A0. 1895. ondag 24 en IVSaandag 25 November. N°. 8926. Ticeede Blad. Feuilleton. De strijd om het bestaan. 1ST g- a enveertigst© Jaargang1. g Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER^ J. ODÉ. BnUenlaptlsclie Berichten. «RWÏ3 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKSAtl: BOTHSrSTBA A 9 7 O. AnvERTENTiEPBus van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf f40* Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A K K ft IJ K. De Kamer heeft gisteren bij eindstemming het ontwerp tot lieiziening der successie belasting met 40 i tegen 125 stemmen aan genomen. Verworpen werd met 393 tegen Dl stemmen, een amendement van Jules Guesde (socialist) tot heffing van een extra recht van suecessiën boven fr. 5000, waar van de opbrengst zou strekken ten behoeve van een te stichten nationaal fonds voor school voeding. Het Kabinet heeft besloten om een inter pellatie over de verantwoordelijkheid voor de expeditie op Madagascar onmiddellijk aan te nemen. Verder verklaarde de premier in den ministerraad, dat Cuneo d'Ornano hem een brief heeft geschreven, waarin deze meldde dat hij voor de behandeling van zijne inter pellatie over de grondwetsherziening een week uitstel zou vragen, om de discussie ruimer te kunnen doen zijn. Het gouvernement zal dus voorstellen om den 29sten November voor deze algemeene discussie te bestemmen. Verder verklaarde de premier nog, dac hij de absurde wetsontwerpen van Trarieux en anderen op het recht van verceniging, die aan spoorwegbeambten en alle staatswerk lieden het recht van het werk te staken ontnemen, verwerpt. De commissie uit de Kamer tot onderzoek van het wetsontwerp, bepalende welke be trekkingen onverecnigbaar zijn met het man daat van afgevaardigde, heeft over eenige punten van dat ontwerp do regcering ge raadpleegd. Deze verklaarde echter dat zij zich houdt aan het ontwerp zooals zij het aan de Kamer heeft voorgelegdde regeering wil noch in uitbreiding van het aantal dier be- tiekkingen noch in inkrimping daarvan toe stemmen. Hoogstens aanvaardt zij eenige redactiewijzigingen. Wel wil de regeering een artikel invoegen waarbij aan parlementsleden verboden wordt, van hipn naam en kwaliteit gebruik te maken om een onderneming, waarbij een beroep gedaan wordt op het open baar crediet, aan te bevelen. Een minderheid van de commissie ver klaarde een tegen-ontwerp te zullen indienen. In een partij vergadering van de zgn. regee- rings-republikeinen is geconstateerd dat deze partij der regeering vijandig is. Toch is men het niet eens over de tegen deze regeering te volgen taktiek. Zoo wilde b. v. Raynal wachten met de oppositie, totdat het radicale ministerie een volledige ondervinding had opgedaan. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft den Oostenrijk-Hon- gaarschen gezant te Berlijn, v. Szögyeny- Marich, Zaterdag een dubbele onderscheiding verleendten eerste door eerst in den loop van den dag zijn komst aan den familiedisch van den gezant te doen aankondigenver volgens door daar te verschijnen in de uni form van generaal der Oostenrijks,che cavalerie, waarin hij zich te Berlijn nu voor de eerste maal heeft vertoond, nadat deze rang hem te Stettin door keizer Frans Jozef bij de keizermanoeuvres verleend was. Aan tafel waren, behalve het gezin van den gezant en de leden van het Oostenrijksche gezantschap, alleen nog de rijkskanselier prins Ilohenlohe en de staatssecretaris Freiherr v. Marschall- Bieberstein genoodigd. De keizer vertoefde meer