Men zegt dat tengevolge van de-werksta king nu ook een zeer belangrijke opdracht voor de Chineesche marine niet door de wer ven te Glasgow en Belfast aangenomen kan worden, en misschien zelfs naar het buiten land gaan zal. In het achterland der West-Afrikaansche kolonie Lagos zijn ernstige onlusten voorge vallen. De Brilsche resident te Hadan, kapi tein Bower, heeft den' koning van Oyo aan gevallen en gedood. De woonplaats des konings is in brand gestoken, velen zijner mannen zijn omgebracht. Het laatste telegram uit Lagos meldt, dat kapitein Bower de reidentie van Oyo den 13n November heeft beschoten. Het aantal dooden en gewonden wordt niet opgegeven. Alles moet nu rustig zijn, de bevolking keert naar de dorpen terug. Lord Salisbuiy en de hertog van Devon shire hebben op bet ministerie van buiten- landsclie zaKen een aanzienlijke deputatie ontvangen, die huu maatregelen kwam vragen in het belang van de vrije school. Van de deputatie maakten deel uit de aartsbisschop pen van Canterbuiy en York, 27 bisschop pen, de hertog van Westminster, 24 leden van het Lagerhuis en tal vnn andere aan zienlijken. De aartsbissciiop van Canterbury reikte het bekende adres over en hield een rede om het belang van goed godsdienst onderwijs voor de toekomstige geslachten uiteen te zettenstaatshulp is nu noodig, want de kerk kan het godsdienstonderwijs niet overlaten aan de neutrale scholen, waar geen dogma mocht worden onderwezen. Ook de bisschop van Londen, lord Jersey en sir E. Clarke voerden het woord. De hertog van Devonshire antwoordde dat hijg een bezwaar zag in verbooging van de maximum bijdrage en in vrijstellieg van be lasting voor alle lagere scholen, maar hij meende overigens dat meerdere staatshulp de toch reeds verzwakte particuliere bij dragen nog sterker zou doen verminderen. Vervolgens zeide de premier dat de regeering natuurlijk geen beloften kon doen, daar zij de zaak nog overwoog en door hinderlijke bepalingen in de wet van 1870 gebonden is. De twee voornaamste moeilijkheden lagen in liet godsdienstonderwijs en het gebrek aan toezicht op de uitgaven der schoolbesturen. Hij kon voor de deputatie niet verbergen dat de middelen om aan lmre wenschen te gemoet te komen, niet gemakkelijk te vinden zouden zijn; zelf moesten de voorstanders van het vrije onderwijs hun best doen en niet wanhopen als zij bemerkten dat er tijd noodig was om aan geld te komen. Intnsschen zou de regeering doen zooveel zij kon. DENEMAKKE N. Een nieuw handelsverdrag tusschen Japan Edith schudde het hoofd en sprak op vastbe raden toon sNeen, mijn vriend op het gevaar af u te kwetspn moet ik mij beslist tegen zulk eene op lossing verklaren. Er bestaat maar éene moge lijkheid dat Ingeborg het vaderlijk huis verlaat, zonder dat te gelijk ook voor mij de deur er van gesloten wordt." »Ik versta u niet, liefste. Welke omstandig heid bedoelt gij «Alleen ingeval zij zelve in het huwelijk trad, zou ik vrijblijven van het ondraaglijke zelfverwijt een kind aan het hart eens vaders te hebben ontscheurd." SïMijne grootmoedige Edith Inderdaad, dat is een uitweg, waaraan ik tot nu toe niet had gedacht. Ik vrees alleen, dat er voorloopig weinig kans is op de verwezenlijking van dit denkbeeld. Ingeborg is nog zoo jong en heeft tot nu toe niet de geringste belangstelling voor een der heeren uit hare omgeving aan den dag gelegd. En ik kan haar toch ten slotte, moei lijk eene keuze opdringen. j,Wel, wie spieekt daar ook van? Ik wensch en Denemarken