand van het oordeel van een geneeskundige, in het licht de bekende hygiënische bezwaren, aan den grondslag haardsteden vei bonden, welke grondslag ook door den heer Willinge werd bestreden, van oordeel dat verwaiming in het hui-gezin niet als weelde mag belast worden, terwijl hij aan de controle een hate- i lijk karakter voor de belastingschuldigen toe- j kende. i De heer Pijttersen bestreed het doen ver- vallen van de haardsteden omdat, waar geen J equivalent voor het te ontstane tekort wordt aangegeven, de belastingdruk voor anderen zwaarder zal worden. De heer Rutgers van Rozenburg verdedigde het amendement om onder de grondslagen 1 ook rijwielen op te nemen. Rijwielen in ma- gazijnen wil 't amendement niet belasten, maar alleen die rijwielen, welke over de straat rollen. j Hij betoogde dat rijwielen een afzonderlij ken grondslag moeten vormen en niet onder 1 een der overige grondslagen kunnen worden opgenomen, daar zulks tot comische resulta- i ten zou kunnen leiden. Indien overigens de minister toezegging had gedaan een belasting op rijwielen bij afzonderlijke wet te regelen, zou het amendement door de voorstellers zijn 1 ingetrokken. Maar thans houden zij aan het amendement vast, omdat het rijk geen belas- ting op rijwielen meer zou kunnen heffen, 1 indien gemeente of provincie soortgelijke be~ 1 lasting invoeren. I De heer Heemskerk trachtte aan te toonen, dat vervallen van den grondslag haardsteden t nóch een gat zal slaan in de schatkist, nóch dat de kleine man, wegens gemis aan een equivalent, te zeer zou worden gedrukt. De heer Farncombe Sanders, den grondslag i mobilair besprekende, oordeelde dezen meer I thuis te behooren in de vermogensbelasting dan in de personeele belasting, omdat bij het mobilair de kapitaals waarde belast wordt. Overigens oordeelde hij deze wet zoo inge wikkeld, dat een voorstel om de beraad slagingen te schorsen en liet ontwerp nog eens d têle reposée te overwegen, bij hem den meest mogelijken steun zou vioden. i De heer Van der Kun hield vol dat het mobilair aanzienlijk meer zal opbrengen dan berekend is. De heer Rink verdedigde het amendement, dat niet destructief is voor de wet. Het equivalent is te vinden reeds uit de verhoo ging der huurwaarde-percentage met 1,3 pCt., zonder de rij wiel belasting. De vooistellers berekenen het tekort hoogstens op 1 millioen gulden en de verliooging der huurwaarde zal met zoo hard werken als de haardsteden- belasting. De minister bleef het amendement bestrij den en maakte vooral bezwaar tegen het equivalent in verhooging der huurwaarde, die zeer bezwarend is voor den middenstand. Hij zag in het amendement eene subversieve j strekking en zeide dat na aanneming er van de aangevangen beraadslaging zou moeten worden afgebroken, zoodat hij de verwerping er van vroeg. Het amendement-Rink werd verworpen met 49 tegen 48 stemmen. Het amendement-Rutgers van Rozenburg (rijwielen) werd aangenomen met 64 tegen 32 stemmen. Art. 1 werd aangenomen met 55 tegen 41 stemmen. De beraadslaging is aangevangen over artikel 2, waarbij gediscussieerd werd over het al of niet vrijstellen der gronden, be boerende bij voor het publiek toegankelijke buitenplaatsen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 21 November 1805. De Nutslezing van dr. H. J. van 't Hoff van oud-Kralingen over nChoiera. typhus en drinkwater"' was gisteravond vrij druk be zocht, ook door vele niet-leden. In een onderhoudende rede gaf spreker een overzicht van de cholera- en typhus- epidemieën, welke verschillende werelddeelen hebben geteisterd en haar ontstaan vonden in het verontreinigd water der onzindelijke landen en steden, ter opheldering waarvan eenige kaarten aan den wand prijkten, welke door spreker werden toegelicht. Vervolgens stilstaande bij