öiBnenLTiidsche Berichten. Boheemsehen Landdag is, dat gekozen zijn 43 jong-Czechen, 26 Duitsch-liberalen, 3 Duitscb- nationalen, 2 agrariërs, 1 oud-Czech, 1 lid van de katholieke volkspartij en 1 wilde, terwijl 2 herstemmingen moeten plaats hebben. ITALIË. Gisteren, bij de opening dor Kamer, deelde de voorzitter mede, dat documenten be treffende het proces-Gudilü bij bet bureau zijn gedeponeerd. Giolitti sprak zijne blijd schap daarover uithij verklaarde bereid te zijn rekenschap af te leggen van hetgeen hij gedaan heeft zoowel toen hij minister was, als in zijne hoedanigheid van afgevaardigde. Be documenten werden naar het bureau teruggezonden. SPANJE. Twee bataljons infanterie zijn gisteren naar Cadix vertrokken om zicli in te schepen naar Cuba. Zij v rden uitgeleid door eene groole, geestdriftige menigte. B U L O A It IJ E. Vorst Ferdinand heeft den czaar een tele gram van gelukwensching gezonden met de geboorte van de grootvorstin Olga; de czaar moet daarop minzaam geantwoord hebben. TURK IJ E. Het bevel des sultans, dat zonder onder scheid van ras of geloof moet worden opge treden tegen de schuldigen aan de jongste ongeregeldheden, schijnt reeds vruchten te dragen. Althans de voorzitter der commissie van controle op de uitvoering der hervor mingen in Armenië, Schakir-pacha, seint uit Erzeroem dat Hoessem pacha Haidaramli, een opperhoofd der Koerden, tevens officier der Hamadie-ruiterij, voor eeu militair ge rechtshof is gedaagd om zich te verantwoor den over zijn optreden in Armenische dorpen in de buurt van Bitlis, Volgens een telegram uit Beiroet blijven de berichten uit het binnenland van Syrië verontrustend. De Droezen van Haveran heb ben drie dorpen bij de bronnen var den Jor- daan geplunderd en den hoofdman van het district gewond; ten zuiden van het vilajet Beiroet komen voortdurend botsingen tusschen de Droezen en de Mutualis voor. De Mutualis zijn opgeroepen om onder de redifs te dienen, maar zij weigeren daaraan gehoor te geven, uit vrees dat hunne dorpen tijdens hun afwe zigheid door den vijand worden geplunderd. De Turksche autoriteiten te Beiroet hebben bevel gekregen de reserve onder de wapenen te roepen, een maatregel die groote onte vredenheid wekt bij de Mohammedanen. Een deel van die reserve most den opstand der Droezen dempen, en de rest zal naar Aleppo gaan om de Armenische benden in toom te houden. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat onder de Armeensche winkeliers een soort van paniek heerscht, en zij hun winkels willen sluiten, bewerende dat Konstantinopel niet veilig meer is. De Oo«teririjksche kolonie is bezig, wegens de onlusten zich tot ver weer te orgaoiseeren en een groot aantal Kroaten te wapenen. Ten huize van den heer Cambon, den Fransclien gezant te Konstantinopel, is een bijeenkomst gehouden door de gezanten van Oostenrijk, Italië, Duitschland, Rusland en den Britschea zaakgelastigde, om eenige bij komstige maatregelen ten behoeve der Azia tische provinciën te bespreken en aan de Porte voor te stellen. Waarin die voorstellen zullen bestaan, is nog niet bekend. Volgens de Turksche lezing waren de on geregeldheden te Marsowan weer door de Armeniërs uitgelokt. De Amerikaansche zen- deüngspost heeft oiet geleden, en de rust is nu hersteld. Uit het binnenland van Klein-Azië komt het bericht dat Armeensche vrouwen en kin deren worden gedwongen tot het aannemen van den islam. De positie van denArmeen- sclten patriarch, die om zoo te zeggen tusschen de Turken en de Russen bekneld is geraakt, moet ver van benijdenswaardig zijn. Hij heeft opnieuw een beroep gedaan op de mogend heden. Te Konstantinopel spreekt men over dwangmaatregelen tegen de Armeensche bladen en de mishandelingen waaraan de Armeensche gevangenen eenigen tijd geleden blootstonden om hen te dwingen de organi satie van het Armeensche comité bekend te maken aan de autoriteiten. AMERIKA. In het zuidoostelijk deel van Canada, 60 kilometer van de hoofdstad Quebec, is door lersche kolonisten eene nederzetting geves tigd, Lowe genaamd. De bevolking, die zich weinig met de buitenwereld bemoeit, heeft steeds geweigerd belasting te betalen en tot dusver heeft de regeering daarin berust, maar ditmaal heeft zij vast besloten haar recht te doen gelden. Eene sterke afdeeling politie werd met de belastinggaarders naar Lowe gezonden om de verschuldigde pennin gen te innen, doch de planters, op hunne komst voorbereid, vernielden de wegen en sloegen 's nachts hunne rijtuigen stuk, terwijl zij eene zoo dreigende houding aannamen, dat de hulp