is, na lange onderhandelingen, Donderdag te Kopenhagen onderteekend, RUSLAND. Dezer dagen is, onder voorzitterschap van den minister van financiën, Witte, te Peters burg eene commissie bijeengekomen, die eene regeling van de effectenbeurzen in Rusland zal ontwerpen, en wel wat de prijscourant der koersen, de wering van onsolide fondsen, de verhouding der tusschenpersonen en de maatregelen omtrent speculeeren betreft. Het Nowoje Wremja vestigt de aandacht op een correspondentie, waarin wordt aan bevolen, van de Nederlaudsche regeering den afstand te verkrijgen van Poeloe Babi, het bekende nVarkenseiland" aan de noordpunt van Sumatra, waar de Russiche marine dan een kolenstation zou vestigen. O O S T E N R IJ K-H ONGAR1JE. Naar aanleiding van de woelige tooneelen in den Oostenrijkschen rijksraad bij de be spreking der burgemeesterskwestie, is het bureau bijeengekomen om verandering te brengen in liet reglement van orde, en andere bepalingen voor liet publiek cp de galerijen te maken. Over het oponthoud van den Britschen gezant te Konstantinopel, sir Philipp Currie, te Weenen, wordt nader gemeld dat hij ont beten heeft bij den Britschen gezant aan liet Oostenrijksche hof, sir E. Monson, die ook de Duitsclie en Turksche gezanten, graaf Eulenburg en Galib-bey, bij zicli genoodigd had. SPANJE. Tengevolge van beschuldigingen van om koopbaarheid, tegen den gemeenteraad te Madrid ingebracht door een voornaam per sonage, die Dinsdag liet slachtoffer was van een aanslag, waaraan hij evenwel ontkwam, vergaderde de raad Donderdag in buitenge wone zitting, waarin alle voorstellen, om tot eene bevredigende oplossing te geraken, wer den' verworpen. Te Madrid heersclit over deze zaak groote opgewondenheid. De onthuller der gemeenteraadsschandalwo blijkt de markies De Cabrinana te wezen, die, volkomen op de hoogte, aan de voor naamste dagbladen de gegevens heeft verstrekt voor inderdaad verpletterende artikelen. De felst 1 schuldigden hebben een aanklacht tegen hem .ogediend wegens laster, maar middeler wijl gaat de markies met zijne onthullingen voort. aanslag, waaraan de markies blootstond, werd den 19n 1.1. gepleegd, 's avonds om 10 uur. Twee personen losten van achter een muur twee schoten op den markies, doch zonder hem te treffen. De markies zond zijne belagers drie kogels na en vervolgde lien ook nog een eind weegs, maar zij wisten te ontkomen. haar natuurlijk zoo gelukkig te zien als eene vrouw door het huwelijk worden kan. Misschien hepft ze tot nog toe te weinig gelegenheid ge had met mannen keunis te maken, die waard waren indruk op haar te maken. Ik wil u vol strekt geene voorschriften stellen, maar ik zou het niet ondienstig achten, dat gij u eenige moei te gaaft met dezulken eenige betrekking aan te knoopen." «Zoover mij dit mogelijk is, za! ik gaarne aan dien raad gevolg geven," verzekerde de pro-1 fessor, «want ik begin te begrijpen, dat mijne schrandere Edith ook hier den rechten weg ge vonden heeft. Ik ben zoozeer gewend Ingeborg als een kind te beschouwen, dat de mogelijk heid van een huwelijk nog nooit bij tuij opge komen is. Eerst heden heb ik de minder aan gename ervaring opgedaan, dat zij feitelijk heeft opgehouden onmondig te zijn, en er zijn er wel jongeren dan zij in het huwelijksbootje gestapt. Wanneer thans de gelegenheid gunstig was, zou ik mij werkelijk niet lang beraden mijne toe stemming tot haar huwelijk te geven." Terwijl hij nog sprak was de deur van het De markies is, behalve als een