VEREOOPING. in het njeiaar verlap: Oemengde Berichten. Post en Telegraphïe. O ii derwij s. ReolitziakeTj. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. ADYERTENTIEN. Openbar© Vrijwillige Prima Nieuwe Engelsche BAL LAST- en KOLENSCHOP PEN, eiken en grenen BIN TEN, BIBBEN, PLANKEN, DEUREN,BRANDHOUT enz. Een prachtige zeearend, met een vlucht van 2 M 3 dM, is Dinsdag door een visscher te Uitwellingerga (bij Sneek) gevangen. Het dier ■was aangeschoten, maar kwam toch brutaal op den visscher af, toen deze, gewapend met een stok, liet wilde bemachtigen. Met behulp van een paar dorpsgcnooten wist hij echter spoedig den vogel te knevelen. In Friesland heeft het gisternacht sterk gevrorenonderscheiden vaarten en slooten zijn met ijs bedekt. Op den trein, welke 9.20 uit Utrecht ver trekt, wilde Woensdagavond tusschen Maars- bergen en Venendaal een der reizigers naar zijn hoed grijpen, die uit het portierraam was gewaaid. Ongelukkig viel hij uit den trein, daar het portier niet gesloten was, en werd door een uit Arnhem komenden trein overreden. Nadat men den trein had doen stilhouden en achteruitstoomen, vond men het lijk, dat vervolgens naar het Diaeonessenhuis te Arn hem is vervoerd geworden. Te Doetichem zijn valsche 50-pfn.-stukken in omloop. De kleur is iets blauwer dan die der echte en ze zijn blijkbaar hoofdzakelijk samengesteld uit lood. Donderdag begaf zich te Breda een paartje naar liet stadhuis om aangifte te doen dat zij in het huwelijk wenschten te treden, waar van de bruidegom ruim 17 en de bruid 16 jaar was. Behalve de 8 personen, te Neer aange houden als verdacht van opzettelijke vernieling van goederen en met vereenigde krachten, is nu nog een negende, de ontslagen school meester G. C. uit Weert, aangehouden voor dezelfde zaak. Het komplot schijnt compleet te zijn. Apeldoorn. Met den gewonen trein van 10.10 vertrok gistermorgen via Zutfen de prinses Bentheim met haar gevolg van het Loo. Tot aan het station Apeldoorn werd haar uitgeleide gedaan door de Koningin- Regentes met de hofdame baronesse Van Ittersum en den kamerheer graaf Van Lim burg Stirum. In sommige dcelen van Wales hebben over stromingen plaats gehad. Tengevolge van zware regens in het noorden zijn de Severnde Dee en de Conway mijlen ver buiten hare oevers getreden en hebben duizenden acres in het Sage land overstroomd. Het late gewas is er door vernield ook zijn twee mannen en is veel vee verdronken. Van de werf Thomson aan de Clyde is te water geloopen het Engelsche oorlogsschip Ju piter, tj'pe-Magnificent, met 15.000 ton inhoud en een machine van 12.000 ind. panrdekr. Het schip, dat 44 kanonnen voert, moet 11A knoop loopen on beeft f 10.800.000 gekost. De Franscha «Volksbond" tegen drankmis bruik heeft, na een belangrijke rede van den afgevaardigde Siegfried die o. a, aantoonde dat het, alcoholverbruik in Frankrijk sedert 1830 is gestegen van 1.12 tot 4.04 liter 'sjaars per hoofd, en het getal drankhuizen van 1 op 113 tot 1 op 48 inwoners een commissie benoemd, die met andere vereenigingen 'een wetsvoorstel zal ontwerpen tot beteugeling van het misbruik en dat ontwerp aan de Kamer zal doen aan bieden. Drie Kamerleden hebben in de commissie zitting. Op den New-Toik Central-spoorweg hebben vier knapen moedwillig een trein doen ontsporen, bij welk ongeluk twee menschen gedood en tien gewond werden. Een der jonge boeven is reeds gevat en hij heeft alles bekend. Nog geen drie weken geleden werd op dezelfde plaats een aanslag gepleegd op denzelfden trein. Art. 7 der «Voorschriften ter uitvoering van den dienst der pakketpost, bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest", vastgesteld bij n°. 