der militie moest worden ingeroepen. Zondagochtend is nu eene afdeeling dragon ders en infanteristen, te zamen 100 man, uit Ottawa naar Lowe vertrokken, maar inmid dels hebben de wanbetalers hun vee in het gebergte gedreven en hunne bezittingen in veiligheid gebracht, zoodat er niet veel te halen zal vallen. Men vreest dat het tot bloe dige gevechten zal komen, maar de regeering moet voornemens zijn voor niets terug te deinzen. Aan de Daily Chronicle wordt uit New- York van Woensdag gemeldDe spoorweg trust, ontworpen met het doel om de vracht prijzen te regelen op tien van de grocte spoorwegnetten der Yereenigde Staten en van Canada, is thans een voldongen feit. De arti kelen der organisatie van de dusgenaamde Centrale Verkeersvereeniging werden Woens dag geteekend, waarna eene centrale com missie van controle met nagenoeg autocrati sche macht formeel werd benoemd. Algemeen meent men hier dat het inliet leven roepen van deze reusachtige trust eene schending is van den geest en ook spoedig in strijd zal blijken met de letter van de tusschen de verschillende staten der Unie bestaande handelswet. De Braziliaansche regeering moet beslist hebben dat het geschil met Engeland in zake het eilandje Trinidad niet aan een scheids rechter kan worden in handen gegeveu, aan gezien Brazilië's rechten op dat eilandje on betwistbaar vaststaan. Bartholomeo Maceo, vice-president derCu- baansche republiek, is te Philadelphia aan gekomen om de erkenning van zijn republiek te vragen van hare groote Amerikaansche zuster. CHINA. Blijkens een bericht uit Wladiwostock slechten de Japanners de vestingwerken van Port Arthur, alvorens die zeehaven te ont ruimen. JAPAN. Een lid van het Japansche gezantschap te Petersburg heeft aan een medewerker van een daar verschijnend blad verzekerd, dat zijne regeering de bewijzen in handen heeft, dat een Europeesche mogendheid de hand heeft gehad in het oproer te Seoul. De Japan sche regeering verkiest echter te zwijgen. EERSTE KAME.l DER STATEN-GENERAAL. Blijkens het afdeelingsverslag van de com missie van rapporteurs uit de Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de Indische begrooting over 4896, betuigden onderscheidene leden ingenomenheid met 's ministers beleid. De meerderheid vond den toestand in Atjeh over het algemeen bevredigend, en deze leden zouden het ernstig betreuren indien het op treden van den nieuwen legercommandant en zijn bezoek aan Atjeh zouden leiden tot het verlaten van het sedert 1892 en 1893 gevolgde stelsel. Men had in het algemeen geen bezwaar tegen het nemen van eene nieuwe proef met de opium-regie op uitgebreider schaal in de residentiën ProbolingoPassoeroean en Bezoeki. Doch, ook afgezien van de voornemens ten opzichte van het aannemen van duiten, had men wel eenige bedenking tegen de wijze, waarop de proef, welke toch eene gelegen heid moet geven tot vergelijking tusschen het pacht- en het regie-stelsel, zoude genomen worden. Onderscheidene leden drongen dan ook aan op waarborgen voor eene goede vergelijking. Door vele leden werd gewezen op de be hoefte aan gelegenheid om de oorlogsschepen te dokken, zoowel in het oostelijk als in het westelijk deel van onzen Archipel. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 November. Personeel. De beraadslaging over art. 2 (hefiïng der belasting van gebouwen en gedeelten van gebouwen met hunne aanhoorigheden) en de daarop voorgestelde amendementen, werd voortgezet. Door overneming, na eenige gedachten- wisseling, door den minister van financiën van het eerste gedeelte van het amendement van de commissie van rapporteurs, is thans duidelijk uitgemaakt, dat belast zullen worden die perceels-aanhoorigheden, welke uitsluitend tot uitspanning, vermaak of genot dienen, maar dat onbelast blijven de aanhoorigheden van een perceel, welke tot uitoefening van een beroep of bedrijf dienen, behalve eenige uitzonderingen. Door verwerping van het tweede gedeelte van het bovenbedoelde amendement met 52 tegen 34 stemmen is voorts bepaald dat vrij gesteld blijven de voor het publiek toeganke lijke gronden van buitenplaatsen, voor zoover zij niet behooren tot eenige sociëteit, enz. Bij art. 4 ontwikkelde de heer Yan Delden een amendement van de commissie van rap porteurs, strekkende om dan winkel-vrijstel ling uit de wet te lichten. Yoorts heeft de heer Kerdijk zich verklaard tegen de uitsluiting van den vrijdom van zoo danige inrichtingen van publiek nut, waar (met een philanthropisch doel) voorstellingen enz. mogen gegeven worden tegen entree. Al thans