voortreffelijk schutter, wat iets meer zegtook bekend als door en door eerlijk en rechtschapen, zoodat zijne rnededeelingen geloof vinden. Reeds is hem van verschillende kanten gratis rechtskundige hulp en ondersteuning tot het voeren van zijn proces aangeboden. Het heeft zich bevestigd, dat de Spaansche troepen den Cubaanschen opstandelingen een paar nederlagen hebben toegebracht. Maar schalk Campos seint uit Santa Clara, dat generaal Olivier op 11 en'13 dezer den troe pen van Maximo Gomez gevoelige verliezen heeft berokkend en hun heeft belet, in de streek van Las Villas door te dringen. Ook de benden van Maceo werden tot den aftocht gedwongen met groote verliezen. Verder had den nog op verschillende punten schermut selingen plaats; de opstandelingen ontweken den strijd zooveel mogelijk, maar als zij er toe gedwongen werden, boden zij weinig tegenstand en verspreidden zich spoedig. De verliezen der Spaansche troepen zijn dan ook betrekkelijk gering. Uit dit bericht blijkt dat het plan van Ma ceo en Maxima Gomez, om het rijke gewest Las Villas binnen te dringen, teneinde daar de plantages te verwoesten en den oogst te vernielen, geheel is mislukt, dank zij den doel- treffenden maatregelen van den maarschalk. Dat de oogst is gei'ed, is voor de kolonie van groot belang. In ditzelfde telegram meldt Campos, dat hij voornemens is de operatiën met kracht voort te zetten. Het gerucht, op de beurs te Madrid verspreid, als zou de maarschalk aan het onderhandelen zijn over den vrede, is dus van allen grond ontbloot. Volgens een telegram uit Havana te New- York ontvangen, heeft de aanvoerder der separatisten, Gomez, Woensdag het fort Paleyo in de provincie Santa Clara vermeesterd. Ook zouden eenige wagens van een trein door dynamiet in de lucht gevlogen ziju, waarbij 14 soldaten gewond werden generaal Veldez be vond zich in den trein, maar bleef ongedeerd. PORTUGAL. Onlangs kwam uit Lissabon het bericht dat de verkiezingen voor de Cortes voor de re geering zulk een uilnemenden afloop hebben gehad. De beteekenis van de eindcijfers wordt echter, als men deze in verband met de omstandigheden beschouwt, wel wat minder rooskleurig.Negentig miriisterieele candidaten zijn gekozen en 30 oppositie-candidaien, maar liberale en republikeinen hebben zich onthouden, en de organen der oppositie bevatten uiterst heftige artikelen tegen de regeering, waarin zij de verkiezingen be lachelijk zoeken te maken. S E R V I E. De liberale en radicale bladen zijn eenstem mig in de verklaring dat de regeering, wat zijvertrek geopend en trad in haar zwartzijden kleed en met een bevallig glimlachje op de lip pen mevrouw Van Manstein binnen. Een ele gante kanten hoofdtooi en het gladgestreken sneeuwwitte haar gaven haar een zoo eerwaar dig aanzien, dat het niet te verwonderen was, dat de professor dadelijk bij haar binnentreden opstond en haar eerbiedig de hand kuste. Met het ernstig onderhoud, dat de twee verloofden bezighield, was het nu echter gedaan. Men keuvelde nu wat over allerlei wel onderhoudende, maar toch tamelijk onverschillige dingen, en het scheen onmogelijk een meer zachtmoedige, meer beminnenswaardige oude dame aan te treffen dan mevrouw Van Manstein was. Na een half uur nam de professor afscheid en Edith geleidde hem tot de deur. In de gang sloeg zij nog eenmaal den arm om zijn bals en fluisterde dicht aan zijn oor «Zult gij mij blijven liefhebben, Ludwig Zal het u nooit berouwen mij, arm, vergeten meisje, aan de