1895. Zaterdag 23 November. N°. 8925 egrenenveertisrste Jaargan» 3nitenïandsche Bericliten. - tuo. Verschijnt dagelijks, uitgezjnderd Dinsdag, ÜITGEVE E: .J.s OBÊ. E5t»:l'BAAT ff0. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke iiommers f 1.85. - 2.80. 8S I1EA Ut BOT Aïivertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10' Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. FR ASK R IJ E. De ministers zijn gisterochtend in buiten gewone vergadering bijeen geweest, onder voorzitterschap van president Faure. De mi- nister van buitenlandsche zaken deed daar mededeeling van de berichten, welke bij hem zijn ingekomen aangaande den toestand in het Oosten. Die berichten zijn geenszins van dien aard, dat zij de onrustbarende geruchten wettigen, welke gisteren verspreid zijn. Het verlangen der groote mogendheden om door gemeen overleg het hoofd te bieden aan alle moeilijkheden, welke uit den toestand zouden kunnen voortvloeien, blijkt steeds overtui gender. Het kabinet Bourgeois zal op het protest van Engeland tegen de intrekking der phos- phaat-concessie in Ternessa antwoorden, dat het hier een zuiver binnenlandsche aange legenheid geldt. De concession zijn in de eerste plaats verleend aan Franschenvan de over tocht san vreemdelingen is der r-egoering officieel niets bekend en zij heeft dus niet te vragen of de een of andere Engelschman schade lijdt door de intrekking. In de Kamerzitting van gisteren heeft de sociaal-democraat Jaurès een voorstel inge diend tot vergemakkelijking van de scheids rechterlijke beslissing in geschillen tusschen patroons en werklieden. BovierLapierre stelde voor, de overtreding dezer bepaling door patroons strafbaar te stellen met gevangenisstraf van 1 tot 6 maanden. Basly stelde voor, eene geldboete op te leggen van 500 tot 3000 francs, zonder ge vangenisstraf. Barthou bestreed de urgentie van dit voor stel. De minister-president Bourgeois verklaarde dat de urgentie de kern der zaak niet,trof, en hij bestreed haar niet, maar, zeide hij, als de Kamer een politieke betooging wil, laat zij dan eene gelegenheid afwachten, waarop zij daartoe over eene belangrijke aanleiding beschikt. De urgentie werd vervolgens aangenomen met 255 tegen 251 stemmen. Te Parijs en in de departementen hebben tal van huiszoekingen plaats gehad in ver band met het heropend onderzoek in zake de Zuider-spoonvegmantschappijo. a. bij mevrouw Allary, weduwe van den aannemer, die het station te Lille gebouwd heeftte Marseille in de gebouwen der sSociété mar- seillaisete Toulon bij den aannemer Goiraud. Er moeten vele papieren en boeken in genomen zijn. De geestelijke orden van het departement Cètes-du-Nord, die nog niet met den ilscus in het reine zijn, zijn bij deurwaardersexploot aangemaand binnen acht dagen de achterstal lige belasting te betalen. Mag men de Figaro gelooven, dan zijn de geestelijke orden in dit departement zoo arm, dat zij de achterstallige sommen niet kunnen betalen en zullen zy moeten afwachten, wat de fiscus daartegen zal doen. Met de uitlevering van Arton wil het nog niet vlotten. De heer Taillefer, de rechtsge leerde adviseur der Fransche legatie te Londen, bevindt zich nu te Parijs, teneinde met den procureur der republiek en den prefect van politie daarover te spreken. Waarschijnlijk zal het nog wel een paar weken duren, voordat een besluit wordt genomen. BUirSCUIASD. In de aanstaande zitting van den Rijksdag zal ook een ontwerp worden ingediend ter wijziging van de wet van 1889 op de vak- vereenigingen. Naar de Frank/. Zeitg. ver neemt, zal dit ontwerp voornamelijk ten doel hebben een scherper toezicht te veroorloven op de vereenigingen, die open winkels heb ben, en den verkoop van goederen ten dienste van het landbouwbedrijf te vergemakkelijken voor de vereenigingen van landbouwers. Het strengere optreden der Pruisische justitie tegen de sociaal-democratie entegen een ieder, die »een slecht voorbeeld geeft", stelt de Tiann. Kurier op rekening van den minister van binnenlandsche zaken, Von Küller, die ook hand aan hand schijnt te gaan met de heeren uit de omgeving des keizers, hooggeplaatste militairen, die gekant zijn tegen de herziening van het militair strafrecht. Mocht liet hun gelukken hunne meeningen ingang te doen vinden bij den keizei', dan vreest het blad voor een uieuwe crisis. De minister van oorlog heeft reeds in den Rijksdag gezegd, dat hij valt met zijn ontwerp tot herziening van het militair straf recht; prins Von Hohenlohe zal het als een gebrek aan vertrouwen in hem opvatten, wanneer tegen z'yn raad de keizer het voorstel van den minister van oorlog afkeurt. ENGELAND. Het verbond van Kamers van koophandel heeft zich tot de regeering gewend om van haar te verkrijgen, dat zij uitvoering geeft aan de motie, door de speciale commisie uit het Lagerhuis in het begin van dit jaar aan genomen, en waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van het invoeren van het me trieke stelsel van maten en gewichten. De heer Arthur Balfour, eerste lord der schat kist, die de deputatie ontving, kon haar echter weinig hoop geven men zou zelf inzien dat, hoe aanbevelenswaardig de mnatregel ook zou zijn, de practische hezwaren beletten om het stelsel binnen twee jaar overal in te voeren, zooals de deputatie wenschte. Eerst moest de openbare meening beter voorbereid worden. Aan