dan twee uren in de woning van den gezant. Deze onderscheiding, den ambassa deur bewezen, geldt voor een nieuw bewijs van de voortreffelijke verstandhouding, die bestaat tusschen de beide verbonden en nauw bevriende monarchen, den keizer van Duitsch- land en keizer Frans Jozef. De regeering heeft besloten met ingang van 1 April a s., bij wijze van proef, op de rijkswerf te Dantzig den achlurigen werkdag in te voeren. De reeds aangekondigde besprekingen aan het Rijn-Elbe-kanaal hadden tot resultaat, dat de naastbetrokkenen, in plaats van te kiezen tusschen het Süd-Emscher- en het Lippetracë, den gelijktijdigen aanleg van beide lijnen voorstellen. De belanghebbenden aan den Rijn zijn voor de Süd-Emscher-richting, de Westfalers zijn voor de Lippe-lijn. Beide groepen beloven slechts een garantie-subsidie hunner provinciën ingeval hun lijn aangelegd wordt. Daar de totale kosten der beide lijnen bi; dadelijken aanleg ook naar verhouding lager zijn, aangezien een groot deel van het bij wei k, b.v. het graven van de kanalen voor rijtn watertoevoer voor de twee dezelfde zijn, verklaarde zich ook de regeering geneigd, beide plannen tegelijk uit te voeren. In het bijzonder beweren de belanghebbenden, dat op liet Sud-Emscher kanaal voor het verkeer van het Montaan-gebied naar den Rijn naar alle waaischijnlijkheid dadelijk zoo volkomen beslag gelegd zal worden, dat het niet nog voor het eigenlijke transito-verkeer zou gebe zigd kunnen worden. B E L G E. De regeering van den Kongo-Slaal heeft be-loten, kapitein Lothaire voor een Bel gischen krijgsraad te brengen. Volgens blijkbaar officieele inlichtingen, wil echter de Belgische regeering zich liefst niet in het geval mengen. De Soir logenstraft het bericht dat kapitein Lothaire voor den krijgsraad van Brabant zal terechtstaan. Voor welk gerecht Lothaire zal moeten verschijnen, is nog niet beslist. ENGELAND. Koningin Victoria ontving Woensdag op Windsor de hoofden uit Bechuana-larid (Zuid- Afrika) ten gehoore, die aan H. M. werden voorgesteld door den minister van koloniën Chamberlain. De hoofden gaven den wensch te kennen onder het bestuur der koningin te blijven leven, en legden als geschenken eenige luipaard-vellen aan II. M.'s voeten waarop vanwege de koningin aan ieder der hoofden een souvenir veieerd Werd. Sir Henry Ponsonby, oud-generaal en lan gen tijd particulier secretaris der koningin van Engeland, is te Londen overleden in den ouderdom van 70 jaren. De Londensche School-board heeft zich met 20 tegen 15 stemmen vereenigd niet de con clusie van de minderheid der commissie voor de kwestie van het verstrekken van voedsel aan schoolkinderen op de scholen. Deze con clusie was dat'de particuliere liefdadigheid dezen vorm van armenzorg genoegzaam kan behartigen. Jn eene te Carlisle gehouden vergadering van gemachtigden van scheepsbouwmeesters aan de Clyde, de Tyne, de Wear, de Tees en van Belfast is besloten tot oprichting van een bond van patroons ter bescherming van de gemeenschappelijke belangen. De toestand te Belfast en Glasgow blijft vrijwel onveranderd. Anderson, de secretaris der Amalgamated Society, leeft een beroep gedaan op de vakvereenigingen in het ko ninkrijk, om de niet bij een trade union aan gesloten machinemakers, die door de lock-out te lijden hebben, te helpen. Roman van Roniiold Ortmaxn. 