de heffing van een geringe entree moet reden zijn om van de belasting vrij te stellen. De heer Schaepman ondersteunde den wensch van den heer Kerdijk, vooral met hel oog op den Roomsch-katholieken volkshond. De heeren Everts en Kolkman bepleitten de algeheele vrijstelling van kostscholen met inwonende leeraren en leerlingen. De heer Borret verdedigde de winkel vrijstelling wegens de hooge winkelhuren in groote steden vooralinsgelijks de heer Ger ritsen, die het verhalen van de belasting op de klanten afkeurde. De minister handhaafde de vrijstelling van de kostscholen en de winkels, en was bereid om nuttige inrichtingen, die geen hooger éntree-prijs dan 20 cent heffen, vrij te stellen. Aan den heer Donner antwoordde hij, dat krankzinnigengestichten en inrichtingen voor zenuwlijders van belasting vrijgesteld worden. De commissie stelde nog voor om een uitstallingslokaal niet te begrijpen onder de vrijstelling. De heer Goeman Borgesius achtte de winkelvrijstelling onbillijk tegenover de schat kist en de meerderheid der belastingplichtigen. De heer Borret signaleerde nog, dat, bij niet-vrijsteiling, de hooge huurwaarde den winkeliers ook den kinderaftrek ontneemt. Het amendement om winkels en uitstal lingslokalen niet vrij te stellen, werd aange nomen met 63 tegen 27 stemmen; insgelijks werd aangenomen met 62 tegen 28 stemmen het amendement van den heer Yan Dedem, tot vrijstelling der bergplaatsen van rijtuigen voor gemengd gebruik, en met 52 tegen 38 stemmen het amendement van den heer Bou- man, tot vrijstelling der ambtenaarskantoren in particuliere woningen, terwijl het amen dement der commissie tot vrijstelling van woninggedeelten van kostscholen, verworpen werd met 67 tegen 23 stemmen. SCHIEDAM, 22 November 1895. Naar wij vernemen, is door de vakafdeeling branderijbedrijf, van den R.-k. Volksbond", een circulaire verzonden aan H.H. branders, teneinde hen uit te noodigen in de volgende week eene vergadering bij te wonen in het gebouw van dien hond, om maatregelen te overwegen in het belang der brandersknechts, betreffende eene betere verdeeling van den arbeid, Zondagsrust en gelijkmatige loonrege ling. Wij hopen dat deze vergadering tot het door de brandersknechts gewenschte resultaat leiden zal. De heer Ch. D. W. Boissevain, bij kon. besluit van 19 Augustus benoemd tot consul- generaal te Montreal, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Blijkens mededeeüng van den consul-gene raal te Lissabon, bevat de Portugeesehe- staatscourant van den 15n dezer een kon. besluit, waarbij de invoer van 140,000 tonnen buitenlandsche tarwe, gedurende het loopende landbouwjaar, te rekenen van af dien datum tot op den 31sten Juli 1896, veroorloofd wordt. Het inkomend recht zal 20 reis (pl.m. 4 ct. Ned. Ct.) per kilo bedragen. Aan de Tweede Kamer is een adres ge zonden door bestuursleden van de s Vrije- Vrouwenvereeniging", in dezen optredende- voor genoemde vereeniging volgens besluit, genomen op de vergadering van 30 October, met het verzoek le. de ministerieele voorstellen, voorko mende op de begrooting voor 1896, voor zooverre betreft de subsidieering van indu strie- en huishoudscholen, wel te willen be krachtigen, en 2e. volgens het denkbeeld, door eenige Kamerleden in de afdeelingen geopperd, de rijkskweekscholen ter opleiding van onder wijzers ook open te stellen voor onderwijze ressen. De kilometerboekjes, die van 1 December af op de lijnen der staatsspoorwegen en opden centraalspoorweg in werking treden, zullen op alle groote stations binnen 4 uren nadat het verzoek daartoe wordt gedaan verkrijg baar zijn. Op de kleine stations moeten zij een dag te voren worden aangevraagd. Met hoeveel brutaliteit de dieven, die bij den vleeschhouwer v. S. in het Hang te Rot terdam f 500 gestolen hebben, te werk gingen, is eenigszins uit het navolgende af te leiden De inspecteur van politie H. Brinkman, die een hunner, zekeren K,, in de Paddegang op het Haagscheveer arresteerde, nadat deze, zich achtervolgd wetende, daar de vlucht ge nomen bad, er niet aan deökende dat die gang doodloopt, werd daarbij achter in deze nauwe en bij avond zeer donkere gang on verhoeds met een dolk bedreigd. Gelukkig kon de inspecteur nog intijds den pols van IC. grijpen en hem het wapen uit de hand wringen. De zesde medeplichtige in dezen diefstal is nog niet in handen. Toch is reeds geble ken dat de dieven zich met hun aanhang, behalve te Amsterdam, waar de buit grooten- deels verleerd werd, ook nog in andere plaat-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2