23 der Verzameling van 1894, wordt gewijzigd als volgt «Alle pakketten, waarvan de inhoud kleiner is dan 1 dM3., alsmede alle pakketten met eene aangegeven waarde of verrekening yan een honger bedrag dan f 12.50 worden met de brievenpost verzonden. Alleen de pakketten met aangegeven waarde of verrekening worden daarbij op het advies vermeld, onder de inschrijving van de aange- teekende stukken." Het kantoor te Warmond is mede voor den dienst der telegraphische postwissels opengesteld. Bij het examen teekenen I. o,, gisteren te Rot terdam gehouden, is geslaagd mej. Cath. Vormer van Schiedam. Omtrent de vernietiging door den minister van de benoeming des heeren Bitter tot tijdelijk leeraar aan de II. B. S. roet 5-jarigen cursus omdat hij alleen akte A. midd. onderw. bezat, schrijft men uit Schiedam aan het flbl. o. a. het volgende De heer Bitter zou alleen in de eerste twee klassen les behoeven te geven. De heer B. staat bovendien hoog aangeschreven als een voor treffelijk onderwijzer, en daar hij aan da school voor M. U. L. O. werkman is, die tot li. B. S. voorbereidt, zou hij voornamelijk de leerlingen terugkrijgen die deze school pas kort geleden verlaten hadden. Maar nu bracht de C. v. T. tegen die benoeming bezwaren in bij den minis ter (dit is nu nog we! met officieel bekend, maar iedereen hier weet het) en deze vroeg natuurlijk om inlichting bij den inspecteur van het M. O. De inspecteur had toestemming ge geven in de meening, dat men te Schiedam de benoeming wenschte nu echter van hieruit daarentegen oppositie kwam, werd de zaakgansch anders en nu adviseerde hij aan den minister de benoeming niet goed te keuren, wat deze dan ook heeft gedaan. Dit is derhalve geschied, omdatmen het in Schiedam zelf gewild heeft en men e,r om verzocht heeft. In verband met de kwestie-Bitter te Schiedïfn meldt men ons, dat ook te Veendam twee leeraren, die het radicaal voor een 5-j. H. B. S. niet hebben, tijdelijk werkzaam zijn, namelijk die voor de Fransche en Duilsche talen. Heden wordt voor de rechtbank te Haarlem de instructie in de zaak tegen mevreuw v. W. te Krommenie voortgezet. De Arrond-Rechtbank te Alkmaar heeft C. F. M. en J. de G., te Amsterdam, de 2e in hech tenis (dezelfde die verleden week uit het Rechts- gebouw te Alkmaar ontvluchtte) wegens diefstal, ieder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ncd.-Herv. Kerk. Beroepen: te Oudenhoorn en te Domburg de heer C, van der Hoeven Jr., cand. te Rotter dam te Nieuwpoort de heer J. H. Eijkman, cand. te Amsterdamte Nieuw-Durdreeht (toez.) de heer II. A. Stegenga, cand. te Garst- huizen te Seliingen (Gr.) ds. J. B. Vegter, te Ommelanderwijk en Zuidwendingte Lopik de heer H. Smelt, cand. te Vriezenveen te Hagestein ds. W. R. Kalshoven, te Kesteren. Aangenomen: naar Halte door den heer G. Posthumus Meijjes, cand. te Amsterdam naar Kattendijke door den heer J. G. M. Andreae, cand. te Woudenberg. Bedankt: voor Hollandscheveld door ds. J. H. Gunning E.Bz., te Leersum voor St.- Annaland door ds. J. W. Drost, te Biezelinge. In de gemeente Beüen heerscht een felle strijd op godsdienstig gebied. Zondagavond werd aan ds. Montijn van Groningen, die aldaar een pre dikbeurt zoude vervullen, de toegang tot het kerkgebouw geweigerd op grond van een besluit van kerkvoogden en notabelen om bij alle ker kelijke verwan ing, welke hier in zake van be roepskeuze heerscht, des Zondagsavonds geen dominees van orthodoxe richting in de kerk te laten optreden. Er was een groote menigte nieuwsgierigen op de been wanordelijkheden kwamen echter niet voor. Christ.-Geref. Kerk. De christ.-geref. kerk telt thans in het geheel 40 gemeenten en 7 zendingstations, die bediend worden door 10 predikanten. De lessen aan de theologische school te 's-Gravenhage worden ge volgd door 3 theologische en 4 literarische stu denten. R.-k. kerk der oud-bisschoppelijke cleresie. Onder de geschenken, den heer Gul, aartsbis schop, Donderdag aangeboden, zijn nog met vermeld die van de geestelijken, die hunnen opperpriester cenen fraaien crapeaud en twee staalgravures in lijst, naar schilderijen van Israel*, aanboden. O U R G E R I. IJ KR S T A N D. Geboren s 22 Nov. Abraham, zoon van A. L. den Outer en C. Belonje, Groenelaan. Cornelia Elisabeth, dochter van J. Vre- denbregt en D. M. Maartense, Houtstraat. Christina Alberdïna, dochter van M. J. Groenhorst en I. A. Weidler, Ged. Baansloot. Catharinus, zoon van F. W. Ossenforlh en S. O. van der Mark, Singel. Overleden: 22 Nov. Barend Kok, oud 25 jaar en 10 maanden, Adrianastraat. Johannes Machiei Leunisse, oud 38 jaar en 2 maanden, Gasstraat. Schiedam 23 November. Koggeper 2100 kilo Helena f 105/112 6/w, Gerstper 1950 kilo Donau f104 6/w. maïs: per 2000 kilo Mixed f101 6/w. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 9'A, der Makelaars - '10, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting, üigioclingf 1.80 per ketel. Maassluis, 22 November. Kaas. Aangevoerd 8 stapels, wegende 1962 kilo; prijs 18'/, a 231/2 ct. per kilo. Handel zeer vlug. Naaldwijk, 21 November. Heden werd besteed voor: appelen fl.50 a 3.peren f 1.10 a 2.uien f0.55 a 0.65, spruitkool f0.60 a 0.85 per kin; tafelperen 2 a 8 ets., tafelappelen 3 a 12 ct. per stuk; druiven f 0 55 a 0.85 per KG. Op de veilingen: bellefleurs fl.45 a 1.65, zoete appelen fl.50 a 1.85, fijnere fl.75 a 2.40, kleiperen fl.a 1.20, fijnere fl.50 a 1.90, spruitjes f0.50 a 0.65, kroten f0.30 a 0.40, peen f0 32'/s a per kin; uienfl. a 1.10 per baal; roode kool f 1.50 a 2.50, witte fl.50 a 3.per 100; blauwe druiven f0.60 a 0.90 per KG. Leiden, 22 November. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt38 stieren f 51 a 192, 312 vette ossen en koeien f116 a 248, of 48 a 64 c. per kilo, 235 vare dito f85 a 186, 295 graskalveren f 13 a 60. 36 vette dito f 35 a 80, of 60 a 85 c. per kilo, 9 nuchtere dito f 15.a 22,1048 vette schapen f16.a 33.of 30 a 35 c. per kilo, 110 weide dito f13.a 21,lammeren fa 156 magere varkens f 13 a 20, 228 biggen f2.50 a 12,veulens fa paarden fa 177 kalf-en melkkoeien f100 a 230. Amsterdam, 23 November. Rogge op levering onveranderdper Maart f102, 101 per Mei f103, 102. Kampereiland, 21 November. Hooi. De handel in dit artikel is nog verre van ■willig gestemd en daarom laat de verzending veel te wenschen, ook van geperst hooi is nage noeg geen altrek. Men besteedt van f 1011 per 500 KG. Antwerpen, 23 November. Petroleum prijsh.Aroerik. per Nov. fr, 19 Va Jan. fr, 19%; eerste 3 maanden fr. 19%; Russische in loco Ir. 18. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, bij liet smartelijk verlies mijner dierbare Ecbtgenoote ondervonden, betuig ik mijn welgemeenden dank. J. G. H OSMAN. Schiedam, 23 November 1895. De Notaris II. B. E. BLA1SSE, te Schie dam, zal op Vrijdag 29 November 1895, des voormiddags te lï uur, bij veiling, en op Zaterdag 30 November SSOó, des avonds te 8 uurbij afslag, telkens in »Musis Sacrum", aan de Lange Haven ttj- S c h i e d a m I. Een u elf n gericht, hecht en sterk JIEEKENMUIS met daarnaast gele gen gt'-ng, aan de Korte Haven no. 3iL te Schiedam, kad. sectie C no. 256 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer IGO vierkante ellen. Het huis bevat beneden: behalve ruimen kelder, met vvijnhokken en berg plaatsen, een kantoor met kluis; ver der fraaie marmeren gang, ruime suite van 2 kamers, en keukenbovendrie kamers en alkoof en daarbovenkamer, grooten zolder met meidenkamer en vliering; en is voorzien van gas- en- waterleiding, marmeren schoorsteen mantels, vaste kasten en verdere ge makken. Grondbelasting f 69.50. II. Een achter perc. I gelegen, hecht en sterk PAKHUIS met drie zolder» en vliering, met uitgang naar de West- vest, kad. sectie C no. 255 en gedeelte van no. 948, groot ongeveer 88 vier kante ellen. Grondbelasting ƒ17.35. III. Eene BRANDERIJ met 2 rnwkc- tcls, 1 distilleerketel, 89 bakken, koperen bovenbak en EKF, gelegen naast perc. I aan de Korte Haven no. 31, met de noodige werktuigen en ge reedschappen, kad. sectie C no. 257 en gedeelte van no. 256, ter grootte van ongeveer 187 vierkante ellen. Grondbelasting ƒ29.31. IV. Eene BRAKdËRIJ met 2 ruw ke tels, I distilleerketel, 12 bakken, koperen bovenbak, chylkctcl en ERF met loods, gelegen achter perc. III en uitkomende aan de Wesivest, met de noodige werktuigen en gereed schappen, kad. sectie C no. 948, ge deeltelijk, ter grootte van ongeveer 289 vierkante ellen. Grondbelasting ƒ35.17. Betaling der kooppenningen 16 December 4895. De panden zijn dadelijk te aanvaarden ci> zijn te bezichtigen op Dinsdag en Woensdag 26 en 27 November a.s., van 10 tot 4 uur, op vertoon van een toegangsbewijs, afge geven door genoemden Notaris, ten wiens kantore, Nieuwe Haven 131, nadere inlich tingen te bekomen zijn. De Deurwaarder A. BOSMAN is voorne mens op Trijdag 29 November a.s., des voormiddags ten ÏO ure, aan den Noord- molen publiek te verknopen:

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2