9. »'t Verwondert mij, liefste Edith, dat gij mij rooit over dezen uwen vriend een woord gesproken hebt," zei do piofessor, toen zij al leen waren, nik wist aanvankelijk niet recht welke houding tegenover hem to moeten aan nemen." Zij had zich naast lietn neergevlijd en vleiend speelden hare blanke vingeren "met zijne grij zende lokken. «Kunt gij het mij euvel duiden, Ludwig, dat ik in uw bijzijn aan niets denk dan aan u •aan onze liefde Zeker zou ik u ook wel eens over hem gesproken hebben, want.... hij ver dient onze waardeering ten volle." iNu, wij willen zien wat wij voor hem doen kunnen. Alleen, dit beken ik eerlijk, zou ik niet gaarne zien, dat hij u al te dikwijls kwam be zoeken. Niet dat ik jaloersch ben, maar alleen om opspraak te vermijden. Gij zult wel gevoe len, wat ik bedoel, mijn schat." Edith sloeg hem den arm om den hals en kuste liem op de wang, sik zou er waarlijk trotsrh op zijn, geliefde, u een weinig jaloersch te zien. Het zou bewijzen, dat gij werkelijk prijs stelt op mijn bezit." «Zottinnetje 1" zei hij glimlachend, terwijl hij hare liefkozing beantwoordde; «twijfelt gij daaraan nog Ik heb u immers veel te lief om u te wantrouwen, en het zou voor een man van mijne jaren ook niet passen voor een Othello te willen spelen." j>0, spreek mij niet van uwe jaren," vleide zij. ï't Is juist uw rijpe mannelijke leeftijd, die mij uwe liefde zoo op prijs doet stellen." Op deze wijze wist Edith door woord en daad het ongenoegen, dat de kennismaking met den «vriend harer jeugd" in des professors gemoed mocht hebben opgewekt, te bezweren. Nog eene poos babbelden zij als twee jeugdige gelieven en schertsten en lachten, tot Edith plotseling vroeg«En Ingeborg Waarom is die niet meegekomen? Of hebt gij haar nog niets gezegd liet pas nog van geluk stralend gelaat van professor Waliroth werd met een donkeren gloed overtogen. «Ik wil open en rond met u spreken, mijn schat. Het te bemantelen zou toch vergeefsche moeite zijn. Ja, ik heb met mijne dochter ge sproken maar zij heeft het bericht onzer ver loving niet zoo goed opgenomen, als ik verwacht had. Wij zullen haar eemgen tijd moeten la ten om zich met de gedachte aan mijn tweede huwelijk te vei zoenen." Om Edith's mond kwam een zenuwachtige trek en zij wendde het gezicht af, misschien wel wetende, dat er op dit oogeribhk in plaats van den glans der schoonheid een bijpa hate lijke uitdrukking op lag. Zij kon zich echter niet weerhouden te vragen «Toont zij zoo hare vriendschap voor mij 1" Na een kleine pauze vervolgde zij «Maar ik wensch u niet van uw kind te scheiden, Ludwig 1 Had ik geweten, dat ik den vrode in uw huis zou kumen verstoren, dan had ik u nimmer mijn jawoord gegeven." «Maar Edith, hoe kunt gij zoo spreken hernam de professor op bijna lieftigen toon. «Zouden wij ons geluk ten offer brengen aan de dwaze grillen van een kind Neen, neen, dergelijke woorden moeten niet meer tusschen ons worden gewisseld, indien gij mij tenmin ste niet ten diepste wilt krenken. Zoodra Inge borg ziet, dat mijn besluit onherroepelijk is, zal zij zich in de veranderde toestanden leeren schikken, en ingeval zij eigenzinnig genoeg is om bij haar verzet te volharden, dan moe ten wij maatregelen nemen, die deze zwarig heid uit den weg zullen ruimen." «En welke maatregelen zouden dat kunnen zijn, Ludwig «Daaromtrent ben ik het op dit oogen- bhk roet mij zeiven nog niet eens. Inge borg zelve liet zich den wensch ontvallen bij ons huwelijk of tenminste dadelijk daarna het ouderlijk huis te verlaten, en het wil mij voor komen, dat deze weg niet de minst verkies lijke is."

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5