eene deputatie uit de Australische koloniën, die hem kwam spreken over den aanleg van een grooten telegraafkabel door den Atlantischen Oceaan, uitsluitend loopende over Britsch grondgebied, neen, Ju minister Ghan.berlain toegezegd dat plan, waarvan hij voor zich goede verwachtingen koestert, door eene commissie van deskundigen ernstig te zullen doen onderzoeken. De dagbladen maken de correspondente tussci.en het departement van buitenlandsche zaken en de Engelsche bemiddelaars voor de Ashantijnsclie afgezanten openbaar; en door die correspondentie wordt in hoofdzaak het bericht in de Daily News van Woensdag bevestigd. Chamberlain heeft in zoover erkend dat de Ashantijnen olücieel waren gezonden, dat bij ze uitnoodigde terug te keeren naar Coorrussi, teneinde met Prempi een twee Engelsche ambtenaren bet verdrag uit te werken, waarbij Coomassi feitelijk het Britsch beschermheerschap erkent. Maar hij blijft er op aandringen dat de Britsche resident daar een gewapende lijfwacht zal hebben. De As- hantijnsche afgezanten verzetten zich van hun kant ;r tegen, dat Ashanti aansprakelijk zou weze voor de kosten van de tegenwoordige expo j,'ie, voor zoover deze gemaakt, zijn na dat ten volle gebleken was dat de Engelsche eisehen werden ingewilligd. Zaterdag werd door den Chineeschen gezant te Londen in de Bank van Engeland weder een cheque van 4,900,000 pd. st. aan den Japanschen gezant overhandigd, in afbetaling op de oorlogsschatting van de ontruiming van Liao-Tong. Arton is gisteren ten tweeden male voor den politie-rechter verschenen. De beslissing over de kwestie van de uitlevering is totover acht dagen uitgesteld. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt gemeld: Het Russische telegraaf-agentschap meldt, dat in alleszins bevoegde kringen verzekerd wordt, dat bet verwerpen der voorstellen van den Oostenrijkschen minister van buitenland sche zaken, Von Goluchowski, door Rusland in geen enkel opzicht van invloed is op de volkomen verstandhouding, welke voortdu rend tusschen alle groote mogendheden bestaat. Naar uit Odessa aan de Times wordt ge meld, had een groot aantal Koerden, bij het achtervolgen van Armeniërs, de Russische grens in Kiein-Azië overschreden, maar de Russische troepen haalden de verstrooide Koerden in en dooden of vingen enkelen. De overige ontsnapten over de grenzen. O O S T E N R IJ E-II O N G A R IJ E. Naar verzekerd wordt, gaat de keizerin eenigen tijd doorbrengen te Kaap Martin, waar de keizer haar in Februari zal gaan bezoeken. Het Oostenrijksche eskader is gisteren on der bevel van den schout-bjj-nacht Seemann uit Pola in zee gegaan. Sir Philip Currie, de Britsche gezant te Konstantinopel, is op zijn doorreis te Wee- nen afgestapt en zal een bezoek brengen aan Goluchowski, De Nette Freie Presse herroept thans haar sensatie-telegram uit Rome, ook wat betreft de bewering als zou Duitschlands terughou dendheid in zake den toestand in Tuikije, schuld zijn aan de beweerde moeilijkbeden, welke de voorstellen van graaf Goluchowski ondervinden. Het blad zegt thans dat Duitschlands vriendschappelijke steun reeds duidelijk daar uit blijkt, dat zijn gezant Von Saurrna Jeltsch geen gehoor gaf aan de uitnoodiging des sultans tot eene particuliere audiëntie, om de verdenking te ontgaan van een zelfstandig optreden en om den Oostenrijkschen gezant Von Calice den voorrang te laten. Ook het Fremdenblatt verzekert thans, dat Goluchowski's optreden ook bij Duilschland de warmste instemming vindt. Europa treedt niet op in partijen verdeeld, ook niet als party, maar gemeenschappelijk, tot handha ving der bij gemeen overleg geregelde ver houdingen van Turkije wat ook reeds indruk heeft gemaakt op den sultan. Aan het besluit der gezanten om, zoo noo- dig, tweede stationsschepen naar Konstanti nopel te zenden, zal voorloopig geen gevolg worden gegeven. Ook het Oostenrijksche, voor Konstantinopel bestemde schip Sebenico blijft voorloopig te Smyrna. In de Hongaarsche-Kamerzitting van giste ren heeft de minister-president, antwoordend op eene interpellatie van Ilelfy over den stand van zaken in het Oosten, verklaard den tegenwoordigen toestand niet geschikt te achten om deze zaak a fond te behandelen. Het was noodig dat de mogendheden de aan dacht der Turksche regeering vestigden op het gevaar, door de onlusten verwekt, en op de noodzakelijkheid dat daartegen maatrege len werden genomen. Het optreden der mogendheden heeft een gelukkigen uitslag gehad, want de Turksche regeering heeft be tuigd vast voornemens te zijn de rust te her stellen, en voor dat doel een groot gedeelte van hot leger gemobiliseerd. Tusschen de mogendheden onderling heerscht volkomen eenstemmigheid ten aanzien van het hand haven van den status quo in het Oosten en in dat doel moet men de verklaring zoe ken van het zenden der oorlogsschepen naar de Turksche wateren. De Oostenrijksch-Hon- gaarsche schepen hebben ook het bevel ge kregen zich naar de Levant te begeven. De minister stelde ten slotte in het voor uitzicht dat het gemeenschappelijk handelen der mogendheden den gewenschten uitslag zal hebben. Met groote meerderheid van stemmen ver klaarde de Kamer akte te nemen van deze verklaringen. De uitslag der verkiezing van 79 afgevaar digden voor de plattelandsgemeenten in den

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1