vergetelheid te hebben ontrukt «Neen, gekje 1" was het lachend antwoord, sik ben het immers, die in het donker een de financieele schikking betreft, door het ge- heele land zal worden toegejuicht. Nu de tegenstanders van de regeering aldus hun oppositie opgeven, is de stelling van het mi nisterie zeer sterk. De koning is vertrokken om een binnen- landsche reis te ondernemen. De minister van oorlog zal bij de Skupsch- tina een ontwerp indienen ter bewapening van het leger met repeteergeweren. liet grootste deel der in Rusland aangekochte geweren moet onbruikbaar zijn, zoodat in geval van mobilisatie niet alle soldaten ge wapend zouden zijn. T U R K IJ E. De toestand schijut voor het oogenbük werkelijk minder gespannen, nu de sultan, overtuigd van de eensgezindheid der mogend heden, beloofd heeft al het mogelijke aan te wenden om de rust in zijn rijk ten spoedig ste te herstellen. Dat men die belofte voor ernstig gemeend houdt, is reeds gebleken uit het besluit der vreemde gezanten, om voor- loopig geen tweede stationschepen naar Kon stantinopel te laten komen, en blijkt ook verder uit het feit, dat het Engelsche Middel- landsche-zee-eskader van" de Besika-baai is vertrokken naar Smyrna en zich dus weer verwijderd heeft van het waarschijnlijke- middelpunt der onlusten, en uit den meer be- zadigden toon, dien de Engelsche pers in de laatste dagen aanslaat, overtuigd dat juist hare opgewonden taal en Engelands inmen ging voor een groot deel oorzaak zijn ge weest van het ernstig karakter, dat de onlus ten in Armenië hebben aangenomen. De uitvoerige instructiën, door de Porte aan de provinciale gouverneurs gezonden, bevatten scherpe aanmamingen tot het on derdrukken van alle ongeregeldheden, het straffen der aanstokers, enz., en zoover de vilajets Wan, Billis, Erzeroem, Aleppo, Diar- bekir, Trebizonde, Siwas en Mamoeret, de woeligste dus, betreft, ook het bevel dat elke 24 uren naar Konstantinopel de stand" van zaken geseind moet worden. Te Konstantinopel zijn in de laatste dagen een aantal personen gevangengenomen, die- nanteekeningen maakten van de huizen der christenen, kennelijk met de bedoeling om- ongeregeldheden uit te lokken. Bij de jongste door de Koerden gepleegde gewelddadigheden in de buurt van Erzeroem zijn 17 Armenische dorpen verbrand en is de gansche streek in het zuiden van Tenljan en een groot deel van Passim verwoest. Te Erze roem heersclit groot gebrek aan voedsel en kleedingde hulp der vreemde consuls is- ontoereikend. De Turksche overheid te Moosh is, blijkens een telegram uit Konstantinopel, krachtig opgetreden tot onderdrukking der fanatieke uitbarstingen in dat district. Er zijn daar schat gevonden heb, die waard is om in hot volle liclit te schitteren en die tri ij zal verheffen niet u «En gij zult ook den armen Artois gedachtig zijn, niet waar? Gij kunt er zeker van zijn, dat hij het verdient «Zeker 1 Hoe kon ik hem vergeten, als gij hem tot voorspraak wilt zijn Tot weerziens, mijn schat 1" Hij ging en Edith keerde terug naar hare moeder, wier smal gelaat reeds in 't geheel- geen goedhartigheid en eerwaardigheid meer vertoonde. «De professor heeft Artois hier aangetroffen," klonk het verwijtend. «Dat had een mooi ren- dez-vous kunnen geven Ik verzeker u, dat ik in mijne slaapkamer heb zitten rillen van engst. Ik hoop maar, dat die onbeschaamde persoon het niet meer zal wagen een vost over onzen drempel te zetten." Wordt vervolgd)-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6