de ziektekiemen, de bacteriën en bacillen, verduidelijkte spreker dit ge deelte zijner voordracht door projecten, waar bij deze verderfaanbrengende microben enorm vergroot aanschouwelijk werden gemaakt. Ten slotte bracht spreker, na in 't licht gesteld te hebben het veelvuldig heerschen van besmettelijke ziekten in waterrijke stre ken en na te hebben aangemaand lot voor zichtigheid bij het gebruik van water in allerlei vorm, hulde aan de gemeente Schie dam voor hare voortreffelijke drinkwaterlei ding, welke een model kan worden genoemd voor ons vaderland, terwijl hij het een ver standig denkbeeld achtte, haar door de ge meente te doen exploiteeren, en niet door de particuliere nijverheid. Dr. Van 't Hoff had de luide toejuichingen van zijn auditorium in te oogsten. De voorzitter sloot de vergadering met de mededeelmg dat de December-spreekbeurt zal worden vervuld door dr. J. van Leeuwen alhier en die van Januari door mr. G. S. Brantsma te Arnhem. Hedennacht te ongeveer 2 uur is bij den kleermaker L. van Pelt, wonendeaan de Hoofd straat alhier, vermoedelijk door het omvallen van een petroleum-nachtlampje een begin van brand ontstaan, dat evenwel door den bewo ner zelve is gebluscht. De schade is gering. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 22 dezer zal niet plaats hebben. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het Nederlandsch museum van ge schiedenis en kunst jhr, B. W. F. van Riemsdijk, thans onder-directeur van dat museum. De leden van de Tweede Kamer, behoo- rende tot de »plattelandsclub" houden heden avond in het gebouw der Kamer een club vergadering. (D-) Aan de commissarissen der Koningin is door den minister van oorlog de volgende circulaire gericht, met betrekking tot de be hoeftige oud-strijders uit het jaar 1830. »Bij het onderzoek der staatsbegrooting van het departement van oorlog otfer het dienstjaar 1896 in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal werd, blijkens het door mij ontvangen voorloopige verslag ter zake, door sommige leden gevraagd, of ik niet een on derzoek zou willen instellen naar het aantal oud-strijders uit het jaar 1830, die onder stand noodig hebben. Voor dat onderzoek, waartoe ik wel bereid ben, zie ik geen andereu weg, welke tot een betrouwbaar resultaat leiden kan, dan mij te wenden tot IJHEG,, met beleefd verzoek, de burgemeesters der gemeenten onder u ressorteerende, te willen uitnoodigen, mij na een ingesteld onderzoek kan het zijn eenigszins spoedig door hun tusschenkomst te willen berichten 1. hoeveel oud-strijders van bedoelden tijd zich in hunne gemeente bevinden, die ver sierd zijn met het Metalen Kruis, of met de Citadeimedaiile, of wel met beide heririne- ringsteekensen 2. hoeveel van die oud-strjjders geacht moe ten worden, niet uit eigen middelen voldoende in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Ik heb dan ook de eer, lot bedoeld einde bij dezen de welwillende medewerking van UHEG. in te roepen. Tot gezant van Perzië bij ons Hof is be noemd Nazara Aga, Perzisch gezant te Parijs. Gisteravond even over zessen werd op den Nieuwen Binnenweg bij de remise van de stoomtram, dus onder den rook van Delfts haven, het lijk gevonden van een tienjarigen jongen, verminkt aan hoofd en armen. Een geneesheer, die ter schouwing geroepen was, constateerde den dood tengevolge van over rijden, waarschijnlijk door de stoomtram. Op het oogenblik, dat men het lijk vond, was echter geen stoomtram in komende of gaande richting te zien. Het verminkte lichaam van den jongen is naar de woning zijner ouders, in de Geuzenlaan gebracht. Laat in den avond had het onderzoek der justitie nog niet met zekerheid uitgemaakt dat dit onge luk aan de stoomtram moet worden toege schreven. (jV. R. Ct.) In verband met den diefstal van f 500, uit de toonbanklade van den vleeschhouwer v. S. in het Hang te Rotterdam gepleegd, zijn thans reeds 3 jongens en twee meisjes, van 45 tot 20 jaar oud, door de politie aan gehouden. Onder hen bevinden zich ook de heide hoofddaders. Na het plegen van den diefstal gingen zij, van de meisjes vergezeld, o. a. een snoepreisje naar Amsterdam maken, terwijl verschillende goederen, als kleeren, luxe-artikelen enz., werden aangekocht. Van het gefd is nog niets, doch van de daarvoor gekochte goederen zijn reeds tal van voor werpen in beslag genomen. Een zesde mede plichtige wordt nog gezocht. Het familie-drama te Krommenie. Men meldt uit Haarlem aan deN. B. Ct.: Uit kracht van een bevel der rechtbank, is gisteravond te 6'A uur alhier, in hech tenis genomen mevrouw v. W. J., die, zooals gemeld is, vei dacht stond van bij her haling in voor haren man bestemde dran ken, als thee, jenever, bier, voor de gezond heid schadelijke hoeveelheden antipyrine te hebben gedaan, met het gevolg dat do lieer Van W. de kwade gevolgen daarvan reeds ten deele heeft ondervonden. De huishoudster betrapte op 5 dezer mevrouw v. V\\, terwijl zij antipyrine wierp in een glas bier, dat voor de helft reeds door den heer v. "VV. was opgedronken. Mevrouw v. W, ontkende dadelijk na de ontdekking, en beweerde slechts aan liet glas- gestooten te hebben. Het scheikundig onder zoek, ingesteld door de deskundigen dr. II, D. Kruseman en A. H. van Tubergen, daar toe door den rechter-commissaris aangewe zen, heeft echter aan het licht gebracht, dat het bier in het glas antipyrine bevatte. De schadelijke werking van antipyrine, in groote hoeveelheden gebruikt, is bekend. De verhouding tusschen de echtgenooten Van W. was reeds lang zeer gespannen. Reeds vroeger is een eisch tot echtscheiding tus schen hen bij de rechtbank aanhangig ge weest, doch tengevolge van de verzoening van partijen is daaraan toen geen gevolg ge geven. Thans had de heer Van W. weder een eisch tot scheiding van tafel en bed inge diend, en de vrees dat dientengevolge de beide kinderen aan den heer Van W. zouden wor den toegewezen kan mevr. v, W. tot de daad gebracht hebben. De beschuldigde ontkent', echter tot nog toe alles en beweert het slacht offer te zijn van eene valsche, kunstig ii> elkaar gezette aantijging. Ketel. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad is aan jhr, F. G. A. Gevers Deynoot op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris. Te Brussel is nog een groote diefstal ontdekt. Een dame aldaar heeft een aanklacht ingediend tegen een wisselagent aldaar, die haar voor 600,000 fr. bestolen moet hebben. De beschul digde is voortvluchtig, vermoedelijk te Parijs, Weer zijn te Londen, begraven in een tuin, zes van de staven zilver, die in September van de Midland Spoorwegmij. gestolen werden, te ruggevonden. De bewoner van het huis was gevlogen. Van de 31 gestolen staven z in er nu nog slechts 3 zoek. '«.«UAVEIVIIA O E, 21 November. Tweede Kamer. Bij de behandeling der arti kelen van het ontwerp-personeele .belasting is met 52 tegen 34 stemmen gehandhaafd de belastingvrijdom voor ter vrije wandeling opengestelde buitenplaatsen. Het amendement der rapporteurs om winkels en uitstaliings- lokalen niet vrij te stellen, is aangenomen met 63 tegen 27 stemmen. t- Vergadering' van de Kamer van koop handel en fabrieken ie Schiedam, op Zaterdag 16 November 1805. Afwezig de heeren S. A. Maas, D. F. W. Prins en J. T, Wittkampf. Voorzitter de heer J. J. G. Nolet. Da notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken o. a. Behalve de gewone weekbladen de Nijverheid, Commerce, het Advertentieblad btshooi ende bij de consulaire verslagen en berichten, «het Ver-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2